Злоякісні захворювання стравоходу

Стравохід – це порожнистий м’язовий орган, який є безпосереднім продовженням глотки та з’єднує її зі шлунком. Основна функція стравоходу – проведення їжі та рідини від ротової порожнини та глотки до шлунку. Злоякісні захворювання стравоходу – досить поширені онкологічні патології, які зустрічаються переважно в дорослому віці. Це ціла група злоякісних пухлин, серед яких переважають плоскоклітинна карцинома та аденокарцинома.

Нажаль, пухлини стравоходу діагностуються переважно на пізніх стадіях, коли з’являються специфічні симптоми для ураження даного органу, відповідно, в таких випадках прогноз несприятливий. На ранніх стадіях хвороба протікає непомітно і виявляється лише при профілактичному обстеженні або при діагностиці з приводу іншого захворювання.

Рак стравоходу, безумовно, – важке захворювання, але при вчасному виявленні та застосуванні сучасного комплексного лікування – цілком виліковне. В онкологічному відділенні багатопрофільного медичного центру Меймонідес працюють висококваліфіковані спеціалісти, які допоможуть вам побороти цей недуг. Наша клініка функціонує в тісній та плідній співпраці з найкращими ізраїльськими онкологічними центрами та по їх зразку. Кожен окремий клінічний випадок спостерігається не тільки лікуючим лікарем онкологом, а й контролюється зі сторони завідуючої відділенням Др. Стефанською Іриною та уповноваженим спеціалістом-онкологом безпосередньо з Ізраїлю. Всі рішення приймаються консилярно, а при необхідності кожен лікар може організувати для свого пацієнта онлайн-консультацію ізраїльського лікаря-онколога.

Лікування злоякісних новоутворень – це доволі дорого, і не всі пацієнти, які потребують такої високоспеціалізованої допомоги, можуть її собі дозволити. Всі пацієнти МЦ Меймонідес мають змогу отримати допомогу на лікування, адже наша клініка працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”.

Однією з переваг лікування в МЦ Меймонідес є залучення в процес лікування кожного пацієнта цілої мультидисциплінарної команди спеціалістів. Допомогу хворому надають не лише онкологи, а й хірурги, гастроентерологи, ендоскопісти, променеві терапевти, хіміотерапевти, реабілітологи, психологи та інші вузькі спеціалісти, залежно від потреби пацієнта. У своїй роботі спеціалісти нашого відділення керуються лише сучасними клінічними рекомендаціями та світовими протоколами лікування, тому пацієнти можуть не турбуватися про якість надання медичних послуг. Разом з тим, підхід до кожної людини є індивідуальним, а не шаблонним. При складанні плану обстеження та схеми терапії лікар враховує всі деталі – вік, стать, основне захворювання, розташування пухлини, її розмір та характеристики, наявність тяжких супутніх хвороб у пацієнта, його особисті побажання щодо лікувально-діагностичного процесу.

Всі наші лікарі мають високу кваліфікацію, вони неодноразово проходили курси стажування на базі найкращих онкологічних центрів світу (Ізраїль, Німеччина, США). У відділенні використовується тільки сучасна лікувально-діагностична апаратура експертного класу. Всі фахівці мають психологічні навики спілкування з пацієнтами онкологічного профілю. Якщо певний вузький спеціаліст або рідкісне лікувально-діагностичне обладнання відсутні, то пацієнт за згодою скеровується в дочірні заклади МЦ Меймонідес або наші ізраїльські клініки-партнери, де він гарантовано отримає весь спектр необхідних медичних послуг.

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Причини та симптоми раку стравоходу

Щорічно у світі діагностують близько 400 тисяч нових випадків раку стравоходу, чоловіки захворівають в 2 рази частіше, ніж жінки. Найбільше випадків раку стравоходу фіксують в Середній та Південно-Східній Азії. Україна, як і більшість європейських країн, характеризується помірною захворюваністю на рак стравоходу.

Безпосередня причина розвитку будь-якої злоякісної пухлини – це мутація в певній клітині, внаслідок чого вона набуває здатності до безконтрольного росту та поділу. Така одна клітина, яка вийшла з поля зору імунної системи і не була знищена імунними клітинами, дає початок пухлині. Нажаль, наразі не відомий причинний фактор, який призводить до розвитку цієї мутації, але існує певний зв’язок між деякими негативними впливами факторів зовнішнього і внутрішнього середовища та почастішанням випадків раку стравоходу у таких людей.

Фактори ризику розвитку злоякісних пухлин стравоходу:

  • зловживання алкогольними напоями;
  • тютюнопаління (у будь-якому вигляді), жування тютюну;

  • висока температура їжі та напоїв;
  • дефіцит в раціоні харчування свіжих овочів та фруктів;
  • надлишок в раціоні харчування білка та насичених жирів, неетерифікованої лінолевої кислоти, що міститься в кукурудзі, нітрозамінів (солоності);
  • інфікування людини вірусом папіломи людини, бактеріями хелікобактер пілорі, цвілевими грибками;
  • негативна канцерогенна дія певних хімічних речовин – бензол, кварцовий пил, азбест;
  • дія іонізуючого випромінювання – підвищений радіаційний фон, опромінення з приводу раку іншої локалізації в анамнезі;
  • хронічні захворювання стравоходу – ахалазія кардії, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, стравохід Баретта, вроджені аномалії стравоходу, хімічні опіки слизової стравоходу, тощо;
  • ожиріння.

Симптоми злоякісного ураження стравоходу з’являються по мірі прогресування пухлини. Серед них можна виділити 4 більш-менш специфічних синдроми для раку стравоходу:

  • Порушення основної функції стравоходу – проведення їжі до шлунку. Це один з ранніх проявів патології і проявляється, як правило, дисфагією – порушення процесу ковтання. Спочатку утруднення виникають при проковтування твердої їжі, з часом вони прогресують і пацієнту стає важко зробити навіть ковток рідини (повна непрохідність стравоходу).
  • Підвищена продукція слини. Гіперсалівація – це рефлекторна відповідь слинних залоз на постійну присутність частинок їжі у стравоході.
  • Біль. Локалізується, як правило, за грудиною, в епігастральній ділянці, в ділянці грудного відділу спини. На початку біль пов’язаний з вживанням їжі, а надалі трансформується в постійний.
  • Втрата ваги тіла, виснаження.

Окрім основних 4 скарг у пацієнтів з раком стравоходу може спостерігатись блювання з домішками крові, осиплість голосу, збільшення периферичних лімфовузлів, кашель після їжі, кровохаркання та інші симптоми.

Типи злоякісних пухлин стравоходу

Найпоширеніша форма раку стравоходу – плоскоклітинний рак (карцинома). Розвивається з клітин плоского епітелію, що вистилає зсередини слизову стравоходу.

На другому місці по розповсюдженості знаходиться аденокарцинома стравоходу. Пухлина росте із залозистих клітин, що знаходяться в товщі слизової оболонки стравоходу.

Решта форм злоякісних новоутворень стравоходу є менш поширеними. У пацієнтів можуть зустрічатись:

  • веретеноклітинний рак (низькодиференційований варіант плоскоклітинного раку);
  • бородавчастий рак (високодиференційований варіант плоскоклітинного раку);
  • псевдосаркома стравоходу;
  • мукоепідермоїдна карцинома стравоходу;
  • залозисто-плоскоклітинна карцинома;
  • залозисто-кістозна карцинома (циліндрома) стравоходу;
  • первинна вівсяноклітинна карцинома стравоходу;
  • хоріонкарцинома;
  • карциноїд стравоходу;
  • первинна злоякісна меланома;
  • інфільтративний склерозуючий рак стравоходу.

По характеристикам росту пухлини рак стравоходу може бути екзофітний та ендофітний. Екзофітна форма раку – це коли пухлина росте в просвіт стравоходу, має чітку основу та видимі межі з оточуючими здоровими тканинами. Доволі рано з’являються симптоми хвороби, які, в першу чергу, пов’язані з порушенням проходження пасажу їжі по стравоходу. Ендофітна форма раку – це коли пухлина росте вглиб стравоходу, поширюється по його стінкам, не має чітких меж, проростає сусідні органи та тканини. Така пухлина тривалий час не виявляється, так як симптоми раку з’являються уже на пізніх стадіях процесу, коли наявні метастази та проростання в сусідні органи.

Інколи злоякісне ураження стравоходу можу бути вторинним (метастатичним). Такі пухлини складають 3% від загальної кількості уражень органу злоякісним процесом. Найчастіше це метастази меланоми та раку молочної залози, крім того, у стравохід метастазують пухлини голови та шиї, легень, шлунку, печінки, нирок, передміхурової залози, яєчка, кісткової тканини. Метастази цих пухлин зазвичай поширюються в сполучнотканинній стромі, що оточує стравохід, тоді як первинний рак стравоходу починає рости зі слизової оболонки або підслизової основи самого стравоходу.

Методи діагностики раку стравоходу

Як відомо, вчасна та точна діагностика – це основна запорука успішного лікування будь-якого злоякісного захворювання, в тому числі і раку стравоходу. В клініці Меймонідес ми використовуємо лише сучасне та точне діагностичне обладнання, всі наші лікарі бездоганно володіють усіма методиками обстеження та безпомилково інтерпретують отримані дані.

У процесі обстеження пацієнта з підозрою на рак стравоходу лікарі переслідують дві основні цілі – підтвердити діагноз раку та визначити стадію процесу, так як від цього залежить все подальше лікування.

Діагностичний процес розпочинається з візиту до лікаря та очної консультації. Спеціаліст розпитає пацієнта про всі скарги, збере анамнез хвороби та життя, визначить можливі провокуючі фактори розвитку пухлини стравоходу, проведе ретельне фізикальне обстеження по органах та системах. Нажаль, об’єктивний огляд лікаря малоінформативний в плані діагностики хвороби, але дозволяє запідозрити рак стравоходу та скласти план уточнюючої діагностики.

Основним та обов’язковим методом обстеження є езофагоскопія – ендоскопічне обстеження стравоходу. Обстеження доступне, легке у виконанні, під час огляду слизової можна зробити фото чи відео-запис обстеження. Також обов’язково під час езофагоскопії виконують біопсію підозрілої ділянки.

Всі матеріали після біопсії ми надсилаємо для ревізії в найкращі закордонні патогістологічні лабораторії. Завдяки таким подвійним перевіркам ми точно впевнені в правильності діагнозу та вибраній лікувальній тактиці.

Також нашим пацієнтам доступна інноваційна молекулярна діагностика матеріалу після біопсії (молекулярно-генетичні дослідження). Це обов’язкова частина сучасної діагностики онкологічних захворювань. Безпосередня причина виникнення багатьох пухлин, як відомо, – мутація в певному гені. Завдяки молекулярно-генетичній діагностиці ми можемо знайти ці мутації та підібрати найбільш ефективні схеми лікування, адже від типу змін залежить відповідь на дію тих чи інших препаратів. Прикладом такої сучасної діагностики є тест-системи для молекулярно-генетичних перевірок Foundation One та Caris Molecular Testing.

Також всім пацієнтам з підозрою на пухлину стравоходу проводять контрастне рентгенологічне дослідження з барієм. Пацієнт випиває розчин барію, після чого виконують рентгенологічні знімки. Це дає змогу виявити пухлину у стравоході – вона буде на знімках проявлятись як дефект наповнення. Дане просте обстеження дозволяє не тільки візуалізувати пухлину, але й визначити її рівень, тип росту (екзофітна чи ендофітна), протяжність по довжині стравоходу.

Всі решта досліджень дозволяють встановити поширеність злоякісного процесу та стадію хвороби. Для цього використовують бронхоскопію, КТ, МРТ з контрастуванням органів грудної порожнини, органів черевної порожнини, ПЕТ-КТ, ПЕТ-МРТ та остеосцинтиграфію для виявлення всіх можливих метастазів, УЗД внутрішніх органів та периферичних лімфатичних вузлів.

На основі отриманих даних в процесі обстеження лікар виставляє точний діагноз з зазначенням стадії злоякісного процесу та формує схему лікування, згідно індивідуальних особливостей пацієнта та сучасних клінічних рекомендацій. Всі необхідні діагностичні процедури можна пройти безпосередньо в клініці, не виїжджаючи за межі України.

Сучасне лікування раку стравоходу

Однією з найбільших переваг лікування раку стравоходу в МЦ Меймонідес є застосування комплексного підходу. Для лікування хвороби одразу використовується комбінація декількох основних, а іноді і інноваційних або навіть експериментальних методик терапії. Серед основних методів лікування доступні хірургічне видалення пухлини в комбінації з променевою терапією і/або хіміотерапією. Також в комплекс лікування пацієнтів можуть включатись інноваційні методики – таргетна терапія, застосування препаратів імунобіологічної дії тощо.

Хірургічне видалення пухлини – основне та радикальне лікування злоякісних пухлин стравоходу. Рак на початкових стадіях, а також поверхневі, неінвазивні форми ураження можна лікувати за допомогою ендоскопічної резекції слизової оболонки або ендоскопічного підслизового розшарування. Всі наші хірурги майстерно володіють даними техніками оперативних втручань.

Але в переважній більшості випадків необхідна обширна складна операція – радикальна резекція єдиним блоком, що передбачає видалення пухлини повністю в межах здорових тканин, всіх лімфовузлів, які можуть бути уражені метастазами, і частини проксимального відділу шлунку. При цьому шлунок підтягують нагору і накладають шлунково-стравохідний анастомоз, або проводять заміщення сегментом тонкої або товстої кишки. Це дуже серйозне оперативне втручання, яке можуть виконувати тільки висококваліфіковані хірурги з досвідом подібних операцій. Саме такі спеціалісти і працюють в нашому медичному центрі.

Хіміотерапія, як самостійний метод лікування раку стравоходу, малоефективна. Хіміотерапевтичні препарати застосовують у комбінації з променевою терапією до чи після операції з метою зменшити розміри первинної пухлини та запобігти рецидиву хвороби в майбутньому.

У більшості випадків застосовується комбінація цисплатину та 5-фторурацилу. При плоскоклітинному раку ефективні деякі інші препарати, зокрема, мітоміцин, доксорубіцин, віндезин, блеоміцин, метотрексат.

Променева терапія також не використовується в якості основного методу лікування, її застосовують в комбінації з хіміотерапією до чи після операції. На початку курсу променевої терапії набряк, що розвивається, може погіршити прохідність стравоходу і посилити дисфагію і одинофагію. Ця проблема може вимагати попереднього розширення та/або встановлення стенту. При лікуванні раку стравоходу, як правило, застосовують дистанційне опромінення з допомогою сучасних та безпечних апаратів – лінійних прискорювачів. В останні роки продемонстрована висока ефективність контактної променевої терапії (брахітерапія), яка використовується у поєднанні з дистанційним опроміненням (поєднана методика опромінення).

Імунотерапія в поєднанні з хіміотерапією в даний час рекомендується як терапія першої лінії при запущеному плоскоклітинному раку стравоходу. Даний метод лікування пропонується як терапія першої лінії при прогресуючій аденокарциномі стравоходу з надмірною експресією білка PD-L1. Наразі активно використовуються такі препарати – ракурірумаб, пембролізумаб.

На даний момент продовжуються клінічні дослідження кількох інших препаратів імунотерапії для лікування раку стравоходу. Їх проміжні результати виглядають дуже перспективними. Йдеться про препарати контрольної точки, антитіла проти EGFR, вакцини, цитокіни та клітинну імунотерапію.

Прийняття рішень про комплексне лікування злоякісних уражень стравоходу, тобто як правильно комбінувати між собою основні та додаткові методики лікування (операція, хіміотерапія, променева терапія, таргетні ліки та ін.), з чого саме починати та яким методом закінчувати – це справа досвідчених онкологів, адже не завжди лікування відбувається по протоколу, так як спеціалісти враховують безліч нюансів хвороби пацієнта та його індивідуальні дані. Тому важливо потрапити в умілі лікарські руки, щоб результат лікування був якнайкращим.

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Зміст