Плоскоклітинний рак шкірand – це рідкісне злоякісне захворювання в дитячому віці, при якому пухлина бере свій початок з клітин епідермальних кератиноцитів, що поширюються на дерму. Цей вид раку шкіри зазвичай з’являється на відкритих ділянках шкірного покриву. Локальна деструкція може бути дуже вираженою і на пізніх стадіях можуть виникати метастази. Діагноз ставиться на основі даних біопсії. Лікування залежить від характеристик пухлини і може проводитися із застосуванням кюретажу та електрокоагуляції, хірургічного висічення пухлини, кріодеструкції або іноді променевої терапії.
Плоскоклітинна карцинома є другою найбільш поширеною формою раку шкіри після базальноклітинної карциноми, в США реєструється більше 1 млн. випадків захворювання і 2 500 смертей на рік. Плоскоклітинний рак може розвиватися на тлі незміненої шкіри, а також на фоні передіснуючих передракових станів – актинічного кератозу, в ділянці бляшки при лейкоплакії порожнини рота або в опіковому рубці.
Розрізняють три типи плоскоклітинної онкології, що діагностується у дітей:
- Новоутворення у вигляді бляшки. Для нього характерна піднесена над шкірними покривами бляшка червоного кольору. Усередині знаходиться дрібний вузол.
- Виразкові пухлини. Зовні нагадують кратер, краї мають форму валиків, новоутворення знаходиться у невеликому заглибленні. Прогресування хвороби проявляється збільшенням площі ураження, появою специфічного запаху, патологічних виділень.
- Вузлові новоутворення. Зовнішнім виглядом такі пухлини подібні до цвітної капусти – основа широка, структура горбиста. Для цього виду плоскоклітинної карциноми характерне обсіменіння вогнища захворювання папіломами, швидкий темп росту.
Плоскоклітинний рак є другою найбільш поширеною формою раку шкіри після базаліоми. Переважно захворювання зустрічається в дорослому віці, ризики його виникнення суттєво збільшуються після 40 років. Однак, у дитячому та підлітковому віці патологія також може зустрічатися, хоча й значно рідше. Батьки повинні уважно стежити за станом шкіри дитини і у разі появи підозрілих утворень, особливо тих, які збільшуються у розмірах, слід негайно звертатися за медичною допомогою. Необхідно розуміти, що прогноз залежить від стадії розвитку захворювання на момент початку лікування.
Якщо у вашої дитини діагностовано плоскоклітинну карциному або виникла підозра на дане злоякісне новоутворення шкіри – не гайте часу! Звертайтеся по професійну та сучасну медичну допомогу до лікарів з досвідом лікування цієї категорії пацієнтів. Саме такі фахівці працюють у відділенні дитячої онкології багатопрофільного медичного центру Маймонідес. Наша клініка функціонує в тісній співпраці з найкращими ізраїльськими онкологічними центрами. Кожен окремий клінічний випадок курується спільно лікуючим лікарем, завідуючим відділенням та відповідальним фахівцем-онкологом безпосередньо з Ізраїлю. Завдяки злагодженій роботі такої професійної команди нам вдається досягти успіхів навіть у найскладніших ситуаціях.
Всі наші пацієнти, а особливо важкохворі діти, мають можливість отримати фінансову допомогу на лікування, адже медичний центр Маймонідес працює під патронажем of “Keren Or for our Child” the Charitable Foundation.
Всі наші лікарі мають високу кваліфікацію та багатий практичний досвід ведення дітей з онкологічними захворюваннями шкіри. Більшість з них неодноразово стажувалися на базі найкращих онкологічних центрів світу, де здобули унікальні знання та практичні вміння. У своїй повсякденній практиці наші фахівці керуються modern clinical recommendations and global treatment protocols, тому в якості надання медичних послуг можна бути абсолютно впевненим.
Однією з найважливіших переваг лікування плоскоклітинного раку шкіри в МЦ Маймонідес є індивідуальний підхід до кожного клінічного випадку. Спеціаліст при складанні плану обстеження та схеми лікування не користується одним шаблоном для всіх, а враховує всі найдрібніші деталі як зі сторони пацієнта, так і з боку його захворювання.
Також одному пацієнту з онкологічним захворюванням допомогу одразу надає ціла multidisciplinary team – онкологи, дерматологи, онкодерматологи, хірурги, променеві терапевти, хіміотерапевти, реабілітологи, пластичні хірурги, психологи та інші вузькопрофільні фахівці у разі необхідності. Таким чином в одному закладі можна отримати всі необхідні медичні процедури, починаючи з етапу діагностики, завершуючи комплексним лікуванням та необхідним обсягом реабілітаційних заходів. Більшість необхідних маніпуляцій можна отримати в межах України. Якщо певне рідкісне діагностичне обладнання або вузький спеціаліст відсутні – пацієнт за згодою батьків скеровується в дочірні медичні центри або ізраїльські клініки-партнери, де гарантовано будуть надані всі необхідні медичні послуги.
Причини та симптоми плоскоклітинного раку шкіри
На жаль, на сьогоднішній день точні причини розвитку раку шкіри невідомі. Пацієнти, які проходили променеву терапію з приводу іншого злоякісного захворювання, більш схильні до ризику розвитку раку шкіри. Інші фактори ризику:
- Перенесені меланома або рак шкіри в минулому.
- Диспластичні невуси в анамнезі.
- Меланома або рак шкіри у сімейному анамнезі.
- Тяжкі сонячні опіки в молодому віці.
- Світла шкіра та вік 65 років і старше.
- Атипові родимки або більше 50 звичайних родимок на тілі.
Клінічна картина плоскоклітинного раку шкіри вкрай варіабельна, але підозра повинна виникати при будь-якому новоутворенню на відкритій ділянці шкірного покриву. Пухлина може маніфестувати у вигляді червоної папули або бляшки з лусочками або кірочкою на поверхні шкіри та може трансформуватися у вузлову або гіперкератозну пухлину. У деяких випадках тканини пухлини можуть бути нижчими за рівень навколишньої шкіри. Згодом пухлина покривається виразками і проникає в глибокі шари шкіри та підлеглі тканини.
На початковій стадії патології, як правило, на шкірі є вузол. Його можуть покривати жовті кірочки, при дотику до новоутвору може виникати кровотеча. В подальшому на місці вузла формується виразка, що має нерівне дно. Поширені місця утворення виразкового плоскоклітинного раку:
- Нижні, верхні кінцівки.
- Шкірні покриви обличчя.
- Вушні раковини.
- Зовнішні статеві органи.
Поступове проникнення неоплазії у глибокі тканини призводить до поширення регіонарних метастазів. Для виявлення плоскоклітинної карциноми спеціаліст проводить ретельний огляд ураженого місця, дерматоскопію. Для підтвердження діагнозу проводиться біопсія.
Методи діагностики плоскоклітинного раку шкіри
Діагностикою плоскоклітинного раку шкіри, як правило, займаються дерматологи, онкологи, онкодерматологи.
Для встановлення діагнозу проводять кілька процедур та досліджень. До них відносяться:
- Вивчення історії хвороби та медичний огляд для отримання відомостей про симптоми, загальний стан здоров’я, перенесені захворювання, сімейний анамнез та інші фактори ризику.
- Огляд шкірних покривів на наявність родимок, вузликів та ділянок шкіри, що мають незвичайний вигляд.
- Біопсія шкіри з метою діагностики плоскоклітинної карциноми. Потім клітини вивчають під мікроскопом, щоб з’ясувати, чи є вони злоякісними. При біопсії важливо взяти тканину з глибших шарів шкіри, щоб побачити, наскільки пухлина проростає вглиб шкірного покриву. Цю процедуру повинен проводити дерматолог, який має відповідну кваліфікацію та знання в галузі діагностики плоскоклітинної карциноми.
Всі матеріали після біопсії ми відправляємо для ревізії в найкращі патогістологічні лабораторії світу (Ізраїль, США, Німеччина), де їх переглядає кваліфікований спеціаліст. Завдяки таким подвійним перевіркам ми точно впевнені в правильності діагнозу та подальшій вибраній лікувальній тактиці. Також після біопсії проводять інноваційні молекулярно-генетичні тести, щоб виявити особливості пухлинних клітин, що дозволяє підібрати найефективнішу схему лікування.
Якщо лікарі мають підозри щодо можливого поширення плоскоклітинної карциноми за межі первинного вогнища, можуть знадобитися додаткові аналізи та обстеження. До них відносяться:
- Lymph node biopsy з метою оцінки поширення пухлини на сусідні лімфатичні вузли. У ході цієї процедури, яка називається біопсією сторожового лімфатичного вузла, в область вогнища меланоми вводять спеціальну контрастну або радіоактивну речовину. Контрастна речовина проходить лімфатичною системою до першого лімфатичного вузла біля первинної пухлини. Ці лімфатичні вузли можна видалити та оцінити на наявність ознак раку.
- Для визначення ступеня поширення карциноми на інші частини тіла застосовуються методи діагностичної візуалізації. Дослідження проводяться в окремих випадках, залежно від характеристик пухлини та ураження лімфатичних вузлів. Застосовують такі методи діагностичної візуалізації, як КТ, МРТ, ПЕТ-КТ, ПЕТ-МРТ, остеосцинтиграфія.
Після детального обстеження лікар встановлює точний діагноз, визначає стадію хвороби, на основі чого далі складає необхідний план комплексного лікування для кожного пацієнта окремо.
Прогноз при плоскоклітинному раку шкіри
Загалом прогноз при невеликих пухлинах і ранньому та адекватному видаленні карциноми дуже сприятливий. Регіональні та віддалені метастази плоскоклітинних карцином, розташованих на відкритих ділянках шкірного покриву, хоч і не часто, але все ж таки виникають, особливо при низькодиференційованих пухлинах.
Характеристики агресивніших пухлин включають:
- Розмір більше 2 см у діаметрі.
- Глибина ураження більше 2 мм.
- Периневральне ураження.
- Розташування в привушній ділянці або області червоної облямівки губ.
Приблизно у третині випадків рак язика чи слизової порожнини рота метастазує до встановлення діагнозу. Тому ці локалізації плоскоклітинної карциноми відносять не несприятливих.
При пізніх стадіях захворювання, коли може знадобитися масивне хірургічне лікування, ризик метастазування значно вищий. Метастази поширюються спочатку регіонарно в навколишні тканини та лімфатичні вузли і, нарешті, до віддалених органів. Карциноми, що розвиваються поблизу вух, червоної облямівки губ, на місці рубцевої тканини або локалізуються периневрально, частіше метастазують. Загальне п’ятирічна виживання при розвитку метастазів становить 34%, незважаючи на проведення лікування.
Сучасне лікування плоскоклітинного раку шкіри
Лікування плоскоклітинного раку подібно до такого при базаліомі і включає кюретаж і електрокоагуляцію, хірургічне висічення, кріодеструкцію, зовнішню хіміотерапію (іміквімод, 5-фторурацил) і фотодинамічну терапію, або іноді променеву терапію. Пацієнт потребує ретельного контролю в процесі лікування та при подальшому спостереженні через більш високий ризик метастазування, ніж при базальноклітинній карциномі.
Surgery
На ранніх стадіях найактуальнішими методами лікування є сучасні та малоінвазивні підходи у проведенні оперативного втручання. Найчастіше використовують такі методи:
- Лазерна деструкція – видалення відбувається шляхом локального лазерного випромінювання. Особливості процедури – мала травматичність та гарний косметичний ефект.
- Кріодеструкція – руйнування ракових клітин низькими температурами. Спочатку пухлина заморожується, після чого видаляється.
- Хірургічне висічення – класичний метод із використанням скальпеля. Хірургічне висічення в основному застосовується в занедбаних випадках плоскоклітинного раку. Такий вид операції найчастіше проводиться у тому випадку, коли пухлина знаходиться на межі зі слизовою оболонкою, наприклад, в ділянці губи. Особливо актуальним метод хірургічного висічення , якщо йдеться про великі утворення та рецидивуючі пухлини. Найчастіше застосовується метод проведення операції по Моосу, у якому краї рани потроху видаляються, доки тканини повністю не звільняються від пухлини. При використанні цього методу під час операції проводиться мікроскопічне дослідження зразків (інтраопераційна біопсія).
Radiation therapy
Дане захворювання відноситься до утворень з відносно високою чутливістю до впливу іонізуючого випромінювання. Тому радіотерапія може застосовуватися як монотерапія і в комбінації з іншими методиками лікування. Під час проведення променевої терапії важливо зберегти здорові тканини. У зв’язку з цим підбираються толерантні дози опромінення. Якщо пухлина характеризується агресивністю або дала метастази, то хороші результати демонструє лікування, що включає променеву терапію, яка проводиться після оперативного втручання.
Chemotherapy
Такий метод лікування застосовується нечасто. Показаннями до проведення хіміотерапії є множинні та рецидивні пухлини, наявність метастазів, неоперабельні пухлини. У медичному центрі Маймонідес лікарі підбирають оптимальні препарати та дозування, з урахуванням особливостей захворювання, віку та стану здоров’я пацієнта.
Метастатична хвороба піддається лікуванню із застосуванням променевої терапії, якщо метастази вдається виявити та ізолювати. Поширені метастази також не піддаються лікуванню хіміотерапевтичними препаратами.
Таргетна терпія
Таргетна терапія може застосовуватися ізольовано або у поєднанні з іншими методами лікування, наприклад, хіміотерапією, хірургічною операцією та променевою терапією. Іноді призначають комбінацію препаратів таргетної терапії. Як правило, необхідність використання таргетних ліків виникає при метастазах плоскоклітинної карциноми. Прикладами препаратів таргетної діє при лікування плоскоклітинного раку є іпілімумаб, пембролізумаб, ніволумаб, цеміплімаб. Основною перевагою таргетної терапії є те, що такі ліки діють тільки на злоякісні клітини, при цьому решта здорових клітин організму не зазнають ніякого негативного впливу. При неоперабельному прогресуючому або метастатичному захворюванні нині можливе застосування інгібіторів рецептора запрограмованої клітинної смерті 1 (PD-1) (наприклад, целіплімаб, пембролізумаб).
У кожному окремому випадку рішення про комбінацію тих чи інших методик лікування приймається спільно командою спеціалістів. Завдяки такому підходу нам вдається досягти високого рівня виживання пацієнтів, навіть у найскладніших випадках. Для лікування епендимоми залучаються вузькопрофільні експерти, які тісно взаємодіють між собою. Постійна комунікація дозволяє швидко та ефективно приймати рішення щодо коригування схеми лікування, якщо в цьому виникає термінова необхідність, відстежувати результати операції та стан здоров’я маленького пацієнта.