Тератоми – це широкий клас пухлинних захворювань з різноманітною локалізацією, що характеризуються однією важливою особливістю – вони в переважній більшості випадків доброякісні, вкрай рідко метастазують в регіональні лімфатичні вузли, печінку чи кістки.
По своєму походженню тератоми – це новоутворення з ембріональних тканин (екзодерми, ендодерми та мезодерми), тому тератома в своєму складі може містити будь-які тканини – жирову, нервову, волосся, шкіру, зачатки зубів, тощо. Найпоширеніша локалізація тератом – яєчники та яєчка, заочеревинний простір, головний мозок, середостіння, органи шиї, зона куприка та крижової кістки.
Тератоми в дитячому віці зустрічаються часто і складають до 30% усіх онкологічних новоутворень дитячого та підліткового віку. Вони становлять до 25% усіх пухлин яєчника у дівчат. Нажаль, причини виникнення тератом невідомі, всі вони є вродженими захворюваннями.
Якщо у вашої дитини підозра на тератому або вже виставлений такий діагноз – сміливо звертайтесь по допомогу до лікарів відділення дитячої онкології багатопрофільного медичного центру Maimonides. Наша клініка працює в тісній та плідній кооперації з найкращими ізраїльськими онкологічними центрами. Проект по дитячій онкології МЦ Меймонідес курує ізраїльський спеціаліст Др. Сергій Постовський. Разом з нашим завідуючим відділення, доктором Юрієм Тимощуком, він контролює усі клінічні випадки безпосередньо з Ізраїлю. Такий підхід є унікальним, адже в умовах України кожен маленький пацієнт може отримати доступ до сучасної та ефективної ізраїльської медицини.
Всі наші спеціалісти мають високу кваліфікацію та багатий практичний досвід роботи із дітьми з онкологічними захворюваннями. Більшість з лікарів неодноразово стажувались на базі найкращих онкологічних центрів світу. У своїй роботі вони керуються лише сучасними рекомендаціями та протоколами, заснованими на доказах, а не вітчизняними методичками 20-ти річної давності. Разом з тим підхід до кожного пацієнта є індивідуальним. План обстеження та схема лікування підбирається для кожного окремо, враховуються вік дитини, її основний діагноз, локалізація пухлини, розмір та поширення новоутвору, стадія захворювання, наявність супутніх патологій, побажання самого пацієнта та його батьків чи опікунів. Тобто лікування не є шаблонним, а має повноцінний пацієнтроорієнтований підхід.
Наш медичний заклад функціонує під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”, тому всі наші пацієнти мають можливість отримати фінансову допомогу, яка покриє все лікування або його частину.
Лікування новоутворень, особливо злоякісних, – це складний процес, в якому одночасно повинні бути задіяні кілька спеціалістів. У відділенні дитячої онкології МЦ Меймонідес працюють всі необхідні лікарі – онкологи, хірурги, нейрохірурги, променеві терапевти, хіміотерапевти, радіологи, логопеди, фізичні терапевти, реабілітологи, тощо. Тобто в нашому закладі дитина може отримати всю необхідну медичну допомогу, починаючи з етапу діагностики, завершуючи операцією, комплексною терапією та реабілітацією після курсу лікування.
Якщо певний вузький спеціаліст або інноваційне діагностично-лікувальне обладнання відсутнє, пацієнт скеровується в дочірні медичні заклади МЦ Меймонідес або наші ізраїльські клініки-партнери.
Різновиди тератом
Всі тератоми, з залежності від гістологічної будови, поділяють на зрілі, або дермоїдні (це доброякісні новоутворення) та незрілі, або тератобластоми (злоякісні новоутворення).
За локалізацією тератоми бувають:
- пухлини заочеревинного простору,
- середостіння,
- головного мозку,
- крижово-куприкової ділянки,
- шиї,
- ротової порожнини,
- ока та очниці,
- вуха,
- яєчника,
- яєчка.
За часом виникнення (а вірніше за часом встановлення діагнозу) тератоми бувають вродженими та такими, що діагностуються в дорослому віці.
У дітей найчастіше зустрічаються наступні різновиди тератом:
- ангіоми-гамартоми,
- вроджені гігантські лімфангіоми шиї,
- гемангіоматози у дітей,
- дермоїдні кісти внутрішніх органів,
- краніофарингіома (пухлина кишені Ратке),
- лімфангіоматоз губ,
- лімфангіоматоз язика,
- меланотична прогонома (меланотична нейроектодермальна пухлина у дітей),
- струма яєчника,
- хордома,
- ювенільні та вроджені невуси.
Симптоми тератоми у дітей
У 60% випадків тератоми протягом тривалого часу протікають безсимптомно. Дискомфорт виникає лише після того, як пухлина виростає до значних розмірів.
Клінічні прояви тератом різноманітні та багато в чому визначаються місцем розташування пухлини. Загальною особливістю тератом у дітей є їх, як правило, доброякісний перебіг та рідкісне метастазування.
При зовнішньому розташуванні тератоми в крижово-куприковій ділянці вона може бути легко виявлена вже при народженні, так як локалізується на сідниці або по серединній крижово-куприковій лінії.
При зовнішньо-внутрішньому розташуванні тератоми, крім пухлини, що виступає, є й інша її частина, розташована між крижовою кісткою та прямою кишкою. При рості внутрішньої частини тератоми виникають симптоми розладів тазових органів у вигляді порушення сечовипускання, закрепів або нетримання калу та сечі. Така тератома нерідко буває з’єднаною з куприком, росте також назовні і може супроводжуватися виразкуванням шкіри, приєднанням інфекції та кровотечею.
На відміну від доброякісних тератом, злоякісні різновиди пухлини рідко досягають великих розмірів.
При доброякісних тератомах загальний стан дитини страждає мало, якщо пухлина не здавлює навколишні органи та тканини. У дітей із злоякісними пухлинами завжди виражені загальні симптоми, які частіше і дають привід для дообстеження дитини та виявлення пухлини. У них можуть бути присутні блідість шкіри, немотивована втрата ваги, відставання у фізичному розвитку, стійке безпричинне підвищення температури, біль в певній частині тіла (залежить від локалізації пухлини).
Тератома яєчників тривалий час протікають безсимптомно. Першою ознакою захворювання зазвичай є збільшення розмірів живота, поява випинання з одного боку. Іноді діти скаржаться на біль понизу живота.
При позаочеревинних тератоїдних пухлинах з’являються симптоми, викликані здавлюванням оточуючих органів і тканин: періодичні болі в попереку, розширення судин на передній черевній стінці, наявність пухлини при пальпації живота.
У пацієнтів з тератомами зовнішньої локалізації (шия, яєчко та ін.), як правило, наявні тільки місцеві симптоми, тобто поява утворення, яке добре видно візуально.
Методи діагностики при тератомах
Наші лікарі досконало володіють усіма методами діагностики, які вони старанно використовують для оцінки стану здоров’я дитини та постановки діагнозу тератоми. До них відносяться, в першу чергу, вивчення історії хвороби, детальний огляд дитини та загальні аналізи крові для отримання відомостей про стан здоров’я, перенесені захворювання, тощо. Сімейний анамнез важливий для визначення можливої генетичної схильності до хвороби.
Певні аналізи крові також допомагають виявити онко-маркери – речовини, що виділяються в кров деякими пухлинами. Пухлинні маркери, які використовують для діагностики тератоїдних пухлин, включають альфа-фетопротеїн (АФП).
Для ідентифікації пухлини використовують різноманітні методики медичної візуалізації. Отримані зображення допомагають лікарям визначити розміри та розташування пухлини, краще зрозуміти, які частини тіла можуть бути уражені, спланувати об’єм майбутньої операції. Призначають одне або кілька таких досліджень:
- Ультразвукова діагностика (УЗД), що може використовуватися для огляду органів черевної порожнини, органів малого тазу, нирок та заочеревинного простору, яєчок у хлопчиків, яєчників у дівчаток, м’яких тканин шиї, головного мозку у немовлят.
- Комп’ютерна томографія (КТ) дозволяє створювати детальні зображення внутрішніх органів та тканин пошарово з допомогою рентгенівського випромінювання.
- Магнітно-резонансна томографія (МРТ) дозволяє отримувати деталізовані зображення тіла пошарово за допомогою магнітного поля.
- При позитронно-емісійній томографії (ПЕТ-КТ) в організм вводиться внутрішньовенно радіоактивна речовина (глюкоза) для отримання комп’ютерних зображень тіла. Вона переміщається по всьому тілу і захоплюється клітинами, які використовують глюкозу як джерело енергії. Це дозволяє отримувати кольорові зображення різних тканин та органів на моніторі комп’ютера. Пухлинні клітини часто ростуть і діляться швидше за інші здорові клітини і, відповідно, захоплюють більше глюкози. Це дає змогу отримати чітке зображення пухлини при ПЕТ-КТ. Іноді ПЕТ дозволяє виявити рак, якого не видно на звичайному КТ або МРТ.
Для підтвердження та визначення різновиду тератоми зазвичай виконують біопсію. При біопсії хірургічним шляхом отримують невеликий зразок підозрілої тканини. Лікар-патоморфолог вивчає цей зразок під мікроскопом для визначення конкретного типу тератоїдної пухлини. Всі зразки тканин після біопсії наших пацієнтів надсилаються в найкращі патоморфологічні лабораторії світу (Ізраїль, Німеччина, США) для ревізії. Завдяки таким «молекулярним перевіркам» ми точно впевнені в правильності діагнозу та вибраній лікувальній тактиці.
Принципи лікування тератом у дітей
Лікування тератоїдної пухлини залежить від кількох факторів, а саме, від віку дитини, типу та розташування пухлини, стадії захворювання, доброякісного чи злоякісного виду новоутворення.
Основним методом лікування доброякісної тератоїдної пухлини (тератоми) у дітей є хірургічна операція, для злоякісних новоутворень застосовується комбіноване лікування.
Хірургічне втручання – це основний та найефективніший метод лікування. Доброякісні утворення висікаються у межах здорових тканин. Якщо утворення злоякісне, то масштаб втручання залежить від розмірів та точного розташування пухлини, а також від наявності або відсутності метастазування. У медичному центрі Меймонідес використовуються лише найсучасніші техніки оперативного втручання та апаратура експертного класу. Всі втручання малоінвазивні, без великих розрізів та травмування тканин.
Променева терапія призначається в тих випадках, коли хвороба протікає агресивно, та якщо пухлина вже встигла метастазувати, або є ризик, що було проведено неповне видалення утворення через особливості його розташування. Променева терапія призначається тільки після операції.
Хіміотерапія призначається також у випадках, коли пухлина схильна до метастазування або операція мала не досить радикальный характер. Хіміотерапія проводиться після оперативного втручання у комбінації з променевою терапією. Використовують лише препарати відомих фірм-виробників, що робить лікування одночасно ефективним та безпечним.
Лікарі клініки Меймонідес перебувають у постійній взаємодії один з одним. При комбінованому лікуванні юних пацієнтів із тератомою вони обговорюють кожне рішення, що дозволяє приймати найефективніші кроки в процесі успішного лікування цього захворювання.