Glioblastoma of the brain in children

Glioblastoma – найпоширеніша та найагресивніша форма серед усіх пухлин мозку (4 ступінь злоякісності за класифікацією ВООЗ). Зустрічається в літературі також під іншими назвами: астроцитома 4 ступеня злоякісності або гліома 4 ступеня злоякісності.

Пухлина гліобластома не має чітких меж, стрімко розростається, здавлює своїм об’ємом головний мозок та проростає у його здорові тканині. Результатом агресивного росту гліобластоми є незворотне руйнування важливих анатомічних структур of the brain.

Glioblastoma of the brain in children

Glioblastoma відноситься до групи пухлин головного мозку під назвою астроцитоми. Їх спільною ознакою є походження з клітин нейроглії – допоміжної речовини мозку, яка виконує важливі функції для основних нейронів, що генерують та передають нервові сигнали. Основні функції нейроглії: опорна, трофічна, секреторна, розмежувальна і захисна для основних нейронів головного мозку. Astrocytomas – найпоширеніший вид пухлини головного мозку у дітей та дорослих. На їх частку припадає близько половини всіх пухлин центральної нервової системи (ЦНС).

Всі астроцитоми, в залежності від свого ступеня злоякісності, поділяються на 4 групи:

  • Pilocytic astrocytoma – доброякісна пухлина. Найчастіше розвивається у дітей та підлітків, тому цей вид пухлин також називають ювеніальними астроцитомами. Пухлина має вигляд вузла сіро-рожевого кольору, чітко відмежованого від тканини мозку. Найчастіше пілоцитарна астроцитома локалізується в мозочку, стовбурі мозку та зорових нервах. Така пухлина повільно росте і рідко малігнізується (перероджується на злоякісну) – не більше, ніж у 5% випадків.
  • Фібрилярна астроцитома може розвиватися у всіх відділах центральної нервової системи. У дорослих ця пухлина часто локалізується у великих півкулях головного мозку, у дітей – у стовбурі. Пухлина не має чітких меж, відрізняється повільним ростом.
  • Анапластична астроцитома – ця злоякісна пухлина, яка також не має чітких меж, проте на відміну від фібрилярної астроцитоми, швидко росте, проростаючи в здорові тканини мозку.
  • Glioblastoma – ця пухлина є найбільш злоякісною з групи астроцитом. Якщо вчасно не розпочати лікування, вона може призвести до смерті протягом кількох місяців. Характеристики гліобластоми – відсутність чітких меж, дуже швидкий ріст, інвазивне проростання у здорові тканини мозку. Зустрічається у всіх відділах мозку і у пацієнтів різного віку, проте частіше хворіють люди після 40 років.

Glioblastoma частіше вражає чоловіків віком понад 50 років, але зрідка виникає і у молодих людей, а також у підлітків і навіть у дітей. Пухлина класифікується на кілька видів: гліосаркома, гігантоклітинна гліобластома та мультиформна. Остання вважається найбільш агресивною та небезпечною, і в поодиноких випадках зустрічається у дітей. При цьому вік та гендерна приналежність ролі не грають. За статистикою, ця онкопатологія виявляється у чотирьох осіб на сто тисяч населення.

Якщо вашій дитині встановлено діагноз гліобластоми або виникла підозра на дане захворювання – ні в якому разі не гайте дорогоцінного часу, якнайшвидше звертайтеся по спеціалізовану медичну допомогу. Дуже важливо знайти спеціаліста, який має практичний досвід ведення пацієнтів з даними новоутвореннями головного мозку, адже правильно вибрана лікувальна тактика та сучасна схема комплексного лікування можуть врятувати життя. Саме такі спеціалісти працюють у відділенні дитячої онкології багатопрофільного медичного центру Маймонідес. Наша клініка функціонує по зразку найкращих ізраїльських онкологічних центрів, так як вони по праву вважаються одними з найефективніших у світі. Також допомогу одному пацієнту надають спільно лікуючий лікар, завідуючий відділенням та відповідальний спеціаліст-онколог безпосередньо з Ізраїлю. Це стало можливим завдяки співпраці Maimonides Medical Center та певних відомих на весь світ ізраїльських онкологічних центрів.

The Maimonides Medical Center works under the patronage “Keren Or for our Child” the Charitable Foundation, so all patients who need expensive treatment, but cannot afford it, can count on partial or full payment of medical services by this foundation.

Наші лікарі мають високу кваліфікацію та багатий практичний досвід лікування дітей з гліобластомами, так як більшість з них неодноразово проходили стажування на базі найкращих онкологічних дитячих центрів світу. У своїй практиці фахівці відділення дитячої онкології Maimonides Medical Center керуються сучасними клінічними рекомендаціями, заснованими на доказах, а також світовими протоколами лікування, тому в якості надання медичних послуг можна не сумніватися. Разом з цим, ми практикуємо індивідуальний підхід до кожного клінічного випадку, адже не буває двох однакових людей та двох ідентичних захворювань. Лікар враховує багато деталей як зі сторони пацієнта, так і зі сторони його захворювання. Завдяки такому пацієнтоорієнтованому підходу нам вдається досягти значних успіхів навіть у найскладніших випадках.

Для кожного пацієнта в МЦ Маймонідес практикують мультидисциплінарний підхід. Тобто допомогу одній дитині з гліобластомою головного мозку надає онколог, нейрохірург, дитячий невролог, променевий терапевт, хіміотерапевт, реабілітолог, психолог, логопед та інші вузькі фахівці у разі необхідності. Таким чином в одному закладі можна отримати всі необхідні медичні процедури, починаючи з етапу діагностики, завершуючи комплексним лікуванням та необхідним обсягом реабілітаційних заходів. Більшість необхідних маніпуляцій можна отримати в межах України. Якщо певне рідкісне діагностичне обладнання або вузький спеціаліст відсутні – пацієнт за згодою батьків скеровується в дочірні медичні центри або Israeli partner clinics, де гарантовано будуть надані всі необхідні медичні послуги.

Sign up for a free consultation by phone

Причини та симптоми гліобластоми

Точну причину розвитку гліобластоми не встановлено. Відомо, що це багатофакторне захворювання. До несприятливих факторів ризику розвитку гліобластоми відносять:

  • Літній вік: через наявність багатьох супутніх хвороб та ослабленої імунної системи.
  • Рідкісні спадкові захворювання, такі як нейрофіброматоз 1 типу (утворення множинних пухлин, пігментних плям і зміни у кістках), синдром Тюрко (формування множинних поліпів у товстому кишечнику в поєднанні зі злоякісними пухлинами мозку і пігментними плямами), синдром Лі Фраумені (множинні пухлини різних органів та систем організму, що виникають у ранньому віці), синдром Лінча (хвороба, що характеризується підвищеним ризиком розвитку різних видів раку), синдром Коудена (розвиток множинних доброякісних пухлин – гамартом – у різних органах) та ін.
  • Наявність пухлин мозку 2-го чи 3-го ступеня злоякісності (фібрилярна та анапластична астроцитома), які, у міру накопичення генетичних аномалій, переростають у 4-й ступінь – гліобластому.
  • Іонізуюче випромінювання: наприклад, опромінення високими дозами у межах променевої терапії при лікуванні інших пухлин.
  • Зловживання алкоголем.
  • Захворюваність на гліобластому пов’язана з інфікуванням вірусами SV40, ВГЛ-6 типу та цитомегаловірусом.
  • Помічено зв’язок випадків даної пухлини мозку та малярії. Передбачається, що малярійний комар, переносник малярії, може передавати вірус або інший агент, який може збільшити ризик розвитку гліобластоми.

Існує два види гліобластом, в залежності від походження:

  1. Первинна – виникає із здорових клітин нейроглії.
  2. Вторинна – розвивається із клітин, які уже попередньо зазнали злоякісних змін (часто, з іншої пухлини головного мозку – фібрилярної або анапластичної астроцитоми).

Glioblastoma завжди має агресивний злоякісний перебіг, але в залежності від її гістологічної структури, виділяють 3 підтипи, які різняться ступенем злоякісності (це потрібно враховувати при складанні плану лікування). За результатами гістологічного дослідження розрізняють такі види гліобластоми:

  • Гігантоклітинна (у складі новоутворення – великі багатоядерні клітини);
  • Мультиформна – пухлина з різноманітних злоякісних клітин, має безліч судин та крововиливів усередині, найбільш низькодиференційована і високозлоякісна серед усіх гліобластом;
  • Гліосаркома (має у складі елементи саркоми).

Тип новоутворення визначає патоморфолог, який під мікроскопом досліджує зразок злоякісної тканини, отриманої після біопсії.

Початкові стадії захворювання протікають майже безсимптомно, що ускладнює його ранню діагностику. З’являються клінічні прояви в міру прогресування захворювання та збільшення його розмірів. Симптоми бувають загальномозкові та вогнищеві.

Загальмозкові пов’язують із підвищенням внутрішньочерепного тиску та наростанням інтоксикації:

  • Виражений головний біль, що посилюються в положенні лежачи та вранці після сну;
  • Нудота, не пов’язана з прийомом їжі, і блювання, що не приносить полегшення;
  • Постійне запаморочення;
  • Загальна слабкість, підвищена стомлюваність, сонливість;
  • Деяка загальмованість, зниження інтелектуальних здібностей, пам’яті;
  • Апатія, депресія, дратівливість.

Вогнищеві неврологічні прояви залежать від того, де розташоване вогнище, і можуть проявлятись у вигляді:

  • Порушення мови, слуху, зору;
  • Судом;
  • Паралічів чи порушень чутливості кінцівок;
  • Розлади координації (вестибулярний синдром);
  • Пригнічення дихання;
  • Слухових та тактильних галюцинацій, тощо.

Подібність неврологічної симптоматики з проявами інсульту іноді стає причиною помилкового діагнозу.

У разі будь-яких змін у стані здоров’я дитини – не зволікайте! Звертайтесь по професійну допомогу, а кваліфіковані фахівці Maimonides Medical Center допоможуть швидко та якісно розібратись в будь-якій ситуації.

Glioblastoma of the brain in children

Методи діагностики гліобластоми

Our clinic Маймонідес використовується лише сучасна діагностична апаратура експертного класу, завдяки чому процес діагностики стає напрочуд комфортним та точним.

Діагностика розпочинається з ретельного неврологічного огляду та вивчення історії хвороби. Це допомагає лікарям отримати відомості про симптоми, загальний стан здоров’я, перенесені захворювання та фактори ризику. У ході неврологічного обстеження оцінюються різні аспекти роботи мозку: пам’ять, зір, слух, м’язову силу, рівновагу, координацію та рефлекси. Для виявлення пухлини, оцінки її розмірів та визначення уражених областей мозку використовуються методи медичної візуалізації. Для підтвердження діагнозу та визначення підтипу пухлини використовують біопсію та подальше дослідження отриманого гістологічного матеріалу.

Виявити гліобластому можна за допомогою magnetic resonance imaging (MRI). При підозрі на гліобластому пацієнту вводиться спеціальна контрастна речовина, яка забарвлює злоякісні клітини на знімку, тим самим визначаючи розміри та межі пухлини. Гліобластому можна діагностувати за допомогою комп’ютерної томографії (КТ) головного мозку з контрастуванням.

Біопсія може виконуватися до хірургічного втручання (стереотаксична пункційна біопсія) або безпосередньо під час операції з видалення гліобластоми. Всі матеріали після біопсії ми відправляємо для ревізії в найкращі патогістологічні лабораторії світу (Ізраїль, США, Німеччина), де їх переглядає кваліфікований спеціаліст. Завдяки таким подвійним перевіркам ми точно впевнені в правильності діагнозу та подальшій вибраній лікувальній тактиці.

Також після біопсії проводять інноваційні молекулярно-генетичні тести, щоб виявити особливості пухлинних клітин, що дозволяє підібрати найефективнішу схему лікування. Одним із таких тестів є комплексне геномне профілювання пухлини the Foundation One panel. Це лінійка генетичних тестів для індивідуального підбору таргетного лікування онкологічного захворювання. Це єдині тести, схвалені до застосування FDA (Управління США з контролю якості харчових продуктів та лікарських засобів). Дослідження the Foundation One panel ґрунтується на глибокому аналізі геному пухлини, що дозволяє виявити клінічно значущі мутації та потенційно розширити терапевтичні опції для кожного пацієнта.

Glioblastoma of the brain in children

Прогноз при гліобластомі

Тривалість життя та виживання залежить від виду гліобластоми, локалізації вогнища, загального стану пацієнта та наявності у нього супутніх захворювань.

Без відповідної терапії близько 10% пацієнтів можуть прожити більше 3 місяців після того, як встановлено діагноз.

Правильне лікування гліобластоми головного мозку в більшості випадків здатне продовжити життя до 1,5-2 років, а 5% таких пацієнтів живуть п’ять років і більше.

Виняток становить найбільш злоякісна – мультиформна гліобластома. На жаль, навіть при сучасному комплексному лікуванні рівень виживання вважається досить низьким і залежить від низки факторів. Насамперед, це грамотний підхід у лікуванні та чітке дотримання встановленого сучасного протоколу лікування.

В клініці Маймонідес лікування здійснюється згідно з черговістю етапів протоколу за загальноприйнятим стандартам. Весь період лікування маленький пацієнт проводить у клініці, де всі відділення розташовані у кроковій доступності та немає потреби у транспортуванні для отримання консультації вузького фахівцям (мультидисциплінарний підхід). За дитиною під час лікування ведеться постійне спостереження, щоби вчасно внести потрібні корективи. Пацієнти, у яких гліобластома була виявлена своєчасно та правильно гістологічно диференційована, мають високі шанси на сприятливий результат та відсутність рецидивів. Лікарям Маймонідес спільно зі своїми ізраїльськими колегами вдалося досягти разючих успіхів у лікуванні астроцитоми третьої стадії і значно збільшити показники виживання.

Glioblastoma of the brain in children

Сучасне лікування гліобластоми

Дітей із пухлинами головного мозку повинні лікувати лише фахівці з клінік, де є спеціалізоване відділення дитячої онкології та нейрохірургії. Саме таким медичним закладом і є Maimonides Medical Center, у нас працюють висококваліфіковані фахівці, які володіють сучасними програмами комплексного лікування. Мета будь-якої програми терапії – вилікувати дитину в максимально щадному режимі та одночасно максимально (наскільки можливо) знизити ризики можливих побічних ускладнень під час лікування та віддалених наслідків після його завершення.

Терапія гліобластоми в більшості випадків передбачає комплексний підхід, який полягає у боротьбі зі злоякісним процесом не одним, а одразу декількома сучасними методами лікування: видалення пухлини хірургічним шляхом, хіміотерапія, променева терапія, радіохірургія, таргетна терапія, імунобіологічна терапія та експериментальні методи в деяких випадках.

Згідно з наявними сучасними міжнародними стандартами, лікування вперше діагностованої гліобластоми в більшості випадків починається з операції. Вона необхідна для видалення основної маси злоякісних клітин із мозку, усунення здавлювання навколишньої здорової нервової тканини, зменшення набряку мозку. Крім того, під час хірургічної операції тканина пухлини відбирається для подальшого гістологічного та молекулярно-генетичного досліджень, вкрай важливих для встановлення правильного остаточного діагнозу та призначення адекватного подальшого лікування. У деяких випадках частина видаленої патологічної тканини може бути використана для створення персоналізованої імунотерапії (наприклад, активованих лімфоцитів або дендритних клітин).

Більшість нейрохірургічних втручань із видалення гліобластоми здійснюється у клініці малоінвазивними методами. Це значно знижує можливість ускладнень та полегшує реабілітацію. Видалення гліобластоми проводять під контролем найпотужнішого у світі медичного мікроскопа KINEVO та інноваційної установки інтраопераційної MRI. В результаті нейрохірург краще контролює хід операції і не робить помилок.

При видаленні гліобластом, що розташовані поблизу важливих нервових вузлів, виконується an awake craniotomy is performed , or a surgery during which patient remains fully conscious.

Після операції з видалення гліобластоми всім пацієнтам виконують контрольну MRI головного мозку з контрастуванням, щоб точно визначити ступінь видалення новоутворення, підтвердити відсутність будь-яких ускладнень у зоні оперативного втручання.

Після підтвердження патоморфологом діагнозу «гліобластома» за результатами гістологічного, імуногістохімічного та молекулярно-генетичного досліджень, у клініці проводиться мультидисциплінарний консиліум, в якому беруть участь нейрохірургії, онкологи-радіологи, онкологи, спеціалісти з нейровізуалізації, патоморфологи. Цей консиліум затверджує подальшу тактику лікування на підставі міжнародних стандартів з урахуванням індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

Оскільки пухлина не має чітких меж і глибоко проникає в сусідні тканини, повністю видалити всі ракові клітини під час операції вдається рідко. Це призводить до рецидивів, які виникають приблизно 80% випадків.

При важкодоступній локалізації вогнища ураження застосовують Кібер-ніж або Гамма-ніж – стереотаксичну радіохірургію. Це радіохірургічний метод лікування. Він вважається додатковим видом терапії гліобластоми. Лікар-радіолог визначає точне розташування пухлини, куди буде спрямоване високо інтенсивне опромінення. Цей метод орієнтований на знищення вогнища пухлини, здорові клітини при цьому не страждають.

Катетерна хіміоемболізація застосовується у деяких випадках у поєднанні з радіотерапією. До пухлини підводять тонкі катетери, через які препарати високодозної хіміотерапії доставляють до новоутворення. Оскільки ліки минають системний кровоток, можна сильно підвищити дозу препарату, посиливши ефект та уникнувши побічних явищ.

У складі комплексного лікування гліобластоми застосовується також променева терапія на сучасних лінійних прискорювачах з функцією IMRT (моделювання інтенсивності подачі дози іонізуючого випромінювання). IMRT – сучасний стандарт променевого лікування онкологічних захворювань, під час якого високі дози іонізуючого випромінювання подаються точно всередину пухлини, тоді як здорові тканини головного мозку залишаються захищеними від радіації.

Хіміотерапія при гліобластомі проводиться паралельно з променевою терапією. Усього необхідно 6 циклів хіміотерапії препаратом з активною речовиною – темозоломід.

TTFields – це інноваційний нетравматичний метод лікування пухлин головного мозку. TTFields при гліобластомі уповільнює або зупиняє поділ ракових клітин без пошкодження здорових тканин. За кордоном TTFields призначають у комбінації з хіміотерапією темозоломідом. Апарат для TTFields прикріплюється до голови. Пацієнту необхідно носити пристрій щонайменше 18 годин на день протягом не менше 4 тижнів.

Біологічна (таргетна) терапія – це сучасний підхід до лікування злоякісних новоутворень. Таргетні препарати впливають на механізми росту ракових клітин, блокують їх поділ та розповсюдження пухлини. У вигляді таргетної терапії використовують моноклональні антитіла, вакцини та генну терапію. Цей вид лікування менш токсичний для здорових клітин, ніж променева та хіміотерапія. Препарати таргетної терапії при гліобластомі застосовують у клініках Ізраїлю, Туреччини та Європи.

Підвищення якості життя пацієнтів із рецидивом гліобластоми може бути досягнуто призначенням таргетного препарату «бевацизумаб», який є блокатором фактору росту ендотелію судин та знижує потребу пацієнта у застосуванні дексаметазону.

У кожному окремому випадку рішення про комбінацію тих чи інших методик лікування приймається спільно командою спеціалістів. Завдяки такому підходу нам вдається досягти високого рівня виживання пацієнтів, навіть у найскладніших випадках. Для лікування гліобластоми залучаються вузькопрофільні експерти, які тісно взаємодіють між собою. Постійна комунікація дозволяє оперативно приймати рішення щодо коригування схеми лікування, якщо в цьому виникає термінова необхідність, відстежувати результати операції та стан здоров’я маленького пацієнта.

Glioblastoma of the brain in children

Content