Пухлини головного мозку у дітей

Якщо у вашої дитини діагностовано пухлину головного мозку – ви зіткнулись з важкими рішеннями: який перший крок? куди звернутись по допомогу? які методи лікування обрати? до якого лікаря звернутись? Спеціалісти в області дитячої онкології багатопрофільного медичного центру Maimonides допоможуть вам вирішити усі складні задачі в найкоротші терміни.

Наше відділення дитячої онкології тісно співпрацює з найкращими онкологічними педіатричними клініками Ізраїлю. Проект по дитячій онкології медичного центру Меймонідес очолює доктор Сергій Постовський із Ізраїлю – головний дитячий онколог, він курує усі випадки безпосередньо з Ізраїлю. Разом з завідуючим відділення дитячої онкології клініки Maimonides, доктором Юрієм Тимощуком, приймає участь у веденні кожного окремого клінічного випадку. Також супроводжують проект по дитячій онкології в області утворень головного мозку такі ізраїльські лікарі, як професор Константіні та доктор Ріна Двір. Таким чином, в умовах України можна отримати доступ до всіх переваг сучасної ізраїльської медицини.

Особливості відділення дитячої онкології медичного центру Maimonides:

  • Використання у своїй повсякденній діяльності всіх переваг та принципів надання медичної допомоги по ізраїльському зразку.
  • Впровадження в практику лише сучасних світових протоколів лікування, заснованих на принципах доказової медицини.
  • Можливість отримання фінансової допомоги на лікування хворої дитини, так як клініка Maimonides працює під патронажем благодійного фонду “Керен ор леяльдейну”.
  • Використання лише сучасного та безпечного діагностичного обладнання.
  • Якщо в ході діагностики проводиться біопсія, то всі зразки тканин відправляють для ревізії до найкращих патогістологічних лабораторній Німеччини, США, Ізраїлю. Так, спеціалісти онкологи точно впевнені в правильності діагнозу і вірній тактиці подальшого лікування.
  • Якщо у відділенні відсутній певний вузький спеціаліст або специфічне діагностичне обладнання, пацієнт скеровується до дочірніх медичних закладів Maimonides або в ізраїльські клініки-партнери.
  • У відділенні дитячої онкології працює ціла мультидисциплінарна команда, яка складається з дитячих онкологів, гематологів, неврологів, нейрохірургів, педіатрів, реабілітологів, психологів, логопедів та інших спеціалістів, що необхідні для надання безперервної медичної допомоги. Тобто лікувальний процес побудований таким чином, що всю допомогу від початку діагностики до завершення реабілітації після проведеного курсу лікування дитина може отримати в стінах одного медичного закладу.
  • Комфортне облаштування палат та відділення в цілому. Тут є все необхідне для перебування дітей та їх батьків. При відділенні функціонує буфет, ігрова кімната, різноманітні навчальні курси, адже процес лікування онкологічної патології тривалий і діти можуть проводити у відділенні від кількох тижнів до кількох місяців.
  • У відділенні дитячої онкології працюють лише ті спеціалісти, які пройшли відповідну підготовку та стажування у найкращих онкологічних клініках світу, всі вони бездоганно володіють сучасними методиками діагностики та лікування онкологічних захворювань у дітей.

Типи пухлин головного мозку у дітей

Пухлини головного мозку (центральної нервової системи) у дітей зустрічаються часто і знаходяться на другому місці по розповсюдженості онкологічних захворювань дитячого віку після злоякісних захворювань системи крові. Діти з новоутвореннями головного мозку складають до 20% усіх пацієнтів онкологічного профілю у віці до 15 років.

Не дивлячись на те, що новоутворення головного мозку по своїй здатності до метастазування та інвазивного росту поділяються також на доброякісні та злоякісні, в переважній більшості всі вони мають прогресуючий перебіг та вимагають лікування. В першу чергу, це пов’язано з тим, що черепна коробка – замкнутий простір, і будь-яке внутрішньочерепне утворення буде викликати симптоми компресії сусідніх важливих мозкових структур, не дивлячись на те, доброякісний утвір чи злоякісний.

Також пухлини головного мозку можуть бути первинними – розвиваються безпосередньо з внутрішньочерепних структур, або вторинними (метастатичними) – що являють собою віддалені метастази злоякісних утворень іншої локалізації.

Найпоширеніші різновиди первинних пухлин головного мозку у дітей:

  1. Астроцитоми (гліоми) – половина усіх новоутворень головного мозку у дитячому віці. Вони розвиваються з клітин ЦНС, що звуться астроцитоми (зірчасті клітини). В залежності від ступеня диференціації (зрілості) виділяють кілька різновидів астроцитом. Підходи до лікування кожного окремого виду пухлини різняться, тому надзвичайно важливо визначати тип пухлини з допомогою сучасних молекулярно-генетичних методик.
  2. Епендимоми – ці новоутворення розвивається з епендимальних клітин, що в нормі вистилають зсередини шлуночки мозку (порожнини у мозку, заповнені спинно-мозковою рідиною). Метастазують такі пухлини вкрай рідко і в основному з током ліквору.
  3. Медулобластома та інші ембріональні пухлини головного мозку – це злоякісні новоутворення, що розвиваються з недорозвинених стовбурових клітин. Вони мають дуже агресивний варіант перебігу, але при правильному підході – цілком виліковні у дітей. Лікування медулобластоми, як правило, комплексне та включає хірургію, променеву терапію, хіміотерапію.
  4. Краніофарингіома – це рідкісна пухлина у дітей, зустрічається у віковій групі від 5 до 14 років. Це доброякісне утворення, яке локалізується в ділянці гіпофіза. При рості пухлини відбувається здавлювання тканини гіпофіза та відповідні ендокринні порушення, тому таку пухлину потрібно видаляти хірургічним шляхом.
  5. Гліобластома – це злоякісне новоутворення з допоміжних клітин ЦНС – клітин глії, що являються каркасом для основних нервових клітин головного мозку, також забезпечують живлення нейронів та їх основні обмінні процеси. Це рідкісний різновид пухлин для дітей, відзначається агресивністю та інвазивністю росту, що утруднює їх оперативне лікування.
  6. Невринома слухового нерву (вестибулярна шваннома) – це доброякісне новоутворення в області слухового нерву, у дітей зустрічаються рідше, в порівнянні з дорослими. Часто шванноми не ростуть, не викликають жодних симптомів, а тому і не потребують лікування. Але у випадках коли пухлина збільшується в розмірах та викликає проблеми зі слухом та апаратом рівноваги – показане її хірургічне видалення.
  7. Атипова тератоїдно-рабдоїдна пухлина – це також пухлина, яка походить з ембріональних тканин, має злоякісний та агресивний перебіг, вражає спинний мозок, а також головний мозок в області мозочка, стовбура головного мозку. Це досить рідкісна патологія, якою хворіють діти до 3 років. Лікування патології комплексне з застосуванням хірургічного втручання, хіміотерапії, таргетної терапії, імунотерапії, променевої терапії, трансплантації кісткового мозку та інших передових методик.

Медичний центр Маймонідес працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”, тому всі пацієнти, хто потребує дороговартісного лікування, але не може собі його дозволити, можуть розраховувати на часткову або повну оплату медичних послуг фондом.

Які симптоми дозволяють запідозрити пухлину головного мозку у дитини?

Симптоми пухлини головного мозку залежать від типу, розміру і розташування пухлини, а також від віку дитини.

Найчастіше спостерігаються наступні ознаки:

  • стійкий головний біль;
  • головокружіння, загальна слабкість;
  • нудота та блювання, які не приносять полегшення;
  • різноманітні психічні порушення;
  • неврологічні розлади, які залежать від місця розташування пухлини;
  • втрата пам’яті;
  • різноманітні порушення зору;
  • оніміння різноманітних ділянок тіла.

Якщо ви помітили у своєї дитини певні симптоми з цього переліку, зверніться по допомогу до наших лікарів-онкологів. Спеціаліст все пояснить при очній консультації, складе індивідуальний план дообстеження та лікування у відповідності до точного діагнозу та до стандартів медичної допомоги найкращих ізраїльських клінік.

Можливості сучасної діагностики

Для успішного подолання хвороби, в першу чергу, потрібна швидка та точна діагностика. Спеціалісти клініки Maimonides володіють всіма методиками сучасної діагностики пухлин головного мозку у дітей. Обстеження починається зі встановлення скарг, характерних для новоутворення головного мозку, збору анамнезу хвороби та життя (чи зустрічались подібні випадки в родині), фізикального та детального неврологічного огляду. Далі спеціаліст складе план детального дообстеження з використанням сучасної апаратури та новітніх методик для 100% точного встановлення діагнозу.

Методи діагностики пухлин головного мозку у дітей:

  • Різноманітні аналізи крові та сечі;
  • Спинномозкова пункція та дослідження отриманого ліквору;
  • Кольорова допплерографія судин голови та шиї;
  • Методики медичної візуалізації – КТ, МРТ, рентгенографія черепа, ПЕТ-КТ, ПЕТ-МРТ, МСКТ – дозволяють побачити новоутворення, оцінити його розмір, розташування, зробити припущення при тип пухлини, оцінити наявність чи відсутність метастазів у віддалених органах;
  • Ангіографія артерій голови та шиї;
  • Нейрофізіологічні методи діагностики функціонального стану головного мозку, спинного мозку, периферичних нервів – ЕЕГ, ЕМГ, Ехо-ЕГ та інші;
  • Прицільна біопсія, цитологічне та гістологічне дослідження, імуногістохімічне та імунофлуоресцентне обстеження зразків тканини (наприклад, частини пухлини), щоб визначити підтип пухлини, спланувати схему лікування, найефективнішу для даного виду новоутворень.

Сучасна діагностична процедура панель Foundation One – це повний комплекс дослідження геномного профілю (молекулярні перевірки) виявлених генетичних змін в клітинах пухлини пацієнта. Вона застосовується для підбору індивідуальної таргетної та імунобіологічної терапії. Такий підхід дає змогу підібрати найбільш ефективну схему лікування для кожної окремого пацієнта, враховуючи чутливість злоякісних клітин до тих чи інших препаратів. Такий підхід називається персоналізованою онкологією, коли специфічні ліки створюють для кожної окремої людини, враховуючи підтип пухлини.

Caris Molecular Testing – панель для молекулярних перевірок всього геному людини. Тестування включає секвенування 22 000 генів. Тест Caris оцінює білкові біомаркери на поверхні пухлини за допомогою обширної імуногістохімічної панелі. В подальшому цей аналіз використовується для підбору та виготовлення індивідуальної терапії, яка буде ефективною у пацієнта (таргетні препарати, інші ліки імунобіологічної дії).

На основі отриманих даних пацієнту виставляють точний діагноз з вказанням виду пухлини, її локалізації, стадії процесу, можливих ускладнень. Це все береться до уваги при складанні плану найефективнішого в кожному конкретному випадку лікування.

Інновації в лікуванні пухлин головного мозку у дітей

Найчастіше використовується комплексний підхід до лікування пухлин головного мозку, тобто один пацієнт отримує і хірургічне, і променеве, і хіміотерапевтичне лікування.

При плануванні хірургічного втручання на головному мозку нейрохірурги намагаються знайти найоптимальніший доступ, щоб втручання було малоінвазивним і не травмувало оточуючі нервові тканини. Наприклад, при новоутвореннях в області гіпофіза використовують транссфеноїдальний доступ, тобто без порушення цілісності черепної коробки доступ через ніс. Коли утворення великих розмірів, то використовують транскраніальний доступ з трепанацією черепа і краніотомією.

Сучасна нейрохірургія досягла неймовірного розвитку, тому пацієнти з новоутвореннями головного мозку мають доступ до надсучасних та ефективних оперативних втручань на головного мозку, серед яких:

  • Стереотаксична радіохірургічна установка гамма-ніж, кібер-ніж, ікс-ніж та нано-ніж, коли операція виконується прицільно без єдиного розрізу скальпелем;
  • Кріохірургія – це нейрохірургічне втручання, при якому застосовують охолоджені рідким азотом зонди, які підводять безпосередньо до пухлини, щоб зруйнувати її, при цьому повністю зберегти здорові оточуючі тканини.

Променева терапія також активно використовується у маленьких пацієнтів з пухлинами головного мозку. Вона може бути доопераційною, коли опромінення призначають з метою зменшення розмірів пухлини, щоб її було легше видалити в подальшому, післяопераційною, коли пацієнт отримує курси променевої терапії, щоб запобігти рецидиву хвороби і знищити всі до одної злоякісні клітини, що могли залишитись після операції. Також існує сучасний вид інтраопераційної променевої терапії, коли опромінення відбувається безпосередньо під час операції, що суттєво підвищує шанси на повноцінне одужання.

Хіміотерапія призначається в комплексному лікуванні пацієнтів з пухлинами головного мозку. Препарати, їх дози та схеми застосування підбирає онколог спеціально для кожної дитини. У своїй практиці ми користуємось лише перевіреними, ефективними та безпечними хіміотерапевтичними препаратами провідних фармацевтичних компаній. Такий підхід забезпечує максимальну ефективність лікування і мінімальну кількість побічних дій.

На основі молекулярно-генетичного дослідження зразків пухлини можуть розроблятись індивідуальні ліки імунобіологічної терапії. Такі препарати здатні вибірково атакувати конкретні злоякісні пухлини, при цьому не шкодячи здоровим клітинам організму.

Пухлини головного мозку – це складне в плані єдиної тактики захворювання, адже новоутворення може пошкоджувати різноманітні важливі ділянки в головному мозку, що буде викликати важкі, іноді навіть несумісні з життям, розлади, наприклад, порушення зору, мови, центру дихання або ковтання. Тому рішення про необхідність тих чи інших методів лікування в комплексі приймає не один лікар-онколог, а ціла команда спеціалістів – неврологи, нейрохірурги, радіологи, променеві терапевти, хіміотерапевти та онкологи. Тільки спільними зусиллями вдається побороти хворобу і при цьому уникнути важких наслідків для здоров’я. 

Також всі пацієнти клініки Maimonides мають змогу стати учасниками клінічних експериментальних досліджень абсолютно безоплатно. Для декого – це реальний шанс на повне одужання, особливо для тих пацієнтів, у яких стандартні методи лікування виявились неефективними.

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Зміст