Пухлини середостіння

Середостіння (медіастінальний простір) – це складна топографо-анатомічна ділянка всередині грудної порожнини. З боків вона обмежена парієтальними листками плеври, ззаду – грудним відділом хребта, знизу – діафрагмою, спереду – грудиною, зверху з’єднується з клітинними просторами шиї (умовна верхня межа – верхній край грудини). 

Середостіння вміщає в собі життєво важливі органи – серце, стравохід, трахею, аорту, інші артеріальні та венозні судини, нервові стовбури, лімфатичні судини та вузли, вилочкова залоза (тимус), тощо. Для зручності середостіння умовно поділяють на переднє, середнє та заднє.

Пухлини середостіння серед решти груп онкологічних захворювань займають особливе місце, так як об’єднуються лише за місцем розташування. За своєю структурою та походженням – різноманітна група пухлинних захворювань, які можуть бути первинними та метастатичними, доброякісними, в тому числі кісти середостіння, та злоякісними, походити з епітеліальних, мезенхімальних, ембріональних, нервових та інших тканин. Новоутворення середостіння – це рідкісна патологія, яка виявляється в 0,5-3% пухлин всіх локалізацій, обидві статі хворіють з однаковою частотою.

Медичний центр Меймонідес працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”. Тому всі наші пацієнти, які не можуть оплатити медичні рахунки за необхідні лікувально-діагностичні, можуть розраховувати на підтримку та допомогу.

Пухлини середостіння як доброякісні, так і злоякісні – це важкі захворювання, які потребують активної лікувальної тактики одразу після виявлення. Крім загальновідомих негативних наслідків злоякісних новоутворень, пухлини середостіння можуть нести й іншу небезпеку – при досягненні значних розмірів вони можуть здавлювати та порушувати функцію життєва важливих органів, що розташовані в медіастінальному просторі. Тому такі новоутворення треба виявляти на ранніх стадіях та швидко приступати до комплексного лікування.

В онкологічному відділенні багатопрофільного медичного центру Меймонідес працюють висококваліфіковані лікарі, які мають досвід ведення пацієнтів з найскладнішими варіантами пухлин середостіння, тому якщо вам встановлено такий діагноз і ви не знаєте, з чого розпочати свій шлях боротьби з хворобою – сміливо звертайтеся до фахівців нашої клініки. Лікарі-онкологи запропонують план уточнюючої діагностики та складуть індивідуальну схему комплексного лікування з урахуванням найсучасніших клінічних рекомендацій та протоколів терапії.

МЦ Меймонідес функціонує в тісній та плідній співпраці з найкращими ізраїльськими онкологічними центрами. За приклад надання медичних послуг нашим закладом ми обрали саме ізраїльську модель медицини, як однієї з найефективніших у світі. Кожен окремий клінічний випадок ведеться спільно лікуючим лікарем, завідуючою відділення Др. Іриною Стефанською та відповідальним фахівцем-онкологом безпосередньо з Ізраїлю. Завдяки злагодженій роботі такої професійної команди м вдається досягнути успіхів у лікуванні найскладніших випадків пухлин середостіння.

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Одна з переваг лікування в нашій клініці – це індивідуальний підхід до лікування. Лікарі не використовують шаблонну схему обстеження та лікування для всіх пацієнтів з подібними діагнозами, адже всі люди та хвороби різні. При плануванні діагностики та схеми терапії обов’язково враховуються всі найдрібніші деталі – вік, стать пацієнта, основний діагноз, тип пухлини, її характеристики, стадія хвороби, загальний стан здоров’я людини, наявність важких супутніх патологій, а також побажання самого пацієнта. Разом з тим, всі лікувально-діагностичні процедури відповідають останнім клінічним настановам та стандартам надання медичної допомоги в онкології, тому в якості отриманих медичних послуг можна не сумніватись.

Враховуючи різнорідність пухлин середостіння, в нашому онкологічному відділенні працюють всі вузькі спеціалісти, допомога яких може знадобитись пацієнту з пухлиною медіастінального простору. В лікувально-діагностичний процес залучена ціла мультидисциплінарна команда – онкологи, хірурги загальні, кардіохірурги, торакальні хірурги, променеві терапевти, хіміотерапевти, радіологи, ендоскопісти, реабілітологи, неврологи, нейрохірурги, психологи та інші вузькі спеціалісти, які можуть знадобитися при лікуванні такого пацієнта. Таким чином, людина може отримати весь спектр необхідних медичних послуг в стінах одного закладу, починаючи з діагностики, завершуючи комплексним лікуванням та реабілітацією після нього. Такий пацієнтоорієнтований підхід значно полегшує шлях для самого пацієнта та комплаєнс лікування для спеціаліста.

Відділення оснащене лише сучасною лікувально-діагностичною апаратурою експертного класу. Якщо певний вузький спеціаліст або рідкісне лікувально-діагностичне обладнання відсутні, то пацієнт за згодою скеровується в дочірні заклади МЦ Меймонідес або наші ізраїльські клініки-партнери, де він гарантовано отримає весь спектр необхідних медичних послуг.

Види пухлин середостіння

В залежності від походження (джерело росту), новоутворення середостіння поділяються на:

  • Первинні – ростуть безпосередньо з органів, що знаходяться в медіастінальному просторі (тимус, серце, стравохід, трахея, тощо) або анатомічних структур, що обмежують середостіння (грудина, діафрагма, плевра).
  • Вторинні – метастатичні ураження органів і стінок середостіння у разі первинних злоякісних пухлин іншої локалізації.

Найчастіші різновиди первинних новоутворень медіастінального простору:

  • Доброякісні та злоякісні пухлини вилочкової залози (тимусу).
  • Пухлини нейрогенного походження – шваннома, нейрофіброма, нейрогенна саркома, гангліоневрома.
  • Ходжкінська та неходжкінські лімфоми.
  • Пухлини з тканин, що зміщені в медіастінальний простір – рак щитовидної залози, внутрішньогрудний зоб, герміногенні (ембріональні) пухлини (семінома, тератома, тератобластома, хоріонепітеліома), пухлини м’яких тканин (ліпома, ліпосаркома, фіброма, фібросаркома, ангіома, ангіоліпома, ангіосаркома, тощо), пухлини серця (часто їх відокремлюють в окрему групу, не відносять до новоутворень середостіння), справжні кісти середостіння (перикарду, тимусу, бронхогенні кісти).

На першому місці серед пухлин середостіння за частотою виявлення знаходяться тимоми (пухлини вилочкової залози) – 40%, далі йдуть нейрогенні новоутворення – 20%, лімфоми – 13%, герміногенні пухлини – 12%, кісти середостіння – 10% та решта новоутворень.

Симптоми пухлин середостіння

Багато об’ємних утворень середостіння мають безсимптомний перебіг. Симптоми з’являються раніше, якщо утворення є злоякісним. Найчастіше захворювання проявляється болем у грудній клітці та зниженням маси тіла. При лімфомах спостерігається лихоманка та немотивована втрата ваги.

Об’ємні утворення середостіння можуть спричиняти здавлювання трахеї та бронхів, стридор (свистяче шумне дихання), рецидивуючий бронхіт або часті пневмонії.

Скарги та прояви, в першу чергу, залежать від локалізації новоутворення. Великі пухлини переднього середостіння призводять до появи задишки в положенні лежачи на спині. Утворення середнього середостіння можуть стискати кровоносні судини або дихальні шляхи, що веде до розвитку синдрому верхньої порожнистої вени або обструкції дихальних шляхів. Утворення заднього середостіння можуть проростати стравохід, що призводить до розвитку дисфагії або одинофагії (порушення ковтання, біль при ковтанні).

Методи діагностики пухлин середостіння

Чим раніше встановлений діагноз пухлини середостіння, тим кращий прогноз та результат лікування. Тому якісна та швидка діагностика – це надзвичайно важливий етап. В клініці Меймонідес використовується лише сучасне обладнання експертного класу, всі наші лікарі досконало володіють всіма необхідними методиками обстеження онкологічного пацієнта, уміють безпомилково інтерпретувати отримані дані, що допомагає їм у створенні сучасного, індивідуального та ефективного плану лікування.

Об’ємні утворення середостіння, як правило, виявляються випадково при рентгенографії органів грудної клітки (ОГК) або інших променевих методах дослідження ОГК. Для визначення причинного фактора показані додаткові діагностичні обстеження, як правило, візуалізаційні методи та біопсія.

Найбільш інформативним методом діагностики є комп’ютерна томографія із контрастуванням. КТ органів грудної клітки дозволяє диференціювати різні варіанти норми та доброякісні утворення (жирові, рідинні кісти) з іншими процесами (в першу чергу, злоякісними). Магнітно-резонансну томографію (МРТ) проводять у разі, якщо структура, що спостерігається, є кістозною. МРТ може бути корисною при визначенні факту, стискає чи проникає пухлинна маса в суміжні анатомічні структури.

Діагностувати тип злоякісних новоутворень, як правило, дозволяє тонкоголкова аспіраційна біопсія. Тонкоголкової аспіраційної біопсії зазвичай достатньо для підтвердження карциноматозних утворень, проте при підозрі на лімфому, тимому або неврогенну пухлину слід провести трепан-біопсію.

Всі гістологічні матеріали після біопсії ми надсилаємо в найкращі світові патогістологічні лабораторії (Ізраїль, Німеччина, США). Завдяки таким подвійним молекулярним перевіркам ми точно впевнені в правильності діагнозу та ефективності обраної схеми лікування.

Також нашим пацієнтам доступна інноваційна молекулярна діагностика матеріалу після біопсії (молекулярно-генетичні дослідження). Це обов’язкова частина сучасної діагностики онкологічних захворювань. Завдяки молекулярно-генетичній діагностиці ми можемо підібрати найбільш ефективні схеми лікування, адже від типу змін залежить відповідь на дію тих чи інших препаратів. Прикладом такої сучасної діагностики є тест-системи для молекулярно-генетичних перевірок Foundation One та Caris Molecular Testing.

Ще одним дуже ефективним та сучасним методом обстеження є медіастіноскопія. Середостіння досліджується з допомогою ендоскопічної техніки – медіастіноскопа. Це спеціалізований інструмент з камерою, який вводять у порожнину середостіння. Для цього спеціалісти роблять невеликі розрізи на шиї. Використання медіастіноскопа дозволяє лікарю уважно вивчити стан органів середостіння, провести біопсію підозрілої тканини або лімфатичного вузла.

Для повного сканування організму та виявлення можливих віддалених метастазів використовуються такі інноваційні методики як ПЕТ-КТ, ПЕТ-МРТ, остеосцинтиграфія. Ці обстеження допомагають правильно встановити стадію злоякісного процесу та підібрати ефективне лікування для кожної стадії і кожного пацієнта. Всі необхідні діагностичні процедури можна пройти безпосередньо в клініці, не виїжджаючи за межі України.

Також важливим етапом є визначення в крові рівня специфічних онкомаркерів, наприклад, альфа-фетопротеїну та β-хоріонічного гонадотропіну людини, які підвищуються при герміногенних пухлинах. Визначення цих речовин використовується не тільки з метою діагностики, а й проведення диф. діагнозу, моніторингу перебігу хвороби та визначення прогнозу.

Сучасне лікування пухлин середостіння

Однією з найважливіших переваг лікування пухлин середостіння в нашій клініці є застосування комплексного підходу до терапії. В боротьбі із злоякісною пухлиною фахівець-онколог застосовує увесь доступний арсенал лікувальних методик. Терапія завжди комбінується з декількох методів. Як правило, схема лікування включає хірургічне видалення пухлини в комбінації з хіміотерапією та/або променевою терапією. В деяких випадках в лікувальну програму додають інноваційні методики лікування (таргетні ліки, препарати імунобіологічної дії, тощо).

Лікування повністю залежить від етіології процесу. Деякі доброякісні утвори, зокрема кісти перикарда, спостерігають. Більшість злоякісних пухлин видаляють, проте при лімфомах доцільніше використовувати хіміотерапію.

Оскільки середостіння обмежене грудною порожниною, будь-яке відкрите хірургічне втручання є дуже травматичним. Тому ми виконуємо в основному мінімально-інвазивне видалення пухлин середостіння з допомогою ендоскопічних методик. Звичайно, такі операції можуть бути застосовані не для кожного пацієнта і деяким все ж таки потрібна відкрита хірургія. Наші хірурги майстерно володіють всіма оперативними техніками необхідних втручань на органах середостіння. Також нашим пацієнтам доступні роботизовані методи проведення торакоскопічних оперативних втручань.

Для того, щоб закріпити отриманий результат, операція доповнюється хіміотерапевтичним, променевим або медикаментозним лікуванням залежно від діагнозу.

В онкологічному центрі Меймонідес для лікування раку використовуються також хіміотерапія в комплексному лікуванні. Нашим пацієнтам призначають лише хіміотерапевтичні препарати останнього покоління, що мають мінімальну кількість небажаних реакцій з боку здорових органів та тканин. Хіміотерапевтичні ліки для кожного пацієнта лікарі підбирають індивідуально, виходячи з результатів сучасних молекулярно-генетичних тестів. Такий підхід дозволяє знайти максимально ефективний за конкретної пухлини засіб, точно розрахувати необхідну кількість курсів хіміотерапії та їх тривалість.

Променева терапія може застосовуватись до або після операції у випадку злоякісних новоутворень середостіння. Як правило, використовують дистанційне опромінення з допомогою сучасних апаратів лінійних прискорювачів. За допомогою інноваційних технологій можна забезпечити цілеспрямоване опромінення пухлини, мінімізуючи дозу для решти здорових тканин та органів середостіння. Сучасні лінійні прискорювачі, що доступні нашим пацієнтам, дозволяють виконувати променеву терапію модульованої інтенсивності (IMRT), ротаційне (рухоме опромінення) з модуляцією інтенсивності пучка (VMAT), а також стереотаксичну променеву терапію (SRT) та стереотаксичну радіохірургію (SRS). Таке обладнання дозволяє нам ефективно боротися з онкологічними захворюваннями, які раніше вважалися невиліковними.

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Зміст