Пухлини жовчного міхура та жовчних протоків

Пухлини жовчного міхура та жовчних ходів – це доволі рідкісні онкологічні захворювання, які відрізняються пізньою діагностикою через відсутність тривалий час симптомів патології, а також несприятливим прогнозом у багатьох випадках. По мірі прогресування пухлини розвивається біліарна обструкція, тобто порушення відтоку жовчі до дванадцятипалої кишки. Саме тоді і з’являються специфічні для захворювання симптоми, але часто це трапляється уже на пізніх стадіях злоякісного ураження біліарного тракту.

Злоякісні ураження біліарного тракту – це складні захворювання, але при вчасному виявленні – цілком виліковні. Приступати до активного лікування потрібно одразу після виявлення хвороби, тому не зволікайте з візитом до лікаря, який спеціалізується на таких проблемах зі здоров’ям. Саме такі спеціалісти працюють в онкологічному відділенні багатопрофільного медичного центру Меймонідес.

Ми тісно співпрацюємо з найкращими ізраїльськими клініками, за приклад надання медичних послуг ми обрали саме ізраїльську модель медицини, як одну з найкращих у світі. Кожен окремий клінічний випадок контролюється не лише лікуючим лікарем, а й завідуючою відділенням Др. Іриною Стефанською сумісно з відповідальним спеціалістом онкологом безпосередньо з Ізраїлю. Завдяки злагодженій роботі такої професійної команди нам вдається досягти значних успіхів навіть у разі важких випадків злоякісних захворювань біліарного тракту.

Ні для кого не секрет, що лікування онкологічних проблем – доволі дороговартісний процес. Тому медичний центр Меймонідес працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”. Таким чином всі наші пацієнти, хто потребує лікування, але не в змозі його собі дозволити в фінансовому плані, можуть розраховувати на допомогу.

Одна з найважливіших переваг лікування в нашій клініці – це індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Лікар не використовує один план обстеження або схему лікування для всіх, так як не існує двох однакових людей та двох ідентичних захворювань. Тому сучасний протокол надання медичної допомоги при пухлинах жовчного міхура та жовчних ходів модифікується, в залежності від потреб кожного пацієнта та його особливостей. Обов’язково лікар враховує вік пацієнта, стать, тип пухлини, її розмір, локалізацію та поширення, стадію хвороби, наявність супутніх тяжких захворювань, побажань самого пацієнта. Безумовно, всі лікувальні заходи відповідають світовим клінічним рекомендаціям та стандартам надання медичної допомоги в онкології, тому пацієнт може не перейматись якістю надання медичних послуг.

У нашому онкологічному відділенні працюють не лише онкологи, а ціла мультидисциплінарна команда. Допомогу пацієнту надають одразу кілька вузьких спеціалістів – онкологи, хірурги, гастроентерологи, ендоскопісти, променеві терапевти, хіміотерапевти, реабілітологи, психологи та інші. Всі наші фахівці мають високу кваліфікацію та багатий досвід роботи в клініці онкології, більшість з них неодноразово проходили стажування на базі найкращих онкологічних центрів світу. У нашому медичному центрі використовується тільки сучасна та безпечна лікувально-діагностична апаратура експертного класу. Якщо певний вузький спеціаліст або рідкісне лікувально-діагностичне обладнання відсутні, то пацієнт за згодою скеровується в дочірні заклади МЦ Меймонідес або наші ізраїльські клініки-партнери, де він гарантовано отримає весь спектр необхідних медичних послуг.

Причини та види пухлин жовчного міхура та жовчних протоків

Нажаль, точних причин розвитку пухлин жовчного міхура та жовчних протоків невідомо. Існують певні фактори, які підвищують ризик розвитку даної патології. До них відносять:

  • первинний склерозуючий холангіт,
  • неспецифічний виразковий коліт,
  • кісти жовчних шляхів,
  • холедохолітіаз (жовчнокам’яна хвороба),
  • паразитарні ураження біліарного тракту (опісторхоз).

В залежності від розташування пухлин, виділяють:

  • рак внутрішньопечінкових жовчних протоків,
  • рак позапечінкових жовчних протоків.

Холангіокарцинома – найчастіший вид злоякісних пухлин жовчних протоків (складає 95% таких уражень). Пухлина трапляються достатньо рідко (1-2 випадки на 100 000 осіб). Холангіокарцинома вражає переважно позапечінкові жовчні протоки: 60–70% випадків виникає у ділянці воріт печінки (пухлина Клацкіна), близько 25% – у дистальних сегментах протоків, у решті випадків уражається печінка.

Карцинома жовчного міхура трапляється також рідко (2,5 випадки на 100 000 населення). Вона частіше розвивається у пацієнтів з великим конкрементами (більше 3 см) та кальцифікацією стінок жовчного міхура на тлі хронічного холециститу (порцеляновий жовчний міхур). Практично всі пацієнти з даним злоякісним захворюванням (70–90%) мають конкременти в жовчному міхурі. Лікування має позитивний ефект при ранньому виявленні раку (наприклад, випадково при виконанні холецистектомії).

Поліпи жовчного міхура зазвичай протікають безсимптомно, є доброякісними утвореннями слизової оболонки жовчного міхура. Їх виявляють приблизно 5% випадків при УЗД. Маленькі поліпи жовчного міхура, які виявляють випадково, не потребують лікування. Однак для поліпів більше 10 мм у діаметрі слід розглянути можливість хірургічного втручання, так як вони можуть перероджуватись у злоякісні пухлини.

Симптоми пухлин жовчного міхура та жовчних протоків

Більшість пацієнтів з холангіокарциномою тривалий час не мають жодних симптомів, на пізніх стадіях хвороба маніфестує появою свербежу та обструктивною (механічною) жовтяницею. Зазвичай пухлину діагностують у віці 50–70 років. Пухлини, розташовані у воротах печінки, можуть викликати лише біль у животі, анорексію та схуднення.

До інших симптомів відносять постійну втому, появу безбарвного стільця, утворення в животі, яке можна прощупати, збільшення печінки або збільшений безболісний жовчний міхур (симптом Курвуазьє). Біль може нагадувати жовчну коліку (гострий, дуже інтенсивний) чи мати постійний ниючий та з часом прогресуючий характер.

Клінічні прояви карциноми жовчного міхура варіюються від випадкових випадків виявлення пухлини при холецистектомії, виконаної з приводу жовчнокам’яної хвороби, до тяжкого перебігу захворювання з постійним болем, втратою ваги, пухлиною у черевній порожнині або обструктивною жовтяницею.

Поліпи жовчного міхура здебільшого безсимптомні та виявляються випадково при проведенні ультразвукової діагностики.

Методи діагностики пухлин жовчного міхура та жовчних протоків

Чим раніше встановлений діагноз пухлини біліарного тракту, тим кращий прогноз та результат лікування. Тому якісна та швидка діагностика – це надзвичайно важливий етап. В клініці Меймонідес використовується лише сучасне обладнання експертного класу, всі наші лікарі досконало володіють всіма методиками обстеження пацієнта з підозрою на злоякісне новоутворення жовчного міхура та жовчних ходів, вміють безпомилково інтерпретувати отримані дані, що допомагає їм у створення сучасного, індивідуального та ефективного плану лікування.

Основний метод діагностики пухлин біліарного тракту – УЗД (іноді ендоскопічна ультрасонографія) з наступною КТ-холангіографією або магнітно-резонансною холангіопанкреатографією (МРХПГ). Іноді проводиться КТ, що може дати більше інформації, ніж УЗД, особливо у встановленні діагнозу карциноми жовчного міхура. Якщо ці методи не дають результатів або при підозрі на ураження жовчних ходів, виконується ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (РХПГ).

Ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія дозволяє не тільки виявити пухлину, але й виконати біопсію для підтвердження діагнозу. Всі матеріали після біопсії ми надсилаємо в найкращі світові патогістологічні лабораторії (Ізраїль, Німеччина, США). Завдяки таким подвійним перевіркам ми точно впевнені в правильності діагнозу та ефективності обраної лікувальної тактики.

Також нашим пацієнтам доступна інноваційна молекулярна діагностика матеріалу після біопсії (молекулярно-генетичні дослідження). Це обов’язкова частина сучасної діагностики онкологічних захворювань. Завдяки молекулярно-генетичній діагностиці ми можемо підібрати найбільш ефективні схеми лікування для кожного окремого пацієнта. Прикладом такої сучасної діагностики є тест-системи для молекулярно-генетичних перевірок Foundation One та Caris Molecular Testing.

Для діагностики раку біліарного тракту також використовуються онкомаркери: при виявленні CА19–9 з РEA точність дослідження досягає 86%. Визначення цих онкомаркерів у післяопераційний період дозволяє оцінити ефективність лікування та діагностувати рецидив захворювання.

Для визначення поширеності процесу та стадії хвороби виконують КТ з контрастом, а також діагностичне оперативне втручання – відкриту лапаротомію та ревізію черевної порожнини. Для виявлення віддалених метастазів проводять такі сучасні діагностичні процедури, як остеосцинтиграфія, ПЕТ-КТ, ПЕТ-МРТ. Ці обстеження дають можливість обрати подальшу правильну лікувальну тактику.

На основі даних, що отримані в процесі діагностичного етапу, лікар виставляє точний діагноз з зазначенням стадії злоякісного процесу та формує схему лікування, згідно індивідуальних особливостей пацієнта та сучасних клінічних рекомендацій. Всі необхідні діагностичні процедури можна пройти безпосередньо в клініці, не виїжджаючи за межі України.

Сучасне лікування пухлин жовчного міхура та жовчних протоків

Однією з основних переваг лікування злоякісних захворювань в нашому онкологічному відділенні є застосування комплексного підходу до лікування. В боротьбі із злоякісною пухлиною фахівець застосовує увесь доступний арсенал лікувальних методів. Терапія – це завжди комбінація з двох, трьох або й більше методів. Як правило, схема лікування включає хірургічне видалення пухлини в комбінації з хіміотерапією та/або променевою терапією. В деяких випадках в лікувальну програму додають певні інноваційні методики лікування (таргетні ліки, препарати імунобіологічної дії, тощо).

Хірургічне лікування передбачає при холангіокарциномі стентування (або інші процедури відновлення пасажу жовчі), зрідка виконується резекція пухлини. Внутрішньопротокова холангіокарцинома стентується за допомогою черезшкірної транспечінкової холангіографії або ендоскопічної ретроградної холангіопанкреатографії (ЕРХПГ). Дистально розташована холангіокарцинома є показанням до ендоскопічного стентування при ендоскопічній ретроградній холангіопанкреатографії. Якщо холангіокарцинома локалізована, діагностична операція визначає що її можливо видалити шляхом хірургічної резекції чи панкреатодуоденектомії. Це дуже складні хірургічні втручання, проте наші хірурги майстерно володіють усіма з вище названих оперативних технік.

Трансплантація печінки при локалізованій холангіокарциномі в поєднанні з доопераційною радіохіміотерапією та післяопераційною променевою терапією забезпечує хороший прогноз та високу 5-річну виживаність пацієнтів. Процедура доступна в деяких центрах трансплантації як частина спеціального протоколу.

Хіміотерапія може використовуватись перед операцією чи після неї. Використовують різні схеми хіміотерапевтичного лікування з застосуванням тільки сучасних та безпечних ліків найкращих світових фармацевтичних компаній. Так ми впевнені в якості препаратів для хіміотерапії та їх безпеці. Найчастіше в схемах лікування використовують препарати: флуороурацил, мітоміцин, метотрексат, доксорубіцин, цисплатин, гемцитабін, оксаліплатин.

Променева терапія використовується в комплексному лікуванні, призначається, як правило, після оперативного втручання. В нашому відділенні опромінення виконується на сучасних нових апаратах – лінійних прискорювачах. Таке обладнання дозволяє застосовувати променеву терапію модульованої інтенсивності (IMRT), ротаційне (рухоме опромінення) з модуляцією інтенсивності пучка (VMAT), а також стереотаксичну променеву терапію (SRT) та стереотаксичну радіохірургію (SRS). Завдяки таким сучасним технологіям ми можемо боротися з онкологічними захворюваннями, які раніше вважалися невиліковними, цілеспрямовано доставляючи високі дози опромінення безпосередньо всередину пухлини, з мінімальним негативним впливом на здорові оточуючі тканини, що гарантує пацієнту високу якість лікування та мінімальні побічні дії.

Таргетні та імунобіологічні ліки також застосовують у лікуванні пацієнтів зі злоякісними пухлинами біліарного тракту, особливо на пізніх стадіях, коли повністю видалити пухлину не вдається, а лише однієї хіміотерапії та променевого лікування замало для виживання пацієнта. Такі інноваційні ліки цілеспрямовано діють лише на злоякісні клітини, при цьому не шкодять оточуючим здоровим тканинам, і в цьому їх основна перевага та відмінність від класичних хіміопрепаратів.

Завжди рішення про комбінацію тих чи інших методик терапії (з яких методів починати, що додавати далі, на якому етапі лікування виконувати операцію, коли і по якій схемі застосовувати хіміотерапію, чи застосовувати таргетні ліки або інші імунобіологічні препарати) приймається консилярно командою спеціалістів. Часто лікарям доводиться виходити за рамки стандартних протоколів, змінювати схеми лікування та дози необхідних препаратів, модифікувати методику опромінення так, щоб отримати якнайкращі результати для своїх пацієнтів. Завдяки такому індивідуального підходу до кожного окремого випадку нам вдається отримати перемогу над такими важкими хворобами у більшості випадків.

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Зміст