20 жовтня проводиться Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози. Мета проведення цього Дня – привернути увагу світової спільноти до проблем ранньої діагностики та лікування цієї недуги. За даними ВООЗ, рак молочної залози є найпоширенішим раковим захворюванням серед жінок у світі.
В Україні рак молочної залози також лідирує серед жіночих онкологічних хвороб: щорічно близько 16,5 тис. жінок дізнаються про свій діагноз. Головна причина високої смертності від цієї хвороби – пізня діагностика.
Варто пам’ятати, що діагноз раку молочної залози не є вироком – своєчасна профілактика та рання діагностика – рятує життя. Рак виліковний при виявленні: на I стадії – у 95% жінок, на II стадії – у 80% жінок, на III стадії – у 50% жінок. Кожна жінка має знати, що навіть при відсутності скарг на здоров’я, лише регулярні відвідування лікарів, дозволять виявити захворювання на ранній стадії.
Для запобігання раку молочної залози важливо дотримуватися здорового способу життя (відмовитись від куріння, алкоголю, регулярно займатися фізичною активністю і підтримувати нормальну масу тіла), а також проходити раз у рік УЗД молочних залоз для жінок до 40 років і один раз на два роки – мамографію, для жінок старше 40 років. Також усім жінкам старше 20 років варто щомісяця самостійно обстежувати молочні залози.
Симптоми і перші ознаки раку молочної залози:
– безболісне щільне утворення в молочній залозі;
– зміна форми молочної залози;
– зморщування або втягнення шкіри грудей;
– відчуття дискомфорту або біль в одній з молочних залоз;
– ущільнення або припухлість на соску, а також його втягнення;
– кров’янисті виділення із сосків;
– збільшення лімфатичних вузлів під пахвою з одного боку.
Хоча б один з цих симптомів – достатній привід для негайного звернення до лікаря!