Рак шийки матки: про що потрібно знати кожній жінці?

Рак шийки матки: про що потрібно знати кожній жінці?

Рак шийки матки (РШМ) на сьогодні займає друге місце з-поміж усіх злоякісних новоутворень у жінок. Рівень захворюваності, не дивлячись на значні успіхи у діагностиці, лікуванні та профілактиці цієї патології, залишається високим і становить 20 жінок на 100 000. Рівень смертності, на жаль, також залишається високим, в основному через пізню діагностику хвороби. І хоча пік захворюваності припадає на 35-45 років, ця недуга «молодшає» і нині все частіше вражає жінок до 30 років.

Рак шийки матки, як і більшість онкологічних захворювань, певний час протікає безсимптомно. Період від «зародження» пухлини до клінічних проявів на пізніх стадіях становить в середньому 7-15 років. Погодьтесь, часу вдосталь, щоб виявити хворобу на ранній стадії і повністю позбутись її. Але щоб це зробити, жінки повинні регулярно відвідувати гінеколога и вчасно проходити профілактичні огляди.

Важливо! Завдяки сучасній стратегії діагностики, зокрема цервікальному скринінгу (цитологічне дослідження матеріалу з цервікального каналу шийки матки) можна чітко розпізнати навіть стадію передракових змін. А за умови виявлення хвороби на ранніх стадіях ефективність лікування складає 100%.

Чому РШМ потрібно діагностувати якомога раніше? Особливістю злоякісних пухлин даної локалізації є раннє метастазування. Навіть при 1 стадії новоутворення може давати метастази.

Фактори ризику розвитку раку шийки матки

Наявність у жінки факторів ризику розвитку РШМ зовсім не означає, що вона обов’язково захворіє, але вони суттєво підвищують базовий ризик розвитку цієї патології.

Основним фактором ризику розвитку РШМ є довготривала персистенція інфекції ВПЛ (вірусу папіломи людини). ВПЛ – це дуже поширена інфекція, що передається статевим шляхом. У більшості сексуально активних людей вона, була або буде в майбутньому. На жаль, більшість жінок та чоловіків навіть не здогадуються що вони інфіковані, так як ВПЛ ніяк себе не проявляє клінічно.

У більшості людей імунна система з часом позбавляє організм від ВПЛ, тобто вірус зникає, проте за час перебування в організмі може заподіяти шкоди. Зміни в епітеліальних клітинах шийки матки до перетворення на пухлину тривають роками. Нажаль, на сьогодні невідомо, чому одні жінки з персистенцією ВПЛ захворівають на РШМ, а інші ні.

На сьогодні відомо понад 100 видів вірусів папіломи людини, всі вони групуються за здатністю викликати онкологічну патологію на ВПЛ високого, середнього та низького онкогенного ризику. До найбільш небезпечних типів ВПЛ належать 16 та 18.

Інші відомі фактори ризику:

  • тютюнопаління;
  • використання оральних контрацептивів;
  • початок статевого життя в ранньому віці;
  • велика кількість статевих партнерів;
  • незахищені бар’єрними методами контрацепції статеві контакти;
  • певні автоімунні та імунодефіцитні захворювання;
  • інфекції, що передаються статевим шляхом;
  • нездорове харчування та низька фізична активність.

Очевидно, що на більшість з перелічених факторів ризику ми можемо впливати та уникати поведінки, яка може їх породжувати, що є ні чим іншим, як первинною профілактикою раку шийки матки.

Щеплення від раку шийки матки: міф чи реальність?

Ми вже розібрались, що одним з найвагоміших факторів ризику розвитку РШМ є інфекція ВПЛ, тому вакцинація від вірусу папіломи людини відповідно захищає і від раку шийки матки. Тому щеплення від цього злоякісного захворювання дійсно існує.

Найбільш ефективною є вакцинація дівчаток та хлопчиків у віці 9-14 років, оскільки в них менше шансів зустрітись з ВПЛ. Але вакцинують і дорослих до 45 років.

Важливо! Вакцина запобігає зараженню певними типами ВПЛ (проти яких вона розроблена), але далеко не всіма. Також вакцина не лікує уже наявну інфекцію ВПЛ, дисплазію шийки матки чи РШМ.

На сьогодні в Україні доступні 2 вакцини від ВПЛ:

  • Церварикс, який захищає від 16 та 18 типів вірусу;
  • Гардасил-4, який захищає від 6, 11, 16 та 18 типів вірусу.

Також існує вакцина Гардасил-9, яка захищає одночасно від 9 типів ВПЛ, але наразі вона недоступна українцям.

Стратегія ранньої діагностики

У 2020 році Всесвітня організація охорони здоров’я оприлюднила стратегію, згідно з якою до 2050 року у світі можна зменшити захворюваність на РШМ на 40%, що дозволить попередити 5 млн, пов’язаних з хворобою, смертей.

Глобальна стратегія ВООЗ щодо ліквідації раку шийки матки окреслює три основні кроки: вакцинацію для первинної профілактики, скринінг для ранньої діагностики і сучасне лікування.

Скринінг дозволяє отримати інформацію про стан шийки матки, виявити можливі передракові зміни (наприклад, дисплазію) або рак на ранній стадії. Основою скринінгу є ПАП-тест (цитологічне дослідження матеріалу з шийки матки) та ПЛР для виявлення ДНК вірусу. Кожній жінці слід регулярно відвідувати гінеколога та проходити ці скринінгові тести.

Важливо! На сьогодні в Україні лікарі радять уперше робити ПАП-тест з початку статевого життя у будь-якому віці, а відтак – раз на рік під час щорічного профілактичного візиту до гінеколога до досягнення 65 років, за умови, що останні 3 тести не мали відхилень.

Сьогодні все ширше починають використовувати сучасній ПАП-тест на основі рідинної цитології, а не класичний мазок на склі. Він суттєво підвищує діагностичну чутливість програми цервікального скринінгу та схвалений FDA для масового використання. Тому, якщо лікар пропонує пацієнтці вибір, завжди слід обирати рідинну цитологію, а не класичний мазок.

Доповнюють скринінг тестуванням на наявність ВПЛ. Виявлення з допомогою методу полімеразної ланцюгової реакції ДНК збудника дає можливість також визначити його тип и класифікувати за ступенем онкогенного ризику. Важливо розуміти, що ВПЛ виявляють не для того, щоб лікувати. На  жаль, на сьогодні не розроблені специфічні методи лікування папілома вірусної інфекції. Це потрібно для того, або обрати вірну стратегію подальшого спостереження за жінкою, адже вона автоматично потрапляє в групу ризику розвитку РШМ и потребує більш пильнішого і частішого контролю.

Можливості лікування РШМ

До програми лікування РШМ може залучатись ціла мультидисциплінарна команда, котра складається з онкогінеколога, хіміотерапевта, радіолога. Не існує однієї схеми лікування РШМ, часто пацієнтці пропонують на вибір декілька методів терапії та їх комбінацію. Перш за все, стратегія лікування пов’язана зі стадією, на якій діагностовано злоякісне новоутворення.

Хірургічне лікування – це основний метод лікування РШМ. Об’єм оперативного втручання визначається стадією хвороби. Це може бути як органозберігаюча операція (конізація шийки матки, клиновидна резекція), так і повне видалення шийки матки, іноді разом з маткою и придатками, регіональними лімфатичними вузлами, сальником. Сьогодні в сучасних клініках всі ці операції виконуються шляхом малоінвазивного лапароскопічного доступу, тобто без великих розрізів передньої черевної стінки.

Променева терапія часто доповнює хірургічне лікування. Променева терапія може бути дистанційною (з допомогою спеціальних установок для лікування – лінійних прискорювачів) та контактною (брахітерапія) – коли радіоактивний матеріал в спеціальних аплікаторах підводиться безпосередньо до пухлини, завдяки чому оточуючі здорові тканини зазнають меншого радіаційного впливу.

Системна терапія також може призначатись в комплексному лікуванні:

  • хіміотерапія, згідно сучасних світових протоколів лікування;
  • таргетна терапія та імунотерапія – сучасні ефективні препарати біологічної дії;
  • участь у клінічних дослідженнях.

Програма лікування складається індивідуально для кожної жінки з урахуванням її основного діагнозу, стадії процесу, наявних ускладнень, віку пацієнтки, загального стану її здоров’я, репродуктивних планів.

Стратегія збереження фертильності

Якщо жінка планує в майбутньому вагітність, то на етапі підготовки до лікування слід обговорити зі своїм лікарем всі можливості збереження фертильності і разом обрати найоптимальніший.

Як правило, природна вагітність можлива, коли хвороба діагностована на ранній стадії, об’єм оперативного втручання був невеликий, а матка з яєчниками збережені. В інших випадках можливі заморожування яйцеклітин, ембріонів, сурогатне материнство.

Спеціалісти медичного центру Maimonides допоможуть вам у будь-якому питанні, що стосується профілактики, діагностики чи сучасного лікування раку шийки матки. Чудова теоретична підготовка та унікальній практичний досвід наших лікарів, сучасна матеріально-технічна база дозволяють надавати кваліфіковану допомогу жінкам, згідно світових стандартів. Якщо ви бажаєте дізнатися більш детальну інформацію, зв’яжіться з нами за номерами телефонів і контактами, вказаними на сайті.

Отримати програму лікування

Залишіть заявку, адміністратор зв’яжеться з вами, надасть перелік документів для обстежень