Остеома у дітей

Остеоми – це доброякісні пухлини кісткової тканини, які практично ніколи не перероджуються в злоякісні. Характеризуються повільним ростом, діагностуються переважно у дітей або у людей молодого віку, в більшості випадків протікають безсимптомно, інколи можуть супроводжуватись болем.

Остеоми – це ділянки кісткової тканини з рівномірною щільністю, які завжди є доброякісними. Вони найчастіше зустрічаються в черепі та області приносових кісток і рідко виникають в осьовому скелеті або в кістках тазу. Невеликі остеоми називають кістковими острівцями. Вони не болючі і часто виявляються випадково як кісткова тканина підвищеної щільності з рівними краями на рентгенограмі. Діагноз встановлюється, виходячи з даних рентгенологічного дослідження. У разі сумнівного діагнозу допоможе проведення МРТ дослідження. Остеоми не вимагають проведення біопсії і періодично можуть спостерігатися шляхом виконанням звичайних рентгенограм. Лікування потребують лише певні випадки, наприклад, коли остеома викликає біль, має значні розміри або виникла підозра на її злоякісне переродження.

Якщо у вашої дитини виявлено при випадковому або цільовому обстеженні остеому, обов’язково потрібно проконсультуватись зі спеціалістами, які мають досвід у веденні дітей з подібними новоутвореннями, адже правильно прийняте рішення (активно лікувати чи спостерігати) може зберегти не тільки здоров’я дитині, а іноді – навіть життя.

Наш медичний центр працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”, тому всі діти, які потребують дороговартісного лікування, можуть отримати допомогу, що покриє повністю або частково необхідні лікувально-діагностичні процедури.

У своїй повсякденній практиці наші фахівці керуються лише найсучаснішими клінічними рекомендаціями та світовими протоколами лікування, тому батьки можуть бути впевнені у якості надання медичних послуг на рівні найкращих онкологічних центрів світу. Разом з тим лікарі активно практикують індивідуальний підхід до кожної дитини, адже не буває двох однакових людей та двох ідентичних захворювань. При складанні плану обстеження та лікування спеціаліст враховує вік дитини, стан її загального здоров’я, наявність тяжких супутніх патологій, тип пухлини, її характеристики по результатам додаткових методів обстеження, стадію хвороби, поширення та розмір пухлин, побажання щодо лікування самого маленького пацієнта та його батьків чи опікунів.

Саме такі досвідчені спеціалісти працюють у відділенні дитячої онкології багатопрофільного медичного центру Маймонідес. Наш медичний заклад функціонує в тісній взаємодії з найкращими ізраїльськими центрами дитячої онкології. За зразок надання медичних послуг ми обрали саме ізраїльську медицину як одну з найефективніших у світі. 

Лікування новоутворень кісткової тканини – це непроста задача, тому допомогу дитині надає ціла команда вузьких спеціалістів. У відділенні працюють дитячі ортопеди, онкологи, хірурги, хіміотерапевти, променеві терапевти, педіатри, психологи, реабілітологи та інші вузькі фахівці. Всі рішення стосовно вибраної схеми лікування приймаються спільно з урахуванням найдрібніших особливостей пацієнта та його захворювання.

Всі наші лікарі мають високу кваліфікацію та досвід роботи в онкології дитячого віку, більшість з них неодноразово проходили стажування на базі найкращих медичних онкологічних центрів світу (Ізраїль, Німеччина, США). У нашому медичному центрі використовується тільки сучасна лікувально-діагностична апаратура експертного класу. Всі фахівці мають професійні навики спілкування з дітьми з онкологічними захворюваннями. Якщо певний вузький фахівець або лікувально-діагностичне обладнання відсутні, маленький пацієнт разом з батьками скеровується в дочірні клініки або ізраїльські медичні заклади-партнери МЦ Maimonides.

Види остеом у дітей

Розрізняють остеоми 3 видів:

  • тверда, що складається з щільної, як слонова кістка, речовини, розташованої концентричними, паралельними до поверхні пухлини пластинками;
  • губчаста, що складається з губчастої (пористої) речовини;
  • мозкоподібна, що містить великі порожнини, наповнені кістковим мозком.

Також розрізняють остеоми гіперпластичні, що розвиваються з кісткової тканини та гетеропластичні, що виникають із сполучної тканини різних органів.

До перших належать остеофіти – невеликі нашарування на кістках. Якщо вони займають всю окружність кістки, то звуться гіперостозами. Якщо кісткова маса випинає у вигляді пухлини на обмеженому місці – екстостозами, якщо вона розташована всередині кістки – еностозами.

З гетеропластичних остеом слід згадати ті, що локалізуються у місцях прикріплення сухожильних волокон та м’язів.

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Причини та симптоми остеоми

Існує дві теорії виникнення остеом: із залишків ембріонального хряща чи з періосту зрілої кістки. У ряді випадків виникнення остеом пов’язують із перенесеними запальним процесом або травмою.

Вважається, що розвитку остеом також сприяють:

  • травми;
  • переохолодження;
  • запалення та перенесені інфекції;
  • деякі захворювання (ревматизм, подагра, сифіліс);
  • генетична схильність.

Симптоматика пухлини залежить від того, де вона розташована. Остеома може довго не давати про себе знати і не заважати, але якщо вона виростає занадто великою, то починає тиснути на сусідні тканини і кістки, від чого з’являється відповідна симптоматика:

  • больові відчуття у місці локалізації пухлини;
  • якщо пухлина знаходиться в приносових пазухах, можуть виникати опущення повіки (птоз), погіршення зору;
  • проблеми з пам’яттю, епілепсія (при розташуванні на внутрішній поверхні черепа);
  • кульгавість (при локалізації в області кісток);
  • кровотечі з носа, труднощі з диханням (якщо пухлина знаходиться у районі гайморової пазухи).

Больовий синдром при остеомі та остеофітах зменшується або зникає після прийому анальгетиків.

Якщо ви виявили у себе схожі симптоми, негайно зверніться до лікаря. Спеціалісти МЦ Маймонідес допоможуть розібратись з діагнозом та сформувати єдино вірну тактику дій.

Методи діагностики остеоми

Пацієнти з підозрою на злоякісні та доброякісні новоутворення кісток потребують точної та якісної діагностики, адже від цього залежить, основною мірою, успіх подальшої лікувальної програми. У відділенні дитячої онкології ми використовуємо лише сучасне діагностичне обладнання експертного класу. Всі наші лікарі досконало володіють всіма методиками обстеження пацієнта з підозрою на остеому, уміють безпомилково інтерпретувати отримані дані, що допомагає їм у створенні сучасного, індивідуального та ефективного плану лікування.

Діагностика остеом спрямована на з’ясування природи пухлини. Зазвичай для виявлення доброякісного новоутворення достатньо проведення клініко-рентгенологічних досліджень. Проста остеома на знімку виглядає як округла тінь однорідної структури з чіткими межами.

У ході клінічної діагностики лікар визначає:

  • болючість пухлини при пальпації,
  • локалізацію новоутворення,
  • швидкість росту (співвідносяться розміри остеоми з тривалістю захворювання),
  • функціональність ураженої тканини/кінцівки.

За допомогою рентгенологічного обстеження можна дізнатися:

  • ступінь деструкції ураженої кістки;
  • поодинока пухлина або множина;
  • будова остеоми;
  • локалізація новоутворення.

Про те, що пухлина доброякісна, говорять:

  • повільний темпи росту;
  • правильна геометрія/структура новоутворення;
  • мінімальний ступінь кальцифікації;
  • добре окреслений контур.

Якщо остеома дуже маленька, рентгендіагностика може виявитися недостатньо інформативною. Тоді додатково проводиться комп’ютерна томографія. 3D-реконструкція дає змогу виявити навіть крихітні деталі структури остеоми, виміряти розміри уражень кіски.

Всі необхідні діагностичні процедури можна пройти безпосередньо в клініці, не виїжджаючи за межі України.

Сучасне лікування остеом

Однією з найважливіших переваг лікування онкологічних захворювань в МЦ Маймонідес є застосування комплексного підходу до кожного окремого клінічного випадку. В боротьбі з хворобою лікар застосовує увесь доступний арсенал методів.

Якщо пухлина не завдає пацієнту незручностей, то фахівці медичного центру Маймонідес рекомендують тактику спостереження. Якщо невелика остеома зупиняється у рості, то її не потрібно лікувати і видаляти хірургічним шляхом.

Лікування остеоми за потреби проводиться лише хірургічним шляхом. Покази до видалення:

  • великий розмір новоутворення;
  • болі, спричинені остеомою;
  • ·косметичний дефект.

Видалення проводиться, якщо остеома здавлює сусідні органи, завдаючи при цьому болю та дискомфорту, є естетичним дефектом, змінює форму кісток, викликає сколіоз, обмежує рухливість певних кінцівок, провокує хронічний больовий синдром.

Підготовка до операції є стандартною. Це аналізи крові та сечі, ЕКГ, флюорографія, консультації з педіатром та анестезіологом. Втручання проводиться під загальним наркозом, у стаціонарі необхідно провести від 1 до 3 днів, залежно від обсягу проведеної операції.

У МЦ Маймонідес працюють одні з кращих щелепно-лицевих хірургів, ортопедів та нейрохірургів, які проводять мінімально травматичні операції із застосуванням сучасних технік та інструментів по видаленню остеом.

Основні методи видалення остеоми:

  • кюретаж – зовнішній доступ, видалення пухлини, вишкрібання вогнища новоутворення;
  • повне видалення – показано при остеомах у клиноподібній пазусі;
  • ендоскопічне видалення проводиться при малих розмірах пухлин і складнощах доступу до них, обов’язково застосовується КТ для контролю над перебігом втручання.

Якщо видалення було проведено не в повному обсязі, то в 10% випадків виникає рецидив. Тому важливо звертатися до надійної клініки та досвідченого хірурга.

Радіочастотна абляція – сьогодні це один із найпопулярніших методів лікування остеоми в світі. Він малотравматичний та проводиться амбулаторно шляхом госпіталізації на денному стаціонарі.

У процесі процедури під контролем комп’ютерного томографа в центр пухлинного утворення через просвердлений отвір вводиться спеціальний голчастий електрод, кінець якого протягом 6 хвилин нагрівається до температури 90˚С. Під впливом високої температури пухлина руйнується повністю. Швидкий результат просто разючий: пацієнти, які тривалий час страждали від болю, позбавляються страждань за лічені хвилини і можуть повернутися до звичайного способу життя без тривалого відновлювального періоду.

Перевага в лікуванні остеом надається щадним методикам, які в клініці Маймонідес регулярно вдосконалюються. Мінімально інвазивні, органозберігаючі процедури у пріоритеті у фахівців нашого медичного закладу. Операції з висічення остеоми проводять кваліфіковані хірурги, що виключає ризики ускладнень у вигляді запальних та інфекційних процесів та рецидивів.

При резекції остеоми з частиною кістки тканина відновлюється під час пластичної операції. Якщо був уражений суглоб, який довелося видалити, проводиться ендопротезування, що повертає функціональну здатність кістки. Застосування сучасних систем навігації допомагає значно скоротити час проведення операції.

Затишні палати, якісні медичні послуги, турбота та догляд персоналу, можливість швидко та якісно відновитися після лікування у центрі реабілітації МЦ Маймонідес роблять процес лікування комфортним та якісним.

Зміст