Онкологічні захворювання шкіри

Група онкологічних захворювань шкіри включає доброякісні, злоякісні та пограничні новоутворення. Злоякісні пухлини шкіри є типом раку, що найбільш широко зустрічається, і в більшості випадків розвиваються на ділянках шкірного покриву, що піддаються інсоляції (сонячному опроміненню). Поширеність найвища серед робітників, що працюють на відкритому повітрі, спортсменів і прихильників сонячних ванн. Найбільш схильні до розвитку раку пацієнти зі світлою шкірою. Злоякісні пухлини шкіри можуть розвиватися через роки після променевої терапії або контакту з канцерогенами.

Якщо ви помітили у себе на шкірі підозріле утворення, обов’язково зверніться на огляд до дерматолога. Лікар ретельно огляне новоутворення та всю поверхню шкіри, можливо, призначить додаткові обстеження. Якщо в процесі діагностики спеціаліст запідозрить або діагностує злоякісне новоутворення шкіри – пацієнт в обов’язковому порядку скеровується на консультацію до кваліфікованого онколога.

Онкологічні захворювання шкіри

Саме такі фахівці працюють в онкологічному відділенні багатопрофільного медичного центру Меймонідес. Наша клініка працює не тільки по зразку ізраїльської медицини, як однієї з найкращих у світі, а й у тісній та плідній співпраці з відомими ізраїльськими онкологічними центрами. Кожен окремий клінічний випадок ведеться спільно лікуючим лікарем, завідуючою відділення Др. Іриною Стефанською та відповідальним спеціалістом-онкологом безпосередньо з Ізраїлю. Завдяки роботі такої професійної команди кожен пацієнт отримує якісні та сучасні медичні послуги, що суттєво підвищує шанси на повне одужання.

Медичний центр Меймонідес працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”, тому наші пацієнти можуть розраховувати на фінансову допомогу. В залежності від ситуації, фонд може частково або навіть повністю оплатити необхідні медичні послуги для важкохворих пацієнтів.

Однією з найважливіших переваг лікування в МЦ Меймонідес є індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Безумовно, у своїй роботі лікарі керуються лише сучасними клінічними рекомендаціями та світовими протоколами лікування, проте ніколи не використовують один шаблон обстеження чи схему лікування для кожного пацієнта, адже не існує двох однакових людей та абсолютно подібних захворювань. При складанні лікувально-діагностичної програми наші фахівці обов’язково враховують всі фактори: вік, стать пацієнта, основний діагноз, особливості пухлини (гістологічні та молекулярно-генетичні), стадію онкологічного процесу, наявність важких супутніх хвороб та побажання самого пацієнта щодо процесу терапії.

Лікування будь-яких онкологічних захворювань, а особливо злоякісних, – складний процес, який потребує залучення одночасно декількох вузьких спеціалістів. В нашому відділенні онкології по зразку найкращих ізраїльських клінік працюють не тільки лікарі онкологи, а ціла мультидисциплінарна команда – онкологи, дерматологи, терапевти, хірурги, променеві терапевти, хіміотерапевти, пластичні хірурги, реабілітологи, психологи та інші. Це забезпечує будь-якому пацієнту безперервність медичної допомоги, тобто всі етапи від діагностики до комплексного лікування і відновлення після нього можна отримати в стінах одного медичного закладу.

Відділення оснащене лише сучасною лікувально-діагностичною апаратурою експертного класу. Якщо певний вузький спеціаліст або рідкісне лікувально-діагностичне обладнання відсутні, то пацієнт за згодою скеровується в дочірні заклади МЦ Меймонідес або наші ізраїльські клініки-партнери, де він гарантовано отримає весь спектр необхідних медичних послуг.

Онкологічні захворювання шкіри

Види онкологічних захворювань шкіри

Всі новоутворення на шкірі можна розділити на:

  • доброякісні,
  • злоякісні,
  • межові (пограничні).

Злоякісні новоутворення шкіри у дорослих доволі поширені. Серед них найчастіше зустрічається базаліома (базальноклітинна карцинома), плоскоклітинний рак та меланома.

Доброякісні утворення шкіри в тому чи іншому вигляді без перебільшення наявні у кожної людини. До них відносяться невуси, фіброми, дерматофіброми, ліпоми, гемангіоми, папіломи та інші. Небезпеки для життя ці утворення майже не несуть, хоча іноді можуть малігнізуватись (перероджуватись у злоякісні). Тому краще такі новоутворення видаляти сучасними малоінвазивними техніками, наприклад, шляхом кріодеструкції або радіохвильової коагуляції.

Пограничні утворення відносяться до передракових (фонових) станів, тобто в будь-який момент така пухлина може перетворитись в злоякісну та набути здатності метастазувати. Найчастіше зустрічаються пігментні ксеродерми та кератоакантоми.

Менш поширені форми раку шкіри:

  • Хвороба Педжета (рак соска молочної залози) або екстрамамілярний рак Педжета (як правило, поблизу ануса).
  • Саркома Капоші.
  • Карцинома Меркеля.
  • Атипова фіброксантома.
  • Пухлини придатків шкіри, наприклад, потових залоз.
  • Шкірна Т-клітинна лімфома (грибоподібний мікоз).
  • Хвороба Боуена – поверхневий плоскоклітинний рак.
  • Кератоакантома може бути високодиференційованою формою плоскоклітинного раку.

Базаліома – тип злоякісного утворення шкіри, що зустрічається найчастіше. Як правило, базаліома розвивається в осіб зі світлою шкірою та інсоляцією в анамнезі та дуже рідко – у пацієнтів із темною пігментованою шкірою. Базальноклітинні карциноми також пов’язані з генетичними синдромами. Базаліоми ростуть із клітин поблизу базального шару шкіри. Метастази виникають рідко, але локальне зростання може супроводжуватися вираженою деструкцією. Діагноз ставиться, виходячи з даних біопсії. Лікування залежить від характеристик пухлини і може проводитися із застосуванням кюретажу та електрокоагуляції, хірургічного видалення пухлини, кріодеструкції, хіміотерапії з використанням хіміопрепаратів для зовнішнього застосування та іноді променевої терапії або хіміотерапії.

Плоскоклітинна карцинома є другою найбільш поширеною формою раку шкіри після базаліоми. Плоскоклітинний рак може розвиватися на тлі незміненої шкіри, або на фоні передіснуючого кератозу, в ділянці бляшки при лейкоплакії порожнини рота або в післяопіковому рубці. Це злоякісна пухлина епідермальних клітин, що поширюються на дерму. Цей вид раку шкіри зазвичай з’являється на відкритих ділянках шкірного покриву. Локальна деструкція може бути дуже вираженою і на пізніх стадіях можуть виникати метастази. Діагноз ставиться, виходячи з даних біопсії. Лікування залежить від характеристик пухлини і може проводитися із застосуванням кюретажу та електрокоагуляції, хірургічного висічення, кріодеструкції або променевої терапії.

Меланоми виникають переважно на шкірі, але можуть розвиватися і на слизових оболонках порожнини рота, в області геніталій, промежині і кон’юнктиві. Меланоми можуть також розвиватися в судинній оболонці ока та в нігтьовому ложі. Це третій по розповсюдженості тип раку шкіри. Меланоми мають різний розмір, форму і колір (зазвичай пухлини пігментовані) та різну схильність до інвазивного росту та метастазування. Меланома виникає з меланоцитів – клітини, що містять пігмент. При поширених метастазах прогноз несприятливий. Діагноз ставиться, виходячи з даних біопсії. Лікування комплексне.

Онкологічні захворювання шкіри

Симптоми онкологічних захворювань шкіри

Онкологічні ураження шкірного покриву, на відміну від решти пухлинних захворювань, виявити дуже просто на ранніх стадіях. Для цього потрібно лише слідкувати за своєю шкірою та вчасно звернутись до дерматолога при появі на ній підозрілого утворення.

Ознаки, на які потрібно звернути увагу при спостереженні за своєю шкірою:

  • Поява нових елементів на шкірі – невусів, вузликів, різноманітної висипки, виразок, пігментованих або депігментованих плям.
  • Зміна розміру, форми, структури родимки, поява неоднорідності її забарвлення, поява ознак запалення навколо неї або депігментованого обідка, видалення крові, гною чи сукровиці з невуса.
  • Біль, печіння або свербіж у ділянці новоутворення на шкірі.
  • Часта травматизація певного елемента на шкірі.

Методи діагностики пухлин шкіри

Як правило, діагностика новоутворень шкіри не викликає труднощів. У разі виявлення на шкірі підозрілого елемента, потрібно звернутись на консультацію до дерматолога. Спеціаліст проведе огляд, дерматоскопію (огляд елементу з допомогою спеціального апарату дерматоскопа, що збільшує зображення в 20 разів), узагальнить та систематизує скарги пацієнта, збере анамнез хвороби та життя. Якщо за даними первинного огляду та дерматоскопії новоутворення буде віднесено до групи пограничних або підозрілих на злоякісні утворення, то пацієнту запропонують біопсію та відправлять до лікаря онколога.

Біопсія – основний метод діагностики злоякісних новоутворень шкіри. Технічно виконати біопсію новоутворень шкіри не складно, адже всі елементи знаходяться поверхнево. Всі матеріали після біопсії ми надсилаємо для ревізії в найкращі патогістологічні лабораторії світу (США, Ізраїль, Німеччина). Завдяки таким подвійним перевіркам ми точно впевнені, що діагноз встановлено правильно і терапія підібрана відповідно.

Окрім стандартного патогістологічного дослідження, у випадку підтвердження злоякісного характеру новоутворення (особливо часто при меланомі) матеріал досліджують і сучасними імуногістохімічними, молекулярно-генетичними методиками. Це потрібно для того, щоб визначити наявність певних типів мутацій в злоякісних клітинах, наявність на їх поверхні певних рецепторів. В подальшому вони стають мішенню для інноваційних ліків, створених індивідуально для кожного пацієнта (таргетна терапія, препарати імунобіологічної дії). Однією з таких тест-систем для молекулярно-генетичних перевірок є панель Foundation One та Caris Molecular Testing.

Другим етапом діагностики є встановлення стадії хвороби, тобто спеціалісти оцінюють поширеність злоякісної хвороби, наявність регіональних та віддалених метастазів. З цією метою використовуються сучасні методики медичної візуалізації – МРТ, КТ з контрастом чи без, УЗД, ПЕТ-КТ,ПЕТ-МРТ, остеосцинтиграфія.

На основі отриманих даних, лікар формулює детальний діагноз з зазначенням стадії онкологічного процесу. В залежності від діагнозу, підбирають ефективне лікування для кожного пацієнта. Всі необхідні діагностичні процедури можна пройти безпосередньо в клініці, не виїжджаючи за межі України.

Онкологічні захворювання шкіри

Сучасне лікування пухлин шкіри

Всі лікувальні процедури залежать від основного діагнозу та стадії онкологічного процесу. Доброякісні або пограничні новоутворення лікують лише хірургічним шляхом, вони не потребують жодних інших лікувальних дій. Як правило, новоутворення видаляють нешироким висіченням без видалення частини здорової шкіри або сучасними малоінвазивними методиками – електрокоагуляція, кріодеструкція, лазерна коагуляція, радіохвильова абляція. Після таких маніпуляцій майже ніколи не залишається рубця на шкірі і вже через певний час не буде і сліду від новоутворення.

Електрокоагуляція – видалення новоутворення струмом високої інтенсивності, широко використовується в онкодерматології для видалення різноманітних доброякісних пухлин шкіри. Ця методика дозволяє видалити утворення швидко (за один візит) та абсолютно безболісно. Спеціаліст, який володіє усіма техніками роботи з електрокоагулятором, є ізраїльський лікар-дерматолог Др. Томашу. Він проводить видалення всіх новоутворень шкіри з допомогою цієї сучасної методики: вірусні папіломи, старечі кератоми, кондиломи, атероми, бородавки, контагіозний моллюск, гемангіоми, постакне, телеангіоектазії, розацеа, пігментні невуси.

Якщо після діагностичної програми пацієнту встановлюється діагноз злоякісного новоутворення шкіри, то лікувальна програма, безумовно, розширюється. Якщо пухлина на ранніх стадіях свого розвитку і не виявлено метастазів, то основа лікування – хірургічне видалення пухлини методом широкого висічення (в межах здорових тканин). Злоякісні новоутворення не рекомендовано видаляти малоінвазивними методами, а тільки широким хірургічним висіченням. Це запобігає розвитку рецидиву хвороби. Часто після таких втручань формується суттєвий дефект шкіри, тому або одразу або другим етапом оперативного втручання є реконструктивно-пластичні операції, особливо, якщо пухлина локалізувалась на обличчі або іншій відкритій ділянці тіла.

Якщо захворювання діагностовано на 3-4 стадії онкологічного процесу, то програма лікування обов’язково доповнюється іншими методиками – променевою терапією, хіміотерапією, таргетною та імунобіологічною терапією, тощо.

Променева терапія застосовується в комплексному лікуванні після виконаного оперативного втручання. Як правило, використовується дистанційне опромінення за допомогою сучасних лінійних прискорювачів. Сучасна апаратура, яка використовується в МЦ Меймонідес, дозволяє  забезпечити цілеспрямоване опромінення пухлини, мінімізуючи дозу для решти здорової тканин. Сучасні лінійні прискорювачі, що доступні нашим пацієнтам, дозволяють виконувати променеву терапію модульованої інтенсивності (IMRT), ротаційне (рухоме опромінення) з модуляцією інтенсивності пучка (VMAT), а також стереотаксичну променеву терапію (SRT) та стереотаксичну радіохірургію (SRS). Таке обладнання дозволяє нам ефективно боротися з онкологічними захворюваннями, які раніше вважалися невиліковними. Також при пухлинах шкіри використовують контактну променеву терапію (брахітерапію), коли джерело опромінення поміщають безпосередньо в тканину пухлини.

Хіміотерапія також використовується в комплексному лікуванні поширених стадій злоякісних новоутворень шкіри. Нажаль, така пухлина як меланома стійка до стандартної хіміотерапії (як до системної, так і до контактної). Тому у таких пацієнтів лікування доповнюється сучасними методиками – таргетні ліки, препарати імунобіологічної дії. Сучасні протоколи системної хіміотерапії включають комбінацію наступних препаратів: цисплатин, доксорубіцин, метотрексат, блеоміцин, етапозид, вісмодегіб.

Імунотерапія із застосуванням антитіл до рецептора 1 запрограмованої клітинної смерті (PD-1) – пембролізумаб та ніволумаб – продовжує виживання пацієнтів з меланомою. Іпілімумаб (моноклональні антитіла до цитотоксичних Т-лімфоцит-асоційованих антигенів 4 [CTLA-4]) є ще однією формою імунотерапії, яка також може збільшити тривалість життя пацієнтів.

Молекулярно-таргетна терапія включає використання вемурафенібу, добрафенібу і енкорафенібу, які працюють шляхом інгібування гена BRAF, в результаті чого відбувається уповільнення або припинення проліферації пухлинних клітин. Ці препарати подовжують тривалість життя хворих із метастазами.

Пацієнтам з меланомою доступний новий протокол лікування  TIL із використанням «кілерів меланоми». Протокол TIL (tumour-infiltratinglymphocytes) з використанням «кілерів меланоми» — інноваційна програма лікування раку шкіри, що застосовують в Ізраїлі. Вона ефективна навіть при раку з метастазуванням. Це різновид біологічного методу лікування раку. З віддаленого метастазу лікарі отримують TIL-клітини та зразки аномальних клітин. Здорові TIL-клітини в лабораторних умовах розмножуються та вводяться назад в організм пацієнта, де їх кількість збільшується та забезпечує активну боротьбу імунної системи пацієнта з раком.

Для кожного пацієнта рішення про комбінацію тих чи інших методик лікування приймається спільно командою фахівців. Кожна людина та її хвороба відрізняються, тому наші лікарі, спираючись на свій досвід в лікуванні онкологічних патологій, часто виходять за рамки стандартних протоколів, змінюючи схеми лікування та дози необхідних препаратів, методику опромінення так, щоб отримати якнайкращі результати для своїх пацієнтів.

Запишіться на заочну консультацію за номером телефону

Зміст