Новоутворення підшлункової залози

Підшлункова залоза- це життєво важливий орган, за своєї функцією відноситься як до органів травлення, так і до ендокринної системи. Підшлункова – це залоза змішаної секреції. Як екзокринна залоза вона виділяє в просвіт дванадцятипалої кишки травні ферменти, що приймають участь в процесі перетравлення їжі, як ендокринна залоза вона виділяє в кров гормони (інсулін, глюкагон та деякі інші). Відповідно, при розвитку новоутворення в паренхімі цього органу страждати можуть обидві функції з розвитком відповідних симптомів та наслідків.

Всі новоутворення підшлункової залози можна розділити на доброякісні (доброякісні пухлини, кісти) та злоякісні (ракові пухлини). Також новоутворення можуть бути гормонально активні (продукувати певні гормони) та гормонально неактивні (не виділяти додаткових порцій гормонів в кров).

Новоутворення підшлункової залози

Новоутворення підшлункової залози, особливо злоякісного характеру, – це важкі захворювання, лікувати їх потрібно одразу після виявлення. Тому ні в якому разі не зволікайте з візитом до лікаря, звертайтеся до кваліфікованих спеціалістів з досвідом ведення пацієнтів з пухлинами підшлункової залози. Саме такі лікарі працюють в онкологічному відділенні багатопрофільного медичного центру Меймонідес. Наш заклад тісно співпрацює з найкращими онкологічними клініками Ізраїлю, функціонує по зразку ізраїльської медицини як однієї з найкращих у світі. Кожен окремий випадок злоякісних пухлин підшлункової залози ведеться спільно лікуючим лікарем, завідуючою відділення Др. Іриною Стефанською та відповідальним спеціалістом-онкологом безпосередньо з Ізраїлю. Завдяки роботі такої кваліфікованої та злагодженої команди нам вдається досягати успіхів в лікуванні навіть найскладніших випадків.

Всі наші пацієнти мають можливість отримати фінансову допомогу, яка частково або повністю покриє витрати на лікування важкої хвороби, адже медичний центр Меймонідес працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”.

Один з основних принципів надання медичної допомоги в нашому закладі, який відповідає зразку ізраїльської медицини, – це індивідуальний підхід до кожної людини, адже не існує двох однакових пацієнтів чи двох ідентичних захворювань. При складанні плану обстеження та схеми лікування спеціалісти не використовують один шаблон чи протокол для всіх, всі лікувально-діагностичні маніпуляції модифікуються, в залежності від потреб кожного пацієнта та особливостей його хвороби. Безумовно, всі лікувальні заходи відповідають світовим клінічним рекомендаціям та стандартам надання медичної допомоги в онкології, тому пацієнт може не перейматись якістю надання медичних послуг.

У нашому відділенні працюють не лише онкологи, допомогу пацієнту надає ціла мультидисциплінарна команда. При необхідності в лікувальний процес залучаються хірурги, променеві терапевти, хіміотерапевти, реабілітологи, психологи, гастроентерологи, ендокринологи та інші вузькі спеціалісти, в залежності від клінічної ситуації. Всі наші спеціалісти мають високу кваліфікацію та багатий досвід роботи в клініці онкології, більшість з них неодноразово проходили стажування на базі найкращих онкологічних центрів світу. У нашому медичному центрі використовується тільки сучасна та безпечна лікувально-діагностична апаратура експертного класу. Якщо певний вузький спеціаліст або рідкісне лікувально-діагностичне обладнання відсутні, то пацієнт за згодою скеровується в дочірні заклади МЦ Меймонідес або наші ізраїльські клініки-партнери, де він гарантовано отримає весь спектр необхідних медичних послуг.

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Різновиди новоутворень підшлункової залози

Всі новоутворення підшлункової залози за ознаками агресивного та інвазивного росту, здатністю розповсюджувати метастази поділяються на доброякісні та злоякісні. Також всі пухлини за здатністю продукувати додаткові порції гормонів поділяються на гормонально-активні та гормонально-неактивні.

Серед гормонально-активних пухлин підшлункової залози найчастіше зустрічаються:

  • АКТГ-продукуюча аденома – виділяє надлишок гормону АКТГ. Клінічно проявляється симптомами схожими до ендокринного захворювання синдрому Кушинга.
  • Гастринома. Продукує гормон гастрин. Симптоми включають виразкову хворобу шлунку та дванадцятипалої кишки, біль в животі, диспептичні явища.
  • Глюкагонома. Пухлина виробляє гормон глюкагон. Виникають порушення вуглеводного обміну, що нагадують цукровий діабет 2 типу, гнійничкова висипка на шкірі, анемія, втрата ваги тіла.
  • Пухлина, що синтезує рилізинг-фактор гормону росту. Клінічно проявляється ендокринним порушенням, що схоже до акромегалії.
  • Інсулінома. Пухлина продукує надлишок гормону інсуліну. Симптоми включають приступи гіпоглікемії (зниження в крові концентрації глюкози).
  • Соматостатинома. Продукує гормон соматостатин. Клінічно проявляється симптомами цукрового діабету, хронічною діареєю, розвитком жовчнокам’яної хвороби.
  • Віпома. Виділяє вазоактивний інтестинальний пептид. Симптоми – хронічна водяниста діарея, зневоднення, гіпокаліємія.

Також в підшлунковій залозі може з’являтись доброякісна гормонально-неактивна пухлина, яку називають аденомою. Як правило, вона себе не проявляє, поки не досягає значних розмірів і не починає стискати сусідні органи. В такому випадку першою ознакою наявності пухлини в підшлунковій залозі (особливо в області її головки) може стати механічна жовтяниця.

Новоутворення підшлункової залози

Серед доброякісних утворень в тканині підшлункової залози часто зустрічається кіста. Кісти можуть бути істинними або псевдокістами (залежно від наявності оболонки), також можуть бути вроджені та набуті. Деколи зустрічаються паразитарні (ехінокок, альвеокок) або після перенесеного запального ураження підшлункової залози (гострий чи хронічний панкреатит). Також кісти можуть утворюватися при злоякісних ураженнях підшлункової залози (пухлинні).

Серед злоякісних пухлин підшлункової залози найчастіше зустрічаються:

 

  • Аденокарцинома підшлункової залози. Злоякісне утворення, що росте з клітин екзокринної частини органу, тобто тих, що продукують підшлунковий травний сік. Пухлина є агресивною, швидко росте та рано метастазує.
  • Ацинарно-клітинний рак підшлункової залози. Це злоякісне утворення підшлункової залози, яке характеризується відносно повільним ростом, має здатність інфільтрувати сусідні тканини та давати віддалені метастази.
  • Недиференційований рак підшлункової залози. Це злоякісна, агресивна пухлина з різноманітних за будовою недиференційованих клітин.
  • Нейроендокринні злоякісні пухлини – це різноманітні злоякісні новоутворення, які мають ще й додатково гормональну активність і продукують різноманітні гормони.
  • Плоскоклітинний рак підшлункової залози. Це злоякісна пухлина з епітеліальних плоских клітин, має агресивний перебіг, супроводжується проростанням сусідніх тканин та віддаленими метастазами.
  • Цистаденокарцинома. Це злоякісне утворення, яке росте з первинної доброякісної пухлини цистаденоми.

Причини та симптоми пухлин підшлункової залози

Рак підшлункової залози займає 9 місце серед усіх злоякісних пухлин та 5 серед причин онкологічної смертності. Кожного року в Україні реєструється 5 тисяч нових випадків даної патології. Рак підшлункової залози – це серйозна медична проблема, яка полягає в пізній діагностиці хвороби через мізерність клінічних проявів. Нажаль, на сьогоднішній день невідомі точні причини розвитку злоякісних новоутворень даної локалізації, але існують певні фактори, які збільшують ймовірність розвитку раку підшлункової залози:

  • Наявність в анамнезі операцій на шлунку з резекцією його частини, особливо з приводу пептичних виразок.
  • Вік понад 55 років, чоловіча стать.
  • Наявність хронічного панкреатиту та цукрового діабету.
  • Спадкові порушення функції підшлункової залози.

Симптоми раку підшлункової залози, такі як біль та втрата ваги, неспецифічні, що призводить до пізньої діагностики. На момент встановлення діагнозу у 90% пацієнтів є місцево поширена пухлина, що проростає структури заочеревинного простору, поширюється в регіонарні лімфовузли або метастазує в печінку і легені.

У більшості пацієнтів відзначається біль у верхньому відділі живота, що іррадіює у спину (оперізуючого характеру). Часто спостерігається немотивована втрата ваги. Аденокарциноми головки підшлункової залози супроводжуються розвитком механічної жовтяниці, свербіж шкіри при цьому відмічається у 80–90% хворих. Рак тіла та хвоста може супроводжуватися порушенням кровотоку по селезінковій вені, що веде до появи спленомегалії (збільшення селезінки), варикозного розширення вен стравоходу та шлунку, розвитку шлунково-кишкової кровотечі.

Рак спричиняє розвиток цукрового діабету у 25–50% пацієнтів, у них з’являються симптоми гіперглікемії (спрага, частий сечопуск великими порціями). Рак підшлункової залози може також перешкоджати виробленню травних ферментів (екзокринна недостатність підшлункової залози) у деяких пацієнтів і порушувати перетравлювання їжі та засвоєння поживних речовин. При цьому виникає здуття живота, гази та водяниста, масляниста, смердюча діарея, що призводить до втрати ваги та  розвитку гіповітамінозу жиророзчинних вітамінів.

Новоутворення підшлункової залози

Методи діагностики пухлин підшлункової залози

Як відомо, чим раніше встановлений діагноз злоякісної пухлини, тим кращий прогноз та результат лікування. Тому якісна та швидка діагностика – це надзвичайно важливий етап. В клініці Меймонідес використовується лише сучасне обладнання експертного класу, всі наші лікарі досконало володіють всіма методиками обстеження пацієнта з підозрою на рак підшлункової залози, вміють безпомилково інтерпретувати отримані дані, що допомагає їм у створення сучасного, індивідуального та ефективного плану лікування.

Основним дослідженням, яке дозволяє виявити пухлину та визначити її поширення є мультиспіральна комп’ютерна томографія (МСКТ) з контрастуванням або магнітно-резонансна холангіопанкреатографія (МРТ/МРХПГ). Після цих досліджень наші спеціалісти проводять сучасну процедуру ендоскопічної ультрасонографії з тонкоголкової аспірацією (EUS/FNA) для патогістологічної діагностики (біопсія тканини пухлини) та оцінки можливості виконання радикальної хірургічної операції.

Навіть якщо візуалізуючі обстеження виявляють неоперабельне утворення або метастатичне ураження віддалених органів, для отримання зразка тканини все одно виконуються тонкоголкова ендоскопічна аспірація під контролем ультразвуку (EUS/FNA) або черезшкірна тонкоголкова аспірація з доступної ділянки пухлини.

Всі матеріали після біопсії ми надсилаємо в найкращі світові патогістологічні лабораторії (Ізраїль, Німеччина, США). Завдяки таким подвійним перевіркам ми точно впевнені в правильності діагнозу та ефективності обраної лікувальної тактики.

Також нашим пацієнтам доступна інноваційна молекулярна діагностика матеріалу після біопсії (молекулярно-генетичні дослідження). Це обов’язкова частина сучасної діагностики онкологічних захворювань. Безпосередня причина виникнення багатьох пухлин, як відомо, – мутація в певному гені. Завдяки молекулярно-генетичній діагностиці ми можемо знайти ці мутації та підібрати найбільш ефективні схеми лікування, адже від типу змін залежить відповідь на дію тих чи інших препаратів. Прикладом такої сучасної діагностики є тест-системи для молекулярно-генетичних перевірок Foundation One та Caris Molecular Testing.

У пацієнтів з обструктивною жовтяницею як перша діагностична процедура може бути проведена ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ЕРХПГ). Всі наші спеціалісти досконало володіють вказаними процедурами, а для їх виконання в МЦ Меймонідес використовується сучасна апаратура експертного класу, яка забезпечує точність та безпеку під час діагностики.

Дослідження антигену СА-19-9 (онкомаркер підшлункової залози), що виробляється в підшлунковій залозі, може застосовуватися для спостереження за перебігом захворювання при вже встановленому діагнозі раку підшлункової залози, а також як скринінговий тест у групах високого ризик розвитку раку підшлункової залози. Первинно підвищений рівень СА-19-9 має зменшуватись на фоні ефективного лікування. Подальше підвищення свідчить про прогресування захворювання.

На основі отриманих даних в процесі обстеження лікар виставляє точний діагноз з зазначенням стадії злоякісного процесу та формує схему лікування, згідно індивідуальних особливостей пацієнта та сучасних клінічних рекомендацій. Всі необхідні діагностичні процедури можна пройти безпосередньо в клініці, не виїжджаючи за межі України.

Новоутворення підшлункової залози

Сучасне лікування пухлин підшлункової залози

Однією з найважливіших переваг лікування в нашому онкологічному відділенні є застосування комплексного підходу до лікування. В боротьбі із злоякісною пухлиною лікар застосовує увесь доступний арсенал методів. Терапія завжди є комбінацією з двох, або трьох, або й більше методик. Як правило, схема лікування включає хірургічне видалення пухлини в комбінації з хіміотерапією та/або променевою терапією. В деяких випадках в лікувальну програму додають певні інноваційні методики лікування (таргетні ліки, препарати імунобіологічної дії, тощо), або навіть експериментальні.

Залежно від локалізації пухлини, методом вибору для хірургічного видалення пухлини в більшості випадків є операція Уіппла (панкреатодуоденектомія). Сутність операції полягає у видаленні голівки підшлункової залози з дванадцятипалою кишкою, дистальної частини загальної жовчної протоки, жовчного міхура, нижніми двома третинами шлунку та регіонарними лімфатичними вузлами єдиним блоком із подальшою реконструкцією. Другим етапом використовуються різноманітні способи відновлення пасажу їжі та травних соків з накладанням гастроентероанастомозу, гепатикоентероанастомозу та панкреатоентероанастомозу. Це дуже технічно складне оперативне втручання, яким володіють лише окремі хірурги. В нашому медичному центрі всі пацієнти можуть отримати доступ до такої хірургічної маніпуляції.

Хіміотерапія при раку підшлункової залози має характер ад’ювантної терапії (призначається в комплексному лікуванні після операції). Препарати, які застосовують найчастіше, – фторурацил у комбінації з фолатами, гемцитабін, цисплатин, епірубіцин, мітоміцин, стрептозоцин, тегафур. В нашій клініці пацієнти отримують лише сучасні хіміопрепарати відомих світових фармацевтичних виробників. Так ми впевнені в якості ліків, їх прогнозованій дії та мінімальній кількості побічних ефектів. Схему хіміотерапії, дози препаратів, її тривалість та кількість курсів підбирає для кожного пацієнта лікар онколог та хіміотерапевт

Також зазвичай призначають дистанційну пучкову променеву терапію після перенесеного оперативного втручання в комбінації з хіміотерапією. В нашому відділенні променева терапія виконується з допомогою сучасних нових апаратів – лінійних прискорювачів. Сучасні лінійні прискорювачі дозволяють виконувати променеву терапію модульованої інтенсивності (IMRT), ротаційне (рухоме опромінення) з модуляцією інтенсивності пучка (VMAT), а також стереотаксичну променеву терапію (SRT) та стереотаксичну радіохірургію (SRS). Це сучасне обладнання дозволяє нам боротися з онкологічними захворюваннями, які раніше вважалися невиліковними, цілеспрямовано доставляючи високі дози опромінення безпосередньо в патологічне вогнище, з максимальним захистом здорових оточуючих тканин, що гарантує пацієнтові високу якість лікування та мінімальні побічні дії.

У кожному окремому клінічному випадку рішення про комбінацію тих чи інших методик терапії (з яких методів починати, що додавати далі, на якому етапі лікування виконувати операцію, коли і по якій схемі застосовувати хіміотерапію, чи застосовувати таргетні ліки або інші імунобіологічні препарати) приймається спільно командою спеціалістів. Кожна людина та її хвороба відрізняються, тому наші лікарі, спираючись на свій досвід в лікуванні онкологічних патологій, часто виходять за рамки стандартних протоколів, змінюючи схеми лікування та дози необхідних препаратів, методику опромінення так, щоб отримати якнайкращі результати для своїх пацієнтів.

Запишіться на заочну консультацію за номером телефону

Зміст