Остеоїд-остеома у дітей

Остеоїд-остеома – це доброякісна пухлина кісткової тканини, яка може розташовуватися як у трубчастих, так і в плоских кістках. Зазвичай зустрічається у дітей (переважно в підлітковому періоді). Характеризується зоною просвітлення (гніздом або нідусом) менше 2 см, яка оточена муфтоподібною зоною періостальної реакції. Клінічно, як правило, проявляється нічними болями, що полегшуються після прийому знеболюючих та протизапальних препаратів, наприклад, аспірину.

Остеоїд-остеоми найчастіше діагностуються у дітей та підлітків, але можуть зустрічатися у віковій групі від 10 до 35 років. Вони становлять до 10% усіх доброякісних утворень кісток, частіше зустрічаються у представників чоловічої статі.

Остеоїд-остеома у дітей

Якщо вашій дитині діагностовано дане захворювання – важливо отримати консультацію у фахівців з досвідом у веденні пацієнтів з остеоїд-остеомами, адже від обраної тактики повністю залежить прогноз. Саме такі спеціалісти працюють в дитячому онкологічному відділенні багатопрофільного медичного центру Маймонідес. 

Медичний центр Маймонідес працює під патронажем благодійної організації “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”, тому всі діти, а особливо малюки з важкими захворюваннями, мають змогу отримати допомогу, яка частково чи повністю покриє вартість медичних послуг.

Всі наші лікарі мають високу кваліфікацію та багатий практичний досвід. Більшість неодноразово стажувались на базі найкращих онкологічних світових центрів, мають професійні навики спілкування з дітьми. У своїй практичній діяльності спеціалісти керуються сучасними клінічними рекомендаціями та світовими протоколами лікування, тому у якості надання медичних послуг можна не сумніватися. Але заразом підхід до кожного пацієнта суто індивідуальний. При складанні плану обстеження чи лікування спеціаліст не використовує один шаблон для усіх, а підбирає лікувально-діагностичні процедури, виходячи з власного досвіду та особливостей пацієнта та його хвороби. Такий підхід дозволяє досягти успіхів навіть у найскладніших випадках.

Важливою перевагою лікування остеоїд-остеоми в МЦ Маймонідес є мультидисциплінарний підхід до кожного окремого випадку. Допомогу пацієнту надає ціла команда спеціалістів – онкологи, травматологи, ортопеди, хірурги, хіміотерапевти, променеві терапевти, інтервенційні радіологи, реабілітологи, пластичні хірурги, психологи та інші вузькі фахівці у разі необхідності. Всю необхідну допомогу можна отримати в Україні, при цьому не виїжджаючи за кордон. Якщо певне рідкісне діагностичне обладнання або вузький спеціаліст відсутні – пацієнт за згодою батьків скеровується в дочірні медичні центри або ізраїльські клініки-партнери, де гарантовано будуть надані всі необхідні медичні послуги.

Остеоїд-остеома у дітей

Причини та симптоми остеоїд-остеоми

Остеоїд-остеома – це доброякісна пухлина, що зазвичай не виходить за межі свого вогнища, вражає будь-які частини скелета. Макроскопічно виглядає як зерниста, червона маса із зонами просвітлення і складається з остеогенної тканини. Остеоїд-остеома характеризується повільним ростом, відсутністю метастазів, і лише в окремих випадках здатна перероджуватись в злоякісну пухлину. Але пухлина здатна руйнувати кістку, чим є небезпечною. Вона може призвести до обмеження рухливості ураженої кінцівки, а також стати причиною інвалідності.

Появу остеоїд-остеоми пов’язують із такими факторами: спадкова схильність, механічні пошкодження та сильні забої кістки, інфекційні та запальні процеси, переохолодження.

Класичним проявом остеоїд-остеоми є нічний больовий синдром, що купується прийомом саліцилатів (наприклад, аспірину).

При локалізації в хребті, за рахунок больового синдрому, може бути причиною формування сколіозу з дугою відкритою до сторони ураження, що спостерігається у більш ніж 75% спостережень випадків.

При локалізації поруч із ростковою зоною кістки може виникати набряк, прискорення росту, імовірно за рахунок локального запального процесу.

При локалізації в межах суглобової капсули прояви можуть бути типовими і можуть симулювати синовіт і запальну атропатію. Часто зустрічається суглобовий випіт, що маскується під артрит.

Запідозрити пухлину слід у таких випадках:

  • Больові відчуття, що посилюються у нічний час, больовий синдром можна усунути анальгетиками, але ненадовго.
  • Суглобовий біль.
  • Припухлість та почервоніння шкіри у місці ураження.
  • Зниження фізичної активності.
  • М’язова слабкість.
  • Невідповідність довжини кінцівок.
  • Деформація хребта.
  • Обмеження рухової функції, порушення ходьби.
  • Гіпертрофія м’яких тканин, їх набряклість.
Остеоїд-остеома у дітей

Методи діагностики остеоїд-остеоми

Чим раніше встановлено діагноз, тим більше шансів на повне одужання без негативних наслідків для здоров’я. У клініці Маймонідес використовується лише сучасна діагностична апаратура експертного класу, завдяки чому процес діагностики стає напрочуд комфортним та точним.

Рентгенографія – основний метод діагностики. На рентгенівських знімках пухлина має наступний вигляд: солідна періостальна реакція з потовщенням кортикального шару (муфтоподібне потовщення). Гніздо/нідус іноді візуалізується у вигляді добре відмежованої зони просвітлення, іноді із центральною зоною склерозу.

Комп’ютерна томографія використовується для уточнення діагнозу. Відмінна візуалізація ураження робить КТ методикою вибору для діагностики остеоїд-остеоми. При КТ гніздо зазвичай проявляється фокальною гіподенсивною зоною, оточеною зоною реактивного склерозу. Може траплятися центральний точковий склероз. КТ-скани дозволяють побачити класичний симптом “бичачого ока” у місці розташування справжнього вогнища пухлини, оточеного зоною реактивного кісткоутворення.

При УЗД утворення візуалізується у вигляді фокальної нерівномірності кортикального шару, при внутрішньосуглобовій локалізації може бути гіпоехогенний синовіт. Гніздо може візуалізуватися у вигляді зниженої області акустичної щільності з акустичною тінню. При доплерівському дослідженні гніздо гіперваскулярне.

МРТ має більшу чутливість, але меншу специфічність і найчастіше немає неможливість ідентифікувати гніздо. Гіперемія, що веде в результаті до набряку кісткового мозку, може симулювати більш агресивну патологію та сприяти гіпердіагностиці.

При підозрі на наявність пухлини також слід виконати сцинтиграфію всього тіла з технецієм-99m, при якій остеоїд-остеома характеризується підвищеним накопиченням ізотопу.

Біопсію не виконують, так як доступні сучасні методики візуалізації дозволяють поставити правильний діагноз без додаткових інвазивних діагностичних процедур.

Остеоїд-остеома у дітей

Сучасне лікування остеоїд-остеоми

Довгий час хірургія вважалася традиційним методом лікування остеоїдної остеоми. Сьогодні в сучасних клініках, зокрема в МЦ Маймонідес, практикують інші, більш ефективні та менш інвазивні методи лікування хвороби.

Серед методів хірургічного лікування остеоїд-остеоми використовують кюретаж та видалення осередку з частиною кістки. Процедура кюретажу передбачає вискоблювання пухлини з кістки. Лікар повинен видалити новоутворення повністю, щоб не допустити рецидиву остеоїд-остеоми. Кюретаж – це відкрита операція, під час якої лікар робить глибокі надрізи, щоб дістатися пухлини. Якщо пухлина розрослася до великих розмірів, лікарі видаляють її з частиною кістки. Цей крок допомагає зменшити ризик рецидиву хвороби. У цьому випадку після видалення остеоїд-остеоми пацієнту може знадобитися імплантація або протезування кістки, що може бути виконано відразу або наступним етапом оперативного втручання.

До безопераційного лікування утворення належить медикаментозна терапія. Пацієнт може регулярно приймати нестероїдні протизапальні препарати, щоб угамувати біль і зняти запалення. Ця терапія зазвичай триває роки, перш ніж хвороба сама пройде. Однак, частий прийом протизапальних негативно впливає на внутрішні органи і може викликати хвороби печінки та ШКТ. Деяким пацієнтам протипоказаний прийом таких ліків за станом здоров’я, тому слід шукати безпечну альтернативу.

Одним із сучасних та ефективних малоінвазивних методів радикального лікування остеоїд-остеоми є радіочастотна абляція. Ця нетравматична процедура дозволяє допомогти 90% пацієнтам з даним новоутворенням. Лікарі виконують втручання за допомогою спеціальної голки, яку вводять всередину пухлини. Ця голка нагрівається до 90 градусів і починає генерувати електричний струм, який руйнує пухлину.

Щоб точно знайти місце ураження проводиться комп’ютерна томографія. Остеоїд-остеому чітко видно на КТ, що дозволяє спрямувати голку точно до центру вогнища ураження. У 90% пацієнтів пухлина повністю зникає після сеансу РЧА.

Радіочастотна абляція – це мінімально інвазивне втручання, проходить під загальним знеболенням. Після процедури пацієнт може в той же день вирушати додому.

Лікування остеоїдної остеоми за допомогою ультразвуку – найновіший і найбезпечніший метод. MRI-HIFU дозволяє знищити пухлину кістки без операції та наркозу за 2 години. Біль проходить вже за кілька годин. Метод практично не викликає побічних ефектів і не має протипоказів.

Більшість лікувальних процедур можна отримати безпосередньо в медичному центрі Маймонідес, не виїжджаючи за кордон, а спеціалісти клініки допоможуть скласти грамотний план лікування, щоб результати були якнайкращі в довготривалій перспективі.

Зміст