Психотерапія

Психотерапія та психологія в онкології

Онкологічний діагноз практично у кожної людини викликає непідробний жах. Спочатку пацієнт не може повірити, що це насправді сталося саме з ним, він обурюється роботою лікарів та нерідко відчуває ненависть до здорових людей. Далі намагається «укладати угоди» з долею та Богом, потім закономірно настає стадія депресії, коли пацієнт втрачає інтерес до життя. Остання стадія – це стадія прийняття неминучого факту своєї хвороби.

Часто люди самостійно вводять себе в оману, що рак – це вкрай болісно і веде до неминучої та страждальницької смерті, що онкологічне лікування безрезультатне, а пацієнт безсилий допомогти собі. Це далеко не так! Рак, діагностований на ранніх стадіях, добре піддається терапії. Навіть, якщо онкологічний процес діагностований на розгорнутій клінічній стадії, він все одно піддається лікуванню і часто може бути переведений у режим хронічного захворювання, з яким живуть довгі роки. А сам пацієнт може і повинен боротися за своє здоров’я, за своє життя та за його якість.

Психологічне налаштування пацієнта та його готовність виступити з лікарями єдиною силою, боротися за кожен день, місяць і рік життя дуже впливає на результати лікування. Всі ці тонкощі хворій людині та її родичам допомагає зрозуміти та пройти психотерапевт-онкопсихолог.

Онкологічні пацієнти – це особлива група пацієнтів і психологічна допомога їм потрібна обов’язково. В клініці Маймонідес практикують чудові спеціалісти в області практичної психології та психотерапії, які мають досвід роботи з пацієнтами онкологічного профілю та допомагають їм подолати цей важкий шлях.

В медичному центрі Маймонідес вже на першому етапі – при повідомленні онкологічного діагнозу пацієнту – поруч із лікарем-онкологом присутній лікар-психотерапевт. Нерідко пацієнт настільки вражений почутим, що перестає розуміти, що саме каже йому онколог. І це зрозуміло: до візиту людина відчувала себе здоровою, вела активний спосіб життя. Повідомлення про тяжке захворювання вибиває людину зі звичної колії.

Буває, що несподіваний діагноз – навіть якщо він поставлений одним із найкращих фахівців країни – може викликати у пацієнта недовіру. У цій ситуації важливо продемонструвати пацієнтові докази: результати аналізів, діагностичні зображення. Онкопсихолог допомагає пацієнтові не втрачати зв’язок із реальністю, запитує його, чи зрозумів пацієнт, що йому сказав лікар, що саме він зрозумів, ще раз промовляє з ним його ситуацію.

Важливо пам’ятати, при наявності сумнівів у пацієнта завжди є право отримати другу думку. А якщо пацієнт ухвалить рішення повернутися до клініки та розпочати необхідну терапію – лікарі будуть готові прийняти його знову та надати необхідну допомогу.

Онкопсихолог також допоможе налагодити процес взаємодії пацієнта з медичним персоналом. Коли спілкування відбувається активно, пацієнт отримує більше важливої інформацію про процес лікування, це знижує його тривогу і робить лікування ефективнішим.

Дізнавшись свій діагноз, пацієнт може потрапити в дистрес – негативний тип стресу, з яким організм не в змозі впоратися самостійно. Дистрес підриває здоров’я людини і може призвести до інших тяжких захворювань. Від стресу страждає імунна система, яка покликана боротися з онкологією. У стресовому стані люди найчастіше виявляються жертвами інфекції. Але навіть прийнявши факт свого діагнозу, людина часом не може знайти сили почати лікування. Апатії піддаватися не можна. Саме зараз важливі душевні сили, воля для боротьби та ясний розум.


В онкології важливим фактором є час, тягнути і мучити себе сумнівами – згубно.
Якщо є довіра лікарям, їх приписи треба виконувати чітко, швидко і своєчасно. Важливо пам’ятати, що фахівець високого рівня ніколи не буде квапити вас з лікуванням, бажаючи отримати вигоду. Якщо лікар квапить пацієнта, то лише вбачаючи у швидкому початку лікування об’єктивну необхідність.

Онкологічному пацієнту необхідна присутність стійкої людини, яка розділила б з ним тяжкість переживань. І на перших етапах, а часом і повністю на весь термін лікування, цю місію бере на себе психотерапевт. Специфіка професійної діяльності онкопсихолога така, що він вміє розділяти з пацієнтом переживання, не саморуйнуючись при цьому, на відміну від родичів та близьких пацієнта, на яких подібні переживання тією чи іншою мірою діють згубно.

Онкопсихолог повинен підтримувати пацієнта і давати йому надію, причому адекватну в конкретній ситуації. Помилкових сподівань давати не потрібно, але потрібно постаратися змінити ставлення пацієнта до ситуації на більш адекватне, позитивне та діяльне. Навіть якщо конкретний діагноз невиліковний, і пацієнтові загрожує смерть, він повинен знати, що в нього ще є час, і якщо у нього є мрія, то зараз саме час здійснити її.

Є ще один важливий момент: психотерапевт знімає частину навантаження з онколога. У відсутності підтримки онкопсихолога пацієнт усі проблеми психологічного характеру переносить на свого лікаря. Безумовно, лікар-онколог має певні знання в галузі психології спілкування, але все ж основне його завдання – провести ефективну терапію. Обговорення з пацієнтом його психологічних проблем потребує величезної кількості часу, якого лікар-онколог просто не має.

Від 10 до 25% онкохворих страждають на депресію, симптоми тривоги виявляються у 15-28% пацієнтів. Ці стани погіршують якість життя хворого та його родичів, що негативно впливає на лікування основного онкологічного захворювання. Мало того, пацієнти з депресією гірше дбають про себе, і це сильно знижує виживання при раку.

Психотерапія під час лікування основного онкологічного захворювання підвищує прихильність пацієнтів до лікування і спонукає їх піклуватися про себе якісніше.

Психотерапія однозначно знижує рівень дистресу, депресії та тривожності у онкологічних хворих.

На жаль, негативно на хворого на онкологію впливають не тільки наслідки дистресу. Хіміотерапія та радіотерапія теж призводять до деяких порушень у когнітивній сфері. Ці стани ще називають “хіміотерапевтичний мозок” або “хіміотерапевтичний туман”. І допомога психотерапевта – призначення профілактичних препаратів, спеціальних вправ та психотерапії – підвищують якість життя онкологічних хворих.

Паліативна психологічна допомога полегшує страждання онкологічних хворих. Життя коротке, треба намагатися прожити кожен новій день щасливо. Онкологічні пацієнти, яким через їхній діагноз фахівці не змогли допомогти вилікуватися, але надали психологічну допомогу, готові зустріти смерть зі спокоєм і гідністю, і це велике полегшення і для них, і для їх близьких.

Також психотерапевти клініки Маймонідес надають допомогу родичам онкологічних пацієнтів. У момент повідомлення про діагноз рідні пацієнта, як правило, мобілізують свої сили. Але лікування не завжди має сприятливий результат, близькі люди помирають. Нерідко безпосередньо перед смертю або після неї сили залишають родичів і вони буквально «розсипаються». Завдання психолога в цій ситуації – допомогти зрозуміти, що вони були хорошими рідними, і в смерті їхнього близького немає особисто провини, і все, що вони робили щодо свого рідного, було правильно. Важливо пам’ятати, що своєчасна психотерапія – дієва профілактика психосоматичних розладів у родичів онкохворої людини в майбутньому.

Запишіться на заочну консультацію за номером телефону

Лікарі відділення "Психотерапія"

Запишіться на заочну консультацію за номером телефону

Доросле відділення