Пухлини шкіри у дітей

Шкіра – це дуже важливий захисний бар’єр нашого тіла, один з найбільших його органів. Шкіра становить до 7% маси організму, її площа 1,5-2 метра квадратних. Шкіра виконує безліч важливих для нашого здоров’я функцій – захисну, бар’єрну, бере участь у водно-сольовому, білковому, вуглеводному, жировому обміні речовин, а також обміні вітамінів, виконує дихальну, імунну, видільну, терморегулюючу функцію та багато інших. Зрозуміло, що шкіра щодня піддається негативному впливу різноманітних факторів середовища, які можуть стати причиною її захворювань, зокрема розвитку пухлин.

Пухлини шкірного покриву можуть бути доброякісні або злоякісні, мати вроджений характер чи з’являтись уже в процесі життя. У дітей здебільшого розвиваються саме доброякісні шкірні новоутворення, злоякісні зустрічаються в дитячому віці вкрай рідко.

Якщо ви помітили дивне новоутворення на шкірі у своєї дитини – обов’язково зверніться на консультацію до лікаря дерматолога. Спеціаліст огляне малюка, можливо призначить додаткові обстеження та встановить правильний діагноз. Якщо новоутворення буде потребувати хірургічного видалення, то дерматолог скерує вас до професійного дитячого онколога.

Саме такі висококваліфіковані лікарі працюють в відділенні дитячої онкології багатопрофільного медичного центру Maimonides. Наш заклад функціонує в тісній та плідній кооперації з найкращими ізраїльськими онкологічними центрами. Проектом по дитячій онкології МЦ Меймонідес керує ізраїльський спеціаліст Др. Сергій Постовський та спеціаліст в області дитячої онкології шкіри Др. Яків Машиах (завідуючий дитячої дерматології ізраїльського медичного центру Іхілов). Разом з нашим завідуючим відділення, доктором Юрієм Тимощуком, він контролює усі клінічні випадки безпосередньо з Ізраїлю. Такий підхід є унікальним, адже в умовах України кожен маленький пацієнт може отримати доступ до сучасної та ефективної ізраїльської медицини.

Всі спеціалісти дитячої онкології МЦ Меймонідес відрізняються високою кваліфікацією та багатим практичним досвідом. Більшість з них неодноразово стажувались в найкращих онкологічних центрах світу та освоїли сучасні методики діагностики та лікування. У своїй медичній практиці наші спеціалісти керуються лише сучасними рекомендаціями та світовими протоколами лікування, а не вітчизняними методичками 20-ти річної давності. Разом з цим підхід до кожної дитини індивідуальний. При призначенні лікування враховується вік пацієнта, стан його здоров’я, тип пухлини, її поширення та стадія процесу, наявність супутніх захворювань, і врешті-решт, побажання самої дитини або її батьків. Тобто лікування не носить шаблонний характер, а має повноцінний пацієнтроорієнтований підхід.

Враховуючи, що лікування онкологічних захворювань – доволі дороговартісний процес, ми створили можливість отримання нашими пацієнтами фінансової допомоги на лікування важкохворих дітей. МЦ Меймонідес працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”, який може взяти на себе або всі витрати на лікувально-діагностичний процес, або його частину. Активи фонду поповнюються за рахунок пожертв різноманітних компаній та простих небайдужих людей.

Лікування будь-яких онкологічних захворювань, а особливо злоякісних, – складний процес, який потребує залучення одночасно декількох вузьких спеціалістів. В нашому відділенні дитячої онкології по зразку найкращих ізраїльських клінік працюють не тільки лікарі онкологи, а ціла мультидисциплінарна команда – онкологи, дерматологи, педіатри, хірурги, променеві терапевти, хіміотерапевти, пластичні хірурги, реабілітологи, психологи та інші. Це забезпечує будь-якому пацієнту безперервність медичної допомоги, тобто всі етапи від діагностики до комплексного лікування і відновлення після нього можна отримати в стінах одного медичного закладу.

Симптоми пухлин шкіри у дітей

Пухлинні захворювання шкіри, на відміну від решти онкологічних захворювань, легко виявити на ранній стадії. Для цього потрібно лише регулярно оглядати шкірні покриви дитини і у випадку появи підозрілих елементів на шкірі – негайно звернутись на консультацію до лікаря дерматолога.

Ознаки, на які треба звертати увагу при огляді шкіри дитини:

  • Поява нових елементів (пігментних або депігментованих плям, вузликів, виразок, тощо) на шкірі.
  • Зміна розміру, відтінку, форми невуса, який був на шкірі, поява виразок на його поверхні, виділень сукровиці, гною чи крові з нього.
  • Поява болю, відчуття печіння чи свербіння в ділянці певного утворення на шкірі.
  • Часта травматизація певної родимки на тілі.

Різновиди пухлин шкіри у дітей

Всі новоутворення на шкірі поділяють на вроджені (дитина з ними народжується) та набуті (з’являються у процесі життя).

В залежності від здатності до поширення та метастазування, пухлини шкіри поділяють на 3 групи:

  • доброякісні,
  • злоякісні,
  • межові (пограничні).

Злоякісні новоутворення шкіри у дітей відносяться до рідкісних онкологічних захворювань. Серед них у дітей зустрічається базаліома, плоскоклітинний рак та вкрай рідко меланома.

Доброякісні утворення шкіри переважають в дитячому віці, до них відносяться невуси, фіброми, дерматофіброми, ліпоми, гемангіоми, папіломи та інші. Небезпеки для життя ці утворення майже не несуть, хоча і можуть малігнізуватись (ставати злоякісними) в рідкісних випадках. Тому краще такі новоутворення видаляти сучасними малоінвазивними техніками, наприклад, кріодеструкція або радіохвильова коагуляція.

 

Пограничні утворення відносяться до передракових (фонових) станів, тобто в будь-який момент така пухлина може перетворитись в злоякісну та набути здатності метастазувати. Найчастіше зустрічаються пігментні ксеродерми та кератоакантоми.

Методи діагностики при пухлинах шкіри у дітей

Як правило, діагностика новоутворень шкіри не викликає труднощів. У разі виявлення на шкірі підозрілого елемента, потрібно звернутись на консультацію до дерматолога. Спеціаліст проведе огляд, дерматоскопію (огляд елементу з допомогою спеціального апарату дерматоскопа, що збільшує зображення в 20 разів), збере скарги у пацієнта або його батьків, анамнез хвороби та життя, визначить, чи є шкідливі фактори впливу, які збільшують ризики злоякісних новоутворень на шкірі. Якщо за даними первинного огляду та дерматоскопії новоутворення буде віднесено до групи пограничних або підозрілих на злоякісні утворення, то пацієнту запропонують біопсію та відправлять до лікаря онколога.

Біопсія утворень шкіри не викликає труднощів, адже всі елементи розташовані поверхнево та доступні для дослідження. Забір матеріалу відбувається без знеболення або під місцевою анестезією, загальна анестезія використовується рідко – в випадках вираженого страху перед процедурою у дитини. Весь матеріал після біопсії ми відправляємо для ревізії до найкращих патогістологічних лабораторій Ізраїлю, США, Німеччини. Завдяки таким «молекулярним перевіркам» ми точні впевнені в правильності діагнозу та адекватності подальшої лікувальної тактики. Окрім стандартного гістологічного дослідження, у випадку підтвердження злоякісного характеру новоутворення (особливо часто при меланомі) матеріал досліджують і сучасними імуногістохімічними, молекулярно-генетичними методиками. Це потрібно для того, щоб визначити наявність певних типів мутацій в злоякісних клітинах, наявність на їх поверхні певних рецепторів. В подальшому вони стають мішенню для інноваційних ліків, створених індивідуально для кожного пацієнта (таргетна терапія, препарати імунобіологічної дії). Однією з таких тест-систем для молекулярно-генетичних перевірок є панель Foundation One та Caris Molecular Testing.

Якщо після біопсії ми отримали підтвердження злоякісного типу утворення на шкірі, пацієнт скеровується на подальшу діагностику для того, щоб визначити загальний стан його здоров’я (перед комплексним лікуванням), поширення пухлини, наявність віддалених метастазів, що дозволить чітко визначити стадію хвороби. З цією метою використовують набір загальноклінічних та біохімічних досліджень крові, УЗД внутрішніх органів, КТ, МРТ з контрастом та без, ПЕТ-КТ, що дозволяє «вистежити» всі наявні метастази в організмі та спланувати програму лікування.

Принципи лікування пухлин шкіри у дітей

План та схема лікування повністю залежать від основного діагнозу та стадії хвороби. Доброякісні або межові новоутворення не потребують складного лікування, їх видаляють або акуратним (не широким) висіченням шкіри, або сучасними малоінвазивними способами – кріодеструкція, лазерна коагуляція, радіохвильова абляція, електрокоагуляція. Після таких втручань на шкірі майже ніколи не залишається і сліду від утворення, рана після видалення швидко загоюється без утворення рубця.

Хірургічна коагуляція струмом високої інтенсивності (електрокоагуляція) широко використовується в дерматології для видалення різноманітних доброякісних новоутворень шкіри. Ця методика дозволяє видалити утворення швидко (за один візит), майже безболісно та ефективно (без ризиків рецидиву). Спеціалістом, який володіє усіма техніками роботи з електрокоагулятором, є ізраїльський лікар-дерматолог Др. Томашу. Він проводять видалення всіх новоутворень шкіри з допомогою цієї сучасної методики: вірусні папіломи, старечі кератоми, кондиломи, атероми, бородавки, контагіозний моллюск, гемангіоми, постакне, телеангіоектазії, розацеа, пігментні невуси.

Для процедури електрокоагуляції використовується спеціальний прилад – електрокоагулятор. Він генерує високочастотний електричний струм, з допомогою якого і відбувається термічна коагуляція новоутворення (руйнуються його тканини, при цьому здорова шкіра не зазнає уражень). На місці дії електрокоагулятора одразу формується суха кірочка, яка з часом самостійно відходить, а під нею не залишається жодного сліду. Кожному пацієнту лікар надає рекомендації, як доглядати за кірочкою, щоб на її місці в подальшому не сформувався рубець.

Якщо в процесі діагностики виявлено злоякісне новоутворення на шкірі, то лікувальна програма, звісно, розширюється. У випадку відсутності метастазів та початкової стадії хвороби проводять хірургічне видалення новоутворення широким висіченням (разом з певною ділянкою оточуючої здорової шкіри). Після такого втручання може залишатись суттєвий дефект на шкірі, що загоюється з утворенням рубця. Інколи пацієнту навіть проводять пересадку шкіри, щоб закрити дефект, який сформувався після видалення пухлини. Також другим етапом після радикального лікування може бути реконструктивно-пластична операція, щоб приховати рубець після первинного втручання, якщо він, наприклад, на обличчі. Злоякісні новоутворення заборонено видаляти малоінвазивними методиками, тільки широким висіченням. Це дозволяє попередити рецидив хвороби, особливо при меланомі, та повністю позбавити пацієнта від патології.

Якщо пухлина перейшла в 3-4 стадію, тобто є поширення на регіональні лімфовузли або метастази у віддалені органи, програма лікування доповнюється іншими методами, окрім хірургії.

Таким пацієнтам обов’язково призначають курси променевої терапії. Вона може бути дистанційною, коли джерело опромінення знаходиться зовні організму, або контактною, коли радіоактивний матеріал підводять безпосередньо до ложа пухлини (брахітерапія).

Хіміотерапія також активно використовується в комплексному лікуванні поширених стадій злоякісних новоутворень шкіри. Нажаль, така пухлина як меланома стійка до стандартної хіміотерапії (як до системної, так і до контактної). Тому у таких пацієнтів лікування доповнюється сучасними методиками медикаментозної терапії – таргетні ліки, препарати імунобіологічної дії.

В основі таргетної терапії лежить застосування препаратів, які діють на певні мішені злоякісних клітин, на здорові клітини організму вони не впливають, що є великою перевагою перед класичною хіміотерапією. У багатьох пацієнтів з меланомою знаходять мутацію в гені BRAF на етапі молекулярно-генетичного дослідженні біоптату. До таргетних препаратів при меланомі відносяться, наприклад, інгібітори аномального білку BRAF (вемурафеніб, дабрафеніб) та інгібітори білку MEK (траметиніб, кобиметиніб). У таких пацієнтів (з даною мутацією в злоякісних клітинах) таргетна терапія буде дуже ефективною.

При імунотерапії для знищення ракових клітин використовується власна імунна система пацієнта. Досліджується застосування низки імунотерапевтичних агентів для лікування меланоми. Деякі препарати блокують сигнали, які контролюють ріст ракових клітин. В інших біологічних агентах використовуються спеціальні білки, які прикріплюються до ракових клітин таким чином, що імунні клітини можуть розпізнавати та знищувати їх (своєрідні мітки).

Беззаперечним бонусом для наших пацієнтів є можливість приймати участь в клінічних дослідженнях експериментальних ліків. Для декого з них – це реальний шанс на повне одужання, особливо для тих дітей, у кого всі стандартні схеми лікування виявилися неефективними.

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Зміст