Саркоми та пухлини кісток у дітей

Всі діти відрізняються високою фізичною активністю: вони бігають, стрибають, танцюють – ні хвилини не сидять на місці. І це нормально. Задуматись про стан здоров’я малюка потрібно в тому випадку, коли він, навпаки, уникає активних ігор, жаліється на біль в ногах чи руках. Якщо ці скарги повторюються систематично, дитину слід показати спеціалісту – дитячому ортопеду-травматологу. Бо саме так можуть проявляти себе вкрай небезпечні для здоров’я та життя новоутворення кісток у дітей, серед яких найчастіше зустрічаються остеосаркома, саркома Юінга, хондросаркома.

Якщо у вашої дитини виникла підозра на одне з цих важких захворювань або уже встановлений такий діагноз, не зволікайте та не втрачайте часу, звертайтесь по професійну допомогу до спеціалістів відділення дитячої онкології багатопрофільного медичного центру Maimonides. Наше відділення тісно співпрацює з найкращими ізраїльськими центрами дитячої онкології.

Проектом по дитячій онкології керує лікар Сергій Постовський безпосередньо з Ізраїлю. Разом з завідуючим відділення дитячої онкології МЦ Меймонідес, доктором Юрієм Тимощуком, він приймає активну участь у веденні кожного окремого клінічного випадку безпосередньо з Ізраїлю. Таким чином, в українських умовах можна отримати всі переваги сучасної пацієнторієнтованої ізраїльської медицини.

Саркоми та пухлини кісток у дітей

Лікування злоякісних новоутворень кісток – це дороговартісний процес. Знаючи про це, ми забезпечили доступ нашим пацієнтам до фінансової допомоги у складних випадках. Клініка Меймонідес працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”. Завдяки допомозі багатьох організацій та простих небайдужих людей діти з важкою патологією отримують доступ до сучасного та ефективного лікування.

Всі наші лікарі мають високу кваліфікацію, у своїй роботі керуються сучасними рекомендаціями та світовими протоколами лікування. Разом з тим практикують індивідуальний підхід до кожного маленького пацієнта. Лікувально-діагностичний процес будується на основі сучасних даних доказової медицини, але з урахуванням особливостей кожної хворої дитини, стадії процесу, віку та загального стану здоров’я, побажань батьків чи опікунів.

Лікування злоякісних новоутворень кісток – це складна задача, тому в процес прийняття рішень залучена ціла мультидисциплінарна команда. Всі рішення стосовно вибраної схеми лікування приймаються консилярно з урахуванням найдрібніших особливостей дитини та її захворювання.

Саркоми – це дуже складні злоякісні пухлини не тільки в плані лікування, а й діагностики. В багатьох країнах немає настільки досвідчених лікарів-патологів, які можуть відразу встановити правильний діагноз, часто пухлину плутають з іншими подібними різновидами новоутворень, що призводить до суттєвої затримки лікування, а іноді і до зовсім неправильно підібраної схеми терапії.

В Ізраїлі в нашому патологоанатомічному відділенні Др. Шер Оснат (директор підрозділу патології кісток та м’яких тканин) займається перевіркою (ревізією) усіх гістологічних зразків після біопсії. Особливо часто їй доводиться переглядати сумнівні зразки, коли діагноз не вдається визначити лікарям на первинному етапі діагностики. Завдяки лікарю Шер, вдається розпочати правильне лікування в усіх випадках новоутворень кісток та м’яких тканин, її діагнози завжди на 100% точні.

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Види пухлин кісток у дітей

Всі кісткові новоутворення можна розділити на первинні (ростуть первинно в кістці) та метастатичні (вторинне ураження кісток метастазами на фоні злоякісної пухлини іншої локалізації). Також всі утворення кісток можна розділити на доброякісні (повільно ростуть, не метастазують, мають доброякісний прогноз, часто не потребують лікування) та злоякісні (швидко ростуть та метастазують, потребують комплексного лікування, мають серйозний прогноз).

Найчастіші різновиди злоякісних первинних пухлинних уражень кісткової тканини:

 • Множинна мієлома. Це найчастіший варіант злоякісної пухлини, що локалізується в кістках. Має особливості – це пухлина з клітин кісткового мозку, а не кісткової тканини, яка первинно локалізується в кістках. У дітей зустрічається відносно рідко. Лікуванням множинної мієломи займаються онкогематологи.
 • Остеосаркома (остеогенна саркома). Займає 2-ге місце по частоті розповсюдження серед усіх первинних пухлин кісток. Відрізняється високим ступенем злоякісності, часто вражає дітей у віці від 10 років, хоча може розвиватись у будь-якому віці. Найчастіша локалізація – зона колінного суглобу або інші трубчасті (довгі) кістки. Може метастазувати в інші внутрішні органи та кістки.
 • Адамантимома. Зустрічається рідко (менше 1% всіх злоякісних пухлин кісток), найчастіша локалізація – ділянка гомілки. Найчастіше вражає підлітків та молодих людей. Адамантимома розвивається повільно, рідко метастазує, тому має відносно доброякісний перебіг. Потребує радикального хірургічного лікування.
 • Хондросаркома. Це злоякісне новоутворення із хрящової тканини. Рідко зустрічаються у дітей, хворіють люди старшого віку. При хондросаркомі найчастіше вражаються плоскі кістки, але пухлина може зустрічатись і в трубчастих кістках. Має доброякісний прогноз при вчасній діагностиці і застосуванні радикального хірургічного лікування.
 • Хордома. Це рідкісна пухлина, яка розвивається з залишків ембріональної хорди. Локалізується на кінцях хребтового стовпа – в ділянці основи черепа чи в куприково-крижовій ділянці. Має тривалий, відносно доброякісний перебіг, рідко метастазує.
 • Саркома Юінга. Злоякісна та високоагресивна пухлина, яка часто вражає дітей. Зустрічається в основному в ділянці довгих трубчастих кісток, хоча можуть страждати будь-які кістки. Лікування хвороби комплексне – хірургія, променева терапія і хіміотерапія. При вчасній діагностиці і відповідному лікуванні основну частину пацієнтів вдається врятувати, навіть у випадку наявності метастазів.
 • Фібросаркома. По своїм характеристикам та перебігу дуже схожа до остеосаркоми.
 • Лімфома кістки. Ця пухлина ще має назву ретикулосаркоми. У дітей майже не зустрічається.
 • Злоякісна гігантоклітинна пухлина. За перебігом подібна до остеосаркоми, але відрізняється резистентністю до променевої терапії. Зустрічається вкрай рідко.

Серед доброякісних кісткових утворень у дітей можуть зустрічатися:

 • доброякісна гігантоклітинна пухлина кістки,
 • хондробластома,
 • хондроміксоїдні пухлини,
 • енхондрома,
 • хондробластома,
 • хондроміксоїдна фіброма,
 • остеохондрома,
 • остеоїд-остеома,
 • кісткові кісти.
Саркоми та пухлини кісток у дітей

Симптоми пухлин кісткової тканини у дітей

Нажаль, не існує специфічних симптомів розвитку пухлинного процесу всередині кістки. Запідозрити щось неладне необхідно у випадках:

 • стійкий больовий синдром у зоні кісток чи суглобів;
 • припухлості в певній ділянці кістки, наявності «гульки» там, де її не має бути;
 • порушення функції кінцівки, наприклад, обмеження рухливості;
 • накульгування на одну ногу;
 • щадіння певної кінцівки;
 • часті переломи, особливо насторожувати повинні переломи без значної прикладеної сили, наприклад, падіння з висоти власного росту.

Якщо ви помітили одну або декілька ознак у своєї дитини – сміливо звертайтесь по допомогу до лікарів нашої клініки. Спеціаліст ретельно огляне дитину, спростує ваші побоювання у разі відсутності проблеми, та складе необхідний план дообстежень у разі наявності підозри на новоутворення кісткової тканини.

Сучасні методи діагностики новоутворень кісток у дітей

Пацієнти з підозрою на злоякісні та доброякісні новоутворення потребують точної та якісної діагностики, адже від цього залежить, основною мірою, успіх подальшої лікувальної програми. У відділенні дитячої онкології ми використовуємо лише сучасне діагностичне обладнання експертного класу.

Програма обстежень включає:

 • Огляд пацієнта, збір анамнезу хвороби, анамнезу життя (визначення можливих причинних факторів захворювання).
 • Різноманітні аналізи крові.
 • Біопсію новоутворення з подальшою гістологічною оцінкою та іншими інноваційними молекулярно-генетичними методами обстеження.
 • Сучасні методики медичної візуалізації – основа діагностики новоутворень кісткової тканини. Використовують такі процедури, як КТ, МРТ з контрастуванням та без, інноваційні апарати для ПЕТ КТ, ПЕТ-МРТ. Також активно застосовують сцинтиграфію скелету та просту цифрову рентгенографію.

Всі діагностичні процедури виконуються також в дочірніх закладах клініки Maimonides під пильним керівництвом ізраїльських спеціалістів, куди скеровуються зразки кожного пацієнта, а при необхідності і сама дитина з батьками.

Якщо в процесі діагностики дитині потрібна біопсія, то така процедура виконується під загальним знеболенням, щоб пацієнт не відчував болю, страху та жодного іншого психологічного дискомфорту.

Всі матеріали після біопсії відправляють для ревізії в найкращі патогістологічні лабораторії США, Ізраїлю, Німеччини. Завдяки таким подвійним перевіркам, ми точно впевнені в правильності діагнозу та адекватності подальшої схеми лікування.

Ще однією особливістю процесу діагностики в нашій клініці є виконання інноваційної молекулярно-генетичної діагностики. Всі матеріали після біопсії обстежуються з допомогою таких генетичних панелей, як Foundation One та Caris Molecular Testing. Ці тести дають змогу визначити певні види мутацій в пухлинних клітинах, а також наявність певних рецепторів на поверхні цих паразитичних клітин. Ці дані згодом використовують для створення індивідуальних препаратів імунобіологічної терапії або для підбору препаратів таргетної терапії. Такий підхід в сучасній медицині називається персоналізованою онкологією. Наші пацієнти мають доступ до усіх переваг такого інноваційного лікування.

Саркоми та пухлини кісток у дітей

Інновації в лікуванні пухлин кісткової тканини у дітей

Пухлини кісткової тканини, особливо злоякісні, – це важкі захворювання з серйозним прогнозом. Тому в нашому відділенні дитячої онкології складанням плану лікування займається далеко не лише один спеціаліст. Над кожним клінічним випадком працює ціла мультидисциплінарна команда. Допомогу маленькому пацієнту надають лікарі дитячі онкологи, ортопеди-травматологи, хірурги, променеві терапевти, хіміотерапевти, педіатри, реабілітологи, фізичні терапевти, психологи та інші необхідні вузькі спеціалісти. Тільки консилярно приймається рішення про той чи інший метод лікування, оцінюються всі його переваги та недоліки.

Для маленьких пацієнтів з онкологічними ортопедичними захворюваннями доступні найсучасніші хірургічні процедури. Всі оперативні втручання виконуються за принципом органозберігаючої хірургії. Тобто ампутації виконують лише в крайніх випадках, коли врятувати кінцівку немає можливості.

Сучасні хірургічні процедури у пацієнтів з пухлинами кісток:

 • вертебропластика та остеопластика під контролем комп’ютерної навігації;
 • кріорезекція пухлин кісткової тканини;
 • екскохлеація кістозних утворень кісткової тканини;
 • мікрохірургічна реконструкція судин, кісток та м’яких тканин;
 • радіочастотна термоабляція при пухлинному ураженні кісток та м’яких тканин;
 • та інші високотехнологічні, малоінвазивні, ефективні методики.

Якщо в процесі лікування дитині необхідна ампутація ураженої кінцівки або іншої ураженої частини скелету, то в подальшому обов’язково виконуються реконструктивно-пластичні операції, втручання по ендопротезуванню суглобів.

Такі інноваційні процедури дозволяють відновити сформований дефект тканин, який виник після первинного етапу оперативного лікування. Прикладом таких операцій є протезування грудини та ребер, окремих хребців, кісток тазу, тощо. Кісткові трансплантати виготовляють у відповідності до індивідуальних потреб кожної дитини з допомогою найсучасніших технологій – друк на 3D-принтерах.

В комплекс лікування злоякісних новоутворень кісткової тканини обов’язково входить променева терапія. Як правило, при онкоортопедичних хворобах використовують дистанційну променеву терапію з допомогою сучасних апаратів лінійних прискорювачів. Променева терапія може назначатись до операції або після. Інколи радіотерапія застосовується в якості основного методу лікування, коли операція не показана, або її немає можливості виконати.

Хіміотерапія – один з основних методів лікування злоякісних кісткових пухлин та сарком. В нашій клініці використовуються лише ефективні та безпечні хіміопрепарати найвідоміших фірм-виробників. Так ми впевнені в позитивному результаті від отриманого курсу лікування, при цьому стикаємось лише з мінімальними побічними ефектами.

Також в комплексному лікуванні кісткових новоутворень використовують сучасні таргетні препарати та інші ліки імунобіологічної дії. Всі ці препарати підбираються індивідуально для кожного пацієнта у відповідності з типом його пухлини, певними генетичними маркерами пухлинних клітин, визначених на етапі діагностики, стадією процесу та індивідуальними особливостями кожної дитини. Основною відмінністю від класичних хіміопрепаратів є дія тільки на пухлинні клітини, при цьому здорові оточуючі клітинні елементи не ушкоджуються. Саме з цим пов’язано значно менша кількість побічних дій та ускладнень при застосуванні препаратів імунобіологічної дії.

Ще однією перевагою лікування в медичному центрі Меймонідес є можливість участі в клінічних дослідженнях експериментальних ліків чи процедур. Для декого з пацієнтів – це єдиний реальний шанс на повне одужання, особливо для тих дітей, у кого стандартні методики лікування не привели до суттєвого покращення ситуації.

Саркоми та пухлини кісток у дітей
Запишіться на заочну консультацію за номером телефону

Зміст