Нейрохірургія

Клініка Maimonides відповідає усім вимогам сучасного нейрохірургічного центру. Всі наші лікарі-нейрохірурги пройшли стажування під керівництвом ізраїльських провідних спеціалістів в галузі нейрохірургії. Також при необхідності кожен нейрохірург може отримати пораду від свого закордонного колеги або онлайн-консультацію для обраного пацієнта, так як всі окремі випадки захворювань контролюються з боку ізраїльських спеціалістів.

У відділенні працює ціла мультидисциплінарна команда. Поряд з високодосвідченими лікарями нейрохірургами та професійним середнім і молодшим медперсоналом щодня трудяться на благо наших пацієнтів онкологи, радіологи, реабілітологи, вертебрологи, психологи, логопеди та інші спеціалісти, щоб забезпечити безперервність всього необхідного обсягу медичної допомоги. Це дозволяє пацієнту отримати повний перелік медичних послуг, починаючи з діагностики і завершуючи самим оперативним втручанням та повним курсом відновлення після нього. Такий підхід є пацієнтоорієнтованим та покращує комплаєнс і кінцеві результати лікування у кожному випадку.

Якщо курс лікування коштує надто дорого і пацієнт не може його собі дозволити, у клініці є можливість отримання допомоги на безоплатній основі, так як багатопрофільний медичний центр Maimonides працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”. Активи фонду поповнюються за рахунок пожертв різноманітних компаній та простих небайдужих людей.

На базі багатопрофільного медичного центру Maimonides функціонує сучасне нейрохірургічне відділення для дорослих пацієнтів, яке умовно можна розділити на кільки підрозділів.

Запишіться на заочну консультацію за номером телефону

Нейрохірургія головного мозку

Захворювання головного мозку були і залишаються однією із основних причин передчасної смерті серед дорослого населення. Нейродегенеративні, судинні, пухлинні ураження головного мозку в решті решт завершуються летальним кінцем, якщо їх вчасно не розпізнати і не розпочати специфічне лікування. Часто проблема є суттєвою і вимагає нейрохірургічного втручання.

Діагностичні та лікувальні процедури у відділенні патології головного мозку

У разі підозри на певне захворювання головного мозку пацієнт скеровується на детальну та сучасну програму діагностики. Враховуючи недоступність цього органу для дослідження (головний мозок знаходиться всередині закритої структури – черепної коробки), з ціллю встановлення правильного діагнозу потрібно застосовувати складні та високотехнологічні діагностичні процедури. Якщо виникає необхідність проведення інвазивної процедури, то вона проводиться по світових стандартах під місцевим чи загальним знеболенням, щоб пацієнт не відчував ні болю, ні страху.

Для верифікації точного діагнозу, як правило, використовують наступні обстеження:

 • різноманітні лабораторні та клінічні дослідження крові, сечі;
 • КТ (комп’ютерна томографія) та МРТ (магнітно-резонансна томографія) голови, а при необхідності – і всього тіла, 3D та 4D моделювання проблемної ділянки;
 • ПЕТ-КТ головного мозку;
 • кольорова доплерографія (УЗДГ) судин голови та шиї;
 • ангіографія судин головного мозку;
 • нейрофізіологічні методи діагностики, наприклад ЕЕГ – електроенцефалографія;
 • проведення пункції спинно-мозкового каналу та різноманітні дослідження ліквору (спинно-мозкової рідини);
 • біопсія, цитологічне та гістологічне дослідження, імуногістохімічне та імунофлуоресцентне обстеження тканин (наприклад, частин доброякісних чи злоякісних пухлин).

Якщо для встановлення точного діагнозу потрібна біопсія, то забрані зразки тканин відправляють для перегляду найкращими спеціалістами в області патоморфології в ізраїльські, німецькі та американські гістологічні лабораторії. Завдяки таким «молекулярним перевіркам» ми точно впевнені в правильності діагнозу та підборі найбільш оптимальної схеми лікування.

У разі відсутності потрібного спеціаліста або обладнання пацієнт для детальної діагностики скеровується в наші дочірні медичні центри або в клініки-партнери Maimonides.

Сучасна допомога при гідроцефалії (водянці головного мозку) дає шанс на подальше та здорове життя. Однією з таких інноваційних процедур є вентрикуло-перитонеальне шунтування (V-P SHUNT). При цьому всередину черепної коробки імплантується тоненький шунт одним кінцем, іншим він виводиться в черевну порожнину, куди відтікає надлишкова спинно-мозкова рідина.

Значних успіхів нейрохірургія досягла в хірургічному лікуванні епілепсії. Серед таких інноваційних процедур слід відзначити резекцію певної ділянки головного мозку, яка відповідає за патологічну активність і розвиток судом, а також – електростимуляція блукаючого нерву.

При захворюваннях гіпофіза виконують інноваційні мінімально інвазивні хірургічні втручання, коли операцію проводять виключно через назальний доступ (транссфеноїдальний) без пошкодження цілісності черепної коробки. В деяких випадках доводиться виконувати транскраніальне видалення аденом гіпофіза, коли пухлина досягає значних розмірів і її неможливо оперувати з допомогою доступу через ніс.

Пацієнти клініки Maimonides з хворобою Паркінсона мають доступ до сучасного нейрохірургічного лікування цієї проблеми. Наприклад, хороших результатів вдається досягти шляхом імплантації в головний мозок нейростимулятора в таламус (таламічного стимулятора). Також в комплексі лікування використовуються ефективні неінвазивні процедури – МРТ-керований сфокусований ультразвук.

При лікуванні пухлин головного мозку часто доводиться використовувати краніотомію – доступ до патологічного осередку через порушення цілісності черепа.

Також пацієнти з новоутвореннями головного мозку мають можливість сучасного нейрохірургічного лікування з допомогою стереотаксичної радіохірургічної установки гамма-ніж. Операція в таких випадках виконується без єдиного розрізу, а патологічне вогнище в головному мозку руйнується під впливом іонізуючого випромінювання даної установки.

Кібер ніж – це аналог гамма ножа. Це радіотерапевтична стереотаксична установка для лікування різних утворень в тілі людини, в тому числі і в головному мозку. Завдяки сучасному комп’ютерному забезпеченню система дозволяє підводити необхідну дозу випромінювання безпосередньо до пухлини, при цьому не пошкоджуючи оточуючі органі і тканини, що так важливо в нейрохірургії.

Технологію нано-ніж успішно застосовують в Ізраїлі та в дочірніх медичних центрах для лікування пухлин, особливо у важкодоступних місцях тіла, зокрема і в товщі головного мозку. В основі методу лежить методика хірургічної електричної абляції, коли до пухлини підводяться тоненькі електроди, по яким туди надходить високовольтний електричний заряд, що знищує пухлинні клітини.

Також в сучасній нейрохірургії використовується новітня методика ікс-ніж. Це сучасна стереотаксична нейрохірургічна установка, в основі якої знаходиться лінійний прискорювач, тобто пухлинні клітини знищуються на відстані (без прямого хірургічного доступу) з допомогою іонізуючого опромінення, при цьому здорові оточуючі тканини не піддаються негативному впливу.

Ще одним різновидом сучасних втручань при захворюваннях головного мозку є кріохірургія. Це нейрохірургічне втручання, при якому застосовують дуже охолоджені зонди, які підводять до пухлини, щоб зруйнувати злоякісні клітини, при цьому зберегти повністю здорові оточуючі тканини.

Нейрохірургія спинного мозку та хребта

Однією з найпоширеніших скарг серед дорослих пацієнтів є біль в спині. З такою проблемою рано чи пізно стикається майже кожна людина. І тут важливо розуміти, що хронічні болі в спині без видимої, на перший погляд, причини можуть бути ознакою важкого інвалідизуючого, а часом і смертельно небезпечного, захворювання спинного мозку чи хребта. В частині випадків, щоб позбавити пацієнта від постійних больових відчуттів, не вдасться обійтись лише медикаментозним лікування, а потрібно застосовувати оперативні нейрохірургічні втручання.

Саме в таких випадках потрібно звертатись по допомогу до професійних нейрохірургів. Лікарі нашого відділення мають всю необхідну підготовку та перейняли досвід своїх ізраїльських колег, тому ви можете повністю їм довіряти в плані діагностики та лікування проблем, пов’язаних зі спинним мозком чи хребтовим стовпом.

Найчастіші проблеми, з якими до нас звертаються пацієнти:

 • Доброякісні та злоякісні пухлини спинного мозку та хребта – невриноми спинного мозку та хребта (шванноми, шванногліоми, неврилеммоми, нейриноми, леммобластоми, периневральні фібробластоми, леммоми; епендимоми спинного мозку (істинна епендимома, анапластична епендимома, міксопапілярна епендимома, субепендимома); кісти спинного мозку та хребта (дермоїдна, епідермоїдна, кісти асоційовані з пухлинами); кавернома судин спинного мозку, гемангіобластома спинного мозку, менінгіома, астроцитома, олігодендрогліома, мультиформна гліобластома, медулобластома.
 • Стеноз спинно-мозкового каналу.
 • Грижі міжхребцевих дисків.
 • Синдром кінського хвоста.
 • Спондильоз.
 • Дегенеративні захворювання хребта.
 • Переломи хребта та інші травматичні пошкодження.
 • Нейрофіброматоз.

Діагностичні та лікувальні процедури у відділенні патології спинного мозку та хребта

Сучасне діагностичне обладнання дозволяє детально вивчити та проаналізувати стан спинного мозку та хребтового стовпа. В залежності від результатів первинного огляду, даних анамнезу, представлених рентгенівських знімків, наші лікарі можуть скерувати пацієнта на додаткове обстеження – КТ (комп’ютерна томографія), МРТ (магнітно-резонансна томографія), МСКТ (мультиспіральна комп’ютерна томографія), ЕЕМ (електроміографія), УЗДГ (ультразвукова доплерографія судин). В деяких випадках пацієнту може бути рекомендовано контрастне рентгенівське обстеження – мієлографія, пневмомієлографія, ангіографія, дискографія, тощо.

Якщо виникає необхідність у проведенні таких додаткових обстежень, пацієнт скеровується у дочірні медичні центри або клініки-партнери Maimonides. Розшифруванням отриманих знімків займаються тільки спеціалісти, які пройшли відповідну підготовку та стажування в найкращих клініках Ізраїлю, Європи та Америки.

При захворюваннях спинного мозку та хребта також активно застосовують стереотаксичну нейрохірургію з використанням установок гамма-ніж, кібер-ніж, нано-ніж, ікс-ніж, в залежності від конкретної ситуації.

При ураженнях хребта часто виконують таку операцію, як вертебропластика. Суть процедури – укріпити, заповнити дефект уражених патологічним процесом хребців спеціальним біосумісним матеріалом (кістковий цемент). Процедура може знадобитись пацієнтам з компресійними переломами хребців, остеопорозом, новоутвореннями чи травмами хребта, гемангіомами, метастатичним ураженням хребтового стовпа.

Кіфоплатика – це малоінвазивна операція на хребті, з допомогою якої відновлюють уражені ділянки хребтового стовпа. З допомогою кіфопластики пацієнт може відновити звичайну фізичну активність, зберегти рухливість ураженої патологічним процесом частини хребта, позбавитись больових відчуттів в ділянці пошкодження хребтового стовпа, вести активне та здорове життя.

У разі дегенеративних уражень хребта та їх наслідків пацієнтам клініки Maimonides може виконуватись увесь спектр необхідних нейрохірургічних втручань на спинному мозку та хребті, а саме:

 • видалення пошкоджених міжхребцевих дисків;
 • установка систем міжостистої ендофіксації;
 • лазерна вапоризація гриж хребтового стовпа;
 • мікрохірургічне видалення гриж міжхребцевих дисків, незалежно від їх розташування;
 • малоінвазивна методика Disc-FX (радіохвильовий метод декомпресії міжхребцевих дисків);
 • протезування уражених патологічним процесом хребців;
 • резекція ділянки хребта єдиним блоком (En block Resection);
 • торакоскопічний вентральний спондилодез.

Це тільки частина з переліку усіх сучасних та високоефективних лікувальних процедур, які активно використовують у відділенні дорослої нейрохірургії медичного центру Maimonides та у наших клініках-партнерах. Якщо якась процедура недоступна в Україні, але вона вкрай необхідна для одужання пацієнта, то він скеровується для подальшого лікування в наші ізраїльські медичні центри-партнери.

Всі пацієнти клініки Maimonides мають можливість стати учасниками клінічних досліджень, в яких вивчають ефективність новітніх та експериментальних ліків та хірургічних процедур. Часто – це єдиний шанс на тривале та здорове життя у тих людей, у кого всі відомі методи лікування, на жаль, виявились неефективними.

Лікарі відділення "Нейрохірургія"

Запишіться на заочну консультацію за номером телефону

Доросле відділення