Професійна гігієна ротової порожнини в стоматології

Напевно, вам неодноразово траплялася назва такої стоматологічної послуги, як професійна гігієна ротової порожнини. І у багатьох людей резонно виникає запитання: а навіщо потрібно проводити гігієну порожнини рота у стоматолога, якщо можна самостійно чистити зуби вдома щіткою та пастою, використовувати ополіскувачі, які продаються у магазині?

Причина досить проста: навіть регулярне і правильно проведене чищення зубів в домашніх умовах не допомагає повністю очистити порожнину рота та поверхню зубів від м’якого нальоту, він продовжує накопичуватися і в ньому активно розмножуються різні патогенні мікроорганізми. Їхня діяльність загрожує розвитком карієсу, запаленням м’яких тканин пародонту. Крім того, наліт здатний змінювати колір зубної емалі, внаслідок чого зуби починають виглядають неестетично.

Якісно видалити наліт із зубних поверхонь і з усіх важкодоступних місць ротової порожнини, провести ефективну профілактику практично всіх стоматологічних захворювань допомагає процедура професійної гігієни в стоматології.

Навіщо потрібна професійна гігієна в стоматології?

Головне завдання проведення професійної гігієни порожнини рота – це видалення твердого та м’якого нальоту з поверхонь зубів, а також інших областей та ділянок роту.

Саме регулярне та своєчасне видалення зубних нашарувань буде найкращою профілактикою карієсу, пародонтозу та інших стоматологічних захворювань. Крім того, регулярна професійна гігієна порожнини рота сприяє:

 • формуванню здорових та міцних зубів;
 • повному знищенню шкідливих мікроорганізмів, які у великій кількості живуть у ротовій порожнині людини;
 • профілактиці хвороб періодонту, органів шлунково-кишкового тракту.

Професійна гігієна зубів та порожнини рота допомагає підтримувати емаль зубів у відмінному стані – після чищення зуби біліють, а посмішка виглядає привабливо. Професійну гігієну ротової порожнини особливо рекомендується проводити людям зі шкідливими звичками: курцям, пацієнтам, які зловживають міцним чаєм і кавою, а також пацієнтам, які приймають препарати, що мають здатність змінювати колір зубної емалі.

Регулярне проведення гігієни зубів у стоматології зрештою дозволить значно заощадити на витратах на стоматологічне лікування в майбутньому. Так що, професійна гігієна ротової порожнини – це точно не марна трата часу і коштів, навпаки – це цінне вкладення у власне здоров’я!

Покази та протипоказання до проведення процедури

Як і будь-яка інша медична процедура, професійна гігієна зубів та порожнини роту має свої показання та протипоказання.

До показань належать:

 • Присутність на зубних поверхнях м’якого чи твердого зубного нальоту.
 • Запальний процес, що уражає ясна.
 • Наявність зубного каменю.
 • Профілактика розвитку карієсу та інших стоматологічних захворювань.
 • Пігментація емалі внаслідок куріння, частого вживання чаю та кави.

Крім того, процедура гігієни зубів допомагає та освітлити їх. Після всіх заходів зуби світліють приблизно на один-два тони. Це вже непоганий результат, але якщо вам потрібна ідеальна білизна, тоді краще скористатися після гігієни додатковою послугою сучасної стоматології – професійним відбілюванням!

Професійна гігієна зубів та порожнини рота обов’язково виконується перед протезуванням, імплантацією, ортодонтичним лікуванням із застосуванням брекет-систем, встановленням вінірів та люмінірів.

Також процедура профгігієни може бути частиною комплексної терапії при лікуванні таких захворювань, як пародонтит та пародонтоз.

Пройти професійне чищення зубів та порожнини рота в стоматології рекомендується і майбутнім мамам: у період вагітності ризики карієсу суттєво зростають і якісна гігієна буде чудовою профілактикою цієї хвороби.

Однак, у ряді випадків гігієну ротової порожнини та зубів провести неможливо. Наприклад, при стоматиті, загальних інфекційних захворюваннях організму у гострій формі. Спочатку потрібно одужати і тільки потім можна буде пройти процедуру.

Не рекомендується професійна гігієна ротової порожнини при сильному стоншенні емалі, ерозії емалевого покриття зубів. За таких обставин процедура може завдати шкоди.

Показання та протипоказання до профгігієни зубів та ротової порожнини визначаються на прийомі в стоматолога: лікар проведе огляд і скаже – чи можна у вашому випадку пройти процедуру відразу або будуть потрібні попередні заходи, які підвищать якість гігієни і зроблять її максимально безпечною для вас.

Які види професійних чисток бувають?

Наразі в стоматології використовують декілька видів професійної чистки зубів:

Механічна чистка

Цей метод у сучасній стоматології при проведенні гігієни зубів та ротової порожнини застосовується рідко. Він передбачає використання ручного застарілого інструменту, яким легко травмувати м’які чутливі тканини ротової порожнини. Єдиною і відносною перевагою механічного чищення можна назвати низьку ціну на послугу.

Ультразвукова чистка

Ця технологія видалення зубного нальоту вважається однією з найсучасніших та найбезпечніших. Під час процедури лікар використовуватиме спеціальну установку та інструмент – ультразвуковий скейлер. Цей пристрій здатний створювати ультразвукові хвилі регульованої частоти, що руйнують не тільки м’який та пігментований наліт на зубних поверхнях, але також і твердий зубний камінь.

Ультразвук здатний видаляти наліт не тільки на зубних поверхнях, але й у важкодоступних зонах, включаючи парадонтальні кишені. Такі можливості ультразвукового чищення особливо потрібні при проведенні гігієни зубів та порожнини рота у пацієнтів з пародонтитом та пародонтозом.

Повітряно-абразивна методика Air Flow

При даному типі чищення зубів та порожнини рота використовується спеціальний апарат, який подає на зубні поверхні потужний водно-повітряний струмінь, насичений дрібними абразивними частинками. Повітря, вода та дрібний абразив ідеально усувають м’який та пігментований наліт, очищають від нього область парадонтальних кишень.

Методика Air Flow – одна з найсучасніших технологій професійної гігієни зубів та порожнини рота, вона безболісна, не травмує зубну емаль, має мінімум протипоказань до проведення.

Важливо: Найчастіше Air Flow і ультразвукове чищення застосовуються в комплексі, тому що перша технологія ідеально справляється з м’яким і пігментованим нальотом, а друга ідеально прибирає застарілий зубний камінь.

Лазерна чистка

Ще одна технологія чищення, що використовується у сучасній стоматології – це лазерна методика. Під час процедури застосовується цілеспрямований лазерний промінь, який не тільки руйнує зубний наліт, а й знищує всю патогенну мікрофлору в ротовій порожнині.

Процедура лазерного чищення – безпечна, вона не шкодить зубній емалі, не викликає підвищеної чутливості зубів та ясен. Крім того, лазерна чистка сприяє прискореному загоєнню різних мікротріщин і ранок, присутніх у ротовій порожнині.

Як проходить процедура професійної гігієни в стоматології?

Професійна гігієна ротової порожнини в стоматології – це цілий комплекс процедур, в який входить відразу кілька маніпуляцій.

 1. Огляд.

Пацієнт приходить у стоматологію, до кабінету лікаря та фахівець гігієніст проводить ретельний огляд порожнини рота, визначаючи показання до профгігієни та виключаючи можливі обмеження для її проведення. Також під час огляду вибирається методика чищення.

 • Безпосередньо чистка.

Для видалення твердого та м’якого зубного нальоту при проведенні гігієни зубів та порожнини рота можуть застосовуватись різні методики, описані вище, а також їх комбінації. У кожної з них свої особливості, плюси і мінуси, з якими найкраще ознайомитися заздалегідь.

 • Полірування.

Полірування зубних поверхонь є обов’язковим етапом професійної гігієни зубів та порожнини рота у стоматології. Якісне полірування зубів надає їм гарного блиску і ідеальної гладкості, завдяки цьому на емалі не накопичується наліт. Проводиться етап полірування спеціалізованим інструментом.

 • Ремінералізація.

Ремінералізація – процедура, що є завершальним етапом професійної гігієни зубів і порожнини рота. У ході цього етапу фахівець обробляє поверхні зубів пацієнта препаратами, які містять фтор та кальцій. Така обробка запобігає виникненню неприємної підвищеної чутливості зубів, виступає відмінною профілактикою карієсу, а також сприяє зміцненню та відновленню зубної емалі.

Завершується гігієна порожнини рота та зубів детальною консультацією лікаря. Стоматолог детально пояснює пацієнтові, яким має бути догляд за зубами після процедури, надає допомогу у виборі засобів та інструментів для повсякденної гігієни зубів.

Чи боляче виконувати професійну чистку зубів?

Багато людей бояться відвідувати стоматолога та відчувають негативні емоції навіть перед проходженням таких простих процедур, як гігієна зубів та порожнини рота. Боятися в даному випадку не потрібно: і чищення ультразвуком, і полірування та ремінералізація – усі ці заходи не спричиняють хворобливих відчуттів!

Однак, якщо у вас присутня підвищена чутливість зубів, потрібно очистити глибокі пародонтальні кишені, може бути зроблена місцева анестезія, що повністю прибирає всі хворобливі та неприємні відчуття під час гігієни зубів та порожнини рота.

Наше сучасне стоматологічне відділення в клініці Маймонідес готове запропонувати своїм пацієнтам всі інноваційні послуги – проведення гігієни зубів та порожнини рота сучасними методами та під седацією у разі необхідності, тобто уві сні.

Отримати програму лікування

Залишіть заявку, адміністратор зв’яжеться з вами, надасть перелік документів для обстежень