Пухлини головного мозку

Пухлина головного мозку – безсумнівно, один із найстрашніших діагнозів для пацієнта. Крім усвідомлення смертельної небезпеки, хворих лякає загроза втрати важливих функцій організму – рухової, тактильної, зорової, слухової, мовлення, тощо. Страшить і можливість зниження когнітивних здібностей, які визначають нас як особистість і людину в широкому сенсі цих слів.

Пухлина головного мозку може розвинутись у будь-якої людини, незалежно від віку — і у дітей, і у молодих осіб, і у дорослих у розквіті сил людей, і у літніх пацієнтів. Психологічно це випробування переноситься по-різному в кожній віковій групі, але всі переживають відчуття безвиході та розгубленості. Те саме відчувають також близькі родичі. Постановка такого діагнозу може стати поворотним моментом у житті та одразу задати вектор на примирення з хворобою чи налаштувати на боротьбу, тому у таких випадках потрібен комплексний підхід до ведення пацієнта з обов’язковим застосуванням практичної психотерапії та високої кваліфікації лікаря-онколога.

Саме такі спеціалісти працюють в багатопрофільному медичному центрі Maimonides. Наше онкологічне відділення функціонує в тісній та плідній співпраці з найкращими ізраїльськими онкологічними центрами. Проект по дорослій онкології очолює не лише завідуючий відділенням Maimonides Др. Стефанська Ірина, але й відповідальний ізраїльський висококваліфікований спеціаліст в області дорослої онкології. Кожен окремий клінічний випадок контролюється з боку ізраїльських колег, у разі необхідності лікуючий лікар в будь-який момент може спитати поради у свого закордонного колеги або навіть організувати онлайн-консультацію для певного пацієнта. Таким чином, в умовах України наші пацієнти отримують доступ до найкращої та ефективної ізраїльської медицини.

Сучасне лікування пухлин головного мозку – це дороговартісний процес, і, на жаль, не всі, хто його потребує, може собі дозволити. Тому МЦ Меймонідес працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”, який надає фінансову допомогу на лікування важкохворих пацієнтів.

Пухлини головного мозку – це дуже складні захворювання, але при правильно організований допомозі – цілком виліковні. Щоб збільшити шанси на одужання та подальше повноцінне життя, в онкологічному відділенні МЦ Меймонідес одному пацієнту допомагає ціла мультидисциплінарна команда – онкологи, неврологи, нейрохірурги, терапевти, реабілітологи, променеві терапевти, хіміотерапевти, логопеди, фізичні терапевти, психологи та інші необхідні вузькі спеціалісти. Свою практичну діяльність вони організовують лише у відповідності з сучасними рекомендаціями та світовими протоколами лікування, а не використовують вітчизняні вказівки 20-ти річної давності, тому пацієнт може бути впевнений, що в нас він отримає лише сучасне та ефективне лікування, засноване на принципах доказової медицини.

Разом з тим, підхід до кожного клінічного випадку є індивідуальним, тобто лікар не використовує один шаблон чи єдину схему лікування для всіх, план обстежень та терапії підбирається для кожного пацієнта окремо (пацієнтоорієнтований підхід), враховуючи його основний діагноз, розмір та розповсюдження пухлини, пошкоджені функції головного мозку, стадію хвороби, вік, супутні захворювання та побажання самого пацієнта. Такий підхід дозволяє отримати найкращі результати як для хворого (покращує прогноз), так і для лікаря (хороший комплаєнс).

В онкологічному відділенні Меймонідес працюють лише висококваліфіковані спеціалісти, більшість з яких неодноразово стажувались в найвідоміших онкологічних клініках світу. Всі вони бездоганно володіють сучасними діагностичними та лікувальними процедурами, мають навики спілкування з пацієнтами онкологічного профілю. Якщо певний вузький спеціаліст або специфічне лікувально-діагностичне обладнання відсутні, то пацієнт при бажанні скеровується в дочірні заклади МЦ Меймонідес або наші ізраїльські клініки-партнери, де він гарантовано отримає весь спектр необхідних медичних послуг.

Причини і симптоми пухлин головного мозку

Внутрішньочерепні пухлини можуть вражати безпосередньо головний мозок, або деякі структури у порожнині черепа – черепні нерви, мозкові оболонки, судини головного мозку. Вони зустрічаються у людей усіх вікових груп – від дітей до пацієнтів літнього віку. Найчастіше страждають люди молодого та середнього віку, хоча впродовж останніх років суттєво зросла частка пухлин головного мозку і серед літніх людей.

Не дивлячись на те, що частина внутрішньочерепних пухлин є доброякісними, всі новоутворення в порожнині черепа є небезпечними не тільки для здоров’я, але і життя. Справа в тому, що черепна коробка – це замкнутий простір, і при появі всередині додаткового новоутворення, яке росте, здавлюються сусідні тендітні нервові структури, росте внутрішньочерепний тиск, розвиваються відповідні симптоми та ускладнення. Тому будь-яке внутрішньочерепне утворення (доброякісне чи злоякісне) є вкрай небезпечним для життя та потребує активної лікувальної тактики.

Нажаль, як і з більшістю онкологічних захворювань, точних причин розвитку пухлин головного мозку наразі невідомо. Існує зв’язок між впливом деяких факторів та збільшенням частоти таких новоутворень. Серед основних факторів ризику розвитку пухлин головного мозку слід назвати:

  • Генетична схильність до пухлин окремих видів – носії певних мутацій в різноманітних генах мають підвищений ризик внутрішньочерепних неоплазій.
  • Негативний вплив деяких онкогенних вірусів.
  • Дія іонізуючого опромінення, наприклад, курс променевої терапії в минулому з приводу іншого злоякісного захворювання.
  • Канцерогенний вплив певних хімічних речовин.

Симптоми, викликані як первинними пухлинами, так і метастатичними ураженнями, є тотожними. Переважна більшість патологічних проявів пов’язані саме з підвищенням внутрішньочерепного тиску на фоні новоутворення, яке збільшується в розмірах всередині черепної коробки.

Головний біль – це найчастіший симптом. Він може бути максимально інтенсивним вранці після нічного сну. Головний біль також прогресує по мірі росту пухлини, може посилюватися у горизонтальному положенні. При дуже високому внутрішньочерепному тиску біль може супроводжуватися блюванням, та нудотою, які не приносять полегшення пацієнту.

Другий найчастіший симптом – різноманітні неспецифічні зміни психічного стану. Серед таких проявів – сонливість, апатія, зміни особистості (наприклад, поява агресії, не притаманної досі), зміни поведінки та когнітивні порушення, особливо при злоякісних пухлинах мозку.

Осередкова мозкова дисфункція може спричинити різноманітні симптоми – все залежить від місця розташування пухлини в головному мозку. Найчастіше зустрічається вогнищева неврологічна симптоматика (порушення чутливості, рухливості, зору, мови, слуху, тощо), ендокринні порушення (особливо при пухлинах гіпофіза) та судоми (найчастіше фокальні – певна група м’язів, іноді з вторинною генералізацією).

Можливі також епілептичні напади (при первинних пухлинах мозку частіше, при метастатичних – рідше). Порушення свідомості різного ступеня (ступор, сопор, кома) може бути ознакою початку вклинення мозку в великий потиличний отвір через високий внутрішньочерепний тиск, ураження стовбура головного мозку пухлинним процесом або дифузного двостороннього ураження кори головного мозку.

Деякі пухлини призводять до запалення мозкових оболонок, імітуючи менінгіт.

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Різновиди пухлин головного мозку у дорослих

Як уже було сказано, пухлини головного мозку, в залежності від їх здатності до росту та метастазування, поділяються на доброякісні та злоякісні. І ті, і ті є небезпечними для здоров’я та життя і потребують активного лікування у разі виявлення.

Також новоутворення головного мозку поділяють на первинні (ті, що з’являються та ростуть безпосередньо в порожнині черепа) та вторинні (це метастази віддалених первинних пухлин, наприклад, при раку легень або молочної залози). Метастатичні ураження головного мозку серед дорослого населення зустрічаються в 10 разів частіше, ніж первинні новоутворення.

Найчастіше у дорослих людей доводиться стикатися з наступними різновидами пухлин головного мозку:

  • Невриноми. Це доброякісні новоутворення зі шванівських клітин (шванноми). Найчастіше вражають корінці спинного мозку, периферичні нерви, в тому числі і черепно-мозкові (слуховий, трійчастий, зоровий, лицевий, тощо).
  • Гліоми (астроцитоми). В основі цієї доброякісної пухлини – нервові клітини астроцити. Гліоми ростуть повільно, потребують комплексного лікування.
  • Менінгіоми. Це пухлина доброякісного типу, проте з часом вона схильна перероджуватись у злоякісну, поширюючи метастази у прилеглі тканини. Формується з тканин менінгіальної оболонки головного чи спинного мозку.
  • Краніофарингіоми. Це доброякісне утворення, яке локалізується в ділянці гіпофіза. При рості пухлини відбувається здавлювання тканини гіпофіза та відповідні ендокринні порушення, тому таку пухлину потрібно видаляти хірургічним шляхом.
  • Аденоми гіпофіза. Це доброякісні утворення, які можуть бути джерелом гіперпродукції тих чи інших гормонів гіпофіза, тобто такі пухлини можуть бути гормонально активними, через що з’являються відповідні симптоми ендокринологічних розладів. Часто зустрічаються і неактивні аденоми, які не продують додаткових порцій гормонів. Небезпека аденоми не тільки в гормональній активності, а й стисненні сусідніх анатомічних структур, зокрема перехрестя зорових нервів, через що пацієнт може втрачати зір. Тому аденоми підлягають хірургічному лікуванню у випадку гормональної активності або великих розмірах і ризику здавлювання зорових нервів.
  • Епендимоми – дані новоутворення розвиваються з епендимальних клітин, що в нормі вистилають зсередини шлуночки мозку (порожнини у мозку, заповнені спинно-мозковою рідиною). Метастазують такі пухлини вкрай рідко і в основному з током ліквору. Хоча зустрічаються і первинно злоякісні різновиди, наприклад, анапластична епендимома.
  • Гемангіоми та гемангіобластоми – це доброякісний та злоякісний варіант пухлини, яка первинно розвивається з кровоносних судин. Такі новоутворення, в першу чергу, небезпечні розвитком внутрішньочерепного крововиливу.
  • Дизембріогенетичні пухлини – це рідкісна патологія для людей дорослого віку, так як ці утворення є вродженими та діагностуються в основному ще в ранньому дитинстві. Такі пухлини розвиваються із ембріональних (зародкових) клітин, як правило, вони злоякісні та мають агресивний перебіг.
  • Гліобластома – первинно злоякісна пухлина, для якої характерний швидкий інвазивний ріст та швидке розповсюдження метастазів.
  • Хоріоїдпапілома – доброякісне утворення із судинних сплетінь шлуночків мозку, може блокувати відтік спинномозкової рідини та призводити до внутрішньочерепної гіпертензії, а у дітей навіть до гідроцефалії.
  • Метастатичні ураження головного мозку.

Методи діагностики пухлин головного мозку

Для успішної боротьби з хворою, а тим паче з онкологічною, надзвичайно важливим є етап діагностики. Обстеження повинно бути швидким та на 100% достовірним. В клініці Меймонідес кожен пацієнт може розраховувати та точну та швидку діагностику. Всі наші лікарі володіють сучасними методиками обстежень, точно інтерпретують отримані після обстежень дані. Ризик помилки наближається до нуля. А сучасне та безпечне обладнання дозволяє зробити процес обстеження для пацієнта доволі комфортним.

Діагностика розпочинається з очної консультації лікаря, збору скарг, анамнезу життя та захворювання, повного огляду по органах і системах, повного неврологічного огляду. Далі, в залежності від того, яку патологію підозрює спеціаліст, пацієнт скеровується на ряд додаткових діагностичних методик:

  • Різноманітні аналізи крові, сечі, визначення в крові специфічних пухлинних маркерів.
  • Люмбальна пункція та дослідження отриманої спинно-мозкової рідини.
  • УЗД обстеження судин голови та шиї.
  • Ангіографія судин голови та шиї.
  • Сучасні методики медичної нейровізуалізації – КТ, МРТ з контрастом чи без, цифрова рентгенографія черепа, ПЕТ-КТ, ПЕТ-МРТ для сканування всього тіла (дозволяє точно виявити первинну пухлину та наявні метастази).
  • нейрофізіологічні методи діагностики функціонального стану головного мозку – ЕЕГ, Ехо-ЕГ та інші.
  • прицільна біопсія у разі необхідності (коли по даним додаткових нейровізуалізаційних методів все ж таки не вдається встановити різновид пухлинного утворення), цитологічне та гістологічне дослідження, імуногістохімічне та імунофлуоресцентне обстеження зразків тканини (наприклад, частини пухлини), щоб визначити підтип пухлини, спланувати схему лікування, найефективнішу для даного виду новоутворень.

Безперечною перевагою для наших пацієнтів є то, що всі зразки після біопсії відправляють в найкращі молекулярні лабораторії та патогістологічні клініки Ізраїлю, США, Німеччини для ревізії. Завдяки таким подвійним перевіркам ми точно впевнені в правильності діагнозу та підборі ефективної схеми лікування.

У разі необхідності отримати частину тканини пухлини до операції для гістологічного дослідження може бути застосована така інноваційна процедура, як стереотаксична біопсія, зокрема з використанням флуоресцентного маркера (ALA5).Це хірургічна процедура, спрямована на взяття зразків тканини головного мозку для патогістологічного (або іншого) дослідження.

Стереотаксична біопсія найчастіше виконується у тих випадках, коли на МРТ головного мозку було знайдено процес, природа якого незрозуміла, або коли потрібний точний діагноз (включаючи молекулярний профіль) до початку онкологічного персоналізованого лікування.

Біопсія виконується шляхом введення голки для біопсії через крихітний 2-міліметровий отвір кістки черепа у виявлену попередньо пухлину. Процедура виконується під контролем складних засобів нейровізуалізації за допомогою цифрової навігаційної системи, що дозволяє досягти надзвичайно високого рівня точності навіть для пухлин, локалізованих глибоко всередині мозку.

Щоб переконатися, що біопсія підходить для подальшого дослідження, тобто зразок взятий з області самої пухлини (а не на краю здорової тканини), використовується флуоресцентний маркер (ALA5), який пацієнт приймає перорально (у вигляді напою) за кілька годин до операції. Він повинен профарбувати пухлину флуоресцентним барвником, після чого з допомогою однієї з методик нейровізуалізації, під контролем якої виконується біопсія, нейрохірург буде бачити підсвічування забарвленої ділянки і точно не помолиться з місцем забору зразка тканини.

Молекулярна діагностика (молекулярно-генетичні дослідження) – це невід’ємна складова сучасної діагностики онкологічних захворювань. Безпосередня причина виникнення багатьох пухлин – мутація в певному гені, через що він починає неправильно функціонувати, а клітина з такою мутацією набуває ознак злоякісності та здатності до неконтрольованого поділу та росту. Завдяки молекулярно-генетичній діагностиці ми можемо знайти ці мутації та підібрати найбільш ефективні схеми терапії, адже від типу мутацій залежить відповідь на дію тих чи інших препаратів. Однією з таких тест-систем для молекулярно-генетичних перевірок є панель Foundation One та Caris Molecular Testing і наші пацієнти мають доступ до такої інноваційної діагностики.

В клініці використовується ще багато інноваційних та сучасних діагностичних методик, їх підбір – це справа лікаря-онколога, в залежності від клінічної ситуації кожного пацієнта. Всі необхідні діагностичні процедури можна пройти безпосередньо в МЦ Меймонідес, не виїжджаючи за межі України.

Сучасне лікування пухлин головного мозку

Пухлини головного мозку – це дуже складні захворювання, так як страждати при цьому можуть майже всі життєво важливі функції організму. В нашому онкологічному відділенні над лікуванням одного пацієнта працює ціла мультидисциплінарна команда, всі рішення приймаються консилярно, також план лікування узгоджується з ізраїльськими найкращими спеціалістами в області дорослої онкології.

Лікування пухлин головного мозку – це комплексний процес з застосуванням певних комбінацій традиційних методів (хірургія, променева терапія, хіміотерапія) та сучасних (таргетна терапія, імунобіологічна терапія, тощо), а інколи – навіть експериментальних методик.

У медичному центрі Меймонідес більшість хірургічних операцій при раку мозку проводиться з використанням малоінвазивної техніки шляхом трансназальної ендоскопії. Дана техніка передбачає введення ендоскопа та необхідних мікрохірургічних інструментів через носову порожнину, без порушення цілісності черепної коробки. Наприклад, використовуючи метод трансназальної ендоскопії, нейрохірурги нашого відділення проводять найскладніші операції з видалення пухлин гіпофіза. Завдяки мінімальній травматизації оточуючих тканин, пацієнт за кілька днів без ускладнень відновлюється після хірургічного втручання.

У випадках, коли доступ до пухлини мозку утруднений або неможливий шляхом трансназального доступу, нейрохірурги проводять відкриту операцію на структурах мозку – краніотомію. Ця техніка передбачає створення невеликого отвору в черепній коробці, через який фахівці отримують доступ до пухлини.

Як правило, краніотомія проводиться під загальним наркозом, проте нейрохірурги використовують у своїй практиці і сучасну техніку оперативного втручання – awake craniotomy (краніотомія у свідомості), що передбачає проведення операції на структурах мозку під місцевою анестезією. Під час хірургічного втручання пацієнт перебуває у свідомості та спілкується з лікарем, виконуючи необхідні команди. Такий підхід дозволяє лікарю, який видаляє пухлину, відстежувати роботу функціонально важливих зон ЦНС та не пошкодити їх. Вся операція проходить під контролем сучасного обладнання.

Хіміотерапія є одним з основних методів лікування раку мозку та майже завжди використовується в комплексі з хірургією та/чи променевою терапією. Сучасні хіміопрепарати використовуються для знищення залишкових атипових клітин та дрібних метастазів після хірургічного видалення пухлини. Інколи, при лікуванні неоперабельних хворих (яким не показана операція через значне поширення процесу або хірургічна процедура протипоказана в силу інших обставин), а також пацієнтів, у яких діагностовано медулобластому та лімфому (найчутливіші до хіміопрепаратів види раку) хіміотерапія виступає основним методом лікування. Хіміотерапія може бути системною, що застосовується найчастіше, та місцевою.

Прикладом місцевої хіміотерапії при пухлинах головного мозку (брахітерапія) може бути імплантація в черепну коробку пацієнта після хірургічного видалення новоутворення пластини з хіміопрепаратом Гліадел. Це спеціальні резервуари з хіміотерапевтичним препаратом, що знищує пухлинні клітини. Діючи безпосередньо на уражені тканини, препарат знищує найдрібніші злоякісні клітини, не викликаючи значних побічних ефектів, як системна хіміотерапія. Імплантація пластин Гліадел дозволяє значно знизити ризик рецидиву раку мозку в майбутньому.

В онкологічному центрі Меймонідес для лікування раку використовуються лише хіміотерапевтичні препарати останнього покоління, що мають мінімальну кількість небажаних реакцій з боку здорових органів та тканин. Хіміотерапевтичні ліки для кожного пацієнта лікарі підбирають індивідуально, виходячи з результатів сучасних молекулярно-генетичних тестів. Такий підхід дозволяє знайти максимально ефективний за конкретної пухлини засіб, точно розрахувати необхідну кількість курсів хіміотерапії та їх тривалість.

В комплексному лікуванні пухлин мозку також активно застосовується променева терапія. Використовується як дистанційна променева терапія з допомогою апаратів лінійних прискорювачів, так і різноманітні сучасні модифікації радіотерапії. Наприклад, променева терапія із застосуванням технології RapidArc, що дозволяє збільшити інтенсивність опромінення на 80% і приблизно в 5 разів скоротити тривалість сеансу.

Також активно використовуються сучасні установки стереотаксичної радіохірургії. Дана техніка лікування передбачає вплив радіоактивним випромінюванням на новоутворення відразу з декількох сторін. Маніпуляція проводиться під контролем МРТ за допомогою сучасної установки TrueBeam. Потужність даної установки дозволяє безконтактно видаляти невеликі новоутворення мозку за один сеанс. Завдяки наявності системи планування та навігації операція проводиться з максимальною точністю, без пошкодження здорових оточуючих тканин.

Імунобіологічна та таргетна терапія використовується в найсучасніших онкологічних центрах для допомоги хворим на рак мозку. Завдяки активізації імунної системи пацієнта власними, спеціально «навченими» атакувати злоякісні клітини, лейкоцитами, онкологам вдається уповільнити ріст та зупинити метастазування пухлини, покращити загальний стан та самопочуття онкохворого. Перевагою біологічного лікування перед променевою чи хіміотерапією є можливість його використання для лікування літніх та сильно ослаблених пацієнтів.

Всі схеми лікування пацієнтів з пухлинами головного мозку у клініці Меймонідес розроблені світовими фахівцями в галузі організації охорони здоров’я, вони успішно пройшли перевірку, мають велику доказову базу, та відточені нашими спеціалістами до найдрібніших деталей, що дозволяє зробити весь діагностично-лікувальний процес швидким, зручним та ефективним.

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Зміст