Носоглотка – це носова частина глотки (її початковий анатомічний відділ), що знаходиться позаду носової порожнини і сполучається з нею двома внутрішніми носовими отворами (хоанами). У носоглотці є 4 отвори – 2 хоани та 2 отвори слухових труб на бічних стінках, що з’єднують носоглотку з порожниною середнього вуха. Також на бічних стінках носоглотки розташовуються 2 трубних мигдалики, на задній – непарний глотковий мигдалик. За своєю функцією носоглотка – це орган дихання, який проводить повітря з носової порожнини вниз до гортані.
Рак носоглотки – це група злоякісних онкологічних захворювань, які первинно локалізуються в ділянці носоглотки. Найчастіший вид новоутворення даної локалізації – плоскоклітинна карцинома.
Рак носоглотки – важке захворювання, має часто несприятливий прогноз саме через пізнє виявлення, адже симптоми хвороби з’являються доволі пізно, тому і діагностується патологія на запущених стадіях. Якщо у вас виникли підозри на дане захворювання, або вже встановлений такий діагноз – не гайте часу, звертайтеся по професійну допомогу до висококваліфікованих лікарів-онкологів. Саме такі спеціалісти працюють в онкологічному відділенні багатопрофільного медичного центру Меймонідес. Наша клініка працює в тісній кооперації з найкращими ізраїльськими онкологічними центрами. Всі клінічні випадки ведуться спільно лікуючим лікарем, завідуючою відділення Др. Стефанською Іриною та відповідальним лікарем онкологом безпосередньо з Ізраїлю. Таким чином, в умовах України кожен пацієнт може отримати доступ до однієї з найкращих в світі – ізраїльської медицини.
Наш медичний центр працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”, томі всі онкологічні пацієнти можуть розраховувати на фінансову підтримку для оплати необхідного лікування.
Рак носоглотки – це важке захворювання, але цілком виліковне при комплексному підході до процесу терапії. Переважно страждають чоловіки старше 50 років, особливо ті, що мають звичку тютюнопаління або зловживають алкоголем. У віковій групі чоловіків 30-50 років, що не палять, розвиток плоскоклітинної карциноми носоглотки найчастіше пов’язаний з персистенцією вірусу папіломи людини, що передається статевим шляхом.
Часто над лікуванням пацієнта трудиться не лише онколог, а ціла мультидисциплінарна команда спеціалістів. В МЦ Меймонідес працюють всі необхідні вузькі спеціалісти – онкологи, хірурги, отоларингологи (ЛОР-лікарі), променеві терапевти, хіміотерапевти та інші. У своїй практиці наші лікарі керуються сучасними світовими протоколами лікування та рекомендаціями, сформованими на доказових даних. Разом з тим, підхід до кожного пацієнта не шаблонний, а суто індивідуальний. План обстежень та схема лікування підбираються для кожного окремо, в залежності від основного діагнозу, типу пухлини, стадії хвороби, наявності супутніх захворювань та побажань самого пацієнта.
В нашій клініці працюють лише висококваліфіковані спеціалісти, більшість проходили стажування на базі найвідоміших онкологічних центрів світу. Кожен лікар бездоганно володіє сучасними діагностичними та лікувальними процедурами, має навики спілкування з пацієнтами онкологічного профілю. Якщо певний вузький спеціаліст або рідкісне лікувально-діагностичне обладнання відсутні, то пацієнт за згодою скеровується в дочірні заклади МЦ Меймонідес або наші ізраїльські клініки-партнери, де він гарантовано отримає весь спектр необхідних медичних послуг.
Причини раку носоглотки
Безпосередньою причиною розвитку злоякісної пухлини, в тому числі і носоглотки, є мутація в одній клітини, її безконтрольний ріст та поділ, що і призводить до розвитку пухлини.
Серед факторів ризику розвитку раку носоглотки слід назвати:
- Чоловіча стать.
- Тютюнопаління.
- Зловживання алкоголем.
- Етнічна приналежність. Цей вид раку більше переважає у Китаї, Південно-Східній Азії та Північній Африці. У Сполучених Штатах Америки у іммігрантів з Азії ризик виникнення цього виду раку вищий, ніж у азіатів, що народилися в США. Ризик виникнення раку носоглотки також вищий у ескімосів на Алясці.
- Вік. Хвороба може розвиватись у будь-якому віці, але найчастіше діагностується в осіб віком понад 50 років.
- Надмірне споживання в їжу засолених або в’ялених продуктів. Хімічні речовини, що виділяються при приготуванні таких продуктів харчування, можуть потрапляти в носову порожнину та підвищувати ризик виникнення раку носоглотки. Вплив цих хімічних речовин у ранньому віці ще більше підвищує ризик карциноми в майбутньому.
- Вірус Епштейна-Барр. Він пов’язаний з декількома рідкісними видами раку, включаючи рак носоглотки.
- Сімейний анамнез. Якщо у вас є член сім’ї з раком носоглотки, ризик відповідно такої патології у вас буде вищим.
Симптоми та типи раку носоглотки
Рак носоглотки часто проявляється появою на шиї збільшених лімфатичних вузлів, що вже уражені метастазами. Лімфовузли однієї половини шиї анатомічно пов’язані з лімфовузлами протилежної сторони, внаслідок чого характерне двостороннє метастазування. Ще одним симптомом, який зустрічається, є зниження слуху, як правило, викликане закупоркою слухової труби, внаслідок чого може з’являтися випіт у порожнині середнього вуха.
Інші симптоми включають:
- біль у вусі,
- гнійні та/або кров’янисті виділення з носу (зазвичай лише з одного боку),
- явні носові кровотечі,
- неврологічні порушення – через парез певних черепних нервів. Як правило, уражаються 4, 6 і 3 пари черепних нервів.
Як уже було сказано, найчастіший варіант злоякісного новоутворення носоглотки – це плоскоклітинна карцинома (назофарингеальна карцинома). Вона може бути плоскоклітинною незроговілою, плоскоклітинною зроговілою, базаліоїдною плоскоклітинною.
Серед інших злоякісних новоутворень носоглотки зустрічаються: мукоепідермоїдна карцинома, аденокарцинома, лімфоми, фібросаркома, остеосаркома, хондросаркома та меланома.
Серед пухлин, що розташовуються поблизу носоглотки, але анатомічно з нею не пов’язані, найчастіше зустрічаються: аденома порожнини носа, інвертована папілома порожнини носа, карцинома порожнини носа, краніофарингіома, менінгіома носу і біляносових пазух, остеома носової порожнини, рак клиноподібної та лобної пазух, рак решітчастого лабіринту.
Сучасне лікування раку носоглотки
Рак носоглотки – це серйозне та важке захворювання, але його можна повністю вилікувати при вчасній діагностиці та правильному підході до лікування. Основною перевагою лікування в МЦ Меймонідес є комплексний підхід до кожної окремої клінічної ситуації. Схема лікування, як правило, включає комбінацію декількох ефективних методик, що суттєво покращує віддалені результати та прогноз.
В терапевтичний комплекс можуть входити хірургічне видалення пухлини, променева терапія, хіміотерапія, таргетна терапія, застосування сучасних препаратів імунобіологічної дії та інші способи лікування, в залежності від потреби. Пацієнт може отримати допомогу будь-якого вузького спеціаліста – онколога, хірурга, ЛОР-лікаря, пластичного хірурга, променевого терапевта, хіміотерапевта, тощо. Також всі лікувально-діагностичні процедури можна виконати в Україні, не потрібно виїжджати за межі країни.
Хірургічне лікування раку носоглотки використовують рідко, так як цей вид новоутворень добре піддається хіміотерапії та опроміненню (основні методи лікування). Операцію також можуть виконувати, але для цього необхідна певна кваліфікація хірурга, так як пухлини носоглотки малодоступні для резекції.
Спеціалісти нашого медичного центру виконують найскладніші операції при раку носоглотки. Такі оперативні втручання проходять з етапом резекції черепа. Для створення хірургічного доступу при проведенні резекції зазвичай видаляють частину верхньощелепної кістки, але в окремих випадках резекція може бути виконана за допомогою ендоскопічної техніки.
Променева терапія використовується як первинне та основне лікування спільно з хіміотерапією або як додаткова терапія після курсу хіміотерапії або операції, для підвищення шансів на цілковите одужання.
Радіотерапія проводиться з використанням лінійного прискорювача, який є джерелом іонізуючого випромінювання. Ця методика називається дистанційною променевою терапією. В нашому відділенні використовуються лише сучасні та повністю безпечні лінійні прискорювачі, завдяки чому кількість побічних дій від отриманого курсу лікування мінімальна.
При пухлинах носоглотки також активно застосовується контактна методика променевої терапії – брахітерапія. При цьому радіоактивний матеріал поміщають в спеціальний контейнер (капсулу, пластину, тощо), які імплантують безпосередньо в тканину пухлини. Таким чином лікувальна дія локалізується саме в патологічному вогнищі, при цьому здорові оточуючі тканини майже не зазнають негативного впливу радіації.
При раку носоглотки для лікування пацієнтів може використовуватись інноваційна лікувальна процедура – стереотаксична радіохірургія. Її проводять за допомогою сучасної установки КіберНіж. Апарат генерує рентгенівські промені, які фокусуються у місці розташування злоякісної пухлини та знищують її.
Хіміотерапія при раку носоглотки застосовується у таких ситуаціях:
- Як основний метод лікування разом із променевою терапією при пізніх стадіях захворювання. Деякі хіміопрепарати підвищують чутливість ракових клітин до опромінення.
- Індукційну хіміотерапію проводять перед курсом променевої терапії.
- Якщо хіміотерапію проводять після хіміотерапії, її називають ад’ювантною.
Найчастіше застосовують хіміопрепарат цисплатин. У поєднанні з променевою терапією його призначають як монотерапію, а в якості ад’ювантної терапії — зазвичай у комбінації з 5-фторурацилом. При поширеному раку носоглотки схема хіміотерапії може включати такі препарати як карбоплатин, доксорубіцин, епірубіцин, паклітаксел, доцетаксел, гемцитабін, блеоміцин, метотрексат.
При поширеному раку носоглотки у поєднанні з хіміотерапією та променевою терапією використовують ефективний таргетний препарат Цетуксимаб (Ербіткус). Він блокує рецептор епідермального фактора росту (EGFR) — білок, який у деяких випадках присутній у великій кількості на ракових клітинах у носоглотці та сприяє їхньому безконтрольному розмноженню.
При рецидивах та пізніх стадіях раку носоглотки після хіміотерапії можуть бути ефективні імунопрепарати з групи інгібіторів контрольних точок: Пембролізумаб (Кітруда), Ніволумаб (Опдиво). Вони блокують молекулу PD-1, яка заважає імунним клітинам активуватися та знищувати ракові клітини.
Також всі наші пацієнти мають можливість прийняти участь в клінічних дослідженнях експериментальних ліків чи процедур. Для декого – це реальний шанс на одужання та подальше повноцінне життя.