Колоректальний рак

Колоректальний (КРР) рак на сьогоднішній день є суттєвою медичною та соціальною проблемою. Щорічно у світі фіксують більше 500 тисяч нових випадків даного захворювання. Найвищий рівень захворюваності відмічають у країнах з високим економічним розвитком. Частіше хворіють чоловіки, ніж жінки, більш ніж в половині випадків пухлина локалізується в сигмовидній та прямій кишці. В 95% випадків по своїй будові злоякісні новоутворення товстого кишечнику є аденокарциномами.

На превеликий жаль, часто КРР діагностується на пізніх стадіях, що тягне за собою несприятливий прогноз. У випадку вчасної діагностики комплексне лікування є ефективним, а хвороба повністю виліковною. Тому, якщо ви поміти у себе підозрілі симптоми або вам уже встановлений такий діагноз – не витрачайте дорогоцінний час! Звертайтеся по допомогу до висококваліфікованих спеціалістів, які мають практичний досвід ведення пацієнтів з таким діагнозом.

Колоректальний рак

Саме такі лікарі працюють в онкологічному відділенні багатопрофільного медичного центру Меймонідес. Наша клініка працює в тісній та плідній співпраці з найкращими онкологічними центрами Ізраїлю, ми перейняли їх досвід та організували надання онкологічної допомоги саме по зразку ізраїльської медицини, як однієї з найкращих у світі. Кожен клінічний випадок ведеться спільно лікуючим лікарем, завідуючою відділення Др. Стефанською Іриною та відповідальним онкологом-спеціалістом безпосередньо з Ізраїлю. Завдяки роботі такої команди, ми отримуємо чудові результати лікування у кожного окремого пацієнта, всі рішення приймаються консилярно, лікування модифікується під особливості пацієнта та його хвороби.

Клініка Меймонідес працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”, тому всі наші пацієнти мають змогу отримати фінансову допомогу на лікування.

Безумовною перевагою лікування в онкологічному відділенні Меймонідес є залучення в діагностично-лікувальний процес кожного окремого пацієнта цілої мультидисциплінарної команди спеціалістів. Допомогу хворому надають онкологи, хірурги, ендоскопісти, променеві терапевти, хіміотерапевти, проктологи, психологи, реабілітологи та інші вузькі спеціалісти, в залежності від потреб пацієнта. Разом з тим ми практикуємо суто індивідуальний підхід до кожного пацієнта. При складанні плану обстеження та схеми лікування лікар не користується одним шаблоном для всіх, а враховує всі найдрібніші особливості пацієнта та його хвороби – вік, стать, загальний стан здоров’я, основний діагноз, тип пухлини, її характеристики, стадію хвороби, наявність супутніх тяжких захворювань, побажання самого пацієнта стосовно лікування.

Всі наші лікарі мають високу кваліфікацію та досвід роботи в онкології, більшість з них неодноразово проходили стажування на базі найкращих медичних центрів онкології світу (Ізраїль, Німеччина, США). У нашому медичному центрі використовується тільки сучасна лікувально-діагностична апаратура експертного класу. Всі фахівці мають професійні навики спілкування з пацієнтами онкологічного профілю. Якщо певний вузький спеціаліст або рідкісне лікувально-діагностичне обладнання відсутні, то пацієнт за згодою скеровується в дочірні заклади МЦ Меймонідес або наші ізраїльські клініки-партнери, де він гарантовано отримає весь спектр необхідних медичних послуг.

Причини та симптоми колоректального раку

Нажаль, на сьогоднішній день достеменно не відомі істинні причини розвитку колоректального раку. Хвороба є поліетіологічною, існують певні фактори, які асоціюються з підвищеним ризику розвитку КРР:

  • генетична схильність (певні генетичні синдроми – дифузний поліпоз, синдром Лінча);
  • західний тип дієти (велика кількість рафінованих продуктів з високим вмістом тваринних насичених жирів та білку);
  • наявність передіснуючого хронічного виразкового коліту і хвороби Крона;
  • ожиріння та цукровий діабет 2 типу;
  • тютюнопаління, зловживання алкоголем.

Колоректальний рак характеризується повільним ростом і при досягненні ним великих розмірів з появою клінічних симптомів проходить досить великий відрізок часу. Клінічні прояви залежать від локалізації, типу, поширення пухлини та можливих ускладнень. Виділяють декілька синдромів, що характерні для КРР.

Синдром розладів функції кишечнику. Пацієнти з цим порушенням можуть скаржитись на порушення ритмічності та частоти випорожнень – характерні закрепи або чергування закрепів та діареї. Також виникають хибні позиви до випорожнень, тенезми (болючі позиви до дефекації, що не супроводжуються відходженням калу). Інколи виникає зміна форми калу (форма олівця, стрічки, «овечий кал»). Для декого характерне нетримання калу та відходження газів (флатуленція).

Больовий синдром. Може бути як ранніх стадіях хвороби, так і на пізніх, локалізується в крижово-клубовій ділянці, промежині, по низу живота.

Синдром патологічних виділень. Найбільш характерний для ураження прямої кишки, але може бути присутнім і при раку ободової кишки. Виділення з анального отвору можуть маги кров’янистий, гнійний, слизовий характер. Найчастіше з’являються під час дефекації, хоча можуть виступати з анального отвору поза актом дефекації.

Синдром порушеного загального стану. Пацієнти можуть відмічати розвиток анемії, стійкої лихоманки, загальної слабкості, немотивованої втрати ваги, тощо.

Синдром пухлини, що пальпується. Це не є раннім симптомом, з’являється при досягненні пухлиною великих розмірів. При цьому лікар або сам пацієнт може намацати пухлиноподібний утвір у животі.

Колоректальний рак

Види колоректального раку

В залежності від гістологічної структури пухлини та її походження, виділяють декілька типів колоректального раку:

  • Аденокарцинома. Це найчастіший різновид колоректального раку, трапляється в 95% всіх злоякісних пухлин товстої та прямої кишки. Аденокарцинома схильна до інвазивного росту – проростає сусідні тканини та рано дає метастази.
  • Залозисто-плоскоклітинна карцинома. Це злоякісне новоутворення, що росте з залозистих клітин слизової оболонки кишечника. Зустрічається доволі рідко, переважно у чоловіків після 45 років.
  • Колоїдний рак прямої кишки. Це злоякісна пухлина, яка швидко проростає у сусідні структури та дає метастази по всьому тілу.
  • Лімфома товстого кишечника. Зустрічається досить рідко як екстранодальне ураження при лімфомі Ходжкіна або неходжкінських лімфомах.
  • Мукоцелюлярний рак (персневидноклітинний). Це досить рідкісна патологія, є дуже агресивною формою раку. Зустрічається у осіб старше 50 років. Рано метастазує, має здатність до агресивного інвазивного росту в сусідні тканини та органи.
  • Недиференційований рак. Це агресивна форма злоякісного новоутворення кишечника з недиференційованих клітин. Швидко метастазує, має невтішний прогноз.
  • Нейроендокринні пухлини. Доволі рідкісні новоутворення, які важко діагностувати, характеризуються не дуже сприятливим прогнозом.
  • Плоскоклітинний рак анального каналу та прямої кишки. Злоякісна пухлина, що росте з клітин плоского епітелію, що вистилають слизову оболонку кишечника.

По характеристикам росту пухлини колоректальний рак може бути екзофітним та ендофітним. Екзофітна форма раку – це коли пухлина росте в просвіт кишкової трубки, має чітку основу та видимі межі з оточуючими здоровими тканинами. Доволі рано з’являються симптоми хвороби, які, в першу чергу, пов’язані з порушенням проходження калових мас по кишечнику. Ендофітна форма раку – це коли пухлина росте вглиб кишкової стінки, не має чітких меж, проростає сусідні органи та тканини. Така пухлина тривалий час не виявляється, так як симптоми раку з’являються уже на пізніх стадіях процесу, коли наявні метастази та проростання в сусідні органи.

Колоректальний рак

Методи діагностики колоректального раку

Золоте правило онкології звучить так: «чим раніше встановлений діагноз, тим кращий прогноз та результат лікування». Тому якісна та швидка діагностика – це надзвичайно важливий етап, коли мова йде про злоякісне захворювання. В клініці Меймонідес використовується лише сучасне обладнання експертного класу, всі наші лікарі досконало володіють всіма методиками обстеження пацієнта з підозрою на КРР, уміють безпомилково інтерпретувати отримані дані.

Процес обстеження пацієнта з колоректальним раком переслідує 2 основні цілі: встановити та підтвердити діагноз, а також визначити стадію хвороби (поширеність онкологічного процесу в організмі). Окремо виділяють скринінг на колоректальний рак, тобто регулярні обстеження пацієнтів з груп ризику розвитку даного захворювання з метою його раннього виявлення.

Існує кілька варіантів скринінгу для КРР, у тому числі

  • Колоноскопія кожні 10 років.
  • Фекальний тест на приховану кров щорічно (фекальні імунохімічні тести переважно – ФІТ).
  • Гнучка ректороманоскопія кожні 5 років (кожні 10 років, якщо проводиться разом із ФІТ).
  • КТ-колонографія кожні 5 років.
  • Фекальний ДНК тест у комбінації з ФІТ кожні 3 роки.

Фекальні імунохімічні тести на кров більш чутливі та специфічні для людської крові, ніж попередні методики подібних тестів. Тим не менш, позитивний тест на кров може виникнути в результаті доброякісних захворювань (наприклад, виразок, дивертикульозу), а негативний тест не виключає можливість раку, оскільки ракові утворення кровоточать не безперервно.

Тестування фекальної ДНК виявляє мутації ДНК та маркери метилювання, що виділяються з пухлини товстої кишки. Тест зазвичай поєднується з фекальним імунохімічним тестом (ФІТ). Майже 10% пацієнтів із позитивним результатом аналізу ДНК калу мають нормальну картину при колоноскопії.

КТ-колонографія (віртуальна колоноскопія) дозволяє отримувати зображення товстої кишки в режимі 2D та 3D за допомогою мультидетекторної КТ та при подвійному контрастуванні кишки шляхом введення контрасту та газу. Зображення високої роздільної здатності, отримані в 3D режимі, наближаються за інформативністю до ендоскопічного дослідження, звідси походить і назва методу. КТ-колонографія – перспективний метод скринінгу за наявності протипоказань до ендоскопії або відмови від її проведення, проте має нижчу чутливість і залежить від досвіду рентгенолога. При цьому дослідженні немає необхідності у проведенні седації, але потрібна ретельна підготовка кишечника; розтягнення газом може спричинити неприємні відчуття. Суттєвим недоліком є те, що на відміну від оптичної колоноскопії, при даній діагностичній процедурі неможливо провести біопсію з виявленої підозрілої ділянки.

Колоноскопія – це основний метод діагностики КРР. Це ендоскопічний огляд прямої та товстої кишки з допомогою сучасного фіброволоконного колоноскопа. Під час обстеження спеціаліст має можливість не лише детально оглянути всю слизову оболонку, але й зробити фото- чи відеофіксацію процесу діагностики. А найголовніше – виконати біопсію з підозрілої ділянки.

Всі матеріали після біопсії ми відправляємо для ревізії в найкращі патогістологічні лабораторії світу (Ізраїль, США, Німеччина). Завдяки таким подвійним перевіркам ми точно впевнені в правильності діагнозу та подальшій вибраній лікувальній тактиці.

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Також нашим пацієнтам доступна інноваційна молекулярна діагностика матеріалу після біопсії (молекулярно-генетичні дослідження). Це обов’язкова частина сучасної діагностики онкологічних захворювань. Безпосередня причина виникнення багатьох пухлин, як відомо, – мутація в певному гені. Завдяки молекулярно-генетичній діагностиці ми можемо знайти ці мутації та підібрати найбільш ефективні схеми лікування, адже від типу змін залежить відповідь на дію тих чи інших препаратів. Прикладом такої сучасної діагностики є тест-системи для молекулярно-генетичних перевірок Foundation One та Caris Molecular Testing.

Іригоскопія (рентгенологічне обстеження з контрастуванням кишечника), особливо з подвійним контрастуванням, дозволяє виявляти багато утворень, але має дещо меншу точність порівняно з колоноскопією.

При встановленні діагнозу раку необхідно провести УЗД, МРТ, КТ черевної порожнини, рентгенографію органів грудної клітки та стандартні лабораторні дослідження для виявлення ознак метастатичного ураження. Це дозволить точно визначити стадію хвороби та підібрати відповідні методи лікування. З метою виявлення віддалених метастазів пацієнту може бути запропоноване таке сучасне дослідження, як ПЕТ-КТ або ПЕТ-МРТ. Воно дозволяє швидко просканувати все тіло і виявити всі метастатичні ураження, навіть найдрібніші.

Ракові пухлини товстої кишки, які були видалені під час операції, тепер обов’язково тестуються на предмет мутації генів, які спричиняють синдром Лінча. Люди, які мають родичів з раком товстої кишки, яєчників або ендометрію, діагностованим у ранньому віці, або у яких є кілька родичів із цими захворюваннями, мають бути протестовані на синдром Лінча.

З метою раннього виявлення рецидивів і метастазів у хворих, що отримали курс радикального лікування, доцільно періодично визначати рівень пухлинних маркерів — РЕА та СА 19–9.

На основі отриманих даних в процесі обстеження лікар виставляє точний діагноз з зазначенням стадії злоякісного процесу та формує схему лікування, згідно індивідуальних особливостей пацієнта та сучасних клінічних рекомендацій. Всі необхідні діагностичні процедури можна пройти безпосередньо в клініці, не виїжджаючи за межі України.

Колоректальний рак

Сучасне лікування колоректального раку

Безперечною і, можливо, найбільшою перевагою лікування в медичному центрі Меймонідес є застосування комплексного підходу. Для лікування злоякісного захворювання ніколи не застосовується лише один метод, а комбінація з двох або трьох, а то і більше методів лікування. Такий підхід дає хороші результати та суттєво покращує прогноз. Як правило, схема лікування включає хірургічне видалення пухлини в комбінації з хіміотерапією та/або променевою терапією. В деяких випадках в лікувальну програму додають певні інноваційні методики лікування (таргетні ліки, препарати імунобіологічної дії, тощо), або й експериментальні.

Хірургічне лікування може бути здійснене у 70% пацієнтів без ознак метастатичного ураження. Об’єм такої операції передбачає велику резекцію пухлини та її регіональних лімфатичних вузлів з наступним реанастомозом сегментів кишечника.

При раку прямої кишки пацієнтам може бути виконана сфінктер-зберігаюча хірургічна резекція, на дистальній відстані від краю первинної пухлини ≥ 1,0 см, замість звичайних 5 сантиметрів, без значного ризику локального рецидиву або зниження довгострокового виживання. Якщо після сфінктерозберігаючої операції спостерігається місцевий рецидив або порушення функціонування кишечника, що погано переноситься, то виконується абдоміноперинеальна резекція з накладанням постійної колостоми.

Всі наші хірурги майстерно володіють оперативними техніками виконання всіх необхідних операцій. Основний принцип роботи хірурга – це виконання (по можливості) органозберігаючої операції. Якщо після первинного етапу лікування і накладають стому, то в подальшому проводиться другий етап оперативного лікування, який є реконструктивно-пластичним та передбачає відновлення по кишечнику природного пасажу калових мас.

Хіміотерапія застосовується в комплексі лікування колоректального раку. Її застосовують перед операцією, щоб зменшити розміри первинної пухлини, та після операції, щоб знизити ризики рецидиву. В деяких випадках хіміотерапія може бути застосована в якості основного лікування в комбінації з променевою терапією. Це потрібно у випадках пізніх стадій хвороби та неможливості виконати радикальне видалення пухлини хірургічно. У нашій клініці застосовуються лише сучасні хіміопрепарати відомих світових фармацевтичних виробників. Так ми впевнені в якості ліків, їх прогнозованій дії та мінімальній кількості побічних ефектів. Схему хіміотерапії, дози препаратів, її тривалість та кількість курсів підбирає для кожного пацієнта лікар онколог та хіміотерапевт. Схема хіміотерапії може включати наступні препарати – флуороурацил, тегафур, капецитабін, ралтитрексид, іринотекан, мітоміцин С, адріаміцин, оксаліплатин.

Променева терапія також використовується в комплексному лікуванні КРР, хоча певні види пухлин цієї локалізації є малочутливими до іонізуючого випромінювання. Променева терапія може бути передопераційною, коли її застосовують разом чи в комбінації з хіміотерапією для зменшення розмірів первинної пухлини та кращих результатів наступного хірургічного втручання. В нашому відділенні променева терапія виконується з допомогою сучасних нових апаратів – лінійних прискорювачів. Таке обладнання експертного класу дозволяє напрочуд точно розрахувати необхідну дозу опромінення на один сеанс та спрямувати його чітко в область патологічного утворення, при цьому опромінення сусідніх здорових тканин мінімальне, що суттєво знижує імовірність побічних ефектів після лікування.

Таргетна терапія наразі активно використовується в сучасних онкологічних центрах для лікування пацієнтів з КРР, особливо на пізніх стадіях. Особливістю препаратів таргетної терапії є не цитотоксична (знищення злоякісних клітин), а переважно цитостатична дія (припиняють ріст і поділ); тому доцільним є їх поєднання з традиційними засобами хіміотерапії. При КРР застосовують такі таргетні препарати – бевацизумаб, цетуксимаб.

Для кожного пацієнта рішення про комбінацію тих чи інших способів лікування колоректального раку (з яких методів починати, що додавати далі, на якому етапі лікування виконувати операцію, коли і по якій схемі застосовувати хіміотерапію, чи застосовувати таргетні ліки або інші імунобіологічні препарати) приймається консилярно командою спеціалістів. Кожна людина та її хвороба різні, тому наші лікарі, спираючись на свій досвід в лікуванні онкологічних патологій, часто відходять від стандартних протоколів, змінюючи схему лікування та дози необхідних препаратів, опромінення так, щоб отримати якнайкращі результати для своїх пацієнтів.

Запишіться на заочну консультацію за номером телефону

Зміст