Рак ротоглотки

Ротоглотка – це середній відділ глотки, який є продовженням носоглотки, та безпосередньо переходить у гортаноглотку. Ротоглотка обмежена задньою та бічними стінками, спереду вона сполучається з ротовою порожниною зівом. Зів – це отвір між ротовою порожниною та ротоглоткою, обмежений зверху м’яким піднебінням, знизу – коренем язика, по боках – піднебінними дужками за якими знаходяться піднебінні мигдалики. По своїй функції ротоглотка належить до органів дихання (верхніх) та органів шлунково-кишкового тракту, тобто орган є провідником як для повітря, так і для їжі та води.

Рак ротоглотки – це група онкологічних злоякісних уражень, що первинно локалізуються саме в цій ділянці. Найчастіше зустрічається плоскоклітинна орофарингеальна (ротоглоткова) карцинома. Плоскоклітинний тип раку становить 95% усіх злоякісних новоутворень ротоглотки. В групі ризику цього захворювання чоловіки після 50 років, особливо ті, що зловживають алкоголем та палять цигарки. Серед осіб у віці 30-50 років рак ротоглотки асоційований з носійством вірусу папіломи людини (особливо 16 та 18 типів).

Рак ротоглотки

Рак ротоглотки – захворювання з серйозним прогнозом, у частини пацієнтів виявляється на пізній стадії через несвоєчасне звернення по медичну допомогу. Якщо ви підозрюєте у себе або у близького родича таке захворювання – не втрачайте часу! Негайно звертайтеся по кваліфіковану медичну допомогу до лікаря з досвідом ведення онкологічних пацієнтів. Саме такі спеціалісти щодня допомагають людям в онкологічному відділенні багатопрофільного медичного центру Меймонідес. Наша клініка працює по зразку сучасних ізраїльських онкологічних центрів, застосовує весь досвід ізраїльської медицини, щоб ефективно допомагати людям, що стикнулися з важкими захворюваннями. Всі клінічні випадки ведуться спільно лікуючим лікарем, завідуючою відділенням Др. Стефанською Іриною та відповідальним лікарем-онкологом безпосередньо з Ізраїлю. Таким чином, в умовах України кожен пацієнт може отримати доступ до медицини ізраїльського зразка.

Звісно ж, лікування будь-яких злоякісних хвороб – це дороговартісний процес, тому ми подбали, щоб необхідну допомогу могли отримати всі наші пацієнти, незалежно від фінансових можливостей. МЦ Меймонідес працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”, який допомагає частково або повністю оплатити медичні рахунки важкохворим пацієнтам.

Рак ротоглотки – це важке, але повністю виліковне захворювання, якщо його виявлено вчасно та застосовано сучасний комплексний підхід до терапії. У нашому відділенні працюють не лише онкологи, а й решта вузьких спеціалістів, які приймають участь в процесі діагностики та розробки плану лікування з подальшою його реалізацією (хірурги, ЛОР-лікарі, променеві терапевти, хіміотерапевти, пластичні хірурги, психологи, реабілітологи та інші). Всі діагностичні процедури та лікувальні схеми відповідають останнім сучасним світовим протоколам та рекомендаціям. Разом з тим, лікарі практикують суто індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Враховуються всі найдрібніші деталі – вік, стать, загальний стан здоров’я, основний діагноз, гістологічний тип пухлини, її розмір, стадія хвороби, наявність супутніх важких патологій, побажання самого пацієнта, тощо. З допомогою такого пацієнтоорієнтованого підходу ми отримуємо лише найкращі результати лікування, що має позитивний вплив на віддалений прогноз та виживаність.

В нашому медичному закладі працюють лише висококваліфіковані лікарі, більшість з них успішно пройшли стажування на базі найвідоміших онкологічних центрів світу (Ізраїль, США, Німеччина). Кожен спеціаліст бездоганно володіє сучасними діагностичними та лікувальними процедурами, має психологічні навики спілкування з пацієнтами онкологічного профілю. Якщо певний вузький спеціаліст або рідкісне лікувально-діагностичне обладнання відсутні, то пацієнт за згодою скеровується в дочірні заклади МЦ Меймонідес або наші ізраїльські клініки-партнери, де він гарантовано отримає весь спектр необхідних медичних послуг.

Рак ротоглотки

Причини раку ротоглотки

Безпосередньою причиною розвитку будь-якого онкологічного процесу є мутація в певній клітині, яка внаслідок цього набуває здатності бо безконтрольного росту та поділу, що і дає початок пухлині. Що саме спричиняє цю первинну мутацію – достеменно невідомо, але існують фактори ризику, присутність яких суттєво підвищує базовий ризик розвитку злоякісного захворювання. Для раку ротоглотки це наступні фактори ризику:

  • Тютюнопаління (в тому числі і електронні сигарети), жування тютюну.
  • Зловживання алкоголем.
  • Зубні протези або імпланти, що неправильно встановлені.
  • Носійство вірусу папіломи людини, що передається статевим шляхом.
  • Наявність первинного чи вторинного імунодефіциту.
  • Хронічні запальні процеси ЛОР-органів (тонзиліт, фарингіт, гайморит).
  • Наявність доброякісних фонових уражень – лейкоплакія, папіломи, еритроплакія ротоглотки.
  • Вік (старше 50 років), стать (чоловіча), сімейний анамнез раку ротоглотки.
Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Симптоми та типи раку ротоглотки

Симптоми раку ротоглотки на своєму початку дуже схожі до ознак респіраторних інфекцій верхніх дихальних шляхів. Часто пацієнти зволікають з візитом до лікаря, чекаючи місяцями, поки симптоми минуть самостійно, тому до спеціаліста онколога чи ЛОР-лікаря пацієнти потрапляють пізно.

Характерні симптоми раку ротоглотки:

  • біль в горлі,
  • дисфагія – порушення ковтання,
  • одинофагія – відчуття болю при проходженні їжі по стравоходу,
  • дизартрія – це розлад мови, що проявляється у утрудненій вимові чи спотворенні деяких звуків, слів,
  • оталгія – біль у вусі.

Рак ротоглотки часто проявляється появою на шиї збільшених лімфатичних вузлів, що вже уражені метастазами. Лімфовузли однієї половини шиї анатомічно пов’язані з лімфовузлами протилежної сторони, внаслідок чого характерне двостороннє метастазування.

95% злоякісних новоутворень ротоглотки – це плоскоклітинна ротоглоткова карцинома, яка може бути з ороговінням та без ороговіння. Серед інших злоякісних новоутворень ротоглотки зустрічаються: мукоепідермоїдна карцинома, аденокарцинома, лімфоми, фібросаркома, остеосаркома, хондросаркома та меланома.

Рак ротоглотки

Методи діагностики раку ротоглотки

Для того, щоб побороти будь-яке захворювання, а тим паче онкологічне, надзвичайно важливим є етап діагностики. Обстеження повинно бути швидким та точним. В МЦ Меймонідес кожен пацієнт може розраховувати та ефективну та швидку діагностику. Всі наші лікарі володіють сучасними методиками обстежень, точно інтерпретують отримані дані. Ризик помилки мінімальний. А сучасне діагностичне обладнання експертного класу дозволяє зробити процес обстеження для пацієнта комфортним та безпечним.

Першим та надзвичайно важливим етапом діагностики є консультація лікаря онколога. Спеціаліст ретельно розпитає пацієнта про всі скарги, збере анамнез хвороби та життя, визначить, чи наявні у людини певні фактори ризику раку ротоглотки, огляне пацієнта в загальному (по органах та системах), проведе пальпацію усіх груп периферичних лімфатичних вузлів, проведе самостійно або разом з ЛОР-лікарем специфічні обстеження, які допоможуть запідозрити ту чи іншу пухлину ротоглотки.

Всім пацієнтам лікар проведе орофарингоскопію (огляд порожнини рота та ротоглотки), пряму ларингоскопію (огляд гортані), риноскопію (огляд носової порожнини). Обстеження проводиться за допомогою сучасної ендоскопічної техніки, що дозволяє не лише провести безпосередньо огляд, а й зробити фото- та відео-фіксацію знахідок на слизовій, а також виконати біопсію.

Всі матеріали після біопсії ми відправляємо до найкращих патогістологічних лабораторій світу (США, Ізраїль, Німеччина). Завдяки таким подвійним молекулярним перевіркам наші лікарі точно впевнені в діагнозі та ефективності підібраної схеми лікування на основі отриманих даних про пухлину.

Молекулярна діагностика (молекулярно-генетичні дослідження) – це невід’ємна частина сучасної діагностики злоякісних захворювань. Безпосередня причина виникнення багатьох пухлин – мутація в певному гені, через що він починає неправильно функціонувати, а клітина з такою мутацією набуває ознак злоякісності та здатності до неконтрольованого поділу та росту. Завдяки молекулярно-генетичній діагностиці ми можемо знайти ці мутації та підібрати найбільш ефективні схеми терапії, адже від типу мутацій залежить відповідь на дію тих чи інших препаратів. Прикладом такої сучасної діагностики є тест-системи для молекулярно-генетичних перевірок Foundation One та Caris Molecular Testing. Всі пацієнти нашої клініки мають можливість виконання цих сучасних діагностичних тестів.

Усім пацієнтам з підозрою на рак ротоглотки рекомендується виконувати розгорнуті клінічний та біохімічний аналізи крові, дослідження згортувальної системи крові, аналіз сечі, визначення вірусу папіломи людини HPV 16 та 18 підтипів у біоптатах пухлини методом ПЛР.

В комплексі обстеження кожному пацієнту обов’язково виконують ЕКГ (електрокардіографію), рентгенографію органів грудної клітки, УЗД органів черевної порожнини, нирок, серця, периферичних лімфатичних вузлів. У разі підозри на метастатичне ураження лімфовузла під контролем УЗД лікар виконає пункційну біопсію.

Після гістологічного підтвердження діагнозу пацієнту виконують поглиблену діагностику з метою просканувати все тіло і виявити метастатичне ураження (у разі його наявності). З цією метою використовують сучасні методи медичної візуалізації – КТ, МРТ з контрастом, остеосцинтиграфію, ПЕТ-КТ або ПЕТ-МРТ. Тільки після такого ретельного обстеження онколог приступає до складання плану лікування з урахуванням всіх отриманих даних на етапі діагностики.

В нашому медичному центрі використовується ще багато інноваційних та сучасних діагностичних методів, їх вибір – це справа лікаря-онколога, в залежності від клінічної ситуації кожного пацієнта. Всі необхідні діагностичні процедури можна пройти безпосередньо в клініці, не виїжджаючи за межі України.

Рак ротоглотки

Сучасне лікування раку ротоглотки

Рак ротоглотки – це важке захворювання, але при вчасній та правильній діагностиці, застосуванню сучасних протоколів лікування та комплексного підходу воно повністю виліковне. В план лікування завжди входить декілька методів, що дають якнайкращі результати для пацієнта. Це може бути хірургічне видалення пухлини, променева терапія, хіміотерапія, таргетна терапія, застосування сучасних препаратів імунобіологічної дії та інші способи лікування, в залежності від потреби.

Оперативне втручання все частіше використовується як основне лікування раку ротоглотки. Трансоральна лазерна мікрохірургія (ТЛМ) – сучасна процедура, яка використовується для проведення резекції пухлин мигдаликів та основи язика ендоскопічним методом, що дозволяє уникнути ускладнень, характерних для відкритої операції.

Трансоральна роботизована хірургія (ТОРХ) – інноваційна хірургічна високотехнологічна процедура для лікування певних орофарингеальних патологічних змін. При ТОРХ хірург за допомогою консолі управляє хірургічним роботом з множинними маніпуляторами. Шарнірні маніпулятори робота та ендоскопічна камера вводяться через рот пацієнта (який утримується у відкритому стані за допомогою ретрактора). Роботизована процедура забезпечує кращу візуалізацію структур та сприяє меншій кількості хірургічних ускладнень, у порівнянні з відкритим оперативним втручанням. Якщо ТОРХ проводять у пацієнтів з пухлинами на пізніх стадіях, часто застосовують додатково післяопераційну променеву або хіміо-променеву терапію.

Променева терапія, що іноді комбінується з хіміотерапією (хіміорадіотерапія), може використовуватися як первинне лікування або після проведення первинної операції. Традиційно опромінення використовується для лікування злоякісних утворень на ранніх стадіях, а хіміопроменеву терапію проводить у разі захворювань на пізніх стадіях. Інтенсивно-модульована променева терапія (ІМПТ) все частіше використовується як спосіб зберегти навколишні тканини та зменшити довготривалі побічні ефекти. Це досягається завдяки сучасним та безпечним апаратам для променевої терапії – лінійним прискорювачам.

При пухлинах ротоглотки також активно застосовується контактна методика променевої терапії – брахітерапія. При цьому радіоактивний матеріал поміщають в спеціальний контейнер (капсулу, пластину, тощо), які поміщають безпосередньо в тканину пухлини. Таким чином дія радіації локалізується саме в патологічному вогнищі, при цьому здорові оточуючі тканини майже не зазнають негативного впливу.

Хіміотерапія використовується в комбінації з хірургією та/або променевою терапією, самостійно майже ніколи не призначається. В основі лікувальної дії метода – використання спеціальних протипухлинних препаратів (цитостатиків), які пригнічують ріст та поділ злоякісних клітин, знищують їх. При раку ротоглотки, як правило, використовують препарати платини та таксани.

При 3 та 4 стадії раку в комплекс лікування разом з хіміотерапією або замість неї можуть додавати сучасні препарати імунобіологічної дії та таргетні ліки. Основною перевагою такого лікування є здатність цих препаратів впливати тільки на пухлинні клітини, при цьому здорові клітини не зазнають ніякого негативного впливу. Виготовлення таргетних ліків та певних імунобіологічних препаратів – це високотехнологічний процес з застосуванням генної інженерії та молекулярно-генетичних досліджень. Часто такі ліки виготовляють індивідуально для кожного пацієнта, в залежності від даних про пухлину, які отримані на етапі молекулярної діагностики матеріалу після біопсії (персоналізована онкологія).

Також всі наші пацієнти мають можливість прийняти участь в клінічних дослідженнях експериментальних методів лікування. Для декого з них – це єдиний шанс на одужання, особливо для тих людей, у кого всі доступні методики лікування виявилися неефективними.

Запишіться на заочну консультацію за номером телефону

Зміст