Пілоцитарна астроцитома

Астроцитоми – це пухлини головного мозку, що розвиваються з клітин, чкі називаються астроцитами. Це тип гліальних клітин, які виконують підтримуючу функцію для основних нейронів мозку. Астроцитоми – найпоширеніший вид пухлини головного мозку у дітей. На їх частку припадає близько половини всіх пухлин центральної нервової системи (ЦНС) в дитячому віці. Виділяють такі основні різновиди астроцитом:

  • Пілоцитарна астроцитома (I ступінь злоякісності) – доброякісна пухлина з чіткими межами, росте повільно. Найчастіше зустрічається у дітей. В основному локалізується в мозочку, стовбурі головного мозку та зорових нервах.
  • Фібрилярна астроцитома (ІІ ступінь злоякісності) – відносно доброякісна пухлина без чітких меж, росте повільно. Зустрічається найчастіше у пацієнтів віком 20-30 років.
  • Анапластична астроцитома (III ступінь злоякісності) – злоякісна пухлина без чітких меж, росте швидко, проростає в оточуючу мозкову тканину. Середній вік хворих 30-50 років, частіше хворіють чоловіки.
  • Гліобластома (IV ступінь злоякісності) – найбільш злоякісна астроцитома, без чітких меж, росте дуже швидко, проростає у мозкову тканину. Середній вік хворих 40-70 років, частіше хворіють чоловіки.

Пілоцитарна астроцитома (або ювенільна пілоцитарна астроцитома) – найпоширеніша пухлина головного мозку у дітей. Це низькозлоякісне новоутворення. Пухлина рідко прогресує до вищого ступеня злоякісності. При пілоцитарній астроцитомі 10-річне виживання становить 90%. Проте прогноз для немовлят у більшості випадків гірший, ніж для дітей старшого віку.

Пілоцитарна астроцитома – це пухлина, що росте повільно та поетапно. У дітей цей тип пухлини частіше зустрічається в мозочку та зорових шляхах. Основним методом лікування пілоцитарної астроцитоми є хірургічна операція. Однак, не всі пухлини (наприклад, астроцитоми зорового шляху) можна видалити повністю хірургічним шляхом, тому що існує високий ризик ушкодження сусідніх життєво важливих анатомічних структур мозку.

У разі встановлення у вашої дитини такого діагнозу як пілоцитарна астроцитома – важливо знайти кваліфікованого онколога, невролога та нейрохірурга, які мають досвід у лікуванні дітей з такими новоутвореннями головного мозку. Саме такі досвідчені спеціалісти працюють у відділенні дитячої онкології багатопрофільного медичного центру Маймонідес. Наша клініка функціонує по зразку найкращих ізраїльських онкологічних центрів, так як вони по праву вважаються одними з найефективніших у світі. Також допомогу одному пацієнту надають спільно лікуючий лікар, завідуючий відділенням та відповідальний спеціаліст-онколог безпосередньо з Ізраїлю. Це стало можливим завдяки співпраці МЦ Маймонідес та певних відомих на весь світ ізраїльських онкологічних центрів.

При складанні плану обстеження та схеми лікування лікарі нашої клініки користуються лише сучасними клінічними рекомендаціями та світовими протоколами лікування, тому в якості надання медичних послуг можна не сумніватись. Разом з цим, підхід до кожного маленького пацієнта повністю індивідуальний. Лікар враховує всі особливості самої дитини та її захворювання, завдяки чому вдається досягти успіхів навіть у найскладніших ситуаціях.

Важливою особливістю лікування в МЦ Маймонідес є мультидисциплінарний підхід. Допомогу одному пацієнту з пухлиною мозку надає ціла команда вузькопрофільних фахівців: онкологи, неврологи, нейрохірурги, променеві терапевти, хіміотерапевти, реабілітологи, фізичні терапевти, логопеди та інші спеціалісти у разі необхідності. Таким чином в одному закладі можна отримати всі необхідні медичні процедури, починаючи з етапу діагностики, завершуючи комплексним лікуванням та необхідним обсягом реабілітаційних заходів. Більшість необхідних маніпуляцій можна отримати в межах України. Якщо певне рідкісне діагностичне обладнання або вузький спеціаліст відсутні – пацієнт за згодою батьків скеровується в дочірні медичні центри або ізраїльські клініки-партнери, де гарантовано будуть надані всі необхідні медичні послуги.

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Причини та симптоми пілоцитарної астроцитоми

Точна інформація, чому відбувається пухлинна трансформація астроцитів, невідома. Існує думка, що пусковим механізмом для виникнення та розвитку хвороби можуть бути такі фактори ризику:

  • Генетична схильність (виявляються поломки в гені ТР-53), певні генетичні захворювання, хвороба Реклінгхаузена, наприклад;
  • Радіоактивне опромінення;
  • Вплив шкідливих хімічних речовин;
  • Несприятливі чинники довкілля;
  • Віруси високого ступеня онкогенності;
  • Черепно-мозкові травми;
  • Вік (кожній віковій групі характерні певні типи астроцитоми).

Астроцитома може розвиватися у таких ділянках центральної нервової системи:

  • мозочок,
  • півкулі головного мозку,
  • стовбур головного мозку,
  • гіпоталамус,
  • зоровий шлях,
  • спинний мозок.

Симптоми астроцитоми залежать від таких факторів, як вік дитини, розташування та розмір пухлини, швидкість росту новоутворення.

Симптоми астроцитоми у дітей відрізняються різноманітністю. Деякі пухлини не викликають жодних симптомів, доки не стають дуже великими. Іноді симптоми наростають поступово і їх важко одразу виявити, особливо при астроцитомі низького ступеня злоякісності. В інших випадках симптоми можуть бути серйозними і розвиватися швидко, особливо якщо пухлина високозлоякісна або швидкозростаюча.

Симптомами астроцитоми у дітей можуть бути:

  • Головні болі, які часто посилюються вранці та супроводжуються блюванням.
  • Тривалі нудота та блювання.
  • Проблеми з зором.
  • Втрата рівноваги чи проблеми під час ходьби.
  • Слабкість, оніміння, поколювання чи зміни чутливості з одного боку тіла.
  • Зміни особистості чи поведінки.
  • Судоми.
  • Зміни мови.
  • Зміни слуху.
  • Стомлюваність чи сонливість.
  • Зміни успішності чи ефективності в роботі.
  • Немотивовані зміни маси тіла – зниження або наростання.
  • Симптоми, пов’язані з проблемами функціонування ендокринної системи, наприклад, підвищена спрага або раннє статеве дозрівання.
  • Збільшення розміру голови у немовлят.
  • Збільшення розмірів тім’ячка (м’якої області у верхній частині черепа).
  • Осередкова неврологічна симптоматика, що залежить від розташування пухлини.

Ріст пухлини часто порушує нормальну циркуляцію спинномозкової рідини. Це призводить до накопичення рідини в мозку – гідроцефалії. Рідина викликає підвищення тиску в головному мозку (внутрішньочерепний тиск). Деякі симптоми астроцитоми можуть бути пов’язані із гідроцефалією та внутрішньочерепною гіпертензією.

У разі будь-яких змін у стані здоров’я малюка – не зволікайте! Звертайтесь по професійну допомогу, а кваліфіковані фахівці МЦ Маймонідес допоможуть швидко та якісно розібратись в будь-якій ситуації.

Методи діагностики астроцитоми

У клініці Маймонідес використовується лише сучасна діагностична апаратура експертного класу, завдяки чому процес діагностики стає напрочуд комфортним та точним.

Медичний огляд та вивчення історії хвороби допомагають лікарям отримати відомості про симптоми, загальний стан здоров’я, перенесені захворювання та фактори ризику.

Існують певні фактори, здатні збільшувати ризик виникнення, про це потрібно пам’ятати при складанні плану діагностики. Це вроджені патологічні стани, такі як нейрофіброматоз 1-го типу (НФ1) та туберозний склероз. Діти з синдромом Лі-Фраумені також частіше схильні до розвитку астроцитом. Перенесена променева терапія мозку в минулому також підвищує ризик розвитку цих пухлин.

У ході неврологічного обстеження оцінюються різні аспекти роботи мозку: пам’ять, зір, слух, м’язова сила, рівновага, координація та рефлекси.

За допомогою комплексного обстеження очей оцінюються різні аспекти змін з боку зору. Крім того, при обстеженні очей можна виявити підвищення внутрішньочерепного тиску.

Для виявлення пухлини, оцінки її величини та визначення уражених областей мозку використовуються методи діагностичної візуалізації. Магнітно-резонансна томографія (МРТ) – основний метод візуалізації, який зазвичай використовується для оцінки астроцитоми. Зображення, зроблені за допомогою МРТ, можуть дати більше інформації про тип пухлини та потенційний розвиток захворювання. Крім того, МРТ проводиться після хірургічної операції, щоб впевнитись, що пухлина повністю видалена. Комп’ютерна томографія (КТ) дозволяє створювати поперечні зрізи органів та тканин всередині тіла за допомогою рентгенівських променів. Це дозволяє виявити пухлини навіть дуже невеликого розміру.

Як правило, для остаточної діагностики астроцитоми використовуються результати біопсії. При біопсії хірургічним шляхом отримують невеликий зразок пухлини. Морфолог вивчає зразок тканини під мікроскопом, щоб визначити конкретний вид та ступінь злоякісності астроцитоми. Всі матеріали після біопсії ми відправляємо для ревізії в найкращі патогістологічні лабораторії світу (Ізраїль, США, Німеччина), де їх переглядає кваліфікований спеціаліст. Завдяки таким подвійним перевіркам ми точно впевнені в правильності діагнозу та подальшій вибраній лікувальній тактиці. 

Медичний центр Маймонідес працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”, тому всі пацієнти, хто потребує дороговартісного лікування, але не може собі його дозволити, можуть розраховувати на часткову або повну оплату медичних послуг фондом.

Також після біопсії проводять інноваційні молекулярно-генетичні тести, щоб виявити особливості пухлинних клітин, що дозволяє підібрати найефективнішу схему лікування. Одним із таких тестів є комплексне геномне профілювання пухлини Foundation One. Це лінійка генетичних тестів для індивідуального підбору таргетного лікування онкологічного захворювання. Це єдині тести, схвалені до застосування FDA (Управління США з контролю якості харчових продуктів та лікарських засобів). Дослідження Foundation One ґрунтується на глибокому аналізі геному пухлини, що дозволяє виявити клінічно значущі мутації та потенційно розширити терапевтичні опції для кожного пацієнта.

Прогноз при астроцитомі у дітей

Імовірність повного одужання багато в чому залежить від конкретного типу пухлини та її розташування. У разі успішного проведення хірургічної операції коефіцієнт виживання пацієнтів з деякими типами низькозлоякісних астроцитом, в тому числі і пілоцитарної астроцитоми, становить 95% або більше.

На ймовірність повного одужання впливає:

  • Тип та ступінь злоякісності пухлини. Низькозлоякісні астроцитоми ростуть повільніше і рідше виникають повторно. Високозлоякісні астроцитоми гірше піддаються лікуванню та часто виникають повторно.
  • Розташування пухлини. Ймовірність радикального лікування пухлин, розташованих у півкулях головного мозку або мозочку, вище порівняно з пухлинами, розташованими в середній частині головного мозку або в стовбурі мозку. Багато в чому це пов’язано із складнощами видалення пухлини шляхом хірургічної операції.
  • Можливість повного видалення пухлини хірургічним шляхом. Одним із найважливіших факторів для прогнозу є можливість повного видалення пухлини хірургічним шляхом. Діти, у яких виконано повну резекцію пухлини без видимих залишків, мають найкращі шанси на повне одужання.
  • Вік на момент встановлення діагнозу. У дітей з низькозлоякісною астроцитомою старше 3 років (на момент встановлення діагнозу) результат лікування зазвичай сприятливіший, ніж у дітей молодшого віку. Високозлоякісна астроцитома у пацієнтів, діагноз яким поставлений у ранньому віці, як правило, краще піддається лікуванню.
  • Розповсюдження пухлини. Рак, який метастазував або поширився на інші частини головного або спинного мозку, гірше піддається лікуванню.
  • Нейрофіброматоз І типу. У пацієнтів із низькозлоякісною астроцитомою та нейрофіброматозом 1-го типу, як правило, досягається більший успіх у лікуванні, ніж у пацієнтів без нього.
  • Первинна пухлина чи рецидив. Якщо новоутворення виникає повторно (рецидивуюча астроцитома), вона гірше піддається лікуванню.
  • Молекулярно-генетичні особливості пухлини. Певні зміни у генах та характеристиках клітин пухлини можуть полегшити лікування захворювання або дати можливість застосовувати окремі нові методи лікування (наприклад, таргетну терапію).

Сучасне лікування пілоцитарної астроцитоми

Дітей із пухлинами головного мозку повинні лікувати лише лікарі з клінік, де є спеціалізоване відділення дитячої онкології та нейрохірургії. Саме таким медичним закладом і є МЦ Маймонідес, у нас працюють висококваліфіковані фахівці, які володіють сучасними програмами комплексного лікування. Мета будь-якої програми терапії – вилікувати дитину в максимально щадному режимі та одночасно максимально (наскільки можливо) знизити ризики можливих побічних ускладнень під час лікування та віддалених наслідків після його завершення.

Хірургічна операція по видаленню пухлини є основним методом лікування астроцитоми. При пухлинах І ступеня злоякісності для ефективного лікування пацієнтів може бути достатньо тільки оперативного втручання. Її мета – тотальна резекція (повне видалення) пухлини. Однак, повне видалення не завжди можливе через ризик ушкодження сусідніх структур мозку. А в деяких випадках хірургічна операція неможлива взагалі через особливості розташування пухлини.

Оперативне втручання також необхідне для біопсії. Це – забір матеріалу для подальшого гістологічного та молекулярно-генетичного дослідження пухлини. Він виконується пункційною голкою через невеликий отвір у черепі.

Стереотаксична радіохірургія при доброякісній пухлині (пілоцитарній астроцитомі), розмір якої – до 3 см (а так найчастіше і є), використовується рідко. При необхідності операція проводиться за допомогою установки гамма-ніж під контролем МРТ (пацієнту на голову надягають спеціальну стереотаксичну рамку).

Хіміотерапія часто використовується на додаток до хірургічної операції або як основний метод лікування, якщо проведення хірургічної операції неможливе. У дуже маленьких дітей хіміотерапія може використовуватися для відстрочення променевої терапії до того моменту, коли дитина підросте.

План хіміотерапії залежить від таких факторів, як поширення захворювання та молекулярні особливості пухлини. Хіміотерапія, що застосовується у випадках низькозлоякісної астроцитоми, включає введення карбоплатину та вінкрістину, щотижневе ведення вінбластину або тіогуаніну, прокарбазину, ломустину та вінкристину (схема TPCV). Можуть застосовуватись інші види хіміотерапії, особливо в рамках клінічних досліджень. Однак хіміотерапія сама по собі зазвичай не призводить до повного вилікування низькозлоякісної астроцитоми. Якщо не видалити астроцитому хірургічним шляхом, вона може перетворитися на тривале чи хронічне захворювання.

Низькозлоякісні пілоцитарні астроцитоми часто є хронічними або тривалими захворюваннями. Хоча загальне виживання при низькозлоякісній астроцитомі високе, пухлина, як правило, рецидивує або прогресує з часом. Пацієнту може бути потрібне додаткове лікування протягом наступних років подальшого спостереження. Це означає, що пацієнт стає схильний до більшої кількості ускладнень, викликаних самою пухлиною або її лікуванням. Крім того, можуть траплятися випадки, коли на КТ або МРТ-сканах помітно ріст пухлини, проте лікарі рекомендують спостереження замість лікування. Взаєморозуміння та довіра між пацієнтом, членами його сім’ї та лікарями мають вирішальне значення для прийняття рішень та успіху у лікуванні захворювання. Спеціалісти МЦ Маймонідес, як правило, не вибирають очікувальної тактики, а рекомендують активну терапію у разі найменших ознак росту пухлини.

Променева терапія може використовуватися залежно від типу пухлини, її розташування та віку дитини. Вона часто входить в комплекс терапії після хірургічної операції, особливо при високозлоякісній астроцитомі, щоб знищити пухлинні клітини, що залишилися.

Таргетна терапія – це цілеспрямований вплив на специфічні мішені (від англ. target – мішень) в пухлинних клітинах. Лікарські препарати, що застосовуються, змінюють сигнали і процеси на молекулярному рівні, забезпечуючи зупинку росту, поділу або взаємодії ракових клітин. Таргетні препарати застосовуються переважно для лікування низькозлоякісної астроцитоми (пілоцитарної).

У більшості низькозлоякісних астроцитом, як виявилося, виявляються зміни гена BRAF в клітинах пухлини. Ген BRAF допомагає контролювати функцію білка, важливого для росту та функціонування пухлинних клітин. Залежно від типу мутації для блокування сигналів, що сприяють зростанню пухлинних клітин, можуть використовуватися певні лікарські препарати.

Нижче наведено типи таргетної терапії, що досліджуються у пацієнтів з астроцитомою:

  • При лікуванні пухлин з мутацією гена BRAF V600 можуть застосовуватись такі інгібітори BRAF, як вемурафеніб та добрафеніб.
  • У разі злиття/дублювання BRAF або наявності низькозлоякісної астроцитоми у пацієнтів з НФ1 (нейрофіброматозом 1 типу) можуть застосовуватися інгібітори MEK, наприклад, селуметиніб або траметиніб.
  • За наявності низькозлоякісної астроцитоми, особливо у пацієнтів із комплексом туберозного склерозу (КТС), можуть бути ефективними інгібітори mTOR – еверолімус або сиролімус.

Імунотерапія – це метод медикаментозного лікування з використанням власної імунної системи організму, яка розпізнає пухлинні клітини та атакує їх після певної «модифікації» та навчання. Прикладами імунотерапевтичних лікарських препаратів, що досліджуються в області лікування астроцитоми, є інгібітори контрольних точок. Ці препарати допомагають блокувати сигнали від ракових клітин, які захищають їхнє маскування від імунної системи організму.

У кожному клінічному випадку рішення про комбінацію тих чи інших методик лікування приймається спільно командою спеціалістів. Завдяки такому підходу нам вдається досягти високого рівня виживання пацієнтів, навіть у найскладніших випадках. Для лікування пілоцитарної астроцитоми залучаються вузькопрофільні експерти, які тісно взаємодіють між собою. Постійна комунікація дозволяє оперативно приймати рішення щодо коригування схеми лікування, якщо в цьому виникає термінова необхідність, відстежувати результати операції та стан здоров’я маленького пацієнта.

Зміст