Рак вуха

Вухо складається з 3 відділів – зовнішнє (вушна раковина та зовнішній слуховий прохід), середнє та внутрішнє. Всі пухлини вуха можна розділити на три групи: доброякісні, місцево-деструктивні та злоякісні. Хвороба однаково часто вражає як чоловіків, так і жінок, частіше діагностується у віці після 40 років. Найчастіша локалізація новоутворень вуха – це вушна раковина (80% випадків), в 15% вражається зовнішній слуховий прохід, і тільки у 5% пацієнтів діагностується рак середнього вуха.

Як правило, злоякісна пухлина вуха формується на фоні вже передіснуючого певного захворювання вуха, наприклад, зовнішнього чи середнього отиту, або постійної травматизації вуха. При прогресуванні пухлини вона може проростати в сусідні анатомічні структури та викликати певні ускладнення: новоутворення може досягати структур внутрішнього вуха, проростаючи скроневу кістку, вражати черепні нерви та оболонки головного мозку з розвитком їх канцероматозу, згодом таке утворення може проростати у внутрішню сонну артерію, провокуючи масивні та смертельно небезпечні кровотечі в порожнину черепа. На 3 і 4 стадії пухлина метастазує в регіональні лімфатичні вузли, метастази у віддалені органи для раку вуха не характерні.

Відповідно, злоякісні ураження вуха – це важкі захворювання з серйозним прогнозом, і чим раніше вони будуть виявлені і проведене специфічне лікування, тим кращий прогноз. Якщо ви підозрюєте певну проблему з вухом або у вас уже встановлений діагноз пухлини зовнішнього чи середнього вуха – не гайте дорогоцінний час, звертайтесь на консультація до професійного лікаря онколога та отоларинголога. Саме такі спеціалісти працюють в відділенні онкології багатопрофільного медичного центру Меймонідес. Наша клініка працює по зразку одного з найкращих ізраїльських онкологічних центрів та в тісній взаємодії з ним. Кожен клінічний випадок контролюється не лише лікуючим лікарем, а й завідуючою відділення Др. Стефанською Іриною та відповідальним лікарем-онкологом безпосередньо з Ізраїлю. Таким чином, в умовах України кожен пацієнт може отримати доступ до найкращої медицини ізраїльського зразка.

МЦ Меймонідес працює також під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”, тому всі наші пацієнти мають змогу отримати фінансову допомогу на дороговартісне лікування злоякісних пухлин.

Рак вуха – це важка хвороба, але повністю виліковна при вчасній діагностиці та сучасному комплексному підході до лікування. У нашому відділенні допомогу пацієнту надають не лише лікарі онкологи, а й решта необхідних вузьких спеціалістів – ЛОР-лікарі, хірурги, нейрохірурги, пластичні хірурги, психологи, променеві терапевти, хіміотерапевти, реабілітологи, тощо. Всі спеціалісти у своїй практиці керуються сучасними клінічними рекомендаціями, заснованими на доказах, та світовими протоколами лікування, тому пацієнт може не турбуватися стосовно адекватності вибраного комплексного лікування.

Разом з тим, підбір плану обстежень та схеми лікування відбувається суто в індивідуальному порядку. Спеціалісти враховують все до найдрібніших деталей – вік, стать пацієнта, основний онкологічний діагноз, розмір та локалізацію пухлини, її поширення на сусідні тканини, стадію хвороби, загальний стан хворого, наявність супутніх важких патологій, побажання пацієнта стосовно програми лікування. Такий пацієнтоорієнтований підхід дозволяє отримати найкращі результати лікування та хороший віддалений прогноз.

В медичному центрі Меймонідес працюють лише висококваліфіковані спеціалісти, які неодноразово проходили стажування на базі найкращих онкологічних центрів світу (США, Німеччина, Ізраїль). Всі вони чудово володіють сучасними методами діагностики, вміють безпомилково інтерпретувати отримані результати, віртуозно застосовують найсучасніші оперативні техніки, володіють навиками спілкування з пацієнтами онкологічного профілю.

Якщо певний вузький спеціаліст або рідкісне лікувально-діагностичне обладнання відсутні, то пацієнт за згодою скеровується в дочірні заклади МЦ Меймонідес або наші ізраїльські клініки-партнери, де він гарантовано отримає весь спектр необхідних медичних послуг.

Причини та симптоми раку вуха

Безпосередня причина раку вуха – це мутація в певній клітині, що призводить до її неконтрольованого поділу та росту, внаслідок чого і формується пухлина. Нажаль, досі достеменно невідомі причини, що запускають цей процес. Хоча існують фактори, наявність котрих у пацієнта суттєво збільшує ризик виникнення раку вуха. До них відносять:

  • Пограничні невуси шкіри вушної раковини та зовнішнього слухового проходу
  • Наявність папілом у вусі та носійство вірусу папіломи людини.
  • Хронічні зовнішній та середній отит.
  • Часті механічні травми, опіки, відмороження вушних раковин.
  • Хронічна екзема з ураженням шкіри зовнішнього вуха.
  • Псоріатичне ураження шкіри вуха.
  • Системний червоний вівчак.
  • Обтяжена спадковість щодо пухлин вуха.
  • Несприятливий вплив іонізуючого випромінювання (підвищений радіаційний фон, променева терапія ділянки голови та шиї в минулому).
  • Надмірна інсоляція.

Серед поширених симптомів пухлини зовнішнього вуха найчастіше зустрічаються формування вузла, виразки або грануляції на вушній раковині або всередині слухового проходу, свербіж, печіння у вусі, біль, наявність сторонніх шумів, погіршення слуху з однієї сторони. З вуха можуть з’являтись гнійні, кров’янисті чи сукровичні виділення. В подальшому можуть з’являтись симптоми ураження лицевого нерву – парез мімічних м’язів. У разі поширення метастазів на регіональні лімфовузли – вони збільшуються в розмірах, стають доступними для пальпації.

Довгий час пухлина середнього вуха маскується під хронічний середній отит. З вуха можуть з’являтись гнійні, сукровичні чи кров’янисті виділення, поступово знижуються слух з ураженого боку. По мірі росту пухлини починається біль у вусі та головний біль, з’являються регулярні запаморочення. Далі симптоми залежать від проростання пухлини в певні сусідні анатомічні структури. При ураженні привушних слинних залоз і глотки – порушується ковтання, при ураженні – лицевого чи трійчастого нерву – відповідні неврологічні прояви, при ураженні сонної артерії – внутрішньочерепна кровотеча, при ураженні менінгеальної оболонки головного мозку – ознаки менінгіту.

Види пухлин вуха

Всі пухлини вуха можна поділити на новоутворення зовнішнього та внутрішнього вуха. Також на злоякісні та доброякісні утворення. Виділяють ще місцево-деструктивні варіанти, коли пухлина немає класичних ознак злоякісності, тобто не метастазує, але може поширюватись на сусідні тканини, руйнуючи їх.

Доброякісні новоутворення зовнішнього вуха – доволі часті утворення. Вони вражають вушну раковину та зовнішній слуховий прохід.

Найчастіші типи доброякісних пухлин зовнішнього вуха:

  • Папілома – може локалізуватись на шкірному покриві вушної раковини та рідше всередині слухового проходу.
  • Церумінома (атенома) – рідкісна доброякісна пухлина, що розташовується в слуховому проході, росте з сірчаних залоз. По мірі росту пухлина виповнює весь слуховий прохід, поширюється на середнє вухо, призводить до руйнування його стінок. Тому дану пухлину можна віднести також до місцево-деструктивних.
  • Фіброма – це доброякісна пухлина зі сполучної тканини, розташовується переважно на вушній раковині в місцях пірсингу.
  • Гемангіома – це доброякісні пухлини з кровоносних судин, можуть локалізуватись в усіх частинах вуха. При травмуванні таких пухлин можуть розвиватись серйозні кровотечі.
  • Хондрома – це доброякісне утворення з хрящової тканини, виявляють досить рідко, локалізується в слуховому проході і може повністю його закрити.
  • Остеома – доброякісна пухлина х кісткової тканини, що локалізуються в слуховому проході або в соскоподібному відростку скроневої кістки.
  • Остеобластокластома – це рідкісні пухлини доброякісного характеру кісткової тканини. Вони мають здатність до місцево-інфільтративного росту і руйнуванню частини скроневої кістки.
  • Холестеатома – це доброякісна пухлина з ембріональних тканин, що здатна до місцево-деструктивного росту.

Злоякісні пухлини зовнішнього вуха:

  • Базальноклітинний рак шкіри вушної раковини та слухового проходу – вражає в основному вушну раковину, рідше зовнішній слуховий прохід.
  • Плоскоклітинний рак вражає всі відділи зовнішнього вуха.
  • Меланома – злоякісна пухлина з пігментних клітин меланоцитів.
  • Саркома.

Методи діагностики раку вуха

Для того, щоб отримати перемогу над захворювання, а тим паче онкологічним, дуже важливим є етап діагностики. Обстеження має бути швидким та точним. В МЦ Меймонідес всі пацієнти можуть розраховувати та ефективну та швидку діагностику. Наші спеціалісти володіють сучасними методиками обстежень, точно інтерпретують отримані дані. А сучасне діагностичне обладнання експертного класу дозволяє зробити процес обстеження для пацієнта комфортним та безпечним.

Діагностика розпочинається з очної консультації. При зустрічі спеціаліст детально розпитає пацієнта про симптоми, збере анамнез хвороби та життя, визначить можливі провокуючі фактори, ретельно огляне по всіх органах та системах, також проведе ЛОР-огляд самостійно чи з допомогою лікаря отоларинголога. На основі отриманих даних спеціаліст складе план подальшого дообстеження з допомогою сучасних лабораторних та інструментальних методів.

Точний діагноз ставлять після проведення таких досліджень:

  • Отоскопія – дозволяє ретельно оглянути слуховий прохід та барабанну перетинку, проводиться за допомогою спеціального оптичного пристрою отоскопа. Отоскопія допомагає виявити пухлину зовнішніх відділів вуха та запідозрити ураження середнього вуха.
  • Біопсія та гістологічне дослідження отриманого зразку тканини. Всі матеріали після біопсії ми надсилаємо для ревізії в найкращі патогістологічні лабораторії світу (США, Німеччина). Завдяки таким подвійним молекулярним перевіркам ми точно впевнені в правильності діагнозу та адекватності вибраної лікувальної тактики.
  • Методики медичної візуалізації – КТ, МРТ, ПЕТ-КТ, ПЕТ-МРТ, остеосцинтиграфія. Ці обстеження дозволяють дізнатися більш докладні відомості про розмір, локалізацію та тип пухлини, її поширення, можливі метастази у віддалені органи.
  • У додаткових випадках може знадобитися аудіометрія. Ця процедура допомагає визначити стан слухового аналізатора, діагностувати зниження слуху навіть на ранніх стадіях.

В нашому медичному центрі використовується ще багато інноваційних та сучасних діагностичних методів, їх вибір – це справа лікаря-онколога, в залежності від клінічної ситуації кожного пацієнта. Всі необхідні діагностичні процедури можна пройти безпосередньо в клініці, не виїжджаючи за межі України.

Сучасне лікування раку вуха

Лікуванням пацієнтів з онкологічними захворюваннями вуха зазвичай займається мультидисциплінарна група фахівців. До цієї групи входять:

  • хірурги, що спеціалізуються на лікуванні захворювань голови та шиї (отоларингологи, фахівці з щелепно-лицьових та пластичних втручань);
  • фахівці з хіміотерапії та променевої терапії (онкологи);
  • стоматологи;
  • медсестри, які пройшли спеціальну підготовку, а також фізіотерапевти та дієтологи, психологи.

Підхід до лікування раку вуха – тільки комплексний, тобто одночасно застосовується кілька видів лікування, які в сукупності дають хороший ефект та хороший прогноз. Як правило, це комбінація з хірургічних втручань, променевої терапії, хіміотерапії, деяких інших варіантів лікування, в залежності від конкретної клінічної ситуації.

Хірургічне видалення пухлини – основний метод лікування раку вуха. Різновид та об’єм хірургічного втручання залежить від локалізації пухлини та ступеня її поширення на сусідні тканини та інші структури, включаючи кісткову тканину.

Хірург видаляє злоякісне новоутворення разом з фрагментом здорових тканин, що оточують його. Щоб забезпечити чистоту країв рани (відсутність у них злоякісних клітин), хірург видаляє щонайменше 5 мм здорової тканини по периметру пухлини. Такий запобіжний засіб дозволяє знизити ризик рецидиву пухлини в майбутньому.

Наступним етапом хірургічного лікування після радикального видалення пухлини може бути реконструктивно-пластична операція, щоб усунути косметичний дефект, який сформувався, наприклад відсутність вушної раковини. Пацієнтам імплантуються протези, виконані з гіпоалергенних матеріалів, що повністю повторюють анатомічну форму вушної раковини.

Променева терапія – це метод лікування злоякісних новоутворень, в основі якого лежить застосування іонізуючого випромінювання з метою знищення злоякісних клітин. Променеву терапію призначають:

  • як основний метод лікування раку;
  • після операції, якщо хірургу не вдалося забезпечити чистоту країв рани;
  • у комбінації з хіміотерапією (хіміопроменева терапія).

Післяопераційна променева терапія зменшує ризик рецидиву захворювання.

На первинній консультації фахівець із променевої терапії (онколог-радіолог) планує схему лікування. Планування зазвичай займає пару годин, проте кожен наступний сеанс променевої терапії триває лише кілька хвилин.

Хіміотерапія – це застосування протипухлинних (цитотоксичних) препаратів з метою знищення злоякісних клітин. Сама собою хіміотерапія неспроможна вилікувати рак вуха. Лікарі призначають її пацієнтам, кому протипоказано лікування іншими методами або в комплексі з операцією чи опроміненням. Крім того, хіміотерапія ефективно полегшує симптоми захворювання.

Пацієнтам з раком слухового проходу, середнього та внутрішнього вуха найчастіше призначають фторурацил та цисплатин. Всі хіміопрепарати, які ми призначаємо пацієнтам, виготовляються лише найвідомішими фармацевтичними компаніями світу. Завдяки такому підходу ми точно впевнені в ефективності лікування та його безпечності.

Також всі наші пацієнти мають можливість стати учасниками клінічних досліджень експериментальних методів лікування. Для декого з них – це єдиний шанс на одужання, особливо для тих людей, у кого всі стандартні методики лікування виявилися неефективними.

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Зміст