Мамологія
Мамологія – це розділ практичної медицині, що займається вивченням, діагностикою, лікуванням та профілактикою захворювань молочних залоз. Злоякісні пухлини молочних залоз знаходяться на першому місці серед усіх онкологічних причин передчасної смерті у жінок.
Невід’ємною частиною успішного функціонування відділення мамології є безпосередній контроль кожного окремого клінічного випадку зі сторони наших ізраїльських колег-наставників. У разі необхідності кожен онколог-мамолог може отримати пораду від досвідченого спеціаліста, а в разі необхідності – і онлайн-консультацію для своєї пацієнтки.
Якщо наша пацієнтка не в змозі самостійно оплатити необхідні медичні послуги, вона може розраховувати на повну або часткову фінансову підтримку, адже клініка Maimonides працює під керівництвом благодійного фонду “КЕРЕН ОР ДЛЯ НАШОЇ ДИТИНИ”, який може взяти на себе або повне, або часткове погашення боргу за надані медичні послуги. Активи фонду поповнюють різноманітні компанії, а також прості громадяни, які мають бажання допомогти людям.
Рак молочних залоз
Рак молочних залоз (РМЗ) знаходиться на 1 місці в структурі злоякісних новоутворень у жінок. За останні 30 років рівень захворюваності зріс у 2,5 рази. Кожного року в Україні реєструється понад 16000 нових випадків раку молочної залози, з них 24,5 % складають жінки репродуктивного віку.
Кожна жінка повинна регулярно проходити профілактичні огляди у лікаря-мамолога з виконанням УЗД молочних залоз або мамографії, залежно від віку. Особливо прискіпливо слід ставитись до свого здоров’я жінкам з групи ризику розвитку злоякісних новоутворень молочних залоз.
Групи ризику по розвитку раку молочних залоз:
- вік понад 40 років;
- спадковий анамнез захворювання (випадки раку грудей у сім’ї);
- раннє менархе (початок менструацій);
- пізня менопауза;
- народження первістка у віці понад 30 років;
- відсутність вагітностей та народження дітей;
- наявні фонові та передракові захворювання молочних залоз (фіброаденома, фіброзно-кістозна мастопатія, інші проліферативні захворювання грудей);
- ожиріння;
- цукровий діабет;
- гіпертонічна хвороба;
- систематичне вживання алкоголю;
- тютюнопаління;
- рак яєчників або інших статевих органів в анамнезі;
- носійство мутацій генів BRCA1 та BRCA2.
Існує декілька різновидів злоякісних захворювань молочних залоз – вузлова, дифузна форма, рак Педжета, інші. Як правило, на ранніх стадіях хвороба ніяк себе не проявляє. Запідозрити щось неладне може сама жінка при регулярній самооцінці стану молочних залоз.
Насторожувати повинні наступні симптоми:
- Поява ущільнень, затвердінь, вузлів в товщі молочної залози.
- Поява зморшкуватості шкіри в певній ділянці грудей, бугристість чи вдавлення (ніби пупок).
- Біль в ділянці соска, патологічні виділення з нього (особливо кров’янистого характеру), лущення або виразки ареоли та шкіри навколо неї, втягування соска всередину.
- Одностороннє збільшення молочної залози, її набряк або деформація, поява ущільнень під пахвою.
- Больові відчуття в молочних залозах (мастодинія) – рідко є ознакою раку, на відміну від розповсюдженої хибної думки.
Якщо ви знайшли у себе описані вище фактори ризику злоякісних захворювань молочних залоз або симптоми таких – не зволікайте. Звертайтесь у відділення мамології клініки Maimonides. Наші спеціалісти допоможуть скласти необхідний спектр діагностики, а у разі потреби – ефективний план лікування.
Методи діагностики у відділенні мамології
Наші спеціалісти проводять швидкі та комплексні діагностичні програми завдяки найсучаснішому обладнанню експертного класу та практичному досвіду, отриманому від своїх ізраїльських колег-наставників.
Першим етапом діагностичного пошуку є УЗД молочних залоз у жінок до 40 років і рентгенівська мамографія після 40-річного віку. Ці два дослідження доповнюють один одного, але не взаємозаміняють. У випадку виявлення певних змін – жінка скеровується на подальше обстеження. Це може бути КТ, МРТ, ПЕТ-КТ, дуктографія, сцинтиграфія, біопсія та інші (в залежності від попереднього діагнозу).
1. Генетична діагностика BRCA1 та BRCA2
Гени BRCA1 BRCA2 є супресорами, тобто вони регулюють процес правильного поділу клітин і запускають відновлення ДНК у випадку її пошкодження. При наявності мутацій у цих генах, вони не виконують свою функцію. Відповідно суттєво росте ризик раку молочної залози та раку інших локалізацій (яєчники, простати у чоловіків, підшлункової залози, матки, меланоми, лейкемії). Біля 6-10% РМЗ і 10% раку яєчників пов’язані з мутаціями цих генів.
Всім обстеження на мутації не рекомендовано. По-перше, більшість лабораторій виявляє лиш малу кількість з можливих мутацій, тому навіть якщо ви обстежитесь і отримаєте негативний результат, це не гарантує відсутність мутації.
Коли треба обстежитись?
- Вік виявлення раку менше 45 років.
- Певні типи пухлин РМЗ по гістології.
- Діагностовано рак 2 молочних залоз або поєднанні РМЗ і раку яєчників.
- Сімейна історія РМЗ або яєчників (в ранньому віці до 50 років), раку простати у родичів по чоловічій лінії, РМЗ у чоловіків в родині.
- Якщо у родича виявлена дана мутація.
Особливу увагу слід приділити тим, у кого в родині виявлені множинні випадки (у одного або більше родичів) РМЗ, раку яєчників і їх поєднання з іншими пухлинами (рак простати, меланома, рак підшлункової залози).
2. Мамографія
Виконується 1 раз на 2 роки, починаючи з 40 років або після 25-35 років, якщо жінка входить в групу високого, а не середнього ризику по РМЗ. Після 50 років – мамографія кожен рік.
Мамографія – це рентгенологічне обстеження молочних залоз.
Плюси метода – гарна візуалізація та інформативність, наявність документального підтвердження, що дозволяє оцінювати динаміку, створювати архів знімків.
Мінуси – погана візуалізація при щільних молочних залозах і необхідність компресії залози.
3. УЗД молочних залоз
Це дуже інформативний та безпечний метод, який може використовуватись усім при потребі, а також у випадках, коли мамографія неінформативна або протипоказана (вагітним, годуючим мамам, молодим жінкам з високою щільністю тканини мол. залоз, коли візуалізація при мамографії утруднена).
Є і недоліки. Тому в перименопаузі і менопаузі, коли основна частина молочної залози замінюється на жирову тканину, УЗД малоінформативне в плані скринінгу РМЗ.
4. Пункційна біопсія
Пункція молочної залози – хоча і малоінвазивна, але достатньо травматична процедура, тому проводиться в умовах стаціонару, по часу займає біля 1 години. При бажанні пацієнтки лікарі нашого медичного центру виконують місцеву чи загальну анестезію, щоб мінімізувати неприємні відчуття та біль під час процедури.
Всі пункції відбуваються під контролем УЗД, щоб лікар був упевнений, що тканина забрана з вірного місці і жодна суміжна анатомічна структура не постраждала.
Зразки біологічного матеріалу надсилаються для перевірки в ізраїльські, американські чи німецькі дочірні медичні центри або клініки-партнери. Завдяки таким подвійним «молекулярним перевіркам» ми точно впевнені в правильності заключного діагнозу та ефективності індивідуально підібраної схеми лікування.
Методи лікування у відділенні мамології
Основним методом лікування в мамології є хірургічні втручання. Завдяки ранній діагностиці та сучасним ефективним методам терапії пацієнтки мають можливість повністю вилікуватись від хвороби і при цьому зберегти молочні залози.
1. Хірургічне лікування
Наші лікарі намагаються виконувати тільки органозберігаючі операції (тобто без видалення всієї молочної залози). Хірургічні втручання нового покоління дозволяють ефективно висікти всю патологічну тканину і максимально повно зберегти оточуючу здорову тканину грудей.
Наші онкологи-мамологи віртуозно володіють технікою таких сучасних органозберігаючих операцій на молочних залозах:
- гемімастектомія з лімфаденектомією,
- лампектектомія,
- радикальна секторальна резекція (по Блохіну),
- квадрантектомія з лімфаденектомією,
- субтотальна резекція з лімфаденектомією,
- підшкірна мастектомія з лімфаденектомією.
У випадку, коли органозберігаюче втручання виконати неможливо, застосовують операцію мастектомії. Це радикальне та повне видалення молочної залози.
В залежності від конкретної клінічної ситуації, розповсюдження пухлинного процесу та техніки хірурга, виконують наступні різновиди мастектомії:
- радикальна мастектомія по Мадден,
- радикальна мастектомія по Холстеду,
- радикальна мастектомія по Пейті,
- розширена радикальна модифікована мастектомія,
- розширена радикальна підпахвово-грудинна мастектомія,
- мастектомія по Пирогову.
При необхідності хірурги-мамологи, а часто і залучені в процес лікування пластичні хірурги, виконують операцію з мамопластики (відновлення молочних залоз). Найчастіше таку послугу потребують пацієнтки після радикального лікування раку грудей і мастектомії. Жінка має можливість повністю відновити свої молочні залози разом з процедурою реконструкції соска.
Також послугами пластичного хірурга можуть скористатись і здорові жінки, які хочуть мати більший розмір молочних залоз, або, навпаки, мають бажання їх зменшити.
2. Променева терапія
Променева терапія (дистанційна чи контактна) часто застосовується в комплексному лікуванні злоякісних захворювань молочних залоз. Це метод лікування, при якому злоякісні клітини знищують під дією іонізуючого (радіаційного) випромінювання.
При РМЗ може застосовуватись такий метод опромінення, як брахітерапія. При цьому радіоактивний матеріал поміщають в капсулу, яку імплантують безпосередньо в місце скупчення злоякісних клітин. Таким чином, ми отримуємо потрібний ефект в місці пухлини, при цьому навколишні здорові тканини зазнають мінімального негативного впливу радіації.
3. Хіміотерапія
Це спосіб лікування злоякісних пухлин шляхом введення в організм препаратів, що зупиняють ріст злоякісних клітин. Як правило, в якості монотерапії не застосовується. Спеціалісти поєднують хіміотерапію з хірургічними втручаннями. Інколи хіміотерапія може бути використана в якості самостійного методу лікування, але тільки з паліативною ціллю.
Для лікування раку в медичному центрі Maimonides використовують тільки оригінальні препарати від відомих європейських, ізраїльських та американських виробників (доцетаксел, доксорубіцин, циклофосфамід, герцептин, перьєта). Завдяки високій якості медикаментів ризик виникнення побічних ефектів мінімальний.
4. Таргетна терапія
Це метод лікування спеціальними протипухлинними препаратами останнього покоління, які не можна віднести до класичних представників хіміотерапії. Тергетні лікарські засоби (пертузумаб, тайверб) «націлені» на конкретні злоякісні клітини певного виду пухлин. Вони блокують передачу сигналів всередині цих паразитичних клітин, приводячи до їх загибелі.
5. Гормонотерапія
На даний час гормонотерапія РМЗ, поряд із хірургічним, променевим, хіміотерапевтичним та іншими методами лікування, є одним із основних компонентів комплексної терапії цього важкого захворювання.
Вибір препаратів базується на його безпечності і малотоксичності, чутливості клітин пухлини до дії гормонів. Впровадження ефективних гормональних засобів дозволило відмовитись від багатьох інвалідизуючих хірургічних втручань, наприклад, аналоги гонадотропін-рилізинг-гормонів замінили оваріектомію (видалення яєчників). Тому жінки з раком РМЗ в анамнезі можуть не видаляти яєчники (навіть ті, у кого високий ризик поєднаного раку), а приймати гормони певний час, а після їх відміни – самостійно вагітніти та виношувати здорових дітей.
Всі пацієнти нашого медичного центру мають можливість стати учасниками клінічних досліджень з застосуванням експериментальних інноваційних ліків та методик лікування РМЗ. Участь в програмі надається безкоштовно за умов, що пацієнтка підходить по всіх необхідних параметрах для дослідження. Для багатьох жінок – це реальний шанс на життя, особливо для тих, у кого стандартні методи лікування виявилися неефективними.