Онкологічні захворювання печінки – доволі розповсюджена проблема, яка зустрічається переважно у дорослих всіх вікових груп, частіше захворівають чоловіки, ніж жінки. Особливо небезпечні злоякісні ураження печінки. Найпоширеніша форма первинного раку печінки – це гепатоцелюлярна карцинома (пухлина роста безпосередньо з клітин печінки – гепатоцитів). Щороку у світі діагностують 500 тисяч – 1 млн нових випадків даної патології, вона займає 6 місце серед усіх злоякісних новоутворень. Метастатичне ураження печінки зустрічається в 20 разів частіше, ніж первинні злоякісні пухлини.
Серед причин онкологічної смертності гепатоцелюлярна карцинома займає 3 місце серед дорослого населення, поступаючись лише раку легень та шлунку. Це пов’язано з агресивним перебігом хвороби, певними обмеженнями у лікуванні та пізньою діагностикою пухлини через відсутність специфічних симптомів на ранніх стадіях.
Надзвичайно важливим в плані прогнозу при злоякісних ураженнях печінки є рання діагностика патології. Рак печінки – це важке захворювання, але повністю виліковне при правильному комплексному підході до лікування. Якщо вам встановлено такий діагноз – ні в якому разі не опускайте руки! Вихід є завжди і він поруч. Висококваліфіковані лікарі відділення онкології багатопрофільного медичного центру Меймонідес допоможуть вам успішно пройти цей непростий шлях та перемогти хворобу.
МЦ Меймонідес працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”, тому всі наші пацієнти, хто не може дозволити собі необхідне лікування в фінансовому плані, можуть розраховувати на допомогу.
Медичний центр Меймонідес працює по зразку ізраїльської медицини, як однієї з найкращих в світі. Ми не тільки використовуємо ізраїльську модель надання медичних послуг, а й тісно співпрацюємо з найкращими ізраїльськими онкологічними центрами. Кожен окремий клінічний випадок ведеться спільно лікуючим лікарем, завідуючою відділення Др. Іриною Стефанською та відповідальним лікарем-онкологом безпосередньо з Ізраїлю. Завдяки роботі такої професійної команди кожен пацієнт отримує найкращу програму лікування, що суттєво підвищує шанси на повне одужання.
Одна з переваг, які ми впровадили по зразку ізраїльської медицини, це індивідуальний підхід до лікування кожного пацієнта, адже не існує двох однакових людей чи двох ідентичних хвороб. При складанні плану обстеження та схеми лікування спеціалісти не використовують один шаблон чи протокол для всіх, а необхідні лікувально-діагностичні маніпуляції модифікуються, в залежності від потреб кожного пацієнта та особливостей його хвороби. Безумовно, всі лікувальні заходи відповідають світовим клінічним рекомендаціям та стандартам надання медичної допомоги в онкології, тому пацієнт може не перейматись якістю надання медичних послуг.
В онкологічному відділенні МЦ Меймонідес працює ціла мультидисциплінарна команда. Допомогу одному пацієнту за необхідності надають онкологи, хірурги, гастроентерологи, гепатологи, променеві терапевти, хіміотерапевти, реабілітологи, фізичні терапевти, психологи та інші вузькі спеціалісти. Всі наші фахівці мають високу кваліфікацію, неодноразово проходили стажування на базі найкращих онкологічних центрів світу. Відділення оснащене лише сучасною лікувально-діагностичною апаратурою експертного класу. Якщо певний вузький спеціаліст або рідкісне лікувально-діагностичне обладнання відсутні, то пацієнт за згодою скеровується в дочірні заклади МЦ Меймонідес або наші ізраїльські клініки-партнери, де він гарантовано отримає весь спектр необхідних медичних послуг.
Причини та види пухлин печінки
Однієї доведеної причини розвитку пухлин печінки на сьогодні не встановлено, зате відомо про фактори ризику цих уражень, які суттєво підвищують шанси захворіти на рак печінки.
До таких факторів належать:
- Інфікування вірусами гепатиту В і С.
- Цироз печінки.
- Алкогольна хвороба печінки.
- Вплив афлатоксинів – це група хімічних речовин, що виробляються грибами Aspergillus flavus та Aspergillus parasiticus. Забруднення їжі цими грибами призводить до потрапляння всередину дуже токсичних для печінки афлатоксинів. Поширеними продуктами, які є забрудненими токсинами, вважаються крупи, арахіс та овочі.
- Автоімунний гепатит.
- Генетичне захворювання з ураженням печінки – гемохроматоз.
- Неалкогольний стеатогепатит (жирова хвороба печінки).
- Дефіцит ферменту альфа-1-антитрипсину.
- Ожиріння та цукровий діабет.
- Тютюнопаління.
- Первинний склерозуючий холангіт.
Всі пухлини печінки можна розділити на доброякісні та злоякісні, первинні (ростуть первинно в печінці) та вторинні (метастатичні ураження печінки при злоякісних пухлинах інших органів).
Доброякісні пухлини печінки трапляються відносно часто. Більшість із них перебігають безсимптомно, але деякі можуть викликати розвиток гепатомегалії (збільшення печінки), відчуття дискомфорту в області правого підребер’я або навіть крововилив в черевну порожнину. Більшість таких пухлин виявляється випадково під час ультразвукового або інших видів дослідження. Діагноз встановлюють зазвичай за допомогою візуальних методів, іноді потрібне проведення біопсії печінки. Лікування показано лише окремих випадках.
Гепатоцелюлярна аденома – доброякісна пухлина печінки, яка найчастіше розвивається у жінок репродуктивного віку, особливо у тих, що приймають оральні контрацептиви. Більшість аденом не призводять до появи клінічної симптоматики, але великі аденоми можуть викликати відчуття дискомфорту в області правого підребер’я. Вони майже ніколи перероджуються в злоякісні новоутворення.
Осередкова вузлова гіперплазія – доброякісне новоутворення печінки. По своїй структурі – це вогнищева гамартрома, яка гістологічно може бути схожою на великовузловий цироз. Діагноз зазвичай ґрунтується на результатах МРТ або КТ з контрастним посиленням. Однак для підтвердження може знадобитися проведення біопсії. Лікування зазвичай не показано.
Гемангіома – доброякісна пухлина з кровоносних судин. Протікає безсимптомно, зустрічається у 1-5% населення. Гемангіоми часто являються випадковою знахідкою при проведенні ультразвукового дослідження, комп’ютерної томографії або магнітно-резонансної томографії. Лікування зазвичай не показане. Якщо з’являються симптоми захворювання та вони спричиняють суттєвий дискомфорт або відзначається швидкий ріст гемангіоми, можна поставити питання про резекцію пухлини.
Серед інших доброякісних пухлин печінки можуть зустрічатися ліпоми і фіброми. Протікають майже завжди безсимптомно, лікування не потребують.
Серед первинного раку печінки, найчастіше зустрічається гепатоцелюлярна карцинома. Найчастіше розвивається у пацієнтів з цирозом печінки та хронічними вірусними гепатитами В і С. Перші клінічні ознаки раку печінки неспецифічні, що суттєво затримує постановку правильного діагнозу та призначення специфічного лікування. При постановці діагнозу на пізніх стадіях прогноз несприятливий.
Інші первинні злоякісні пухлини печінки трапляються рідко. Для встановлення діагнозу зазвичай потрібно проведення біопсії печінки. До них відносяться наступні пухлини.
Фіброламелярна карцинома – це певний гістологічний різновид карциноми печінки, що росте з гепатоцитів. Пухлина зазвичай виникає у молодому віці і не має зв’язку з попереднім цирозом, зараженням вірусом гепатиту B (HBV) або вірусом гепатиту С (HCV) або іншими відомими факторами ризику. Прогноз кращий, ніж при гепатоцелюлярній карциномі.
Холангіокарцинома – це злоякісна пухлина, що походить з епітелію жовчних протоків. Вона часто зустрічається в Китаї, де, як вважається, внесок у її розвиток робить попередня паразитарна інвазія. В інших регіонах вона поширена менше, ніж гепатоцелюлярна карцинома. Первинний склерозуючий холангіт суттєво підвищує ризик розвитку холангіокарциноми.
Гепатобластома – рідкісна злоякісна пухлина печінки у дорослих, проте вона відноситься до одних із найпоширеніших первинних злоякісних пухлин печінки у дітей.
Ангіосаркома – це рідкісний вид злоякісних пухлин печінки, пов’язаний із специфічними хімічними карцерогенами, зокрема промисловим вінілхлоридом.
Цистаденокарцинома – це рідкісне злоякісне захворювання печінки, що розвивається, найімовірніше, внаслідок злоякісного переродження доброякісної цистаденоми і часто вражає кілька часток печінки.
Вторинні злоякісні ураження печінки (метастатичні) зустрічаються в 20 разів частіше, ніж первинний рак печінки. Метастази в печінку спостерігаються при багатьох видах раку, особливо при злоякісних пухлинах шлунково-кишкового тракту, молочних залоз, легень та підшлункової залози. Перші симптоми метастатичного ураження печінки зазвичай неспецифічні (схуднення, відчуття дискомфорту у правому підребер’ї). Діагноз підтверджується за допомогою візуальних методів, найчастіше УЗД, МСКТ або МРТ з контрастом. Лікування зазвичай включає паліативну хіміотерапію.
Симптоми пухлин печінки
На ранніх стадіях розвитку пухлин будь-які симптоми, як правило, відсутні. По мірі прогресування хвороби у пацієнта можуть з’явитися неспецифічні загальні симптоми: немотивована втрата ваги, відсутність апетиту, загальна слабкість, постійна нудота, тривале підвищення температури.
Коли пухлина досягає значних розмірів або виникають ускладнення, можуть з’являтись наступні ознаки: біль, неприємні відчуття, важкість в правому підребер’ї, тут же може визначатись пухлиноподібне утворення при пальпації живота, характерні симптоми та ознаки цирозу печінки (жовтяниця, асцит, підвищена кровоточивість, тощо), різноманітні диспепсичні прояви, збільшення живота в об’ємі, розвиток жовтяниці, кровотеч, шкірний свербіж, збільшення селезінки, поява ознак печінкової енцефалопатії.
Методи діагностики пухлин печінки
Чим раніше встановлений діагноз злоякісної пухлини печінки, тим кращий прогноз та результат лікування. Тому якісна та швидка діагностика – це надзвичайно важливий етап. В клініці Меймонідес використовується лише сучасне обладнання експертного класу, всі наші лікарі досконало володіють всіма методиками обстеження онкологічного пацієнта, уміють безпомилково інтерпретувати отримані дані, що допомагає їм у створення сучасного, індивідуального та ефективного плану лікування.
Діагноз ґрунтується на визначенні рівня АФП (альфа-фетопротеїн – онкомаркер раку печінки) та результатах візуальних методів обстеження. У дорослих підвищення АФП означає процес диференціювання гепатоцитів, що найчастіше відбувається при гепатоцелюлярній карциномі. У 40–65% хворих на рак печінки рівень АФП високий. Збільшення концентрації в крові цього онкомаркеру рідко спостерігається при інших захворюваннях, крім тератокарциноми яєчка – пухлини, яка зустрічається набагато рідше.
Вибір першого візуального методу діагностики (КТ із контрастним посиленням, УЗД чи МРТ) залежить від уподобань лікаря та можливостей лікувальної установи. У нашій клініці доступні всі сучасні методики медичної візуалізації. Селективна ангіографія може бути корисною у сумнівних випадках і може застосовуватися для уточнення ходу судин при підготовці до абляції або резекції.
Діагноз стає очевидним при виявленні характерних змін за результатами візуалізаційних методів обстеження та підвищення рівня АФП в крові. Однак, у певних випадках для уточнення діагнозу вдаються до біопсії печінки під контролем УЗД або КТ.
Всі гістологічні матеріали після біопсії ми надсилаємо в найкращі світові патогістологічні лабораторії (Ізраїль, Німеччина, США). Завдяки таким подвійним молекулярним перевіркам ми точно впевнені в правильності діагнозу та ефективності обраної схеми лікування.
Також нашим пацієнтам доступна інноваційна молекулярна діагностика матеріалу після біопсії (молекулярно-генетичні дослідження). Це обов’язкова частина сучасної діагностики онкологічних захворювань. Завдяки молекулярно-генетичній діагностиці ми можемо підібрати найбільш ефективні схеми лікування, адже від типу змін залежить відповідь на дію тих чи інших препаратів. Прикладом такої сучасної діагностики є тест-системи для молекулярно-генетичних перевірок Foundation One та Caris Molecular Testing.
Для повного сканування організму та виявлення можливих віддалених метастазів використовуються такі інноваційні методики як ПЕТ-КТ, ПЕТ-МРТ, остеосцинтиграфія. Ці обстеження допомагають правильно встановити стадію злоякісного процесу та підібрати ефективне лікування для кожної стадії і кожного пацієнта. Всі необхідні діагностичні процедури можна пройти безпосередньо в клініці, не виїжджаючи за межі України.
Сучасне лікування пухлин печінки
Однією з основних переваг лікування онкології печінки в нашій клініці є застосування комплексного підходу до терапії. В боротьбі із злоякісною пухлиною фахівець-онколог застосовує увесь доступний арсенал лікувальних методик. Терапія завжди комбінується з 2, 3 або й більше методик. Як правило, схема лікування включає хірургічне видалення пухлини в комбінації з хіміотерапією та/або променевою терапією. В деяких випадках в лікувальну програму додають певні інноваційні методики лікування (таргетні ліки, препарати імунобіологічної дії, експериментальні середники, тощо).
Лікування раку печінки залежить від стадії хвороби та тяжкості супутньої патології печінки, наприклад, цирозу.
Для поодиноких вогнищевих уражень печінки методом вибору є трансплантація печінки. Операція забезпечує такий самий хороший прогноз, як і трансплантація печінки при неракових захворюваннях органу. У окремих пацієнтів з одиничними пухлинами та відсутністю портальної гіпертензії хірургічна резекція є потенційно радикальною лікувальною процедурою з 5-річною виживаністю від 60 до 80% пацієнтів.
До паліативних методик і методів, що уповільнюють ріст пухлини, відноситься абляція (наприклад, хіміоемболізація печінкової артерії, емболізація Y90-міченими мікросферами, селективна внутрішня радіочастотна терапія, трансартеріальна емболізація певними лікарськими засобами). Ці методи застосовуються для пацієнтів, які очікують на трансплантацію печінки. При невеликих пухлинах розміром радіочастотна абляція (РЧА) є потенційно ефективною лікувальною процедурою.
Це дуже складні оперативні втручання в технічному плані, але всі наші хірурги віртуозно володіють всіма необхідними оперативними техніками, тому кожен пацієнт може отримати якісну медичну допомогу у повному обсязі.
Хіміотерапія не є основним методом лікування раку печінки, але може застосовуватись в комплексному лікуванні пацієнта. Традиційна системна терапія проводиться сорафенібом, який лише незначно покращує загальні результати. У нашій клініці для хіміотерапії використовується декілька нових хіміотерапевтичних препаратів, що краще впливають на прогноз та мають менше побічних дій, ніж сорафеніб. До них відносяться леватиніб, регорафеніб та імунотерапевтичні препарати, такі як ніволумаб.
Системна імунотерапія, включаючи таргетну терапію, швидко вдосконалюється та демонструє перспективні результати щодо покращення результатів лікування раку печінки. Для пацієнтів з прогресуючою гепатоцелюлярною карциномою в нашій клініці доступна комбінована терапія атезолізумабом і бевацизумабом. Атезолізумаб є інгібітором контрольних імунних точок гуманізованого моноклонального антитіла (PD-L1), тоді як бевацизумаб є моноклональним антитілом, спрямованим на фактор зростання ендотелію судин (VEGF). Імунотерапія не рекомендується пацієнтам із рецидивом раку печінки після трансплантації, оскільки стимуляція імунної системи господаря може призвести до більш високої частоти відторгнення пересадженого органа.
Променева терапія рідко застосовується при первинному раку печінки, оскільки печінка не чутлива до опромінення. Хоча, за допомогою сучасних технологій можна забезпечити цілеспрямоване опромінення пухлини, мінімізуючи дозу для решти здорової тканини печінки. Сучасні лінійні прискорювачі, що доступні нашим пацієнтам, дозволяють виконувати променеву терапію модульованої інтенсивності (IMRT), ротаційне (рухоме опромінення) з модуляцією інтенсивності пучка (VMAT), а також стереотаксичну променеву терапію (SRT) та стереотаксичну радіохірургію (SRS). Таке обладнання дозволяє нам ефективно боротися з онкологічними захворюваннями, які раніше вважалися невиліковними.
Для кожного пацієнта рішення про комбінацію тих чи інших методик терапії (з яких методів починати, що додавати далі, на якому етапі лікування виконувати операцію, коли і по якій схемі застосовувати хіміотерапію, чи застосовувати таргетні ліки або інші імунобіологічні препарати) приймається спільно командою фахівців. Кожна людина та її хвороба відрізняються, тому наші лікарі, спираючись на свій досвід в лікуванні онкологічних патологій, часто виходять за рамки стандартних протоколів, змінюючи схеми лікування та дози необхідних препаратів, методику опромінення так, щоб отримати якнайкращі результати для своїх пацієнтів.