Лейкоз (або лейкемія) – це злоякісне захворювання системи крові, при якому в кістковому мозку утворюється велика кількість дефектних та/або незрілих лейкоцитів (білі кров’яні тільця). При цьому кістковий мозок поступово втрачає здатність продукувати нормальні клітини крові і виникає цілий ряд симптомів, пов’язаний з небезпечною для життя панцитопенією (зниження в крові усіх клітин крові – лейкоцитів, еритроцитів, тромбоцитів).
Щороку у світі помирає біля 300 тисяч людей внаслідок лейкемії. Це становить 3% смертей від усіх онкологічних захворювань. Також варто пам’ятати, що лейкози – це найпоширеніше злоякісне захворювання серед дітей і причина номер один передчасної смерті у діток. Особливо важко хворобу переживають діти раннього віку.
Всі принципи роботи з дітьми в клініці онкогематології перейняли спеціалісти медичного центру Maimonides. Ми працюємо за зразком найкращих ізраїльських клінік та під безпосереднім керівництвом ізраїльських лікарів. Проектом по дитячій гематології нашої клініки керує професор Амос Торен (завідуючий відділенням дитячої онкогематології ізраїльського медичного центру Хаїма Шиби).
Сучасна дитяча гематологія знаходиться на високому рівні розвитку, а особливо гарно розвивається цей напрямок практичної медицини в Ізраїлі. Щодня в ізраїльських клініках провідні онкогематологи рятують сотні дитячих життів, заставляючи хворобу відступити і більше не повертатись. Все завдяки сучасному та комплексному підходу до лікування злоякісних гематологічних захворювань:
- Висока кваліфікація лікарів, що працюють з дітьми. За час навчання та стажування спеціалісти набувають не тільки навичок в галузі медицини, але й навчаються швидко встановлювати контакт з маленькими дітьми, щоб уникнути найменшого психологічного дискомфорту з їхнього боку або страху.
- Високий рівень комфорту в дитячих лікарнях та відділеннях багатопрофільних медичних центрів. В палатах є всі необхідні умови для комфортного перебування не тільки малечі, але й батьків. При відділеннях функціонують ігрові кімнати, буфети, навчальні програми та курси.
- Лікування з урахуванням лише сучасних рекомендацій, застосування інноваційного обладнання для швидкої та якісної діагностики, призначення курсів терапії з урахуванням індивідуальних особливостей кожного малюка, можливих побічних ефектів призначених препаратів та процедур. Вся терапія планується індивідуально, при цьому постійно контролюється її безпечність та ефективність. Всі схеми лікування побудовані на основі сучасних світових протоколів лікування у відповідності до засад доказової медицини.
- Робота мультидисциплінарної команди. Над одужанням однієї дитини трудиться ціла команда спеціалістів, в яку можуть входити не тільки дитячі онкогематологи, але й педіатри, променеві терапевти, хіміотерапевти, діагности, психологи, інфекціоністи, реабілітологи, трансфузіологи та ін. Це забезпечує безперервність надання медичних послуг. Тобто в стінах одного закладу можна отримати всю необхідну допомогу, починаючи з діагностики, завершуючи реабілітацією та подальшим амбулаторним спостереженням.
Види та причини лейкозу у дітей
Виділяють основні види лейкозів:
- Гострий мієлобластний лейкоз (33%).
- Гострий лімфобластний лейкоз (10%).
- Хронічний мієлоєдний лейкоз (14%).
- Хронічний лімфолейкоз (35%).
- Інші різновиди лейкемій (8%).
Серед дітей найчастіше зустрічається саме гострий лімфобластний лейкоз.
Чим відрізняються різні види лейкемій між собою? Різниця в тому, з яких клітин крові вони походять. Гострі лейкози розвиваються з незрілих низькодиференційованих клітин (бластів – лімфобластів, мієлобластів), хронічні – з більш зрілих клітин крові.
На жаль, безпосередньої причини, яка призводять до появи лейкозу, невідомо. Але існують наступні фактори ризику:
- Наявність в анамнезі вказівок на дію іонізуючого випромінювання або деяких хімічних речовин.
- Лікування деякими протипухлинними препаратами в минулому.
- Інфікування деякими типами вірусів – Т-лімфотропний вірус людини, вірус Ебштейна-Барр.
- Генетична схильність.
Симптоми лейкемії
Як відомо, рання та правильна діагностика – це більш ніж половина успіху в лікуванні будь-якого захворювання. Особливо актуально це для напрямку дитячої онкогематології. На жаль, достовірних ознак лейкемії не існує. Але запідозрити щось неладне зі здоров’ям дитини допоможуть наступні симптоми:
- часте виникнення синяків на шкірі дитини без видимих на те причин;
- хвороблива блідість шкірних покривів;
- рефрактерна (стійка) до стандартного лікування анемія;
- немотивована втрата ваги;
- відставання в фізичному розвитку дитини;
- збільшення печінки та селезінки по даним УЗД;
- часті інфекційні захворювання;
- збільшення периферичних лімфатичних вузлів без видимих на те причин;
- тривала лихоманка, яку не можна пояснити іншими причинами;
- рецидивуючий афтозний стоматит;
- летючі болі в суглобах та кістках.
Якщо ви помітили у своєї дитини декілька з описаних симптомів – не гайте часу, звертайтесь по допомогу до спеціалістів медичного центру Maimonides. Спеціалісти нашої клініки складуть план швидкої діагностики та відкинуть ваші сумніви щодо стану здоров’я дитини, а в разі наявності реальної проблеми – нададуть детальну консультацію з покроковою інструкцію, як діяти в такій ситуації, засновану на практиці найкращих ізраїльських центрів дитячої гематології.
Сучасні підходи до діагностики лейкозу у дітей в клініці Maimonides
Як правило, діагностика лейкемії не викликає труднощів. Запідозрити захворювання можна на основі звичайного аналізу крові. У разі, якщо ви отримали патологічні результати загального аналізу крові – вам рекомендована більш детальна діагностика. Ізраїльська модель медичної допомоги саме і передбачає точну діагностику з застосуванням сучасних методик та апаратури, яку успішно перейняли та практикують наші лікарі.
Сучасні методи діагностики лейкемії:
- Лабораторні аналізи крові – при онкогематологічних захворюваннях суттєво змінюються показники стандартних аналізів крові. Це первинний етап діагностики, з якого в подальшому будують всю програму додаткових методів обстеження.
- Мієлоцитограма – це певний вид біопсії, коли виконують забір частини кісткового мозку зсередини таких кісток, як грудина або тазова кістка. В подальшому цей фрагмент кісткового мозку переглядають під мікроскопом і визначають, з яких клітин він складається. Таким чином можна діагностувати лейкоз і визначити його різновид. Особливістю цього дослідження є його інвазивність, воно спричинює суттєві больові відчуття, тому в клініці Maimonides воно проводиться лише під загальним знеболенням у дітей, щоб малюки не відчували під час процедури ані болю, ані іншого психологічного дискомфорту.
- Сучасні методики медичної візуалізації використовуються для виявлення можливих метастазів у віддалених органах. Активно застосовують такі методики, як МРТ, КТ, МСКТ, ПЕТ-КТ. Це дає можливість визначити стадію захворювання та скласти прогноз щодо програми лікування.
Важливо знати, що весь цитологічний та гістологічний матеріал, який ми отримуємо в процесі обстеження маленьких пацієнтів з допомогою біопсії, відправляється для ревізії в найкращі патогістологічні лабораторії Ізраїлю, США, Німеччини. Завдяки таким «молекулярним перевіркам», ми точні впевнені в правильності діагнозу та адекватності призначеної схеми лікування.
Якщо потрібний вузький спеціаліст або діагностичне обладнання відсутнє в нашій клініці, то пацієнт скеровується в дочірні медичні центри або ізраїльські клініки-партнери Maimonides.
Новітнє та ефективне лікування лейкемій у дітей
Не дивлячись на те, що лейкоз – захворювання дуже важке, сучасна медицина навчилась з ним ефективно боротись і не тільки в плані виживання пацієнтів, а й забезпечення їм чудової якості життя після перенесеної хвороби.
Відділення дитячої онкогематології заслужено користується авторитетом серед колег та пацієнтів. Адже тут працюють найкращі спеціалісти з досвідом допомоги маленьким пацієнтам з лейкемією. Вони водночас користуються світовими стандартами в лікуванні лейкемій та практикують індивідуальний підхід ко кожної окремої дитини та її клінічної ситуації. Тобто медицина є персоналізованою, а не штамповою, коли застосовують один протокол лікування для всіх пацієнтів.
Основний метод лікування лейкемії – це хіміотерапія. Препарати, які застосовують у лікуванні дітей, виробляють лише провідні фармацевтичні компанії, всі вони пройшли тестування на ефективність та безпечність. В основі хіміотерапії лежить системне застосування ліків, які блокують розмноження злоякісних клітин. В лікування лейкозів застосовують різноманітні схеми хіміотерапії, залежно від виду захворювання та особливостей самого пацієнта. Відділення обладнані сучасними палатами для хіміотерапії, що робить перебування в них дуже комфортним.
Променева терапія також може застосовуватись в лікуванні лейкозу в комплексній програмі допомоги. У такому випадку використовують дистанційну променеву терапію з допомогою сучасних та повністю безпечних апаратів – лінійних прискорювачів.
Найефективніший метод лікування лейкемії на сьогоднішній день – це трансплантація кісткового мозку. Кістковий мозок – це «колиска» для всіх клітин крові, які поступово дозрівають та виходять з нього в периферичну кров виконувати безпосередньо свої функції. У випадку лейкозу «поломка» спостерігається на певному рівні дозрівання клітин крові в кістковому мозку, тому його заміна но новий та здоровий вирішує проблему кардинально.
На жаль, все так просто лише в теорії. Насправді процедура трансплантації кісткового мозку дуже складна та дороговартісна, потребує підбору ідеального донора по багатьом параметрам, підготовки, виконання самої технічно складної процедури пересадки, боротьби з усіма можливими ускладненнями (починаючи від інфекцій, закінчуючи синдромом відторгнення) та тривалого відновлення.
Тому трансплантацію кісткового мозку повинні проводити лише кваліфіковані та досвідчені спеціалісти, при цьому відділення повинно бути обладнано сучасною апаратурою та з дотриманням строгих умов інфекційного контролю, щоб не наражати на небезпеку пацієнтів після процедури.
Існує декілька видів трансплантації кісткового мозку:
- Аутологічна – пересадка гемопоетичних клітин самого пацієнта, які попередньо були у нього відібрані. Така процедура застосовується при окремих захворюваннях, що не мають в своїй основі генетичного фактору. Наприклад, перед курсом хіміотерапії у пацієнта проводять забір стовбурових клітин кісткового мозку, а після завершення курсу хіміотерапії їх вводять назад в організм, завдяки чому відновлюється нормальна продукція клітин крові. При лейкеміях майже не використовується.
- Алогенна – така пересадка полягає у введенні пацієнту стовбурових гемопоетичних клітин, забраних у відповідного донора. Це найкращий метод при лікуванні злоякісних пухлин системи крові, особливо тих, що зумовлені генетично, зокрема, лейкемій.
Перед пересадкою кісткового мозку пацієнту обов’язково проводять хіміотерапію з метою знищення всіх злоякісних клітин. Особливістю такого лікування є велику дози препаратів, при яких вмирають не тільки усі злоякісні клітини, але і здорові клітини кісткового мозку. Тому в цей період (між хіміотерапією та процедурою безпосередньо підсадки і часом приживлення нового кісткового мозку) організм стає абсолютно беззахисним перед будь-якою інфекцію. Ось чому так важливо дотримуватись усіх правил протиінфекційного контролю, а щоб мінімізувати ризики інфікування пацієнта на цей період поміщають в стерильний бокс.
В лікуванні дітей з лейкозами перед трансплантацією кісткового мозку використовують також сучасні методики, наприклад, таргетну терапію та імунотерапію (біологічну), щоб отримати якнайкращі віддалені результати процедури та запобігти розвитку рецидиву.
Таргетні препарати цілеспрямовано знищують лише злоякісні клітини (вони блокують функцію мутантних генів або синтез певних білків, необхідних цим клітинам для життя). Таким чином, таргетні ліки знищують лише пухлинні клітини, при цьому не спричиняючи шкоди здоровим навколишнім клітинним елементам, що приводить до значно менших побічних дій, ніж при класичній хіміотерапії. Цей вид лікування називають ще молекулярною терапією.
Таргетні препарати обирають в залежності від основного діагнозу, стадії пухлинного процесу, наявності специфічних мішеней, виявлених при імуногістохімічному та молекулярно-генетичному аналізі злоякісних клітин конкретного пацієнта (підхід персоналізованої онкології). Наприклад, для комплексного лікування гострого мієлобластного лейкозу використовують препарати, що блокують аномальні білки FLT3, IDH1, IDH2 (низькомолекулярні інгібітори). Наприклад, це такі ліки: іматиніб, дабрафеніб, сунитиніб, ерлотиніб, гефитиніб.
Ще однією групою препаратів таргетної дії є моноклональні антитіла. Вони діють на поверхні злоякісної клітини, блокуючи її рецептори до факторів росту. Створення таких ліків – високотехнологічний, дороговартісний та складний процес, але для лікування маленьких пацієнтів з лейкеміями ми стараємось забезпечити всі необхідні ліки. Приклад моноклональних антитіл: цетуксимаб, панитумумаб, трастузумаб, бевацизумаб, рамуцирумаб.
CART-терапія (імунотерапія) – це методика лікування злоякісних хвороб системи крові, зокрема гострого лімфобластного лейкозу. Суть методики полягає у вилученні клітин Т-лімфоцитів з кровотоку пацієнта з подальшою їх модифікацією («навчанням»), щоб вони в майбутньому могли знаходити та знищувати злоякісні клітини. Це інноваційний метод лікування, до якого отримують доступ всі наші пацієнти.
Після пройденого лікування маленький пацієнт та його батьки можуть отримати всю необхідну психологічну допомогу, а також весь комплекс реабілітаційних заходів. Такий комплексний підхід значно покращує прогноз та знижує імовірність віддалених побічних ефектів від лікування.