Пухлини нирок у дітей

Нирки – ще життєво важливий парний орган бобовидної форми, розташований позаочеревинно. Основна функція нирок – фільтрація та очищення крові, підтримка водно-сольового балансу, вироблення сечі. Існує багато захворювань нирок, які призводять до ураження цього органу та можуть стати причиною інвалідності або навіть летального випадку. Одними з таких уражень є пухлини нирок.

Пухлини нирок можуть бути доброякісними або злоякісними, можуть вражати одну нирку або одразу дві. Серед усіх онкологічних захворювань дитячого віку пухлини нирок становлять до 20%, що робить їх доволі розповсюдженою проблемою. Вік дитини, расова приналежність, стать не впливають на розповсюдженість даного захворювання.

Пухлини нирок у дітей

Якщо ви залишились сам на сам з діагностованою пухлиною нирки у своєї дитини або підозрою на таку і не знаєте, з чого почати – сміливо звертайтесь по допомогу до лікарів відділення дитячої онкології багатопрофільного медичного центру Maimonides. Наші спеціалісти допоможуть розібратись у ситуації, скласти ефективний план дообстеження в найкоротші строки та план лікування з застосуванням найсучасніших ліків та процедур. Звернувшись до нас по допомогу ви отримаєте медичні послуги ізраїльського зразка, не виїжджаючи на межі України.

Ні для кого не секрет, що лікування онкологічних захворювань – це дорого, і часто потрібна допомога дітям не надається через обмежені фінансові можливості родини пацієнта. Ми подбали про це і зробили доступною фінансову допомогу для хворих дітей, яку можна витратити на діагностику чи лікування. Медичний центр Меймонідес працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”, який бере на себе частину витрат або і всю необхідну суму, залежно від ситуації.

Наша клініка тісно співпрацює з найкращими ізраїльськими онкологічними центрами. Проект по дитячій онкології МЦ Меймонідес очолює ізраїльський спеціаліст Доктор Сергій Постовський. Разом з завідуючим відділення дитячої онкології, доктором Юрієм Тимощуком, він керує усіма медичними справами безпосередньо з Ізраїлю. Такий підхід є унікальним, адже в умовах України кожен пацієнт може отримати доступ до сучасної та ефективної ізраїльської медицини.

Безпосередньою перевагою відділення дитячої онкології нашого закладу є висококваліфіковані лікарі. Всі вони неодноразово стажувались на базі найкращих онкологічних дитячих центрів і мають практичний досвід спілкування з важкохворими дітьми та їх родичами, тому зможуть знайти підхід до кожної дитини та в доступній формі пояснити ситуацію. У процесі лікування та діагностики спеціалісти керуються світовими протоколами, заснованими на доказовій медицині, при цьому абсолютно не використовують один шаблон обстежень чи схему лікування для всіх. Підхід до кожної окремої клінічної ситуації є індивідуальним. Терапія підбирається з урахуванням віку дитини, загального стану її здоров’я, заключного уточненого гістологічного діагнозу, стадії хвороби, її можливих ускладнень, побажань самого пацієнта та його батьків чи опікунів.

Пухлини нирок – це складні, але при правильному підході та вчасно призначеному лікуванні – абсолютно виліковні захворювання у дітей. Щоб надати кваліфіковану медичну допомогу таким маленьким пацієнтам в необхідному обсязі, у відділенні дитячої онкології МЦ Меймонідес працює ціла мультидисциплінарна команда. Допомогу кожній дитині з онкологічним діагнозом надають лікарі-онкологи, хірурги, нефрологи, урологи, променеві терапевти, хіміотерапевти, реабілітологи, психологи та інші спеціалісти. Це забезпечує безперервність надання усіх необхідних медичних послуг – від початкових етапів діагностики та до завершення реабілітації після комплексного лікування патології нирок.

Якщо певне діагностичне обладнання або вузький спеціаліст відсутні в МЦ Меймонідес, пацієнт разом з батьками чи опікунами скеровується в дочірні медичні центри або наші ізраїльські клініки-партнери.

Пухлини нирок у дітей

Які симптоми пухлин нирок у дітей?

Деякі пухлинні ураження нирок можуть виявлятися одразу після народження дитини, інші – ніяк себе не проявляти до запущених стадій хвороби. Так чи інакше, пухлина нирки, виявлена на будь-якій стадії, потребує лікування, тому що здатна викликати серйозні ускладнення, часто навіть не сумісні з життям. Звісно, чим раніше виявити утворення, тим вищі шанси на повне одужання. Тому батьки повинні знати про симптоми захворювання:

 • біль в області живота;
 • зміна кольору сечі (помутніння, колір «пива»);
 • домішки крові в сечі;
 • утворення, яке можна прощупати в животі;
 • випинання в області живота, яке стає помітним;
 • втрата апетиту, втрата ваги;
 • постійна нудота, блювання;
 • тривала лихоманка;
 • спрага;
 • порушення акту дефекації.

Нерідко пухлини нирок виявляються зовсім випадково при обстеженні з інших причин або під час профілактичного огляду. Так чи інакше, але чим раніше буде виявлене захворювання, тим сприятливіший прогноз.

Види пухлин нирок у дітей

Найчастіше у дітей зустрічаються наступні різновиди пухлин нирок:

 • Нефробластома (пухлина Вільмса) – агресивне та злоякісне утворення, яке вражає в основному дітей раннього віку. Пухлина росте з незрілих ембріональних клітин, швидко прогресує та метастазує в сусідні та віддалені органи. Дуже часто пухлина поєднується з іншими вродженими вадами розвитку внутрішніх органів. Точних причин розвитку хвороби невідомо, але прослідковується генетична схильність до розвитку пухлини Вільмса. Нефробластома – найпоширеніша форма раку нирки серед дітей і становить до 85% усіх випадків злоякісних ниркових уражень у них. В переважній більшості пухлина одностороння, хоча у 5% випадків спостерігається двостороннє ураження.
 • Кістозна нефрома – це доброякісне утворення, яке розвивається з ембріональних тканин нирки. Хвороба має доброякісний перебіг, якщо не досягає значних розмірів і не перешкоджає нормальному функціонуванню нирки, тому виявляється в основному випадково. Зустрічається доволі рідко, діагностується, як правило, в дитячому віці.
 • Мезобластна лімфома нирки – це злоякісне захворювання з ураженням лімфатичних вузлів та нирок. Захворювання рідкісне, діагностується не більш як в 1% всіх лімфом у дітей. Хворіють, як правило, новонароджені та діти раннього віку.
 • Нефрогенна аденофіброма – доброякісна ембріональна пухлина, яка з часом може трансформуватись в злоякісну. Зустрічається у дітей раннього віку.
 • Оссифікуюча пухлина нирок – це мезенхімальна доброякісна ембріональна пухлина, яка з часом може малігнізуватись та ставати злоякісною. Зустрічається переважно у дітей 1,5 років життя. Це доволі рідкісна патологія.
 • Рабдоїдна пухлина – це дуже небезпечна та агресивна пухлина, що зустрічається в ранньому дитячому віці, вона складна в лікуванні, до сих пір не існує загальноприйнятої стратегії боротьби з хворобою та протоколів лікування.
 • Світлоклітинна саркома нирки – це найпоширеніша форма раку нирки серед дорослих, у дітей зустрічається порівняно рідко. Хвороба дуже агресивна, рано метастазує, швидко росте. Успіх лікування та прогноз повністю залежать від того, на якій стадії діагностовано пухлину.
Пухлини нирок у дітей

Методи діагностики пухлин нирок у дітей

Будь-який діагностичний процес розпочинається зі встановлення скарг пацієнта або його батьків, огляду та інших методів об’єктивного обстеження, збору анамнезу захворювання та анамнезу життя, в ході якого можна зробити припущення про вроджений чи набутий характер хвороби, встановити попередній діагноз та скласти подальший план детального лабораторного та інструментального обстеження.

Обов’язково в комплекс діагностики входять різноманітні загальноклінічні та біохімічні аналізи крові та сечі. Це дає змогу визначити стан нирок, запідозрити порушення їх роботи, якщо таке присутнє.

Незамінними методами діагностики при підозрі на пухлину нирки є різноманітні способи медичної візуалізації, що дозволяють побачити пухлину, визначити її розміри, локалізацію, ступінь поширення, а також зробити висновки про природу пухлинного утворення. Широко використовують такі сучасні методи діагностики, як УЗД, рентгенографія, КТ, МРТ з контрастом та без, ПЕТ-КТ, ПЕТ-МРТ.

Щоб точно встановити діагноз, від чого буде залежати лікувальна тактика, виконують біопсію пухлини з подальшим гістологічним, імуногістохімічним, молекулярно-генетичним дослідженням біоптату. Всі зразки тканин, отриманих після біопсії, ми відправляємо для ревізії в найкращі патоморфологічні центри США, Німеччини, Ізраїлю. Завдяки таким подвійним «молекулярним перевіркам» ми точно впевнені в правильності діагнозу та в подальшій лікувальній тактиці.

Всі процедури, якщо вони супроводжуються болем або страхом, у дітей виконуються під седацією чи загальним знеболенням, щоб малюки не відчували жодного дискомфорту під час, наприклад, біопсії чи інвазивного методу обстеження.

На основі отриманих даних лікар формулює основний діагноз, встановлює супутні патології та їх ускладнення. Обов’язково зазначається тип пухлини, її локалізація, ступінь поширення, стадія хвороби. На основі цих даних в подальшому формується весь план лікування.

Пухлини нирок у дітей

Лікування пухлин нирок у дітей

Лікування пухлин нирок, як правило, комплексне та включає різноманітні комбінації таких основних методів – хірургічна операція, хіміотерапія та променева терапія. В ряді випадків лікування може доповнюватись іншими сучасними методиками – таргетною терапією, застосуванням імунобіологічних препаратів, гормонотерапією, іншими експериментальними способами.

Основним етапом радикального лікування пацієнта з пухлиною нирки є хірургічне видалення злоякісного утворення. В залежності від виду пухлини, її поширення, розміру хірурги-урологи обирають різні методики доступу до хворої нирки. Здебільшого операцію вдається виконати лапароскопічно без великих розрізів шкіри та значного травмування тканин. Інколи все ж доводиться проводити відкриті операції, коли пухлина досягла значних розмірів.

Основна частина операцій, яку проводять наші хірурги, є органозберігаючою. Тобто лікарям вдається вилущити пухлину зі свого ложа з допомогою сучасного обладнання, при цьому зберегти повністю нирку дитини. Інколи доводиться виконувати нефректомію (повне видалення нирки разом з пухлиною). Як правило, навіть після такої операції відбувається повне відновлення пацієнта, так як інша здорова нирка повністю компенсує роботу втраченого органу.

Якщо пухлинним процесом уражено дві нирки і їх потрібно видаляти, щоб урятувати життя дитині, то такі складні операції також виконують з одночасною підготовкою маленького пацієнта до замісної терапії – програмного гемодіалізу. В подальшому цим малюкам буде запропонована трансплантація нирки від родинного чи неродинного донора, що дозволить їм повернутись до нормального способу життя і не залежати від апарату «штучної нирки».

Хіміотерапія майже завжди використовується в комплексному лікуванні пацієнтів зі злоякісними утвореннями нирок. Курси можуть призначатись до запланованої операції, щоб зменшити розміри пухлини і полегшити технічно виконання майбутньої операції. Також хіміотерапію призначають після операції, щоб остаточно знищити ті злоякісні клітини, які могли залишитись після оперативного втручання та запобігти рецидиву хвороби. Всі препарати, які ми використовуємо для проведення хіміотерапії у дітей, виготовляються провідними фармацевтичними світовими компаніями, що робить їх ефективними та відносно безпечними. Лікарі підбирають препарати, згідно основного діагнозу, віку дитини, її індивідуальних особливостей, завдяки такому підходу побічні дії після курсів хіміотерапії мінімальні.

Променева терапія може застосовуватись в комплексі лікування або призначатись як окремий метод лікування. Променеву терапію, як правило, використовують курсами після радикального лікування та хірургічного видалення пухлини. Це дозволяє отримати хороший результат від комплексної терапії, повністю знищити пухлинні клітини та запобігти рецидивам в майбутньому. Інколи опромінення може використовуватись до операції, коли пухлина сягає значних розмірів і її неможливо видалити технічно. Внаслідок впливу іонізуючого опромінення пухлина зменшується, що робить її операбельною.

Спеціалісти підрозділу променевої терапії підбирають курс лікування, режим опромінення, загальну дозу радіації відповідно для кожної окремої дитини. Це дозволяє досягти хорошого лікувального ефекту та мінімальних побічних дій з боку інших здорових органів та тканин. Відділення обладнане лише сучасною апаратурою, що дозволяє повністю безпечно отримувати лікування маленьким пацієнтам.

На базі наших ізраїльських онкологічних центрів-партнерів постійно проходять клінічні дослідження з вивчення ефективності експериментальних ліків або інноваційних методик лікування. Всі наші пацієнти можуть стати учасниками цих досліджень абсолютно безкоштовно. Для декого – це реальний шанс на одужання, особливо для тих пацієнтів, у кого всі стандартні методики лікування виявились неефективними або почався рецидив хвороби.

Запишіться на заочну консультацію за номером телефону

Зміст