Пухлини спинного мозку та хребта – це тяжкі онкологічні захворювання, які можуть призводити до стійкої втрати важливих функцій організму, розвитку інвалідності та навіть смерті. Вони можуть бути як злоякісними, так і доброякісними, але і ті, і інші є небезпечними для здоров’я.
У разі підозри та таке захворювання або його виявлення потрібно звернутись до лікаря з високою кваліфікацією та відповідним досвідом у веденні таких пацієнтів. Саме такі спеціалісти й працюють в відділенні дорослої онкології багатопрофільного медичного центру Maimonides. Наш підрозділ функціонує в тісній та плідній співпраці з найкращими онкологічними ізраїльськими центрами.
Проект по дорослій онкології очолює Др. Стефанська Ірина. Вона разом з відповідальним спеціалістом з ізраїльської сторони контролює кожен клінічний випадок. При необхідності лікуючий лікар онколог може завжди отримати пораду від своїх висококваліфікованих колег, обговорити всі деталі плану обстеження та схеми лікування, а у разі необхідності навіть отримати онлайн-консультацію для свого пацієнта. Таким чином, в умовах України можна отримати доступ до всіх переваг сучасної ізраїльської медицини.
Ні для кого не секрет, що лікування онкологічних захворювань, зокрема злоякісних, – це доволі дороговартісний процес. Ми подбали про тих пацієнтів, які не можуть дозволити собі сучасну терапію в фінансовому плані. Нам медичний заклад працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”, який надає допомогу на лікування важкохворим пацієнтам.
Пухлини спинного мозку та хребтового стовпа – це доволі складні захворювання. Над допомогою пацієнту з таким діагнозом повинна працювати ціла мультидисциплінарна команда. У відділенні онкології МЦ Меймонідес працюють всі необхідні спеціалісти – онкологи, неврологи, нейрохірурги, вертебрологи, ортопеди, реабілітологи, променеві терапевти, хіміотерапевти, фізичні терапевти та інші. Всі наші лікарі у своїй роботі керуються сучасними протоколами лікування онкологічних патологій, а не старими вітчизняними методичними рекомендаціями. Разом з тим, підхід до кожного пацієнта не шаблонний, а суто індивідуальний. При складанні плану обстеження та лікування лікар враховує вік, тип пухлини, її розташування та розмір, стадію хвороби, наявність супутніх захворювань та побажання самого пацієнта щодо лікувально-діагностичного процесу. Такий пацієнтоорієнтований підхід дозволяє суттєво збільшити шанси на одужання та покращити довгостроковий прогноз в кожному випадку.
В онкологічному відділенні МЦ Меймонідес надають медичну допомогу лише висококваліфіковані спеціалісти, більшість з яких неодноразово проходила стажування на базі найкращих ізраїльських та закордонних онкологічних клінік. У своїй роботи вони використовують лише сучасне діагностичне та лікувальне обладнання, повністю безпечне для пацієнта, віртуозно володіють всіма необхідними діагностичними процедурами, а також терапевтичними маніпуляціями, техніками найскладніших оперативних втручань. Якщо певне інноваційна апаратура або вузький спеціаліст відсутній, пацієнт скеровується в найближчі дочірні медичні центри Меймонідес або наші ізраїльські клініки-партнери, де він точно отримає увесь необхідний спектр найсучасніших медичних послуг.
Різновиди пухлин спинного мозку
Як і решта онкологічних новоутворень, пухлини спинного мозку та хребта поділяються на доброякісні та злоякісні, первинні та вторинні (метастатичні). Також всі пухлини спинного мозку поділяються на 2 великі групи:
- Інтрамедулярні – це пухлини, які ростуть в товщі паренхіми (речовини) спинного мозку. Вони здатні поширюватись вверх та/або вниз на декілька спинномозкових сегментів, при рості вони руйнують тканину спинного мозку, блокують нормальну циркуляцію ліквору, що і призводить до розвитку відповідної симптоматики. Найчастіші види інтрамедулярних пухлин – це гліоми, епендимоми, астроцитоми.
- Екстрамедулярні – це пухлини, що не проникають безпосередньо в паренхіму спинного мозку, а росту назовні від нього. В залежності від розташування всередині чи позі твердою мозковою оболочною, їх поділяють на інтрадуральні (всередині від твердої мозкової оболонки, але на поверхні спинного мозку) та екстрадуральні (розташовані поза твердою мозковою оболонкою). Більшість інтрадуральних новоутворень є доброякісними, найчастіше серед них зустрічаються такі типи пухлин – менінгіоми, нейрофіброми. Більшість екстрадуральних пухлин мають злоякісний метастатичний характер: виникають при карциномах легень, молочної залози, передміхурової залози, нирок, щитовидної залози або як лімфоми.
Інтрадуральні та екстрадуральні пухлини не руйнують речовину спинного мозку, але вони призводять ко компресії (стиснення) спинного мозку або його корінців на певному рівні, чим і викликані неврологічні порушення при цих новоутвореннях. Більшість екстрадуральних метастатичних пухлин спершу вростають в кісткову тканину певних хребців, а вже потім викликають компресію нервових структур.
Найчастіше доводиться мати справу з наступними типами пухлин спинного мозку та хребта:
- Астроцитома – це первинно доброякісна пухлина, яка може трансформуватись в злоякісну по мірі свого росту, тому вимагає активної лікувальної тактики. Розвивається з нервових клітин спинного мозку – астроцитів. Астроцитома – це інтрамедулярна пухлина, яка призводить до безпосереднього руйнування паренхіми органу.
- Гемангіома та гемангіобластома – це доброякісна та злоякісна пухлина, що розвивається з кровоносних судин. Вона часто вражає тіло хребців, призводячи до їх патологічних переломів та інших негативних наслідків.
- Кавернома спинного мозку – різновид судинних мальформацій, що формуються в різних відділах головного та спинного мозку. Ці утворення зазвичай чітко відмежовані від навколишніх тканин і є сукупністю судинних порожнин різних розмірів і форми, що містять продукти розпаду крові. Це доброякісне новоутворення.
- Кісти спинного мозку та хребта – це доброякісні новоутворення, порожнини яких заповнені рідиною Найчастіше зустрічаються такі різновиди – дермоїдна та епідермоїдна кіста, пухлино-асоційовані кісти.
- Медулобластома спинного мозку – це злоякісне новоутворення, що розвивається з ембріональних незрілих клітин.
- Менінгіома – це інтрадуральне новоутворення, яке повільно росте та проявляється по мірі прогресування здавлювання спинного мозку чи його корінців. Найчастіше страждає грудний відділ.
- Невринома. Це екстрамедулярне доброякісне утворення, що виростає зі шванівських клітин, може вражати будь-які нервові корінці спинного мозку. Симптоми розвиваються повільно і зумовлені в основному компресією тих чи інших нервових структур (корінцевий синдром).
- Олігодендрогліома спинного мозку і хребта – це доброякісна пухлина з нервових клітин олігодендроцитів. Дане новоутворення має малігнізуючий потенціал, швидко росте, досягає значних розмірів, тому при виявленні – потребує активного лікування.
- Мультиформна гліобластома – це злоякісне новоутворення спинного мозку, що росте з клітин глії.
- Епендимома. Відноситься до групи інтрамедулярних утворень. Вражає найчастіше поперековий та крижовий відділи спинного мозку, що клінічно проявляється симптомами синдрому кінського хвоста.
- Вторинні (метастатичні) пухлини спинного мозку. Більшість таких утворень є екстрадуральними (розташовані поза межами твердої мозкової оболонки). Метастатичне ураження спинного мозку найчастіше відбувається у разі наявності у пацієнта злоякісних пухлин нирок, щитовидної залози, легень.
Симптоми пухлин спинного мозку та хребта
Біль – ранній симптом пухлин спинного мозку та хребта, особливо при екстрадуральних новоутвореннях. Він прогресує, не залежить від фізичної активності та посилюється в положенні лежачи. Біль може локалізуватися у спині та/або поширюватися в зоні дерматома (корінцевий біль).
Певні неврологічні порушення вказують на ураження конкретного відділу спинного мозку. Наприклад, у пацієнта може спостерігатись спастична слабкість, нетримання сечі, а також порушення функцій деяких або всіх чутливих шляхів на певному рівні спинного мозку і нижче. Порушення зазвичай виникають з обох сторін.
У деяких пацієнтів з інтрадуральними пухлинами, найчастіше менінгіомами та нейрофібромами, спостерігається порушення чутливості дистальних відділів нижніх кінцівок, сегментарні неврологічні розлади, симптоми компресії спинного мозку або їх комбінації.
Симптоми компресії спинного мозку можуть швидко погіршуватися і призвести до параплегії та втрати контролю над кишечником та сечовим міхуром.
Також часто розвивається корінцевий синдром, він включає: біль і парестезії, що супроводжуються втратою чутливості, м’язовою слабкістю і, якщо здавлювання корінця тривале – атрофія певних груп м’язів.
Методи діагностики пухлин спинного мозку та хребта
Важливість сучасної та точної діагностики неможливо переоцінити. Від вчасно встановленого правильного діагнозу безпосередньо залежить успіх лікувальної програми та прогноз. Наші спеціалісти віртуозно володіють всіма сучасними методиками обстежень пацієнтів з підозрою на пухлинне ураження спинного мозку. А завдяки інноваційній діагностичній апаратурі експертного класу, процес обстеження є не тільки високоточним та швидким, але й повністю безпечним та комфортним.
Діагностика розпочинається безпосередньо з консультації лікаря-онколога, встановленню специфічних скарг, збору анамнезу життя та хвороби, ретельного огляду по органах і системах, повного неврологічного обстеження. Далі, в залежності від того, яку хворобу підозрює лікар, пацієнт скеровується на ряд додаткових діагностичних процедур:
- Різноманітні аналізи крові та сечі.
- Спинномозкова пункція та дослідження отриманого зразку ліквору.
- УЗД (кольорова допплерографія) хребтових артерій та інших судин.
- Різноманітні сучасні методики візуалізації патологічного вогнища – КТ та МРТ з контрастом чи без, МСКТ, ПЕТ-КТ, ПЕТ-МРТ, мієлографія, цифрова рентгенографія хребта. З їх допомогою можна отримати детальне зображення новоутворення та оточуючих здорових тканин, є можливість зрозуміти, який розмір має пухлина, межі її поширення, зробити висновки, які частини спинного мозку та хребта уражені, спланувати об’єм майбутнього оперативного втручання і навіть отримати 3D чи 4D модель патологічного вогнища.
- Нейрофізіологічні методики дослідження функції спинного мозку, наприклад, електроміографія (ЕМГ).
- Ангіографія судин голови, шиї, хребта.
- Біопсія новоутворення з подальшим патоморфологічним дослідженням для отримання точного гістологічного діагнозу.
Біопсія – це дуже важливий етап сучасної діагностики в клінічній онкології. Всі зразки тканин, які ми отримуємо, відправляються для ревізії в найкращі патоморфологічні лабораторії Ізраїлю, США, Німеччини. Завдяки таким подвійним перевіркам ми точно впевнені в правильності діагнозу та ефективності підібраної схеми лікування.
Також гістологічний матеріал відправляється в сучасні світові молекулярні лабораторії для «молекулярних перевірок». З допомогою інноваційних молекулярно-генетичних тестів вдається знайти певні особливості злоякісних клітин – мутації або набір рецепторів на поверхні цих змінених клітин. Завдяки такому дослідженню існує можливість створення препаратів індивідуальної дії (персоналізована онкологія). Саме так виготовляють таргетні ліки та інші препарати імунобіологічної терапії. Вони цілеспрямовано діють лише на злоякісні клітини в організмі, не впливають на здорові навколишні клітинні елементи. Однією з таких тест-систем для молекулярно-генетичних перевірок є панель Foundation One та Caris Molecular Testing. Всі пацієнти нашої клініки мають можливість виконання цих сучасних діагностичних тестів.
В МЦ Меймонідес використовуються й інші інноваційні діагностичні методи, їх підбір – це справа лікуючого лікаря, в залежності від всіх особливостей пацієнта та його захворювання. Всі необхідні діагностичні процедури можна пройти безпосередньо в МЦ Меймонідес, не виїжджаючи за межі України.
Сучасне лікування пухлин спинного мозку та хребта
Отримані під час діагностики результати дозволять лікареві підібрати оптимальне лікування у кожному випадку, згідно з сучасними світовими протоколами, розробленими у відповідності з доказовою медициною. Вибір тактики фахівцями медичного центру Меймонідес ґрунтується на багатьох факторах: вік пацієнта, стан його здоров’я, локалізація пухлини, її величина та гістологічний тип. Програма лікування обговорюється та підбирається під час консиліуму міждисциплінарної команди фахівців: невропатолог, онколог, нейрохірург, а також інші фахівці за різних спеціалізацій (залежить від супутніх захворювань пацієнта).
В переважній більшості випадків лікування пухлин спинного мозку та хребта є комплексним, тобто це поєднання двох і більше стандартних чи інноваційних (а часом і експериментальних) методів лікування. Як правило, основний метод лікування – це хірургічне видалення пухлини, його доповнюють променевою терапією та хіміотерапією. У деяких пацієнтів в комплексному лікуванні використовують не класичні хіміопрепарати, а сучасні ліки імунобіологічної або таргетної дії. Завдяки такому комплексному підходу до лікування пухлин спинного мозку та хребта, майже у кожного пацієнта вдається отримати суттєві успіхи – досягти ремісії або й повного одужання.
Безсумнівно, основним та радикальним методом лікування спінальних пухлин є хірургічна операція. У відділенні працюють найкращі спінальні нейрохірурги. Всі оперативні втручання виконуються за принципом малоінвазивності, тобто використовують сучасні методики мікрохірургічних операцій без великих розрізів.
У підрозділі спінальної хірургії застосовуються новітні методики малоінвазивних втручань та ендоскопічних операцій на хребті та спинному мозку, використовуються імплантати міжхребцевих дисків останнього покоління та речовини, що стимулюють зрощення кісткової тканини. При виконанні операцій застосовуються найсучасніші пристрої моніторингу стану спинного мозку, його функцій, що необхідно для профілактики ушкодження органу під час втручання. Також для пацієнтів доступна новітня система інтраопераційної навігації та комп’ютерний томограф (O-Arm).
Лікарі нашої клініки спеціалізується на всьому спектрі онкологічних операцій на хребті і спинному мозку. Зокрема, у нас виконуються такі затребувані інноваційні втручання:
- резекція ділянки хребта єдиним блоком (En block Resection);
- резекція пухлин спинного мозку;
- радіохірургія – безконтактне видалення пухлин шляхом опромінення патологічного вогнища під контролем комп’ютера, що дає можливість сконцентрувати максимальну дозу іонізуючого випромінювання в зоні пухлини і при цьому мінімізувати негативний вплив радіації на навколишні здорові тканини.
Методика лазерної вапоризації міжхребцевих дисків успішно використовується у нашому медичному центрі. У розпорядженні клініки знаходяться спеціально обладнані операційні для пацієнтів, що страждають на метастатичне ураження хребців. Високопрофесійні спінальні хірурги та сучасна база стереотаксичних інструментів та навігаційних систем допомагають за короткий час позбавити пацієнтів страждань.
В комплексному лікуванні при необхідності використовують променеву терапію. Вона може бути застосована до операції, щоб зменшити розмір новоутворення для його більш ефективного видалення. Також опромінення може бути призначене після оперативного лікування пацієнта, щоб зменшити ризик рецидиву в подальшому. Інколи може використовуватись сучасна процедура інтраопераційної променевої терапії, коли опромінюють місце після видалення пухлини. Це дозволяє повністю знищити всі злоякісні клітини, які могли залишитись після операції.
Також променева терапія може бути дистанційною, коли джерело випромінювання знаходиться зовні (сучасні апарати для дистанційної променевої терапії – лінійні прискорювачі), може бути контактною, коли радіоактивний матеріал поміщають в капсулу та імплантують безпосередньо в пухлину (брахітерапія). Останній метод має суттєві переваги – іонізуюче випромінювання діє безпосередньо в патологічному вогнищі, при цьому негативний вплив на оточуючі здорові тканини мінімальний, з чим пов’язано, невелика кількість побічних ефектів контактної променевої терапії.
Схема терапії обов’язково доповнюється у разі необхідності сучасними протоколами хіміотерапії, таргетної терапії та іншими імунобіологічними препаратами. Ми використовуємо для лікування наших пацієнтів лише сучасні та безпечні хіміопрепарати відомих світових виробників. Так ми впевнені в їх ефективності та мінімальних побічних ефектах.
Таргетні та імунобіологічні ліки активно застосовують у лікуванні пацієнтів зі злоякісними пухлинами спинного мозку, особливо на пізніх стадіях, коли повністю видалити пухлину не вдається, а лише одної хіміотерапії та променевого лікування замало для пацієнта. Вони цілеспрямовано діють лише на злоякісні клітини, при цьому не шкодять оточуючим здоровим тканинам, і в цьому їх основна перевага та відмінність від класичних хіміопрепаратів.
Кожен наш пацієнт має можливість стати учасником клінічних досліджень експериментальних ліків або новітніх хірургічних процедур абсолютно безкоштовно. Для багатьох – це єдиний шанс побороти хворобу та повернути здоров’я.