Остеохондрома у дітей

Остеохондрома – доброякісна пухлина кістки, що утворюється з хрящових клітин. Вона найчастіше зустрічається у віці від 10 до 25 років, вражає, як правило, епіфізи довгих трубчастих кісток, хоча може також зустрічатися і в плоских кістках. Остеохондрома – найчастіша доброякісна пухлина кістки (становить 35-40% по відношенню до всіх доброякісних пухлин і 10-12% по відношенню до всіх пухлин кісток). Спостерігаються як поодинокі, солітарні остеохондроми, так і множинні. Множинні остеохондроми зазвичай є спадковим сімейним захворюванням. Так як частина цих пухлин за відсутності специфічного лікування може перероджуватися в злоякісні, вони потребують підвищеної уваги та часто видалення хірургічним шляхом.

Вторинна злоякісна хондросаркома розвивається у менш ніж 1% пацієнтів з одиничними та у приблизно 10% пацієнтів із множинними остеохондромами. Хворі з множинними спадковими остеохондромами (раніше такий стан називався множинними спадковими екзостозами – тип 1 і тип 2) мають більше пухлин і тому мають більшу ймовірність розвитку хондросаркоми, ніж пацієнти з одиничними остеохондромами. Рідко остеохондроми спричинюють патологічні переломи кісток.

Остеохондрома у дітей

Якщо у вашої дитини виникла підозра на дане доброякісне новоутворення кісткової тканини або вже виставлений такий діагноз – не зволікайте часу! Звертайтесь по професійну допомогу до фахівців відділення дитячої онкології багатопрофільного медичного центру Маймонідес. Наші спеціалісти мають високу кваліфікацію та досвід у веденні дітей з остеохондромами. Більшість лікарів неодноразово проходили стажування на базі найкращих дитячих онкологічних центрів Ізраїлю, Німеччини, США, тому мають цінний досвід спілкування з дітьми з онкологічною патологією та ведення пацієнтів згідно зі світовими стандартами лікування та протоколами. 

Наш медичний центр працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”, тому батьки можуть розраховувати на допомогу у лікуванні дітей, особливо з важкими онкологічними хворобами.

У своїй практиці наші спеціалісти керуються сучасними світовими протоколами лікування та клінічними рекомендаціями, заснованими на принципах доказової медицини. Але разом з тим підхід до кожної дитини та її клінічного випадку повністю індивідуальний, адже не буває двох однакових людей та двох ідентичних захворювань. При складанні плану обстеження чи схеми лікування лікар враховує всі найдрібніші деталі – вік, стан здоров’я, наявність тяжких супутніх захворювань, тип пухлини, її розмір, розташування, поширеність, наявність ускладнень, побажання самого маленького пацієнта щодо лікування та його батьків. Завдяки такому підходу вдається досягти успіхів навіть у найскладніших ситуаціях.

Також в нашому медичному закладі, як і в найкращих ізраїльських медичних центрах, практикують мультидисциплінарний підхід. Тобто допомогу одній дитині надає ціла команда спеціалістів – усі необхідні вузькі фахівці, починаючи з етапу діагностики, завершуючи комплексним лікуванням та реабілітацією. Всю необхідну допомогу можна отримати в Україні, при цьому не виїжджаючи за кордон. Якщо певне рідкісне діагностичне обладнання або вузький спеціаліст відсутні – пацієнт за згодою батьків скеровується в дочірні медичні центри або ізраїльські клініки-партнери, де гарантовано будуть надані всі необхідні медичні послуги.

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Причини та симптоми остеохондроми

Остеохондрома може виникнути у будь-якому віці, вважається найпоширенішою доброякісною неоплазією кістки. По відношенню до загального числа доброякісних утворень вона становить до 40%, зустрічається з однаковою частотою в осіб обох статей. Діагностувати новоутворення можна ще в дитинстві, але здебільшого воно маніфестує вже у підлітковому віці.

До факторів, що провокують розвиток остеохондроми, відносять спадкову схильність, отримані травми, вплив вірусів, лікарських та хімічних речовин, внутрішньоутробне інфікування.

Мофрологічно остеохондроми є пухлинами з кісткової тканини з шапочкою з гіалінового хряща. Вони бувають одиночними та множинними (кістковохрящові екзостози, остеохондроматоз, екзостозна хвороба – сімейне захворювання). Розташовуються переважно в довгих трубчастих кістках (плечова, стегнова, великогомілкова). Типова локалізація – метадіафізи довгих кісток, але вражатись може будь-яка кістка, що формується через хрящову тканину.

Типова локалізація – нижні кінцівки (до 50% всіх випадків), особливо часто страждають стегнові кістки (30%), великогомілкові (особливо проксимальні відділи) – 15-20%, менш поширені місця: стопи, тазові кістки. Серед уражень верхньої кінцівки переважають остеохондроми плечових кісток (10-20%), менш поширені місця: інші кістки верхніх кінцівок, лопатки, хребет.

Тривалий час остеохондроми є безсимптомними, вони повільно збільшуються (ріст може повністю припинитися із зупинкою розвитку скелета). Часто остеохондроми виявляються через різноманітні деформації осьового скелету, що виникають як ускладнення цих доброякісних пухлин. Малігнізація спостерігається приблизно у в 1% одиночних і 20% множинних остеохондромах. Найбільш схильні до переродження в злоякісні пухлини дистального кінця стегнової кістки.

Доброякісна остеохондрома не є небезпечною для життя і здоров’я дитини. Розвиток пухлини зазвичай протікає безболісно. На наявність остеохондроми можуть вказувати такі ознаки:

  • поява «гулі» поруч із колінним або плечовим суглобом;
  • біль під час руху в кінцівках;
  • регулярне оніміння однієї й тієї ж ділянки тіла;
  • зміни кольору кінцівки через проблеми з кровотоком;
  • низький зріст дитини, що не відповідає віку;
  • різна довжина кінцівок.

При множинній остеохондромі симптоми більш виражені. Дитина може скаржитися на болючі «гулі» на тілі та неприємні відчуття у певних частинах тіла.

Якщо ви помітили один чи кілька симптомів у своєї дитини – не гайте часу! Звертайтесь по сучасну та кваліфіковану допомогу до спеціалістів відділення дитячої онкології медичного центру Маймонідес.

Остеохондрома у дітей

Методи діагностики остеохондроми

Чим раніше встановлено діагноз, тим більше шансів на повне одужання без негативних наслідків для здоров’я. У клініці Маймонідес використовується лише сучасна діагностична апаратура експертного класу, завдяки чому процес діагностики стає напрочуд комфортним та точним.

Як правило, поодинока остеохондрома виявляється випадково під час променевої діагностики з іншого приводу. Її складно діагностувати цілеспрямовано через безсимптомний перебіг. Множинний остеохондроматоз проявляється більш вираженою клінічною картиною.

Щоб встановити діагноз, необхідна медична візуалізація. Найпростіший і найдоступніший метод діагностики – рентгенографія. Остеохондрому на знімку чітко видно як невеликий бічний наріст.

З допомогою комп’ютерної томографії (КТ) можна отримати докладніші, тривимірні знімки кісток. КТ при остеохондромі призначається для того, щоб уточнити розташування пухлини, її розмір та напрямок росту.

Магнітно-резонансну томографію (МРТ) призначають для того, щоб визначити природу захворювання – доброякісне чи злоякісне. МРТ при остеохондромі також допоможе уточнити розташування новоутворення.

Диференціальна діагностика проводиться, щоб відрізнити доброякісну остеохондрому від інших пухлин – хондроми, остеосаркоми. Для цього маленькому пацієнту можуть додатково призначити аналіз крові, УЗД, ангіографію чи біопсію пухлини.

Всі матеріали після біопсії ми відправляємо для ревізії в найкращі патогістологічні лабораторії світу (Ізраїль, США, Німеччина). Завдяки таким подвійним перевіркам ми точно впевнені в правильності діагнозу та подальшій вибраній лікувальній тактиці.

Остеохондрома у дітей

Сучасне лікування остеохондроми

Лікування доброякісної остеохондроми в клініці Маймонідес здійснюється згідно з уніфікованими клінічними протоколами. При цьому лікарі підбирають для кожного пацієнта найбільш оптимальну стратегію лікування з урахуванням таких факторів, як локалізація пухлини, розмір та її поширеність, вік та загальний стан здоров’я пацієнта.

Поодинокі остеохондроми не потребують активного лікування. Дитині досить регулярно спостерігатися у лікаря і щорічно робити рентген. Це необхідно для того, щоб контролювати зміни в розмірі та структурі пухлини. Якщо новоутворення завдає болю та дискомфорту, лікар може призначити операцію. Симптомні остеохондроми видаляють хірургічним шляхом.

Множинні остеохондроми небезпечніші і для їх лікування лікарі частіше призначають операцію, а не тактику спостереження. Якщо пухлина впливає на ріст скелету, дитині може знадобитися проведення ортопедичного хірургічного втручання з відновленням та реконструкцією виявлених змін. Хіміотерапія та променева терапія остеохондроми призначається у поодиноких випадках, коли є ризик її перетворення в злоякісний варіант.

В клініці Маймонідес хірургічне лікування проводиться за допомогою малотравматичних операцій, що супроводжуються мінімальним ушкодженням здорових тканин. Вибір виду оперативного втручання великою мірою залежить від локалізації патологічного вогнища, що визначається під час діагностичного обстеження.

Малоінвазивний метод крайової резекції кістки найчастіше застосовується хірургами і показаний на ранніх стадіях захворювання, за умови невеликих розмірів остеохондроми. У процесі виконання оперативного втручання не утворюються значних дефектів кістки, тому відсутня необхідність у подальшому проведенні реконструктивно-пластичної операції. Разом із остеохондромою видаляється фрагмент здорової кісткової тканини. Для забезпечення мінімального ступеня пошкодження м’язові тканини не розсікаються, а акуратно розсуваються в сторони. Завдяки цьому післяопераційний період помітно скорочується, пацієнт швидко відновлюється та може повертатися до активного життя вже невдовзі.

На наступних стадіях захворювання, коли остеохондрома збільшується до значних розмірів, видалення новоутворення неможливе без порушення цілісності кістки. Для резекції великого новоутворення хірургу необхідно провести розрізи кісткової тканини та видалити залучені до патологічного процесу тканини, у деяких випадках у комплексі з неушкодженими фрагментами кістки. Така процедура називається остеотомія.

При утворенні в результаті оперативного видалення остеохондроми дефектів незначного розміру їх реконструкція виконується за допомогою заповнення порожнини, що виникла, біоцементом або фрагментом власної кісткової тканини пацієнта, отриманої з неушкоджених ділянок (аутотрансплантатом). У разі використання аутотрансплантату зрощення кісткової тканини відбувається набагато швидше.

Після видалення остеохондроми великого розміру виникає значний дефект, для усунення якого потрібно проведення ендопротезування. В МЦ Маймонідес використовуються ендопротези, виготовлені із максимально сумісного з людськими тканинами матеріалу. Перед встановленням модель протеза, що найбільше підходить даному пацієнту, підбирається за допомогою комп’ютерного моделювання. У пацієнтів дитячого віку використовуються інноваційні протези системи Precice. Перевага цих протезів у тому, що за необхідності коригування довжини кінцівки, обумовленої ростом кістки у дитини, не потрібно повторне оперативне втручання.

Дослідження показали високу ймовірність рецидиву захворювання та злоякісного переродження у разі спадкової схильності до виникнення патології або виявлення множинних остеохондром. Для профілактики малігнізації в лікувальну схему включаються курси хіміотерапії та сеанси опромінення (променевої терапії). Таким чином реалізується можливість повного знищення клітин з патологічними змінами та суттєво покращується прогноз. Для наших пацієнтів використовуються лише хіміопрепарати останніх поколінь, що відрізняються мінімальною токсичністю та малою кількістю побічних ефектів. Сеанси опромінення проводяться на сучасних установках, за допомогою прогресивних технологій, що забезпечують прицільний вплив на патологічне вогнище та мінімальне пошкодження здорових тканин.

Відновлення після операції триває до 1-1,5 місяців. Протягом 14 днів йому протипоказані інтенсивні фізичні навантаження.

Після операції пацієнту буде корисно пройти курс ортопедичної реабілітації від 7 до 30 днів. Робота з фізіотерапевтами, кінезіотерапевтами і заняття на тренажерах допоможуть повернути колишню гнучкість, рухливість і координацію рухів. Фахівці-реабілітологи також навчать пацієнта рухатися без болю після операції. Наприкінці програми пацієнт отримає індивідуальний комплекс вправ для підтримки рухливості суглобів.

Весь необхідний комплекс реабілітаційних заходів можна пройти в Україні, не виїжджаючи за кордон, а спеціалісти клініки Маймонідес допоможуть скласти грамотний план лікування, щоб результати були якнайкращі в довготривалій перспективі.

Остеохондрома у дітей

Зміст