Рак шлунку

Шлунок – це непарний порожнистий орган з товстими м’язовими стінками, який приймає участь у процесі травлення. Шлунок виконує одразу декілька функцій: депонуючу, секреторну, травну, моторну, захисну, інкреторну. Злоякісні ураження шлунку – досить розповсюджені онкологічні захворювання, які зустрічаються переважно в дорослих. Це ціла група злоякісних пухлин, які можуть вражати слизову оболонку або інші шари стінок шлунку.

Нажаль, часто діагностика раку шлунку є запізнілою, так як захворювання не має специфічних симптомів і маскується під звичайні захворювання органів шлунково-кишкового тракту. На ранніх стадіях хворобу виявляють, як правило, при профілактичних обстеженнях груп ризику або випадково в процесі діагностики з іншого приводу.

Рак шлунку – це важка хвороба з серйозним прогнозом, але при вчасному виявленні і грамотному підході до лікування – цілком виліковна. Основне – знайти кваліфікованого спеціаліста з досвідом застосування сучасних методик лікування даної патології. Саме такі лікарі працюють в онкологічному відділенні багатопрофільного медичного центру Меймонідес. Наша клініка тісно співпрацює з найкращими ізраїльськими онкологічними центрами, за зразок надання медичних послуг пацієнтам ми взяли саме модель ізраїльської медицини, як однієї з найефективніших у світі. Усі клінічні випадки ведуться спільно лікуючим лікарем, завідуючою відділення Др. Іриною Стефанською та відповідальним досвідченим лікарем-онкологом безпосередньо з Ізраїлю. Таким чином, не виїжджаючи за кордон, пацієнт отримує доступ до всіх переваг сучасної ізраїльської медицини.

МЦ Меймонідес працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”, тому всі наші пацієнти можуть отримати фінансову допомогу на лікування, адже боротьба зі злоякісною пухлиною – це доволі дороговартісний процес і не всі, хто його потребує, можуть собі дозволити сучасне лікування.

Також важливою перевагою лікування в нашому медичному центрі є участь в лікувально-діагностичному процесі цілої мультидисциплінарної команди. Допомогу пацієнту надає не лише онколог, а й велика кількість інших вузьких спеціалістів – гастроентерологи, загальні хірурги, променеві терапевти, хіміотерапевти, реабілітологи, психологи та інші лікарі по необхідності. У своїй повсякденній практиці вони керуються сучасними клінічними рекомендаціями та світовими протоколами лікування, тому пацієнти можуть бути впевненими в якості медичних послуг та їх відповідності світовим стандартам.

Разом з тим, підхід до кожного пацієнта є суто індивідуальним. Лікуючий лікар не користується одним шаблоном обстеження чи однією схемою лікування для всіх, а план діагностики та лікування підбирається для кожного індивідуально з урахуванням віку, статі, основного діагнозу, типу пухлини, її розміру та поширення, стадії хвороби, наявності супутніх тяжких патологій, побажань самого пацієнта.

Відділення оснащено сучасною лікувально-діагностичною апаратурою експертного класу. Всі лікарі мають професійні психологічні навички спілкування з пацієнтами онкологічного профілю. Якщо певний вузький спеціаліст або рідкісне лікувально-діагностичне обладнання відсутні, то пацієнт за згодою скеровується в дочірні заклади МЦ Меймонідес або наші ізраїльські клініки-партнери, де він гарантовано отримає весь спектр необхідних медичних послуг.

Причини та симптоми раку шлунку

Щорічно діагностують біля 900 тисяч нових випадків раку шлунку у світі. Він посідає четверте місце серед усіх злоякісних новоутворень у дорослого населення. Нажаль, цей вид раку, не дивлячись на досягнення сучасної онкології, має високий показник смертності, знаходиться на 2 місці в структурі онкологічної смертності і поступається місцем лише раку легень. Серед тих, хто захворів, переважають чоловіки.

Серед причин розвитку раку шлунку на сьогодні важливе місце доведено відведено інфікуванню бактерією Н. pylori. Також сприяють раку хронічні захворювання шлунку, які супроводжуються або підвищеною кислотністю, або навпаки, зниженою кислотністю в порожнині шлунку (гіперацидний та атрофічний гастрит).

Ще одним інфекційним агентом, який пов’язаний зі збільшенням частота розвитку раку шлунку, є вірус Епштейна-Барр. Також існує спадкова схильність до розвитку даного захворювання. У випадках сімейного анамнезу даної патології виявлено мутантний ген Е-кадхерін (CDH-1), який пов’язаний із підвищенням ризику розвитку злоякісних пухлин шлунку.

Серед інших негативних факторів ризику, що сприяють розвитку раку шлунку, виділяють негативний вплив на слизову нітратів та нітритів, які ми споживаємо в основному з овочами. Дані шкідливі сполуки є також у багатьох алкогольних напоях, в’ялених та копчених виробах, тому їх регулярне вживання є суттєвим фактором ризику раку шлунку.

Початкові прояви раку шлунку неспецифічні, як правило, це симптоми диспепсії, що дає підстави запідозрити виразку. І пацієнти, і лікарі нерідко ігнорують симптоми або проводять терапію кислотозалежного захворювання без детального обстеження. Пізніше, якщо рак порушує прохідність воротаря чи знижується ємність шлунку, приєднується відчуття раннього насичення (переповнення після прийому невеликої кількості їжі), дисфагія (порушення ковтання) з’являється при раку в ділянці кардії, коли утруднюється надходження їжі зі стравоходу.

Часто спостерігаються втрата ваги, загальна слабкість, це відбувається, зазвичай, внаслідок обмеження споживання їжі через страх повторення вище описаних симптомів. Масивне виділення крові при блювоті та мелена з’являються досить рідко. Типовим є розвиток анемії внаслідок прихованої крововтрати. У ряді випадків перші симптоми пов’язані з метастатичним процесом (зокрема, жовтяниця, асцит, патологічні переломи кісток).

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Типи злоякісних пухлин шлунку

Злоякісні пухлини шлунку – не однорідні за своєю гістологічною структурою та походженням. Найчастіше доводиться стикатися з наступними різновидами раку шлунку:

  • Дифузно-інфільтративний рак шлунку – злоякісна пухлина, яка росте ендофітно (не в порожнину, а поширюється по стінкам шлунку та в сусідні органи і тканини). Джерело росту – клітини слизової оболонки, швидко відбувається інфільтрація підслизового шару органу, сусідні органі та тканини, швидко дає розвиток віддалених метастазів.
  • Залозисто-плоскоклітинний рак шлунку – злоякісна пухлина, що поєднує в собі ознаки плоскоклітинного раку та аденокарциноми. Захворювання агресивне, характеризується раннім метастазуванням.
  • Карцинома шлунку з виразкуванням – злоякісна пухлина, що складається з епітеліальних клітин і зовні дуже нагадує виразку. Хвороба має дуже агресивний перебіг, рано метастазує.
  • Карциносаркома шлунку – злоякісна пухлина, зустрічається рідко, вражає переважно чоловіків похилого віку.
  • Недиференційований рак шлунку – злоякісна пухлина, що складається з різноманітних пухлинних клітин, які неможливо класифікувати як один вид.
  • Нейроендокринні пухлини – це ціла група уражень, які зустрічаються доволі рідко (менше 2% усіх пухлин шлунку). Розвиток таких пухлин повільний, клінічна картина дуже різноманітна, що залежить від виду пухлини.
  • Низькодиференційована аденокарцинома шлунку – це дуже агресивна злоякісна пухлина, що розвивається з залозистих клітин слизової.
  • Персневидноклітинний рак – це доволі розповсюджена форма злоякісного ураження шлунку. Пухлина дуже агресивна, швидко росте, рано метастазує, її важко діагностувати на ранніх стадіях.
  • Папілярна аденокарцинома шлунку – злоякісна пухлина, що походить з залозистих епітеліальних клітин шлунку.
  • Плоскоклітинний рак шлунку – рідкісна форма злоякісного ураження, походить з клітин епітелію, що вистилають слизову оболонку шлунку, локалізується переважно в кардіальному відділі органу.
  • Поліпоподібний рак шлунку – це злоякісна пухлина, яка має екзофітний тип росту (росте в порожнину шлунку), має чітку основу та обмежена від оточуючих здорових тканин.
  • Тубулярна аденокарцинома шлунку – злоякісна агресивна пухлина, що росте із залозистих клітин слизової оболонки.
  • Хоріокарцинома – рідкісна злоякісна пухлина із епітеліальних клітин, хворіють переважно жінки, пухлина схильна до раннього метастазування.
  • Карцинома шлунку з частковим виразкуванням – злоякісна пухлина із епітеліальних клітин, що нагадує по зовнішньому вигляду виразку. Пухлина швидко росте та проростає сусідні тканини.

Методи діагностики раку шлунку

Своєчасна та точна діагностика – це основна запорука успішного лікування раку шлунку. В клініці Меймонідес ми використовуємо лише сучасне та точне діагностичне обладнання, наші лікарі бездоганно володіють всіма методиками обстеження та безпомилково інтерпретують отримані дані. Діагностична програма ставить перед лікарем 2 цілі – підтвердити діагноз раку та встановити стадію хвороби.

Будь-який процес обстеження починається з візиту до лікаря та консультації. Спеціаліст розпитає про всі скарги, визначить серед них специфічні саме для раку шлунку, далі збере анамнез хвороби та життя, виокремить фактори, які могли стати причиною розвитку злоякісної пухлини, ретельно огляне пацієнта по всім органам та системам. На основі отриманих даних лікар складе подальший план уточнюючої діагностики.

При підозрі на рак шлунку необхідно провести ендоскопію (езофагогастроскопію) з множинною біопсією та зіскобом спеціальною щіточкою для цитологічного дослідження. У ряді випадків біопсія, що обмежується межами слизової оболонки, не дозволяє розпізнати пухлину при її підслизовому розташуванні.

Всі матеріали після біопсії ми відправляємо в патогістологічні лабораторії найкращих онкологічних центрів світу (Ізраїль, США, Німеччина). Завдяки таким подвійним перевіркам ми точно впевнені в правильності діагнозу та подальшому адекватному виборі лікувальної тактики.

Також нашим пацієнтам доступна інноваційна молекулярна діагностика матеріалу після біопсії (молекулярно-генетичні дослідження). Це обов’язкова частина сучасної діагностики онкологічних захворювань. Безпосередня причина виникнення багатьох пухлин, як відомо, – мутація в певному гені. Завдяки молекулярно-генетичній діагностиці ми можемо знайти ці мутації та підібрати найбільш ефективні схеми лікування, адже від типу змін залежить відповідь на дію тих чи інших препаратів. Прикладом такої сучасної діагностики є тест-системи для молекулярно-генетичних перевірок Foundation One та Caris Molecular Testing.

Рентгенівське дослідження шлунку, особливо у режимі подвійного контрастування, інформативне у діагностиці пухлин, але, як правило, при цьому виникає потреба у наступній ендоскопії, щоб таки підтвердити діагноз і взяти біопсію.

При встановленому діагнозі раку шлунку показано проведення МРТ, КТ грудної клітки та черевної порожнини для визначення поширеності процесу. Якщо при уточнюючих обстеженнях метастази не виявлено, слід провести ендоскопічне УЗД для визначення глибини проростання стінки та залучення регіонарних лімфовузлів. Виявлені зміни визначають схему лікування та прогноз хвороби.

Також з метою виявлення метастатичного ураження віддалених органів та тканин може проводитись сканування всього тіла з допомогою методики ПЕТ-КТ або ПЕТ-МРТ, остеосцинтиграфії.

Для оцінки загального стану пацієнта, наявності анемії, порушень водно-електролітного балансу та можливих ознак метастатичного ураження печінки повинні бути виконані основні аналізи крові, включаючи загальний аналіз крові, оцінку рівня електролітів та печінкові проби. До та після хірургічного лікування повинен оцінюватися рівень карциноембріонального антигену (КЕА) у крові – онкомаркер пухлин шлунку.

У популяціях з високим ризиком захворюваності (наприклад, у Японії) проводиться регулярний ендоскопічний скринінг для раннього виявлення хвороби.

Спостереження з метою виявлення рецидиву після лікування полягає у проведенні ендоскопії та КТ грудної клітки, черевної порожнини та тазу. Якщо від початку підвищений рівень КЕА знизився після видалення пухлини, у процесі спостереження слід оцінювати динаміку цього показника – підвищення вказує на рецидив.

На основі отриманих даних в процесі обстеження лікар виставляє точний діагноз з зазначенням стадії злоякісного процесу та формує схему лікування, згідно індивідуальних особливостей пацієнта та сучасних клінічних рекомендацій. Всі необхідні діагностичні процедури можна пройти безпосередньо в клініці, не виїжджаючи за межі України.

Сучасне лікування раку шлунку

Безперечною перевагою лікування в медичному центрі Меймонідес – є застосування комплексного підходу до кожного випадку злоякісної пухлини шлунку. 

Вибір тактики лікування при раку шлунку залежить від стадії пухлини та побажань самого пацієнта (багато хто віддає перевагу більш активному лікуванню).

Радикальне лікування обов’язково включає хірургічне видалення пухлини – субтотальну резекцію шлунку або гастроектомію з видаленням регіонарних лімфовузлів. Така тактика обґрунтована за відсутності ознак розповсюдження пухлини за межі шлунку, при цьому допустимо наявність метастазів у регіонарні лімфовузли (до цієї категорії належить <50% пацієнтів).

Ад’ювантна хіміотерапія або комбінація хіміо– та променевої терапії після операції покращують результати лікування (якщо пухлина операбельна).

За наявності метастазів або множинного ураження регіонарних лімфовузлів радикальні операції не показані, і, як правило, проводяться паліативні втручання. Справжній масштаб поширення пухлини важко оцінити до того, як буде зроблено спробу радикального втручання. Паліативні операції, як правило, полягають в накладання шлунково-кишкового анастомозу при порушенні прохідності воротаря. Втручання проводиться лише тоді, коли очікується підвищення якості життя хворого. Всі наші хірурги віртуозно володіють техніками як радикальних, так і паліативних втручань при раку шлунку.

У пацієнтів, яким не проводилося хірургічне лікування, комбінована хіміотерапія (5-фторурацил, капецитабін, доксорубіцин, мітоміцин, цисплатин, оксаліплатин, іринотекан, паклітаксел, доцетаксел або лейковорин у різних поєднаннях) може призводити до поліпшення стану та покращення виживання.

Ефективність променевої терапії обмежена, так як пухлини шлунку не чутливі до дії іонізуючого опромінення. Вона може застосовуватись лише в комплексі з хіміотерапією до чи після операції для покращення прогнозу. У нашому розпорядженні тільки сучасне та безпечне обладнання для проведення курсів променевої терапії – лінійні прискорювачі останнього покоління. Такі апарати дозволяють діяти прицільно (тільки в зоні ураження), при цьому негативний вплив на оточуючі здорові тканини мінімальний. Сучасні апарати дозволяють дуже чітко програмувати дозу опромінення, що отримує пацієнт, моделювати режим променевої терапії, що дає змогу уникнути найбільш поширених побічних ефектів даного методу лікування.

Сучасна онкологія в останні роки активно використовує таргетну терапію в комплексі лікування (особливо при пізніх стадіях раку). Найчастіше застосовують такі препарати – трастузумаб (при пухлинах, які експресують рецептор 2 епідермального фактору росту людини – пухлини HER2+), і рамуцирумаб (інгібітор фактору росту ендотелію судин [ФРЕС]).

Імунотерапія, зокрема з пембролізумабом, схвалена для використання у пацієнтів з поширеним або метастатичним раком шлунку, позитивним за лігандом запрограмованої клітинної загибелі 1 (PD-L1). Запрограмовані інгібітори рецепторів клітинної загибелі 1 (наприклад, ніволумаб) схвалені для використання для пацієнтів на пізніх стадіях раку шлунку.

Таким чином, для кожного пацієнта рішення про комбінацію тих чи інших методів лікування раку шлунку (з яких методів починати, що додавати далі, на якому етапі лікування виконувати операцію, коли і по якій схемі застосовувати хіміотерапію, чи застосовувати таргетні ліки або інші імунобіологічні препарати) приймається консилярно мультидисциплінарною командою спеціалістів. Кожна людина та її хвороба різні, тому наші спеціалісти, спираючись на свій багатий досвід в лікуванні онкологічних патологій, часто відходять від стандартних протоколів, змінюючи схему лікування та дози необхідних препаратів так, щоб отримати якнайкращі результати для своїх пацієнтів.

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Зміст