Новоутворення шиї (ЛОР) у дітей

Утворення в ділянці шиї можуть бути доброякісними або злоякісними, мати вроджений характер чи з’являтись уже після народження під впливом різноманітних чинників (травми, інфекції, тощо). Будь-яке утворення в ділянці шиї потребує уваги спеціаліста, адже навіть доброякісні новоутворення можуть викликати небезпечні для здоров’я та життя ускладнення, наприклад, здавлювати життєво-важливі анатомічні структури в ділянці шиї (гортань, стравохід, магістральні судини та нервові волокна).

Появу новоутворення на шиї може помітити у себе сама дитина, її батьки або лікар на профілактичному огляді. Утвір може бути безболісним або, навпаки, викликати больові відчуття, що насамперед залежить від його причини. Дуже часто такі новоутворення в ділянці шиї мають безсимптомний перебіг, що призводить до доволі пізнього їх виявлення.

Пухлини в ділянці шиї у дитячому віці зустрічаються доволі часто і складають при цьому 15% усіх новоутворень в дитячому організмі. Злоякісні ураження серед утворень шиї складають 10%.

Новоутворення шиї (ЛОР) у дітей

Якщо ви помітили щось подібне на пухлину в ділянці шиї у своєї дитини – не зволікайте з візитом до лікаря. Спеціалісти відділення дитячої онкології багатопрофільного медичного центру Maimonides допоможуть розібратись з ситуацією в найкоротші строки, при цьому ви отримаєте медичну допомогу ізраїльського зразка, не виїжджаючи з України.

Ми тісно співпрацюємо з найкращими ізраїльськими центрами дитячої онкології. Проектом по дитячій онкології МЦ Меймонідес керує Др. Сергій Постовський безпосередньо з Ізраїлю. Разом з нашим завідуючим відділення дитячої онкології, доктором Юрієм Тимощуком, він приймає активну участь у веденні кожного окремого клінічного випадку. За хірургічний напрямок при ЛОР-патології у дітей також відповідає Др. Ошрі Васерцуг з медичного центру Тель Авив.

Ми знаємо, що лікування онкологічних захворювань, а особливо злоякісних, – це дуже дороговартісний процес, тому ми створили умови для можливості отримання нашими пацієнтами фінансової допомоги на лікування. МЦ Меймонідес працює під патронажем благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”.

Всі наші лікарі відрізняються високою кваліфікацією, вони неодноразово стажувались на базі провідних закордонних відділень дитячої онкології, вміють швидко знайти підхід до будь-якої дитини, а в разі дуже складних випадків на допомогу прийде професійний дитячий психолог.

При складанні діагностично-лікувального плану спеціалісти МЦ Меймонідес керуються лише сучасними протоколами, побудованими на принципах доказової медицини. При цьому, підхід до кожного окремого пацієнта є індивідуальним. 

У відділенні працюють не лише лікарі онкологи, так як новоутворення в ділянці шиї – це складна патологія, яка може потребувати залучення в лікувально-діагностичний процес певних вузьких спеціалістів, в штаті нашого відділення працюють загальні хірурги, ендокринологи, судинні хірурги, нейрохірурги, променеві терапевти, хіміотерапевти, ЛОР-лікарі, реабілітологи, логопеди, психологи. Це забезпечує доступ для кожної хворої дитини до безперервності надання медичних послуг, тобто весь спектр допомоги можна отримати в стінах одного закладу, починаючи від первинного звернення і діагностики, закінчуючи реабілітацією після комплексного лікування.

Запишіться на безкоштовну консультацію за номером телефону

Причини та види утворень в ділянці шиї

Новоутворення в ділянці шиї можуть розвиватись з багатьох причин.
Найчастіше зустрічаються такі:

  • Дія інфекційних агентів – інфекційний мононуклеоз (вірус Ебштейна-Барр), різноманітні вірусні або бактеріальні орофарингеальні ураження, ВІЛ та СНІД, туберкульоз, первинний бактеріальний лімфаденіт.
  • Злоякісні ураження – рак ротоглотки, слинних залоз, щитовидної залози, лімфома, метастатичне ураження лімфатичних шийних вузлів.
  • Вроджені дефекти – дермоїдна кіста, вроджені кісти шиї, кіста щитоязикової протоки.
  • Інші розлади – дифузний зоб, вузловий зоб, збільшення під’язикової слинної залози (камінь слинної залози – сіалоаденіт), ліпоми ділянки шиї, атероми, інші доброякісні утворення, тощо.

Найчастіше у дітей в ділянці шиї зустрічаються наступні новоутворення:

  • Лимфангіоми шиї – доброякісне новоутворення з лімфатичних судин, яке має вроджений характер.
  • Бранхіогенна кіста шиї – вроджена аномалія розвитку бранхіогенних залоз, яка виникає в період внутрішньоутробного розвитку, має доброякісний характер, може досягати значних розмірів.
  • Дермоїдна кіста в ділянці шиї – це доброякісне новоутворення, яке носить вроджений характер. Відрізняється повільним ростом і не завжди діагностується при народженні, виявляють таку кісту, коли вона досягає значних розмірів і стає помітною в ділянці шиї дитини.
  • Кіста зяберної щілини (або шийного синусу) – це вроджені утворення доброякісного характеру, які формуються на 4-5 тижні внутрішньоутробного розвитку дитини.
  • Кіста щитоязикової протоки – доброякісне вроджене утворення, розташоване по нижньому полюсу щитовидної залози в області під’язикової кістки. Дане новоутворення може ставати злоякісним в процесі свого росту, тому обов’язково потребує швидкого хірургічного лікування.
  • Лімфангіоматоз язика та губ – це вроджена аномалія розвитку лімфатичних судин, яка може локалізувались в зоні язика та губ.
  • Фіброматоз шиї – вроджена доброякісна пухлина в зоні шиї малюка, яка призводить до м’язової кривошиї, тому потребує швидкого оперативного лікування.
  • Ювенільна ангіофіброма носоглотки – це доброякісне новоутворення, яке відрізняється високим ризиком рецидивів та можливістю трансформації в злоякісну пухлину.

Навіть доброякісні утворення в ділянці шиї потребують пильної уваги лікарів, так як вони можуть здавлювати артерії, вени, нерви, гортань, спинний мозок, а тому вважаються не менш небезпечними для життя, ніж злоякісні пухлини.

Новоутворення шиї (ЛОР) у дітей

Які симптоми можуть спостерігатись при новоутвореннях шиї?

Далеко не всі патології в ділянці шиї проявляються вираженими симптомами, більшість з них є безсимптомними аж до моменту розвитку ускладнень. Як правило, утворення в ділянці шиї виявляються випадково при обстеженні з іншого приводу. Але не дивлячись на це, всі вони повинні бути оцінені спеціалістом, так як деякі з них несуть в собі серйозну загрозу.

Ознаки утворень залежать від його причини, виду, місця розташування, швидкості росту, наявності ускладнень, наприклад, компресійного синдрому.

Найчастіші скарги при новоутвореннях в ділянці шиї:

  • Припухлість, ущільнення в ділянці шиї, яке можна помітити або пропальпувати, може бути рухливим або спаяним з оточуючими тканинами, болючим чи абсолютно безболісним, різної форми та величини, консистенції.
  • Порушення процесу ковтання (дисфагія) або біль при цьому.
  • Утруднення дихання.
  • Біль в ділянці утворення постійна або при пальпації.
  • Почервоніння шкіри над утворенням.
  • Загальні симптоми – тривала лихоманка, загальна слабкість, відсутність апетиту, підвищена пітливість, особливо вночі, тощо.
  • Відчуття «комочка» в горлі, сухий подразнюючий кашель.
  • Зміни голосу – його осиплість або втрата.

Методи сучасної діагностики

Будь-який діагностичний процес розпочинається зі збору скарг пацієнта чи його батьків, даних анамнезу життя та хвороби, огляду та об’єктивного обстеження. На основі отриманої інформації спеціаліст встановлює попередній діагноз (часто їх є декілька), призначає комплекс додаткових лабораторних та інструментальних обстежень для уточнення процесу та проведення диференційної діагностики.

Обов’язково призначають загальноклінічні та біохімічні аналізи крові, при підозрі на інфекційне ураження – різноманітні тести для встановлення етіології запалення (ПЛР, серологічна діагностика крові, бакзасів з ротоглотки, тощо).

При підозрі на злоякісну природу захворювання або специфічні хвороби (наприклад, туберкульозне ураження шийного лімфовузла) виконують біопсію. Отриманий гістологічний матеріал обов’язково надсилають в патогістологічні лабораторії Ізраїлю, США, Німеччини для ревізії. Завдяки таким подвійним перевіркам ми точно впевнені в правильності діагнозу та адекватності призначеного лікування.

Дуже часто новоутворення в ділянці шиї, особливо онкологічного чи вродженого характеру, потребують детальної візуалізації. Для цього використовують ендоскопію, УЗД, рентгенографію, КТ, МРТ з контрастом чи без, ПЕТ-КТ, ПЕТ-МРТ.

Новоутворення шиї (ЛОР) у дітей

Принципи лікування новоутворень в ділянці шиї у дітей

Деякі утворення (запального інфекційного характеру) проходять самостійно та не потребують специфічної терапії. Решта новоутворень потребують сучасної та точної діагностики з встановленням типу процесу, його поширення, стадії та розміру з подальшим призначенням комплексного лікування. Від повноцінного обстеження залежить успіх лікування, тому в МЦ Меймонідес дуже велику увагу приділяють саме діагностичному етапу.

Медикаментозна терапія призначається при новоутвореннях, як правило, інфекційної запальної природи. В залежності від причини, пацієнту призначають противірусні, антибактеріальні, протипаразитарні препарати. На практиці використовують лише оригінальні ліки провідних фармацевтичних виробників. Так ми впевнені в ефективності лікування та його безпечності.

Хірургічне втручання – основа лікування всіх вроджених утворень в ділянці шиї та багатьох набутих, в тому числі і злоякісних. Наші лікарі ЛОР-хірурги мають великий досвід в проведенні всіх типів операцій. Це дозволяє виконувати втручання будь-якого рівня складності. Ми оперуємо навіть пацієнтів, яким було відмовлено в подібній операції в інших медичних закладах через брак досвіду у хірургів чи специфічного лікувально-діагностичного обладнання.

Променева терапія необхідна у разі злоякісного характеру новоутворення або високого ризику його малігнізації. Променева терапія може бути дистанційною з допомогою апаратів лінійних прискорювачів, коли джерело опромінення знаходиться зовні організму. Такий метод променевої терапії використовують при більшості пухлин ділянки шиї, він має хорошу результативність, але з тим і багато побічних дій.

Найчастіше зустрічаються ксеростомія (незворотне пошкодження слинних залоз), розвиток поширеного карієсу після отриманого курсу опромінення, остеорадіонекроз (відмирання частини кістки верхньої чи нижньої щелепи). Щоб уникнути таких ускладнень у наших пацієнтів, ми використовуємо лише сучасні безпечні апарати для променевої терапії, модифіковані методики опромінення, наприклад, променеву терапію з модуляцією інтенсивності.

Також променева терапія може бути контактною, коли радіоактивні ізотопи поміщаються в певну капсулу в встановлюються безпосередньо всередину злоякісного новоутворення. При пухлинах шиї даний метод майже не використовується, хоч він і має в порівнянні з дистанційним опроміненням значно менше побічних ефектів. Прикладом контактної радіотерапії є радіойодтерапія при злоякісних ураженнях щитовидної залози. В цьому випадку в організм вводяться радіоактивні ізотопи йоду, які накопичуються безпосередньо в тканині щитовидної залози і чинять свій вплив безпосередньо там, не впливаючи на оточуючі здорові тканини.

Хіміотерапія також використовується в комплексному лікування злоякісних утворень шиї. Ми використовуємо лише схвалені та безпечні хіміопрепарати, згідно сучасних протоколів лікування. Хіміотерапія може призначатись до операції, замість неї або після (все залежить від основного діагнозу та стадії процесу). В комплексному лікуванні злоякісних утворень також використовують такі інноваційні методи, як таргетна терапія, імунобіологічна терапія, гормонотерапія.

Безумовним бонусом для наших пацієнтів є можливість прийняти участь в клінічних дослідженнях експериментальних ліків абсолютно безкоштовно. Для деяких діток – це реальний шанс на повне одужання, особливо для тих, у кого всі стандартні схеми лікування, нажаль, виявились неефективними.

Новоутворення шиї (ЛОР) у дітей
Запишіться на заочну консультацію за номером телефону

Зміст