Пухлини ока у дітей

Згідно статистичних світових даних, пухлинні ураження ока зустрічаються в 4-5% дітей, при цьому вони складають 4,3% усіх новоутворень в дитячому віці. Якщо пухлина діагностується одразу після народження малюка, вона вважається вродженою і часто обумовлена мутацією в певному гені дитини. Також очні новоутворення можуть бути набутими і з’являтись уже після народження дитини, незалежно від віку.

Пухлини ока можуть бути доброякісними та злоякісними, можуть вражатись повіки, кон’юнктива, райдужка, сітківка, зоровий нерв, тканини орбіти. Пухлини можуть бути внутрішньоочними (ростуть зі структур очного яблука) та орбітальними (ростуть з анатомічних структур очної ямки або допоміжного апарату ока – повіки, слізні залози, тощо). Більшість внутрішньоочних уражень мають злоякісний характер. Серед таких агресивних пухлин у дітей переважає ретинобластома.

Пухлини ока небезпечні не тільки втратою зору, але й для життя, так як вони часто бувають злоякісними, мають агресивний швидкопрогресуючий перебіг, рано метастазують у віддалені органи, проростають сусідні анатомічні структури. Тому при підозрі або виявленні такого захворювання дитина направляється на уточнюючу діагностику та комплексне лікування в умовах сучасного онкологічного відділення.

Звісно ж, процес лікування злоякісного захворювання є дороговартісним, і це ні для кого не секрет. Тому ми створили умови для отримання нашими пацієнтами фінансової допомоги, яка може покрити або все лікування або його частину. Медичний центр Меймонідес працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”, який і допомагає дітям швидше одужати від важкої хвороби та вести повноцінне подальше життя.

Саме таким є дитяче онкологічне відділення багатопрофільного медичного центру Maimonides, яке працює під пильним керівництвом та в кооперації з найкращими ізраїльськими медичними онкологічними центрами та спеціалістами. Якщо у вашої дитини підозра на новоутворення ока і ви не знаєте, з чого почати свій шлях порятунку життя дитини, сміливо звертайтеся до нас. Лікар при очній зустрічі пояснить всі деталі, розповість про можливості сучасного лікування та складе первинний план дообстеження.

Проектом по дитячій онкології в області новоутворень ока МЦ Меймонідес керує ізраїльський спеціаліст професор Діді Ідо. Разом з нашим завідуючим відділення, доктором Юрієм Тимощуком, він контролює усі клінічні випадки безпосередньо з Ізраїлю. Такий підхід є унікальним, адже в умовах України кожен маленький пацієнт може отримати доступ до сучасної та ефективної ізраїльської медицини.

Всі наші лікарі відрізняються високою кваліфікацією та багатим практичним досвідом допомоги онкохворим дітям. Більшість з них неодноразово стажувалися на базі провідних онкологічних центрів світу. У своїй медичній діяльності спеціалісти МЦ Меймонідес керуються лише сучасними світовими протоколами лікування, а не вітчизняними рекомендаціями 20-річної давності. При цьому підхід до кожної дитини є індивідуальним, схеми лікування не є шаблонними для всіх, вони модифікуються, в залежності від віку дитини, її основного захворювання, наявності супутньої патології, побажань самої дитини або її батьків.

Завдяки поєднанню такого пацієнтоорієнтованого підходу, сучасних протоколів лікування, інноваційної діагностичної та лікувальної апаратури, високої кваліфікації лікарів ми досягаємо значних успіхів у лікуванні всіх пухлин ока, в тому числі і найнебезпечнішої ретинобластоми дитячого віку.

Пухлини ока – це дуже складна патологія, а тим паче злоякісні новоутворення. Щоб отримати якісну медичну допомогу, одного лікаря онколога мало. Тому в нашому відділенні дитячої онкології працює ціла мультидисциплінарна команда. Допомогу пацієнту надають онкологи, офтальмологи, неврологи, нейрохірурги, пластичні хірурги, педіатри, психологи, реабілітологи, променеві терапевти, діагности та хіміотерапевти. Якщо потрібний вузький спеціаліст або специфічне інноваційне діагностичне чи лікувальне обладнання відсутні, пацієнт разом з батьками чи опікунами скеровується до дочірніх медичних центрів або ізраїльських клінік-партнерів МЦ Меймонідес.

Симптоми пухлин ока у дітей

Прояви пухлин ока, в першу чергу, залежать від різновиду ураження. Наприклад, доброякісну гемангіому повіки буде видно неозброєним оком. Важче вчасно встановити діагноз при внутрішньоочних злоякісних пухлинах, наприклад, ретинобластомі. Специфічним симптомом в цьому випадку є поява білого (молочного) відтінку зіниці ураженого ока, яке найкраще стає помітно на фото зі спалахом – «ефект котячого ока» або білий зіничний рефлекс – лейкокорія. В нормі ми бачимо на таких фото ефект червоного ока. Це найрозповсюдженіший ранній симптом ретинобластоми, який можуть помітити батьки дитини або лікар-педіатр чи дитячий офтальмолог на профілактичному огляді.

Інші симптоми очних пухлин:

  • поява косини ураженого ока (страбізм),
  • випинання одного ока з орбіти,
  • зміна звичного кольору райдужки ока (колір ураженого ока у дитини поступово змінюється, стає неоднорідним),
  • різноманітні розлади зору – зниження гостроти зору, обмеження периферичного зору, різноманітні фотопсії (мушки, зірочки перед очима), поява скотом – випадання певної ділянки з поля зору (поява в місці ураження чорних плям),
  • почервоніння та патологічні виділення з ока,
  • біль в оці,
  • головний біль, нудота та блювання.

Чим раніше буде виявлена проблема, тим більше шансів не тільки на повне одужання, а й на збереження хворого ока та зору у дитини. Тому не нехтуйте профілактичними оглядами у педіатра, дитячого офтальмолога, адже на одному з таких візитів вашій дитині можуть врятувати життя шляхом раннього виявлення злоякісної пухлини ока.

Види пухлин ока у дітей

Найчастіше у дітей діагностують наступні види пухлин ока:

  • Ретинобластома – злоякісна та агресивна пухлина, що зустрічається переважно у дітей до 3 років. Росте пухлина з клітин сітківки. Ураження переважно одностороннє, вкрай рідко ретинобластома зустрічається одразу на обох очах.
  • Внутрішньоочна лімфома – зустрічається порівняно рідко, ураження ока при лімфомі виникає як екстранодальне вогнище і зустрічається при неходжкінських лімфомах. Найчастіше страждає судинна оболонка ока через анатомічні особливості своєї будови.
  • Гемангіома – це вроджена доброякісна судинна пухлина, яка може локалізуватись на повіках, в зоні кон’юнктиви. Гемангіоми можуть бути капілярними чи кавернозними. Після народження вони можуть зменшуватись у розмірах або, навпаки, збільшуватись. Має хороший прогноз, гарно піддається лікуванню.
  • Меланома ока – в дитячому віці діагностується рідко, страждають переважно дорослі пацієнти. Пухлина злоякісна, дуже агресивна, розвивається з пігментних клітин – меланоцитів. Найчастіше меланома локалізується на повіках, на кон’юнктиві та судинній оболонці ока.
  • Пухлини повік у дітей – можуть зустрічатись як доброякісні, так і злоякісні утворення. Серед найчастіших пухлин повік у дітей зустрічаються фіброма, трихоепітеліома, сирингоаденома, папілома, різноманітні невуси, гемангіома, гістіоцитома, кератоакантома, меланома, базаліома, плоскоклітинний рак, аденокарцинома мейбомієвих залоз.
  • Епібульбарні пухлини – ці новоутворення, як правило, доброякісні, повільно ростуть, формуються на поверхні очного яблука або на повіках.
  • Метастази в око. В око метастази потрапляють, як правило, гематогенним шляхом (з током крові). Найчастіше уражається судинна оболонка – хоріоїдеа. При виявлення метастазів в око первинна пухлина може локалізуватись в шкірі (меланома), у дорослих людей – молочні залози, легені, щитовидна залоза.

Дуже важливо встановити точний діагноз при пухлинах ока, так як від цього залежить схема лікування та її успіх. Тому при підозрі на пухлинне очне ураження потрібна якісна та сучасна діагностика.

Методи діагностики

Якщо у батьків виникла підозра про наявність пухлини ока у дитини, обов’язково потрібно звернутися, в першу чергу, на огляд до дитячого офтальмолога.

Офтальмологічний огляд дитини з підозрою на пухлину ока проводиться під загальною анестезією, щоб ретельно оглянути всі частини ока. Лікар-офтальмолог детально огляне око при розширеній зіниці з допомогою спеціального обладнання – офтальмоскопа, щілинної лампи. Також з допомогою спеціальної камери RetCam виконують фотофіксацію змін на очному дні. Лікар на основі огляду робить рисунки очного дна, де схематично зображає виявлену пухлину. Ці рисунки разом з фото RetCam є точкою відліку і в подальшому використовуються для контролю лікування.

Огляд обов’язково доповнюється ультразвуковою діагностикою ока (УЗД очного яблука), що дозволяє оцінити кровотік, побачити пухлину на моніторі апарату, визначити її товщину та висоту.

Також офтальмолог виміряє внутрішньоочний тиск, який підвищується при внутрішньоочних пухлинах, виконає електроретинографію (вимірювання електричної активності сітківки).

Важливо! Біопсію при підозрі на внутрішньоочні пухлини, зокрема ретинобластому, не виконують, так як ця процедура сприяє розповсюдженню пухлинних клітин та погіршує прогноз.

У разі епібульбарних пухлин (на поверхні ока, на повіках) біопсія дозволена та дозволяє точно встановити вид пухлини. Всі матеріали після біопсії відправляються для ревізії в найкращі патогістологічні центри Німеччини, Ізраїлю, США. Завдяки таким «молекулярним перевіркам» ми точно впевнені в правильності діагнозу та подальшій лікувальній тактиці.

В комплекс обстеження при пухлинах ока обов’язково входить КТ та МРТ ока, голови. Ці сучасні методи візуалізації дозволяють підтвердити діагноз, визначити розміри пухлини, ступінь її поширення та стадію захворювання.

При підтвердженні діагнозу ретинобластоми у дитини слід профілактично оглянути братів та сестер, адже ця пухлина має генетичну схильність. Також можна провести сучасний генетичний тест, щоб виявити носійство мутантного гену (RB1), який викликає розвиток хвороби.

Сучасне лікування пухлин ока у дітей

Лікувальна тактика залежить від основного діагнозу, його стадії, розміру пухлини, враження одного чи обох очей, віку дитини, побажань самого пацієнта та його батьків. Терапевтична програма комплексна та включає одночасне чи послідовне застосування хіміотерапії, променевої терапії, хірургічних процедур.

Хіміотерапія – це застосування спеціальних препаратів, які пригнічують розмноження та ріст злоякісних клітин, призводячи до поступово знешкодження всієї пухлини. Хіміотерапія може бути системною, коли препарати вводяться внутрішньовенно або приймаються перорально. В цьому випадку ліки діють на весь організм та викликають відомі побічні ефекти. Хіміотерапія при пухлинах ока може бути регіональною, коли препарати вводяться безпосередньо в очне яблуко або в простір між оком та орбітою.

Різновидом регіональної хіміотерапії є хіміотерапія очної артерії. Це складна процедура, яка потребує сучасного обладнання та виконується інтервенційним радіологом. Лікар вводить в артерію (як правило це стегнова артерія на нозі) катетер, який заводиться вверх аж до очної артерії. Далі по цьому катетеру безпосередньо в очну артерію вводять певну дозу хіміопрепарату, який відразу досягає пухлини та діє в потрібній області. Таким чином, немає небажаних побічних ефектів, як від системної хіміотерапії, а тим часом результативність такого методу лікування вражає – достатньо 3-4 процедур 1 раз на місяць, щоб повністю вилікувати пацієнта, іноді достатньо було і однієї процедури для одужання.

Інтравітреальна хіміотерапія – це різновид регіональної хіміотерапії, коли ліки вводять безпосередньо в око (в скловидне тіло). Процедура виконується в амбулаторних умовах, є майже безболісною. Для повного курсу лікування використовують 3-4 сеанси такої терапії 1 раз на місяць.

Периокулярна хіміотерапія – також різновид регіональної хіміотерапії, коли препарат з допомогою тоненької голки вводиться в тканини, що оточують очне яблуко. Цю методику використовують в комбінації з хіміотерапією очної артерії чи інтравітреальною методикою для досягнення найкращих результатів та запобіганню рецидивам хвороби в майбутньому.

Лазерна терапія – це неінвазивний метод хірургічного лікування (деструкції) очних пухлин. Через зіницю до ложа пухлини підводиться фокусований пучок лазерного випромінювання, який призводить до її коагуляції. Методика може бути застосована в амбулаторних умовах, майже не супроводжується болем.

Кріотерапія – ще одна сучасна неінвазивна амбулаторна хірургічна методика лікування пухлин ока. При цьому до місця пухлини підводиться спеціальний датчик, що генерує наднизькі температури, з допомогою чого і відбувається руйнування (кріодеструкція) пухлини.

Лазерна та кріотерапія відносяться до методик фокального (контактного) лікування пухлин ока. Ще однієї методикою фокального впливу на пухлину є брахітерапія. Це різновид контактної променевої терапії з допомогою спеціальних радіоактивних бляшок, які поміщають на хворе око. Це спеціальні диски, які виробляють індивідуально для кожної дитини. Лікування проходить в стаціонарі радіологічного відділення. Постановка та видалення радіоактивних бляшок – це мала хірургічна операція. Видаляють диски через 1-4 дні після встановлення (залежно від необхідної дози опромінення). Така процедура може мати віддалені наслідки у вигляді катаракти, радіаційної ретинопатії та порушення зору.

Тільки в крайніх випадках (розповсюджена пухлина або її великі розміри, руйнування структур ока) виконують хірургічне видалення ока – енуклеацію. Якщо ураження одностороннє, то в подальшому 70-80% пацієнтів не потребують жодного іншого лікування, окрім енуклеації. Якщо уражено обидва ока, то проводять при потребі енуклеацію лише одного, на другому – комплексне лікування, спрямоване на знищення пухлини та збереження зору у пацієнта.

В деяких випадках при діагностиці пухлини на пізніх стадіях може знадобитись дистанційна променева терапія (загальне опромінення організму). Використовують у дітей, у яких пухлина розповсюдилась за межі ока, а тому жодні інші методи лікування не будуть достатньо ефективні.

Також у всіх пацієнтів клініки Меймонідес є можливість стати учасниками клінічних досліджень експериментальних ліків чи хірургічних процедур. Для декого це єдиний шанс на продовження здорового життя, особливо для тих дітей, у кого всі стандартні методики терапії виявились малоефективними.

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Зміст